ОСМИ клас 2021/2022 - Тема 5

  • 35 991
  • 737
# 630
А, то на разходка на всички им харесва. Моята дъщеря каза, че иска да живее в Португалия след екскурзия миналата година. Да я питам какво ще работи там, обаче, при цялата им бедност и безработица. Joy
Ами не е точно така. Да, може да е било само разходка, но го отчитам като много полезна. Все пак целта ни беше да добият макар и бегла представа от атмосферата, от условията които предлага съответния град.  След като се върнахме моя син проучи къде и какво може да учи във Виена.
Виж целия пост
# 631
Нямам думи от болка и тъга!
Няколко години пиша до общината , за да се изгради пешеходна пътека на място, където всеки ден пресичат деца, за да отидат на метрото, а колите хвърчат като луди! Отговор - няма!
Този път трябва наистина да направим нещо, защото и държава няма!

Пиши на КАТ, чрез тях съм извоювала 2 повдигнати пешеходни пътеки в квартала.

Записвам се в темата накрая. Не ми се пишеше, имам проблем с набора. Преди това по време на карантината се бях отдала на тотален релакс и гледане на филми.

Прегледах последните няколко страници, сериозни теми сте подхванали. Няма да пиша по тях пространно, но понеже съм живяла 4 години в Брюксел, виждам разликата сега (като млада не исках да емигрирам, вярвах наивно, че България ще се оправи, сега съжалявам). Децата ми, въпреки че много тъгуваха за България, докато бяхме в Белгия, сега осъзнават колко по-добре е там. Не че там всичко е цветя и рози. Но обичам правилата, харесвам спокойствието на хората и уредеността им. Научих се да шофирам там, 4 години ежедневно съм карала кола, винаги съм била спокойна. Тук ме е страх, редовно някой минава на червено, не спазва правилата, изпреварва от дясно, не ти дава предимство...

Моля ви, споделете, има ли някакви правила по колко контролни и изпитвания трябва да имат децата за срока? При нас по МАТ имаха входящ тест и класна работа. Никакъв тест, никакво изпитване. Накря му трясна една 2-ка за непредадено домашно (но няма оценена нито една) и го оформи набързо. Не мога да приема, че цял срок точно по предмет като МАТ не е направена една контролна работа.
Виж целия пост
# 632
Сега ги преброих - за 4 часа седмично математика има 6 оценки. 2 от контролни, 1 писмено изпитване, входно, класно и 1 активно участие.
Виж целия пост
# 633
При нас за 3 часа седмично МАТ оформянето е на база шест оценки - от входното ниво, три теста, класната работа и едно изпитване в час на дъската.
Виж целия пост
# 634
При нас 5 оценки 1вх, 1 класно , 1 активно участие и 2 контролни.
Виж целия пост
# 635
А, то на разходка на всички им харесва. Моята дъщеря каза, че иска да живее в Португалия след екскурзия миналата година. Да я питам какво ще работи там, обаче, при цялата им бедност и безработица. Joy
Ами не е точно така. Да, може да е било само разходка, но го отчитам като много полезна. Все пак целта ни беше да добият макар и бегла представа от атмосферата, от условията които предлага съответния град.  След като се върнахме моя син проучи къде и какво може да учи във Виена.

О, Марти, аз съм най-върл фен на пътуванията в чужбина, опитвам се веднъж или два пъти годишно да пътуваме - дори само за да видим свят, други хора и друга атмосфера. Смятам, че са много полезни за децата. И да - много е хубаво, че се е запалил от пътуването да проверява опции за учене. Просто се пошегувах как от всички западни страни, в които е била, точно най-бедната избра. Ама тя и на мен много ми хареса, за туризъм поне, виж, за работа едва ли са толкова розови нещата.

За тестове/контролни - имаха 3 контролни, обявени в Школо още в началото на годината, 1 класно, 1 входно ниво и 1 проект. Може би има и още 1-2 оценки на дом. работа или участие.
Виж целия пост
# 636
Десита, Честит Рожден ден на твоето момиче ❤
Виж целия пост
# 637
Благодаря за пожеланията момичета 🤗 Тортата - отново експериментирах, крема е млечно-яйчен с добавена вътре халва. Оказа се мнооого вкусен 😋

Моето момиче накрая се сети да се бори за стипендия (не че аз не говоря от началото на годината). Беше на косъм.  По Мат има три 5 и две 6 и поиска да я изпитат за 6 (една шестица й трябваше за отличен успех) дала й госпожата две задачи, ама втората не й стигнало времето и не я довършила, съответно 4 и 5 за срока 😒. По философия 6 и 5 - оставила й 5 без право на изпитване. И така сбогом стипендия… порева си, ама дано й е за урок за втория срок.
Виж целия пост
# 638
Нямам понятие къде ще го отвее вятъра, но като човек пътувал и пътуващ, мога само да го насърча и той да го прави, пък да си преценява положителните и отрицателните страни. Искам само да е здрав, да може да мисли, да е критичен и да (си) задава въпроси... насетне смятам, че където и да се установи, ще е ок с живота си.
Не мисля, че в чужбина се живее по-добре оттук. Да, има правила, които се спазват стриктно, но като гледам как се промиват мозъци, колко лесно се доверяват на управляващите ги, как приемат каузи, наложени от горе, как се ограничават права и отнемат свободи... Не ми харесва работата да е ценър на живота, както е на много места по "белия свят". Да, трябва да учим децата си, че в обществото трябва да има правила, но не е ок да сме "кон с капаци". Както каза мой приятел, шеф на високо ниво в Норвегия: "Има много по- умни хора във фирмата, но когато стане някоя напечена ситуация, само аз мога на потърся и намеря вариант да я управлявам. Останалите - блокират".

пп- catty m, за броя оценки, според НАРЕДБА № 11 от 01.09.2016 г.: "Чл. 12. (1) Освен ако в съответната учебна програма не е определено друго, минималният задължителен брой текущи изпитвания по учебен предмет или модули за всеки учебен срок е:
1. две текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с до два учебни часа седмично;
2. три текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с 2,5 - 3,5 учебни часа седмично;
3. четири текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с 4 и повече учебни часа седмично.
(2) В минималния задължителен брой текущи изпитвания по ал. 1 не се включва текущото изпитване по чл. 11, ал. 2." (става въпрос за Входното ниво)

Виж целия пост
# 639
тегава тема сме започнали, момичета.
с големите бях твърда като гранит: българи сме, не можем да оставим държавата да се оправя сама. каквото можем, каквото знаем, трябва да го дадем за нашата държава, не за чуждите.
успяла съм да го вкарам в главите им и не знам дали е за добро или не, но и двамата са си в България.
а не е като да не са имали възможност да излязат навън. каката работи за шведска компания, но от България.

и на Горинич казвам, че трябва да вложи умения и сили за нашата държава, но сама се усещам, че не съм толкова убедена.
стара съм, обезверена съм, не съм отчаяна, но не съм толкова силна като преди.

не искам никого да дразня, не искам да обвинявам, но не мога да изтрия от паметта си нашата палата на Експо.
като оставим настрана безобразната отливка на фиалата, "автентичната" полиестерна носия и неясната символика на картината до входа, остават прожектираните картинки.
в нишите - не лоши пейзажи, снимани с дрон и показващи красотата на нашата природа - добре.
и една стена, на която се сменят наши "гордости" - джон Атанасов, изобретател на компютъра. работил в САЩ. още един изобретател, на автоматичната скоростна кутия, чийто лиценз е закупен от... работил във Франция.
не е гордост учените ти да са избягали от страната. не е гордост изобретенията и откритията да са направени от българи в чужбина.
Виж целия пост
# 640
Молив, и в моят опит тава с креативността и напечените ситуации съм го срещала често. С доста нации сме работили по учения, винаги надменно и някак с пренебрежение се е гледало на екипа ми, ресурси и материална база - окаяни... И така да първата критична ситуация за тях, когато моите незнаещи английски, необлечени със специални облекла обикновени сержанти не "измислят нещо" да спасят положението и рязко да се обърне палачинката.

Добри, а за нашите чужбински открития си права, но светът на науката много се промени в последните десетина години (аз така го виждам, някой може и да не е съгласен), науката излезе от държавите към бизнеса, хората с пари държат учените и откритията, та все си мисля, че и тук ще дойде време за наука, просто навън науката вече е поръчкова и "под чехъл".
Виж целия пост
# 641




Wink съизмерими по кич и глупост с американската палата


където Тесла беше продуктово позициониран до колата Тесла.

и корана, незнайно защо

но си имаха марсоход и совалка Wink
Скрит текст:

и тематичният обект, наречен surreal Wink вода тече по почти отвесна стена и не спира. Wink
Виж целия пост
# 642
Моята има четири оценки по математика, която е с четири учебни часа седмично - една от входно и три от писмени изпитвания. Бях ви казала за дадените задачи с грешно условие, дето след контролното господинът не успял да я реши пред учениците и не му излизало нещо. Ама това не пречи да им насвятка три и четири на сбърканото контролно. Та там имаме регрес и без каквато и да е опция за изпитване е оформена с петица. С пет ще е и по ФВС, та не знам, май и сега няма да взима стипендия. Първият срок за осмокласниците беше само за успех 6,00, а тя беше с 5,93. За втория срок нямаме информация още, ще е над 5,75, ама дали ще има, не се знае.
Виж целия пост
# 643
и една стена, на която се сменят наши "гордости" - джон Атанасов, изобретател на компютъра. работил в САЩ. още един изобретател, на автоматичната скоростна кутия, чийто лиценз е закупен от... работил във Франция.
не е гордост учените ти да са избягали от страната. не е гордост изобретенията и откритията да са направени от българи в чужбина.


Джон Атанасов е толкова българин, колкото аз съм испанка... Дедите ми от там са дошли. И да, баба ми разбираше испански. На прабаба ми и прадядо ми е бил "дублетен" език, на пра-прабаба ми - основен, тя български е говорела... слабо. Не като да е без хич, ама като чужд език. И не, това не ме прави испанка.
Тъжното е, че имаме нашенски учени и нашенски открития... е, не са непременно лесно продаваеми.
https://www.google.com/search?channel=fs&client=ubuntu&q … -Krastanov+growth
Други хора правят после фабрики, изобретения и всякакви неща, базирани на фундаменталната наука. Тя, сама по себе си, е... ами, сама за себе си. И рядко достига до широката публика, понеже рядко широката публика би я разбрала.
Виж целия пост
# 644
Нямам понятие къде ще го отвее вятъра, но като човек пътувал и пътуващ, мога само да го насърча и той да го прави, пък да си преценява положителните и отрицателните страни. Искам само да е здрав, да може да мисли, да е критичен и да (си) задава въпроси... насетне смятам, че където и да се установи, ще е ок с живота си.
Не мисля, че в чужбина се живее по-добре оттук. Да, има правила, които се спазват стриктно, но като гледам как се промиват мозъци, колко лесно се доверяват на управляващите ги, как приемат каузи, наложени от горе, как се ограничават права и отнемат свободи...



Молив, споделила си моите мисли. Имам чувството, че живеещите на запад към доста неща подхождат много безкритично. Започвам да се чудя, толкова ли аз съм сбъркана, дето имам съмнения и колебания. Виждам го по сестра ми и леля ми, които от много години живеят в Германия. Преди години ММ на едно от идванията на леля в България си бяха говорили за вълната от мигранти, която се задава към Европа. Тогава тя беше убедена, че това няма да създаде проблеми, че държавата (немската) няма да го допусне. Е, кой се оказа правият? През декември, като си беше тук си говорихме, че Германия не е това, което е била, че предишният канцлер е допуснала грешка с политиката за мигрантите. Хората, които живеят по  - дълго в уредени държави сякаш губят способността да виждат опасността от далече.

Сменям темата. Девойката има нанесени 2 оценки по математика, но в действителност са повече. Най - малкото оценката от класното не е нанесена. Та очаквам броят да се увеличи.
Да видим какво ще става с физиката. Като цяло класът има драма.
Този срок стипендия едва ли ще хване. Да се напъне повече следващия срок.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия