Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 46

  • 23 056
  • 733
# 30
Някой знае ли колко часа след хормона за щж мога да хапна грейпфрут?
Стандартното време е както всичко останало поне час, тироксина не е от лекарствата, взаимодействащи си сериозно с грейпфрута, както други лекарства, защото използват различни ензими , между другото в началото на хилядолетието ендокринолози направили изследване относно влиянието на грейпфрута върху ир, в което участниците без промяна в храненето си за 12 седмици свалили средно по 4 кг с пиене на фреш от грейпфрут (а някои и по 10, за сравнение другата контролна група с фреш от ябълка свалили 0.3 кг като уточнявам, че не препоръчвам пиенето на фрешове просто цитирам проучването), а аз лично когато отслабнах най-много закуската ми около година (с уточнението, че ям най-малко час-два след ставане) беше само грейпфрут и киви (и сега съм се запасил и мисля няколко месеца да пробвам отново, че качих последните седмици, което не ми харесва).
п.с. и като чета тука по колко яйца се ядат, еми не мога повече от 2 максимум 3 дневно, без значение как са направени над 3 ми става лошо, а 4 и нагоре ми се струва абсолютно невъзможно.

Явно не знаеш за грейпфрута. И лекари са ми го казвали.
Има достатъчно инфо из нета.

Яйца колкото - толкова. Вчера бяха три на обед, но вечерях буквално много малко кисело зеле с месо.
Две не ми стигат. Не мисля, че и за мъж са достатъчни, ама твоя си работа.
Ами не знам какво не знам Innocent , но щот все пак съм вдигал кръвно и съответно все пак съм купувал някакви лекарства за кръвно та знам, че в грейпфрута има определен ензим, който влияе на определени лекарства основно за кръвно, статини и кортикостероиди (като зависи и от специфичното лекарство), при тироксина ензимите за разграждане са други.
Eлора, доколкото знам, грейпфрут [в големи количества] не се препоръчва на хора, които приемат кръворазреждащи лекарства (точно нещо свързано с ензими беше), а също и на бременни се препоръчва да го консумират умерено (заради риск от преждевременни контракции). За ЩЗ не съм чувала, имаш ли линк да прочета?
А Джерами май говори по-скоро на вкус, че не може повече от 2 яйца да изяде, а не преяжда от такова количество. Сигурно яде и други неща. 🙂🤔
Аз мога на едно хранене да изям и 2, и 3, и 4...а дори и повече, ако съм на ОМАД или след някакъв фаст. Зависи как са приготвени, но с твърдо сварени и с по-изпечен омлет обикновено се наяждам по-бързо, отколкото с рохки. Но аз и предпочитам яйцата да са само леко приготвени до готовност, рохки или полурохки, до побеляване само на белтъците, та и така са ми по-вкусни. Ако яйцата са с чушки или с повече зеленчуци, тогава ми стигат 1-2 броя.
Джерами, аз чакам 30-40 минути след хормона преди да ям/пия. Макар че реално рядко го правя след 30-40 мин, обикновено минават доста повече, но задължително ли е това време- поне час-два?🤔 Преди пиех хормона вечер, но напоследък не успявам винаги, а и редувам с желязото.
Долче при мен проблема не е въпроса в нехаресването, а че почва да ми става зле (същото се случва ако изям и повече от два банана, като и за двете си имам обяснения и са свързани с х-то), виж месо и млечни (към които имам доказани непоносимости) мога да ям много, но най-добре физически и психически се чувствам, когато се храня растително (но аз от години приемам б12 по моя си схема без значение как се храня, защото и с много животинска храна пак не успях да го вдигна където искам), а психиката е много важна при хашито, защото знаеш, че то увеличава емоционалността като с антена и то при вече емоционални хора.
Чакането на минум час на пиене и ядене на каквото и да било след тироксин е задължително! Винаги при прием на каквито и да били лекарства по-добрия вариант е да се пие по-малко количество, което да се усвоява по-добре отколкото обратното, не трябва да се забравя, че прием на каквото и да било отвън влиза във взаимодействие с целия организъм, само че там системите са толкова перфектно нагласени за нуждите на самия организъм, че дори и малко влияние отвън може да има голямо разбутване, за вечер предполагам знаеш, трябва да го пиеш минимум 3-4 часа след ядене.
Виж целия пост
# 31
Минерва, Карсил щом са ти го предписали предполагам че си имаш нужда да подсилиш черния дроб малко. Екстрактът от ориз се води естествен статин и по-скоро обратното да направи за теб... точно него и пектинът не мисля че са ти зор да ги пиеш.
С този пектин три пъти на ден, си мисля че ще ти намали и усвояването на другите неща дето вземаш, губи ми се смисълът да вземаш заедно пектин и нещо друго. Аман значи, вместо да кажат на хората не яж това или онова, им казват да си пълнят стомаха с желе от пектин, че да не усвояват много и бързо това дето са изяли. На режим пък съвсем не ти трябва, според мен. Това е за хора дето не биха внимавали с храненето.

Бадемовото брашно в Лидл даже преди малко го гледах в брошурата им за следващата седмица - с левче надолу му пада цената и става съвсем изгодно. Дано да си заредят магазините адекватно, че те техните промоции все по-смешни стават и само на картинки.
Виж целия пост
# 32
Здравейте. Упорито търся една информация, която няма начин да не е обсъждана, а аз не мога и не мога да я открия. Какви са добрите нива на инсулин на 0, 60 и 120 минута при референтни стойности  2.6 - 24.9? Т.е. да не са рискови за ИР, нито за диабет. Някой може ли да помогне?
Виж целия пост
# 33
Има два начина по които да се определи инсулиновия отговор, единия е като стойности другото като съотношения
в първия инсулина на гладно трябва да е до 10, на първи час до 40, на втори до 25;
при втория се гледа съотношението, на първи час да е до 4 пъти по-висок от този на гладно и на втори час да е до 2.5 пъти по-висок от този на гладно.
Виж целия пост
# 34
Някой беше питала в миналата тема за приложение за следене на храната- сега изпробвам Cronometer , това ми е за закуска днес


Е, грамажите малко си ги измислях ама гледах да са приблизително колкото предполагам, та не знам колко са адекватни тези неща. Гадно е че няма български неща и например не можеш да въведеш бъркани яйца с масло заедно че да ти ги сметне и трябва отделно,  пък така колко вярно излизат не се знае
Виж целия пост
# 35
Има два начина по които да се определи инсулиновия отговор, единия е като стойности другото като съотношения
в първия инсулина на гладно трябва да е до 10, на първи час до 40, на втори до 25;
при втория се гледа съотношението, на първи час да е до 4 пъти по-висок от този на гладно и на втори час да е до 2.5 пъти по-висок от този на гладно.
Благодаря. Интересува ме кои са оптималните стойности. Пример: ако на 0 минута е 5, а на 60-та 10, това е в реф. ст-сти, ДО 4 пъти повече, но достатъчно ли е...или е диабетно.
Виж целия пост
# 36
След като искаш точно определени стойности: до 5 на гладно, до 25 на 60та минута, до 15 на 120 минута. А тези референтни стойности (2.6-24.9) се съотнасят за инсулин на гладно (и са поостарели всъщност в много лаборатории, вече пише препоръчителна стойност под 10, което е и правилното).
Виж целия пост
# 37
Тези референтни стойности не са за на гладно, а и за след храна, така че са верни. Иначе не знам защо не се разбира какво питам. Това ДО не ми върши работа. Ако на гладно човек има инсулин 5, а на 60та минута инсулин 8, това 8 е ДО 25, обаче здрав ли е този човек..или е с диабет.
Виж целия пост
# 38
Щом е по-малко от 4 пъти по-голям от първоначалния и не надвишава 40 /или 25, в случая все тая/ - здрав е, да. Аз поне така го разбирам.
Дали има ИР определям аз по НОМА индекса - умножава се глюкозата и инсулина на гладно и се дели на 22,5. Ако получиш повече от 2,5 си ИР. Над 5 - диабет.
Като преобразуваме формулата - глюкоза по инсулин не трябва да надвишава 56,25 /което е 22,5 по 2,5/. Ако надвишава, си ИР. Ако инсулинът е 8, това означава КЗ да е по-малка или равна на 7. Това е гранична ст-ст за ИР.
За диабет - двойно: глюкоза по инсулин <= 112,5. Т.е. КЗ 7 и инсулин 16 е диабет. КЗ 6 и инсулин 18.6 е диабет и т.н. /просто сменям цифрите/.
Пак повтарям, това е според НОМА индекса.

В една от книгите имаше критерии - поне 4, сега ще се опитам да ги намеря.
Виж целия пост
# 39
Няма лаборатория, в която да има референтни стойности на инсулин след хранене, тъй като инсулиновия отговор при една и съща храна може да е различен при различните хора (заради това съществуват референтнти стойности единствено при обременяване с глюкоза, тъй като се използва един стандарт, но и там референтните граници са други). Само, че ти за ир ли питаш или за диабет, тъй като това са две различни заболявания, да едното може да прогресира в другото (а може и никога да не прогресира), както и другото може директно да се отключи без да е съществувало първото. Ако питаш за диабет там се гледа кръвна захар, а не инсулин, и определението е ясно кръвна захар на гладно над 7, или кръвна захар над 11 без значение кога е измерена. Но ако ти е трудно да се ориентираш по-лесно би било да сложиш резултатите за които те интересува за да получиш директен отговор.
За хомата изобщо не е така с нея се определя единствено инсулиновата резистентност, диабет е само и единствено кръвна захар на гладно над 7, или кръвна захар над 11 измерена по всяко, време и в случая инсулина няма абсолютно никакво значение какъв е, дали е 5, 50 или 100 ако кръвната захар е над тези стойности има диабет. Ако е между 6.1 и 7 (или между 7.8 и 11 измерена по всяко време), има предиабет отново без значение от това какъв е инсулина.
Инсулинова резистентност, предиабет, диабет са три съвсем различни заболявания от медицинска гледна точка, при които едното може да доведе до другото (и със сигурност повишава риска), или другото да се отключи директно (по-рядко но е възможно).
Виж целия пост
# 40
Ето какво намерих, имаше и още, продължавам да търся. От "Код диабет".
Виж целия пост
# 41
Както сам пишеш, инсулинът трябва да е до 25 към която и да било минута. Това казва и лабораторията. За други показатели референтните стойности също са разширени по този начин.

А аз опитвам само по стойността на инсулина да разбера какъв е проблемът, защото се проявява някаква аномалия. Не винаги е чак толкова ясно.

Минерва, много ти благодаря! Flowers Hibiscus Ще разгледам подробно. Някакви медицински парадокси трябва да бъдат разгадани.
Виж целия пост
# 42
Има няколко критерия: един е само по КЗ, друг е по инсулин, трети е по НОМА индекс, четвърти по гликиран хемоглобин. Според различните критерии аз съм в различна категория Simple Smile Но като цяло общата тенденция е ясна, има отклонение, значи съм ИР. А ИР е всъщност диабет, то е един континиум, ИР е по-начална фаза един вид. Дали имаш ИР или диабет, решението е едно и също, ако продължиш по старому нещата ще се влошат и в двете ситуации. Промяна на режима на хранене, движение, сън, стрес.
А критериите на лабораториите са кофти, да. Едната така обърка кортизола, че и докторката се сащиса.
Виж целия пост
# 43
''Според различните критерии аз съм в различна категория." Eй за това става дума. На всичко отгоре, оказва се, че хора с жлъчно-чернодробни проблеми могат да дават диабетни резултати в някои конкретни случаи. При добър инсулин и добра инсулинова чувствителност. Правят метаболитно смущение.
Виж целия пост
# 44
[/img]
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия