Гласуване за Книга на 2021 година

  • 8 346
  • 117
# 15
Гласувах за "Глад". Едниственото друго, заглавие, което съм чел  тази година от изброените е "Зулейха отваря очи". Не е лошо, но не е чак да ми е харесало. Това стеснява избора.

П.С. извинявам се, чел съм и  "Институтът"  на Ст . Кинг и мнението ми за него - обратно на гласовете тук -  е много ниско. Затова не съм гласувал за него.
Виж целия пост
# 16
Искам да благодаря на Happy Mijjj за огромния труд по тази тема и темата за номинации! С интерес четох всички предложения.

Не всички книги съм чела, а за някои имам доста различно мнение от преобладаващото.

Най-голямото различие с другите мнения е може би за "Един Аристократ в Москва"--един безспорно добре написан роман, който не можа да ме докосне. Четох книгата когато излезе, обаче, така че спомените ми са по-скоро като впечатления вместо детайли. Идеята беше добра, но прозата беше претенциозна и дори стерилна за мен. (Може би не съм достатъчно пораснала интелектуално за нея.)

"Глад" ме изненада с това колко ми хареса. Не мислех, че ще харесам романа заради тематиката, но ме увлече бързо.

"Институтът" е от типа "формулистични" романи, и си признавам, че Стивън Кинг ми харесваше само в много млади години. За мен този роман беше връщане при "младия" Кинг.




Виж целия пост
# 17
Благодаря на Миж. Не мога обаче да гласувам. Не съм чела нито една(срам), 3-4 ги имам, да се надяваме, че ще ги изчета по-натам.
Виж целия пост
# 18
Присъединявам се към благодарности спрямо Happy Mijjj .Още много такива теми да ни организира.

Малко спам - относно Ст.Кинг
Скрит текст:
- единствената която съм му чел и  истински ми е харесала е "Мъртвата зона" (е, донякъде и "Живата факла", но не чак толкова). "Сияние" , "То" и "Торба с кости" ме впечатлиха, но не харесвам такива книги. "Сейлъмс лот" ми бе посредствена (сто пъти предпочитам книгите на Ан Райс), а "Капан за сънища" - слаба. Оставих я до средата. "Томичукалата" - глупав и бездарен опит да имитира Лъвкрафт
Виж целия пост
# 19
Гласувах за "Глина", "Зулейха отваря очи" и "Човек на име Уве". Само първата прочетох през 2021, другите две - през през 2020. От трите най-много харесвам "Зулейха отваря очи". Беше невероятна находка за мен през 2020.
Много от другите номинирани съм набелязала за четене през 2022 Hug.
Виж целия пост
# 20
За мен Клара и слънцето въобще не беше за изкуствения интелект - историята е предадена през погледа на Клара, но тя не е най-важната в нея и основната тема е съвсем друга.
 По-скоро темата е за това докъде могат да стигнат хората - представено е антиутопично общество, в което родители рискуват живота на децата си, за да ги направят част от елита.
Клара дори не е истински (в смисъл на самостоятелен, самоосъзнат, развиващ се) изкуствен интелект - нейното мислене и действия са изцяло подчинени на програмите й (да служи, да помага на Джоузи и семейството й). Тя развива истински емоции, дори страда, но не притежава способността да се самообучава и да мисли логически (достатъчно умна, за да разсъждава и да има свои собствени вярвания, но не и до толкова, че да попрочете нещо и да разбере за планетите и звездите).


Няма смисъл да спорим. Всеки разбира това, което иска. За мен беше очевидно- хората създават андроиди с изкуствен интелект, за да се грижат за тях и децата им. Клара беше по- интелигентна, чувствителна и състрадателна от самите хора. Имат ли право хората да създават изкуствен интелект, който да развие чувства дори и даже да стане суеверен и да изпълнява ритуали, за да спаси живота на едно дете, след което да го захвърлят на бунището, защото вече не им трябва ? В самото начало- андроидите са малки изкуствено създадени деца, които бяха обучавани как да се държат, за да бъдат избрани. Дори се страхуваха, че никой няма да ги вземе... имат ли право хората да правят това, защото рано или късно ИЕ, ще развие чувства....Размиваше се в цялата книга човешкото с изкуствения интелект. Хората се доближаваха до роботите, роботите до хората....

Ние също сме просто биологични роботи с програми
Виж целия пост
# 21
Благодарности за темата и труда по организацията и броенето на гласовете, това е голям ангажимент!
Намирам подбора от книгите, влезли в класацията, за чудесен. От попадналите в списъка съм прочела 11 и всичките си заслужава да бъдат отличени.
Труден избор, но все пак гласувах за "Тревожни хора", "Клара и слънцето" и "Пилат".
Виж целия пост
# 22
Благодаря за труда, не пиша много тук, но всяка година отварям специално за анкетата. За мен беше по-слаба годината като че ли и затова не участвах в номинациите, а от номинираните съм чела три. Само една от тях заслужи глас от мен, Устоите на земята, Кен Фолет.
Виж целия пост
# 23
Гласувах за "Глина" , книга, която те докосва с изяществото на думите, с красотата на езика и с копнежа за щастлив завършек на историята.
От книгите в класацията Уве ми е много любим и докосващ, обичам да я подарявам на близки приятели, но просто за книга на годината "Глина"  ми е фаворит.
Виж целия пост
# 24
Чела съм 8 заглавия от анкетата, голяма част съм запланувала за новата година.
Гласувах за Зулейха, "Институтът" и "Крехко равновесие".
Виж целия пост
# 25
Тази година прочетох едва 6 книги и не участвах в номинациите, но от класиралите се за гласуване съм чела също 6 и съм по средата на седмата. С изключение на “Холандската къща”, която не успях да довърша миналата година, останалите шест съм чела предходни години. Дадох глас за “Глад”, “Човек на име Уве” и “Аз още броя дните”.

Миж, благодаря за труда по номинациите и гласуването! Набелязах си и аз доста заглавия, пожелавам си да имам повече време за четене тази година Blush
Виж целия пост
# 26
Бих дала три гласа за Хана, но не става...

Гласувах за Хана и Крехко равновесие, но малко хора са чели тези книги.
Виж целия пост
# 27
Част от тези книги са много стари,  защо са в списъка?
Виж целия пост
# 28
Част от тези книги са много стари,  защо са в списъка?
Защото гласуването не е за книга,излязла 2021,а прочетена 2021-може да е издадена и миналия век ..
Виж целия пост
# 29
Пак ли...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия