Първокласници 2021/2022 - ТЕМА 3

  • 16 467
  • 239
# 165
И аз съм бивша 6 годишна първокласничка. Но тогава целия клас бяхме такива - родени януари-юни и тръгваме с предния набор. Тогава не забелязва разлика.
Моите са родени септември и ноември. Определено има разлика и предимство за родените в началото на годината. Усеща се в яслена, градинска и до към 2-3 клас. После вече се напасват с темпото на класа в повечето случаи. Определено ще им затруднения, но ако виждате че му се учи пробвайте. Все пак разговаряйте и с учителите в градината. Все пак те го наблюдават по време на обучение и могат да дадат препоръка дали детето е готово за училище.
Виж целия пост
# 166
Чудя се как сте с четенето на книжките за лятото? Моето го карам да чете по 5 странички на ден. Не му се чете, насила става, няма никакво желание... А като се замисля с по 5 странички няма да може да си прочете книжките. При вас как е?
Виж целия пост
# 167
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.
Пак се натресох в тема по случайност Simple Smile
Аз лично съм 6 годишно първолаче. Тръгнах на училище на 6 години и 2 дни. Целият клас беше от 6 годишни и никога не почуствах проблем. Малкият е роден в абсолютния край на годината. И като ми казваха колко ще му е трудно. Се чудех какво ми говореха.
Детето ми е умно и самостоятелни но на тази възраст емоционалното израстване се случва с месеци. Чисто емиционално и психически между дете родено в началото на годината и в края -разликата е огромна. Тази психична и психологична разлика намалява чак към 4-5 клас. От позицията навремето съм твърдо, детето да върви с набора си.
Виж целия пост
# 168
Нашият рекорд е 12 страници. Ходи на частна занималня, там не ги натискат и ... Като е вкъщи, аз побутвам и става.
Виж целия пост
# 169
Не е задължително да изчетат всичко. Ако го пренатоварите съвсем ще се отврати. Защо не четете вие по 10 стр, а после да му оставяте няколко странички самичко. Особено ако са приказки - да си прочете края.
Виж целия пост
# 170
Аз съм януарче и в клас винаги съм била най-голяма. Смела, умна, самостоятелна, напред с материала”дет се вика” .Слагаха ме да помагам на по -изоставащите.
Детето ми е ноемврийче. Подготвен и с много знания започна училище с набора си /на 6 г и 10 м/ не е срещал затруднения. Никога не бих го пуснала една год. по-рано.

Относно книгите - не го натискам сега. Чете в частната занималня и пише, много ми го хвалят. Ако имах възможност да не съм на работа 1-15 юни, примерно, не бих го накарала нито да чете, пише или решава задачи. Дори ми е съвестно, че вече са ваканция, а още се налага да става в 7 и да излизаме от къщи в 8….
Юли, август, живот и здраве, мисля, че списъка с книги ще го изпълним. Ще му чета с удоволствие, когато мога. Искам да го науча да си отпочива с книга в ръка, амбициозно ми звучи, дано да успея.
Виж целия пост
# 171
Карам го да чете по 2 приказки около 5 листа са  от списъка им на ден .После  ги преразказваме,да видя какво е запомнил.  Имат към 6 книги за лятото,дали ще успеем да ги изчете -едва ли .Освен това посещава и курс по английски и вкъщи и по това четем по малко .
Виж целия пост
# 172
Моят започна с Пипи и чете по 1 глава на ден.
Въпрос на късмет е, защото има глави по 7 страници, а има и такива с 11. На занималнята често упражняват писането с преразказ на прочетеното.
Виж целия пост
# 173
Дъщеря ми до петък имаха някакви проектни дейности и до обяд беше в училище - гледаха разни неща на мултимедията, четяха, играеха. БЧК им изнесоха няколко упражнения какво да правят при порязвания и други подобни неща. Сега е съм 2 седмични в болнични за да я гледам докато е с гипс. И братовчедката е на гости. Ще ги карам да четат в следобедните часове, но и да се разхождаме из Пловдив. Днес им взех читателски дневник да си попълват какво са прочели.
Виж целия пост
# 174
И аз това се чудех, всички казват, че трябвлао да се проечат книгите от списък, включително и госпожата. Моята щерка прочете Патиланци, 1 от 7те книги, има още 6. Сега сме на Пипи, върви по-лесно, но другата седмица е на занималня, после почивка, едва ли ще успее всички книги, но забелязвам, че чете много по-добре. Рекордът й е 19 стр от Пипи, ние я натискаме, като е вкъщи, иначе иска само телевизор и телефон, поне нещо полезно.
Виж целия пост
# 175
Моят син е роден декември. Определено му беше трудно, повече по математика. Там трябваше доста помагане от моя страна, натискане. В момента, в който отпуснех “хватката”, грешките заваляваха. Не толкова проблем с материала, колкото с навика да се учи редовно, задълбочено и с разбиране сме имали проблем. Да можех, бих го пуснала със следващия набор, много си личи, че е по-малък.
С четенето - да, самоинициатива няма. Трябва да го подсещам. Забелязвам, че аз най-много натискам, но не мога да оставя нещата на самотек. Дали ще прочете всички книги - едва ли, но няма да бездействаме определено.
Него го изписаха преди ден от болница, разболя се тежко и сега възстановяването е приоритет. В болницата успявахме да четем от скука, вкъщи е по-трудно.
Виж целия пост
# 176
Моята вчера след две приказки от "Приказки по телефона" се оплака, че я заболяла главата, дано не се случва често. Преди това пък рева: "ами сега как ще прочета толкова книги, ако са скучни". Grinning Но ще я ръчкам по възможност да чете. Явно списъците са различни, защото в нашия "Патиланско царство" я няма.

За първолаците зависи от детето. Изобщо не е казано, че 6-годишен, дори при току-що навършени 6, ще се затруднява, но пък ако се затруднява наистина, е уместно да се изчака. При нас имахме момиче, родено в края на 76-та (останалите бяхме до юли 76-та), което беше тръгнало в първи клас заедно със сестра си, родена в началото на 75-та година, само че сестрата беше в съседен клас, "седемгодишен". Явно не се е справяла по-малката и след първи клас я спряха. После бяхме състудентки с голямата - малката си е завършила успешно със следващия випуск.
Виж целия пост
# 177
Suprema бързо да се възстановява детето.
Списъците са ориентировъчни, но някои учители държат да се прочете. Нашата каза, че е важно да чете, по възможност на глас за да поправяме грешки. Племеничката на 9 г. е на гости. Снощи взех телефоните при мен за да лягат да спят. Отивам да ги проверя преди да легна - и двечките четат книги, не им се спяло. Ама беше 12 вечерта и ги натиснах да заапиват.
Виж целия пост
# 178
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.

Здравейте! Включвам се в темата като майка на първокласник. По въпроса за 6годишните първокласници. Зависи от детето. Големият ми син е роден през октомври и му беше трудно в училище. Усеща се и първите години, усеща се много и в 7 клас, когато трябваше да се подготвя за НВО. Брат му е 2 години по-малък от него, вероятно и заради тази разлика, но той винаги се е справял с всичко. Рано проговори, прибран е, изпълнителен. Още от детската градина го хвалеха много, в училище не е имал никакъв проблем. Роден е през януари и в класа му има само едно момиче, родено след него. Те двамата са с най-висок успех. НВО предстои тази седмица, ще видим как ще бъде. Най-малкият ми син е роден през май, мислех да го пускам и него от 6 годишен, но по ред причини ( Ковид, хубава детска градина, избор на учител в първи клас ) си остана с набора.
Виж целия пост
# 179
При 7 книги, повечето от които с по около 200 страници, надали ще успеем да прочетем и 2-3... Аз го карам да чете, иначе той няма и да се сети в натоварената си програма да гледа ТВ, играе, рисува или сме по разходки. Чете по 4-5 странички приказки, но чете на глас и мисля, че това е доста по-изморително отколкото наум. Пресъхва му гърлото и пие вода като жаба. Все още не е изгладил добре четенето и дългите или непознати думи ги срича. Надявам се поне това да изгладим през ваканцията. Има да решава и книгата Голямата ваканция, както и списък с предизвикателства от рода на: Чети под дърво, чети 1 час, прочети книга за супергерои...

Аз да попитам, че никой нищо не спомена, някои от децата няма ли да ходят на лагер, екскурзия? Нашите деца - 7-8 от класа, останалите още не знам кои ще са, общо 40 заминават за 5 дни на скаутски лагер в Трявна. Предстои ни родителска среща за доуточняване на подробностите. Честно казано се притеснявам много, как ще се справи там сам (никога не е нощувал без поне единия родител), та сега учим или преговаряме нещата, които чисто битово трябва да спазва. Отделно си говорим за дисциплината и самоконтрола му, че нещо не е от най-кротките деца. За него ще са най-прекрасните дни, за мен - най-страшните. Със свито сърце ще  съм, докато не се върне!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия