Нашите кухни - тема 89

  • 48 003
  • 753
# 285
Аз до колкото разбрах гранита трябва да се полира или третира с нещо (не разбрах  точно ) на всеки 2 години. Било доста цапащо занимание.

Taка казват. Но собственици на гранит пък казват, че никога не го правят и нямат проблем. Не знам как е, нямам гранит.
Виж целия пост
# 286
Никога нищо не съм полирала, или облаботвала.
Виж целия пост
# 287
Техническият камък за кухненски плот добре ли е и има ли недостатъци?


Аз имам плот с технически камък, той също е порест.
И да … има микро наранявания.

На топлина издържа, директно местя съдове от котлона върху плота без никакви последствия.

От метала остават едни одрасквания, които се избърсват с едно движение дори със суха кухненска хартия.

За мен най-големия проблем са петната от червено вино и кафе - и 1 капка да капне, задържи ли се малко, се просмуква и няма махане.

Разбрах, че периодично се прави някаква поддръжка, нещо като “циклене” и после гланциране, която отстранява тези дефекти и оставя защитен слой. Не знам подробности, още не съм правила такова.
Виж целия пост
# 288
Аз имам плот с технически камък, той също е порест.  Моят пък не е.
И да … има микро наранявания. И моят, и личат.

На топлина издържа, директно местя съдове от котлона върху плота без никакви последствия.
Тенджера може, понеже водата в нея ограничава температурата до 100 градуса. Виж грил тиган или тиган за пържене не бих посмяла.

От метала остават едни одрасквания, които се избърсват с едно движение дори със суха кухненска хартия. При мен само с ЦИФ излизат, а някои и не. Но пък от прекалено търкане се разваля гланцът на камъка и стои леко като петно.

За мен най-големия проблем са петната от червено вино и кафе - и 1 капка да капне, задържи ли се малко, се просмуква и няма махане. Е, аз пък с това нямам проблем, нито вино, нито кафе оставят следи.

Разбрах, че периодично се прави някаква поддръжка, нещо като “циклене” и после гланциране, която отстранява тези дефекти и оставя защитен слой. Не знам подробности, още не съм правила такова. И аз не знаех, трябва да питам.

Явно има разлика от камък до камък и не може да се обобщава общовалидно.
Виж целия пост
# 289
аз затова  харесвам и мрамора,независимо,че е толкова оплюван напоследък
(и наистина, не мога да харесам гранит,който и да е,дори наистина скъпите,заради зърнестата структура
а техническият камък ми навява студенина,като че е бездушен
но,това си е мое усещане
)

първо,зщото е точно толкова здрав и издръжлив, и точно толкова “попиващ“ колкото повечето технически камък,особено светлите разцветки

освен това, има предимство,че се полира изключително лесно и после се намазва с качествена смес за полиране, изсъхва и е като нов
технически камък не сме полирали,не мога да коментирам
но,наистина,както по-горе се споменава-камъкът е естествен материал, и всеки един  се различава  по структура,вид,поддръжка и дефекти...
Виж целия пост
# 290
O, имала съм мраморен под - направо пие мазнина и остават петна. В техническия камък НИЩО не попива. Иначе би трябвало да може да се полира с машинка и полирпаста, а микро  нараняванията да се запълнят с някаква епоксидна смес.
Виж целия пост
# 291
може би имате идеи някакви за неполирани,но запечатани с лак мрамори както от преди 50г
но,и преди и сега, си има начин да не запечатваш с лак,и пак да е и издръжлив, и не толкова пропусклив материалът
все пак, всеки сам  избира според приоритетите си
а,прочутото пиене на мазнини,направо е като градска легенда Smile
сравнявам две кухни, и двете на по 4г,и в двете аз съм готвила
едната с с бял мрамор piquês, другата с вариант на dekton
и в двете кухни имам петна от чаши, от тенджери и от киселини
не виждам разлика,освен във възстановяването до първоначалния бляскав вид- в случая на  мраморната кухня- мога да си го направя и сама, което за мен е плюс
намирам твърдението,че НИЩО  не попива в техническия камък, за абсолютна измама
Виж целия пост
# 292
Благодаря ви за споделения опит за видовете камък (ест. и изкуствен)... Капризни са явно и двата вида, но пък са красиви. Дървен плот няма да се връзва в нашия случай, а термо плот не искам този път. Та, ще поема риска.
Виж целия пост
# 293
За да се получи тази снадка с продължаваща шарка трябва да се избират какви парчета се нужни заради самата шарка. Плотовете са с една и съща шарка, но тук ще зависи от дължината на детайлите, но все пак ще има нялъде място където да се разминава шарката, ако плота е дървесен е по-вероятно да се получи.
Виж целия пост
# 294
Добре, можете ли да кажете защо тогава техническият камък е по-скъп от гранита, като явно не е перфектен?

Иначе моите наблюдения от нашия плот от технически камък, който е много тъмен, почти черен:
- понякога се образуват очертания от качици вода, които трудно се почистват, не си личат на пръв поглед, но ако се вгледаш, за това гледам да не го оставям неподсушен
- въпреки, че можели да се слагат горещи съдове върху него и да се реже директно без дъска - не го правя, защото не вярвам, че при постоянна експлоатация няма да има поражения
- за следи от метални съдове не съм забелязала, но както казах, нашият е тъмен
- поддържа се сравнително лесно, с препарат за стъкло и кърпа микрофибър, но не всяка става, ако кърпата не попива добре остават мокри следи
- тъй като е тъмен си личат повече прашинки, предлагам на светлите няма да е така
- за почти година използване все още не съм видяла дефекти по плота за щастие

Преди това в квартирата бяхме с термоплот, но релефен и беше ужасен за почистване, едно тесто не можеш да замесиш като хората, всичко влизаше в релефа и после чистенето беше ужас.
Виж целия пост
# 295
намирам твърдението,че НИЩО  не попива в техническия камък, за абсолютна измама

Някои твърдения, че е по-здрав от гранита и не се чупи нито драска са си измама. Но за попиването не си права. Аз пък имам много светъл, кремаво бял Silestone Haiku и нямам никакво петно. Микроскопични дребни кратерчета с размер около милиметър имам няколко, предполага от неволен удар или изпускане на предмет от качествена стомана. Но петна нямам нито от вино, нито от кафе, нито от друго. Ето така изглежда горе долу (това не е моята кухня, а цветът на снимка и наистина варира, явно и от светлината).

https://www.plandetravail33.fr/site/images/normal/REALISATIONS59bbec6d19b12.JPG



За да няма следи от капки след минаване с каквото там се подсушава с домакинска хартия. Нищо не остава след това.
Виж целия пост
# 296
Здравейте, има ли някой плот и/или гръб от FENIX NTM (Compact) или другите разновидности на Компакт материала? Интересно ми е как се държи този плот - хвалят го, че е термоустойчив и малки драскотини могат да се оправят с нагряване. Интересува ме също при Г-образен плот на снадката много ли си личи този материал? За прав плот изглежда супер.
Виж целия пост
# 297
Аз съм с компакт плот ,но не е на Fenix,не и от типа,който се ремонтира с ютия.
И аз се бях насочила към него ,но прочетох негативни отзвуци по чужди форуми.Мисля,че се коментираха предимно тъмните матови разновидности.Там потребителки споделят,че чистенето е трудно и единствено се получавало с магическата гъба,но когато е мокър се виждали всички петна от мазнина или мокри кръгчета от чаши или неща,които са оставили отпечатък отгоре му.Бяха се изразили,че е нещо като мемори ефект.Писали са също,че не са успели да постигнат добре изглеждащ ремонтиран участък с ютия.
Сега,мненията бяха такива, но до колко отговаря на истината няма как да знам ,защото това може да се провери единствено с опит от лично ползване.
 Нашият компакт плот е бял с черна сърцевина от Роси.Ползваме го вече 8м. и няма никакви поражения.Гореща тенджера съм слагала директно,но горещ тиган или тава - не.
Кухнята е ъглова ,но няма снадка ,защото ъгълът е изграден с гипс картон.
Виж целия пост
# 298
Може ли да се монтира 4-ка керамичен плот над свободностояща пералня под работния кухненски плот?
Виж целия пост
# 299
Трябва да е по- дълбок от стандартното плотът.
Иначе,пералнята ще надстърча , няма да е удобно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия