Фентъзи и фантастика - 23

  • 33 931
  • 708
# 15
Здравейте, предварително моля да ме извините, че нахлувам в темата.

Моля да препоръчате поредица, подходяща за 11-годишен четящ всезнайко. Много важно обстоятелство е да е поредица, доволно разтеглива и обемна, единичните книги се игнорират презрително.

Последните прочетени бяха "Възмездителите" на Брандън Сандерсън и космическата сага за Спенса. Книгите на Кристофър Паолини за Ерагон. Предложих "Изгревът на Аврора" - греда. Била написана в първо лице, сегашно време, това спъвало четенето. Simple Smile "Играта на Ендър" дали е подходяща?

Благодаря предварително(и много!) за насоките и идеите. Simple Smile
Виж целия пост
# 16
Става Ендър. Мечът на истината, Амбър, Сара Дж Маас, купища книги има подходящи. То и от Сандерсън има бая. Мъглороден. Да пробва и Колелото на времето.
Виж целия пост
# 17
Прочетох "1984" на Оруел. Направо ме смаза Sad
Виж целия пост
# 18
Нахлувай, нахлувай. Не взимаме такса


поредици значи. Окей.

Класиката в стил Толкин:
Скрит текст:

Почвам със самият Толкин - Властелинът .това е нещо като Библията на фентъзито. Три книги, но са обединени в една - около 1000 страници.

-Майкъл Съливан - Откровенията на Ририя - 6 малки книжки,  с хумор в стил " нестандартен прочит на Толкин", бързо се четат може да е проблем намирането МBG фалираха. Има ги в Читанак и в замунда, понякога ги продават магазини тип "Била" и "фантастико" като преоценени книги по 5 лева. Ако можеш да ги намериш ще  е супер.

Трилогията на Робин  Хоб - Живите кораби. Има дракони и пирати.  Ако му хареса нека все пак пробва трите трилогии за Фицрирацин - нещо че са написани от първо лице. Ако не му хареса - пак да ги пробва, стила в Живите кораби е много различен. Авторката е сред най-издаваните у нас.

Разбира се Хари Потър- първата част е по-скоро детска някъде от 5 до 7 книга е за по-големи

Хрониките на Шанара на Тери Брукс - абсолютно задължително.  У нас са издадени две четирилогии. Може да е проблем намирането, бяха издадени преди доста време.

Наоми Новик - Драконът на негово величество уви поредицата не е довършена, но първите две книги са чудесни.Има дракон, война...а и е обяснено как трябва да се отнасят с домашният си любимец. Засегнати са и човешки отношения


Реймънд Фийст
- първите книги са точно в стил Толкин и са за деца. Издал е поне колкото Хоб, сиреч едно тридесетина книги в поредица. И също като нея ги оформя в трилогии. Може да се четат свързано или да хванеш някоя трилогия от средата. Написал е към 30 книги в трилогии, изцяло завършена поредица (прилича си с Хоб)
по-съвременен прочит
Скрит текст:
първата трилогия Мъглороден на Сандърсън изключителна и е прясно издадена . Втората (книги 4-7  се водят официално Уакс и Уейн) също е доста добра.  Засега само 7 не е преведена, но чакаме да стане всеки момент. Първата  трилогия - Мъглороден предполага революция тип "Спартак"  втората е викториански уестърн/стийм пънк


Ако трябва непременно да е поредица....като че ли Хрониките на Амбър. Десет книги, макар според мен след пета книга  да няма смисъл (всеки си преценява сам). Обаче имай предвид, че Зелазни пише много.....шантаво. Особен автор е или много ще го хареса или никак няма да го хареса. пък и след 5 книга действието прекъсва и  продължава след 20 години с порасналият син на Коруин.

От "откачените" поредици - Пратчет, света на Диска ( Да не вземеш Страта или  Тъмната страна , ей!...)За младеж е добре да почне със  Стражата! Стражата! за момиче щях да препоръчам книгите за  Вещиците.

Отделни книги
Скрит текст:
Сребърна приказка е невероятна.  В Нея са включени много елементи от славянския/руския фолклор

  Ритматисът от Сандърсън Има около 23 прекрасни илюстрации. Да финалът е отворен, поредицата е недовършена, но може да се чете съвсем самостоятелно.
повечето  поредици от Сандърсън също са  доста добри

Хобит  на Толкин също е доста добър Категорично детска - приключенска. Ако се съмняваш прегледай в Читанка дали е подподяща сп. Дъга някъде броевете 20-30 я има историята на комикс. Отделно я издадоха на книга.

За Колелото на Джордан се колебая....в началото има ужасно много препратки към Толкин, (ако е чел Властелинът ще ме е досадно) от средата на втора книга натам става интересна докъм 6-7 книга, после са локуми и в последните 3-4 книги (10-14) екшъна е жесток, хумора -също. Като цяло е интересна, но има доста локуми. Колелото е класика, но не съм сигурен дали ще му хареса именно заради разточеното действие.
Колелото за мен има проблем "подземия и дракони". Трябва да качиш поне 5-6 ниво, за станат героите супер босове и да се завърже сюжета.

Малко встрани от жанра е но....Ан Райс - и "вампирските хроники" /"нови вампирски хроники" и трилогията за вещиците  Талтош е супер -има си всчко. И напрежение,  и романтика  и всичко.

като стане малко по-голям младежа ще става и Конан, но Конан е малко като Джеймс Бонд в каменната ера- ядене, пиене, битки и секс
Виж целия пост
# 19
Детето иска да чете. Екстра си е Колелото. Simple Smile Поне за малко ще миряса Joy дългичка е
Виж целия пост
# 20
Няма лошо нека чете. Ако е за дължина да вземе  Фийст, той е дори по-дълъг от Колелото. Фийст чупи рекорди.Stuck Out Tongue Winking Eye

Пратчет също е добър на дължина - близо 40 книги.

Колелото е само 14 книги плюс прелюдия, а Фийст - поне 30 тома.
за дължина Малазана също става поне 10 тома, както Амбър (пак десет)
иначе най-дълга след Фийст е историята убиеца - поне 9 книги само за него - и още 3 за Ж.К. ама като не иска да чете от първо лице в сегашно време убиеца отпада и остават само Корабите.

А Хари Потър ряпа да яде....само 7 книги. Тфу!  Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 21
Е, ако го грабне история, ще чете и от първо лице Simple Smile
Сетих се, че Игрите на глада също става от новите, както и Тъмните му материи.
Виж целия пост
# 22
И аз не харесвам много първото лице, ограничаващо е. Или пък става малко досадно. Предпочитам много плановите сюжети.
Интересно, че в групата Какво четеш съм срещала няколко пъти коментари от жени, които пък четат само ако повествованието се води от първо лице.
Виж целия пост
# 23
Играта на Ендър е супер за млади тийнове. Ако се съмняваш дали става -изгледай филма с Харисън Форд, в който той е ментора на Ендър, Граф- Но аз препоръчвам веднага след Играта на Ендър да прочете и Сянката на Ендър. историята е разказани през очите на друг герой. И както Ендър ти се струва героичен, изведнъж виждаш света през нова светлина като прочетеш за "Бобчо" Бийн.


ако реши, че може да чете от първо лице сегашно време категорично препоръчвам  първите две от  трите трилогии за Фицрицарин на Робин Хоб.
Първата трилогия задължително, втората - препоръчително.

За многопланов сюжет - Живите кораби на Хоб

П.С. сега се сетих, че и Хрониките на Амбър действието е от първо лице....жалко доста е готина история - откачено-готина. И динамична.
Виж целия пост
# 24
Изключително сте готини! Благодаря сърдечно! Simple Smile

Аз не съм фен на жанра, разтоварвам с гръцмули и черва, проснати по скандинавските преспи, затова и буксувам пред предпочитанията на детето. Х. Потър и Пърситата отдавна бяха пометени на един дъх. Дотам и обратно, Пулман с Тъмните му материи - също. Предложих Пратчет, трилогията за номите и Масклин(аз като тийн предпочитах серията за баба Вихронрав), но моят гъдел по автора си остана неразбран. Simple Smile Да, добра идея е да пробвам и със стражата, може би с номите съм подценила читателя.

А като споменахте живи кораби... имам спомен за една поредица, в която различни мегаполиси(Лондон беше единият) са представени като машини, воюващи помежду си. А може и филм да е било... Rolling Eyes

За Мъглороден, казвате, не е рано. Ще успее да се впише сред аломантите?

Още веднъж благодаря за добронамерените намигвания и предложенията! Simple Smile
Виж целия пост
# 25
Поредицита за която говориш е на Филип Рийвс - Смъртоносни машини, четирилогия. Не я препоръчвам, постапокалиптичен свят, но ако търсиш Стийм пънк/викторианска епоха потърси трилогията (и филм има, ама аз не съм го гледал)

Бегемот-Левитиан -Голиат на Артлайн.  Главните герои са тийнове, действието се развива през Първата световна война. Има машинисти /германци/  и Дарвинисти/антантата, Англичани/ Машинистите правят уникални машини, дарвинистите правят нещата по естествен начин. историята на Първата световна е вплетена във фентъзито има невероятни картинки - хем детски, хем реалистични. Главните герои са момиче-англичанка на 15 години и момче  австриец на 14 години.

Мога да препоръчам и трилогията Небесните господари - постапокалиптичен свят, с  викториански уклони ( и тук има дирижабли,  като по-горе но те имат лазери). Струва ми се обаче, че  трилотгията е за малко по-големи има и доста "горещи" сцени, освен това честно не знам къде да я търсиш освен по антиквариати. Има я в Замунда, но останах с впечатление, че малкият иска да чете (на хартия)

книгите които горе си изброил не са всичките за 11 годишен. Възмездителите според мен са за малко по-големи.  иначе ако му допадат грабвай първота трилогия Мъглороден  (или  поне  Мъглороден - Последната империя- първата книга)и не се колебай.

Изпитвам колебания за трилогията Червен изгрев - фантастика, бунт на роби но е разположен в римски сетинг. Anguished Могат да с е открият препратки към Август и някои сходни персонажи. Първата част е подобна на игрите на глада - едно голямо риалити сътезание. Втора  част е доста различна- гражданска война, а третата е самият бунт.

Не знам дали чете дистопии/антиутопии ако да - трилогията  "Живият хаос" на Патрик Нес. Също както и при Живите кораби има препратки към много  много теми /пирати тип "капитан Морган" които легализират придобитото, робство, принудителни бракове, разказана е историята на Титаник/
и в Живият Хаос на Нес  има препратки към много теми/социална мрежа и загубата на лично пространство, зомбирането  от медии и институции, половото разделение, кое е по-добер - диктатор или сепаратист - терорист* и пр-./

*Много актуална тема
Виж целия пост
# 26
Това с единственото число ме затруднява, защото на практика не обръщам внимание в кое лице са написани книгите.
Може би ще му харесат
Трилогия за старото кралство от Гарт Никс,
Тайните на безсмъртния Никола Фламел  от Майкъл Скот,
 поредиците Белгариада, Белгариада/Малореан, Малореон от Дейвид Едингс,
Демонски войни от Р. А. Салваторе,
Занаятът от Алекс Кош,
Повелителите на руни от Дейвид Фарланд. Grinning
Виж целия пост
# 27
А, да мерси че ги спомена Лиу Йънг. Присъединявам се за Трилогията за старото кралство, Повелителите на руни и Занаятът - точно за тази възраст са. Чудесни приключенски фентъзита. Последното бие малко хумористично. Обаче не е издавано официално в  България, има фенпреводи в Читанка

Иначе аз някога на тези години четях Братята с лъвски сърца на Астрид Линдгред и Тайната на черната джунгла на Салагари.
Виж целия пост
# 28
Също поредиците:
Бартимеус от Джонатан Страуд
Книгата на Дийкън от Джоузеф Р. Лало
Спомен, печал и трън от Тад Уилямс.
Виж целия пост
# 29
извинявам се за уточнението- малкият как точно чете - на книга или на компютър? а може би аудио?
някои книги трудно могат да бъдат намерени на хартия издавани са преди 20 и повече години, но пък ги има на Читанка и  в Рулит.(Повелителите на руни са страхотни, но не съм сигурен може ли да се намерят  днес извън Замунда.)
На други достойнството са илюстрациите а не съм сигурен, че Читанка са ги качили (илюстрациите), издадени са преди 4-5-6 години и дори някоя книга да не се намира веднага има смисъл да се потърси.

Едит - аломантите според не са много много различни от "Възмездителите" - герои с пси-способности тип "Х - мен".  За втората трилогия не знам, но щом се е разбрал с възмездителите, Мъглороден -последната империя, и въобще първата трилогия би следвало му хареса.

Като цяло аз препоръчвам издателство "Артлайн" - повечето неща на Сандърсън, също трилогията Бегемот-Левитиан-Голиат. например.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия