Счетоводител в нужда се познава 18

  • 36 329
  • 784
# 315
Това ще проверя утре...вноските. И си мислех по тях да попълня декл.6...правилно ли е така?

Променено нямам идея защо...първо го е правил един, после хваща друг, сега съседка ме моли, т.е тя незнаеше въобще, че трябва 6..абе каша.
И за мин.година няма подадена...какво следва?
Като цяло, трябва да съответства на вноските. Обаче, като за начало трябва да проверите на какъв % жената въобще трябва да се осигурява, как е подадена ОКД-5. Оттам, ако е на високия, трябва да се подадат коригиращи 1 за останалите месеци, и ако е внасяла по-малките суми, да се довнесе. Ако е на ниския, да се коригират първите два месеца. Ако нищо не коригирате сега, в бъдеще при подаване на документи за пенсия, ще искат всичко. Другото е при ползване на болнични, също могат да откажат, ако всъщност е избрала по-високия процент първоначално.
Най-добре с ПИК и разследване кой какво е подавал и декларирал. Там ще излезе и вида на осигуряването.
Виж целия пост
# 316
Мисля, че високия е водещия, ама сега за цялата година ли да и подам коригиращи? Head Band и чак тогава декл.6 или...?
Ох, що ли се забърках, кат и на мен не ми е ясно? Ама на...
Благодаря!
Виж целия пост
# 317
Копирам си питането от друга тема, където никой не успя да ми отговори. Надявам се някой от тук да успее:
 
Скрит текст:
Имам питане по повод заповед за отказ от целева помощ за ученици до 14 г. при обявено извънредно положение.
Все пак ще пиша и тук. За ноемри и декември получихме тая помощ. Аз съм безработна, без право на обезщетение. Съпругът ми е съкратен от средата на ноември и поради проточила се дълга проверка, все още не е получил първото обезщетение. Надяваме се да го получи около 15 март. Единственият ни доход за януари (за който искам помощта) са 32 лв. детски надбавки. Основанието, на което отказват помощта е, цитирам : че не сме останали без работа поради въведеното извънредно положение или извънредна епидемична обстановка  .
Да не би да има някаква промяна в наредбата, за която не знаем. Как за декември можеше да отпуснат, а за януари - не. Промяна в обстоятелствата от наша страна няма. Ще ми се да подам жалба, но не знам как да се мотивирам и изобщо имам ли някакъв шанс. Ще съм благодарна на всеки съвет!
Виж целия пост
# 318

mimoza@b
Отидете до АСП, нека на място служител ви обясни мотивите за отказ. Ако не бъркам имате 7 дни за обжалване, от датата на получаване на заповедта за отказ.
Виж целия пост
# 319
mimoza@b, тази помощ се отпуска само, ако детето е било на дистанционно обучение през януари 2022 година. Ако не е било (дори и в част от периода) - не Ви се полага.
Виж целия пост
# 320
От януари имаме назначен нов работник. През февруари има болничен.
Човека е получавал и друг път болнични от НОИ и има декларирана банкова сметка в НОИ. При нас обаче няма подадена декларация за банк.сметка за болнични от НОИ.
За подаване на болничния към НОИ трябва ли да му искаме да декларира банкова сметка за болничните?
Виж целия пост
# 321
От януари имаме назначен нов работник. През февруари има болничен.
Човека е получавал и друг път болнични от НОИ и има декларирана банкова сметка в НОИ. При нас обаче няма подадена декларация за банк.сметка за болнични от НОИ.
За подаване на болничния към НОИ трябва ли да му искаме да декларира банкова сметка за болничните?

Не, ако банковата сметка е актуална.
Виж целия пост
# 322
Lady Brinne , разбира се, че детето ми беше на дистанционно обучение януари - 5 дни , на местно ниво. Иначе нямаше да претендираме за тая помощ Simple Smile

mimoza@b
Отидете до АСП, нека на място служител ви обясни мотивите за отказ. Ако не бъркам имате 7 дни за обжалване, от датата на получаване на заповедта за отказ.

Ала-Бала
, имаме право да обжалваме в 14-дневен срок. Много ми се искаше обаче да подам писмена жалба. Просто не знам какъв мотив да посоча. Социалната работничка, още като подавахме документите каза, че вероятно няма да бъдем одобрени, защото, цитирам по памет : "имало някакви изменения и трябвало съкращението от работа да бъде заради пандемията". На въпроса ми по кой член от КТ на труда трябва да е, че да се зачете като такова съкращение, смутолеви нещо, с две думи не знаеше какво точно да отговори. Каза само "Подайте си документите, пък то ще стане ясно" Simple Smile . Та си мисля, че е по-добре да идем при началника, защото надали от социалния работник ще получим удовлетворяващ отговор.
Виж целия пост
# 323
Мимоза, напишете на какво основание е отказана помощта, за да не гадаем.
Виж целия пост
# 324
Трети месец съм на възстановяване. В коя клетка посочвам данъка в ДДС декларацията -80 или 81. Мислех, че е в 80, но шефа ме разколеба...
Виж целия пост
# 325
Трети месец съм на възстановяване. В коя клетка посочвам данъка в ДДС декларацията -80 или 81. Мислех, че е в 80, но шефа ме разколеба...

Тези клетки си имат и обяснителен ред. И двете са за възстановяване, но виж вашето в коя трябва да е.
Виж целия пост
# 326
Мимоза, напишете на какво основание е отказана помощта, за да не гадаем.
Lady Brinne , написала съм го в скрития текст в по-горния пост, копирам го от там.
Основанието, на което отказват помощта е, цитирам : че не сме останали без работа поради въведеното извънредно положение или извънредна епидемична обстановка  .
В действителност членът, по-който е съкратен съпругът ми е чл.68, ал.1, т.1 от КТ.
Виж целия пост
# 327
Мимоза, напишете на какво основание е отказана помощта, за да не гадаем.
Lady Brinne , написала съм го в скрития текст в по-горния пост, копирам го от там.
Основанието, на което отказват помощта е, цитирам : че не сме останали без работа поради въведеното извънредно положение или извънредна епидемична обстановка  .
В действителност членът, по-който е съкратен съпругът ми е чл.68, ал.1, т.1 от КТ.

Това дали сте на работа или не, няма връзка с тази помощ. Напишете точното основание - трябва да е посочен чл. и точка от нормативен акт, а не някакво си обяснение.
Виж целия пост
# 328
Lady Brinne , прилагам снимка на заповедта в скрит текст:
Скрит текст:

Виж целия пост
# 329
Чл. 16б. (Нов - ДВ, бр. 77 от 2020 г.) (1) Право на месечна целева помощ при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка имат семейства с деца до 14-годишна възраст, когато:
1. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2020 г., в сила от 27.11.2020 г.) двамата или единият от работещите родители, или родител, отглеждащ сам дете, не може да извършват дистанционна работа от вкъщи и нямат възможност да ползват платен отпуск или не получават парично обезщетение за временна неработоспособност;
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2020 г., в сила от 27.11.2020 г.) двамата или единият от родителите, или родителят, отглеждащ сам дете, са останали без работа, но нямат право на обезщетение за безработица или размерът на получаваното обезщетение е по-нисък от средномесечния доход по ал. 4;

Никъде в точката не е посочено, че лицето трябва да е останало без работа заради епидимиологичната обстановка или извънредното положение.
Отговаряте ли на изискването за доход?

Чл.68 ал.1 т.1 от КТ се отнася за срочни договори, т.е. съпругът Ви е освободен след изтичане срока на договора му, така ли? Това не е основание за освобождаване обаче.
Вие ли подавате заявление за помощта или съпругът Ви?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия