Наследство по опис

  • 2 783
  • 47
# 30
Лъвица, близката ви е извършила някакъв акт, с който формално е приела наследство. Няма срок за отказ от наследство.
Магдена добре го е обяснила

Благодаря за информацията, ще й предам, да види какво е станало Blush
Виж целия пост
# 31
Децата на покойника лесно ще си измият ръцете с отказ от наследство, но после отиват да живеят под моста. Струва ми се най-добро това, което е предложила Магдена: да си направят наследниците една доброволна делба, живеещият в апартамента да изплати на останалите техните идеални части, децата на покойника с парите да изплатят частично дълга, а останалото да си изплащат на вноски по споразумение с кредитора.

Разбира се, най-напред трябва да се обсъди с адвокат каква част от трите имота е несъквестируема. Да не се окаже, че всичките са такива.
Виж целия пост
# 32
Тетка дъ бест, как наследството на бабата само между лелята и бащата - чичото нали има деца!
Всичко е в дялове по една трета за лелята, бащата и общо децата на чичото, без значение как е придобито от бабата и дядото, АКО трите деца са техни общи на двамата и са единствените им деца (и бабата или дядото не са се женили повторно приживе), а не пише да има някаква такава особеност. Каквото и да е притежавала или наследила бабата, всичко след смъртта и отива при същите хора в същите дялове, ако горното условие е изпълнено.
Единствено ако чичото е имал съпруга, тя ще има дял от наследството на дядото "през" мъжа си, но не и от това на бабата. Но сумарно пак е същото - по 1/3 за сина (бащата на авторката), дъщерята и семейството на другия син общо.

Цитат
В предишния си пост писах, че не знам със сигурност дали наследниците на починалия ви по-рано от майка си чичо получават от нейния наследствен дял.
Получават, ако са низходящи на чичото - деца, внуци, правнуци. Ако са други - съпруга, братя и сестри от друга майка и пр. - не.
Магдена, имам предвид, че чичото е починал преди майка си. Тоест, не зная при това положение децата му наследяват ли директно от баба си.
Другото, което не знаем по отношение имотите на дядото - авторката пише, че са поделени между трите му деца. Обаче реално наследници на дядото са съпругата му и трите му деца, тоест, дели се между четирима.
Ако дядото е получил едната къща по наследство от родителите си, той е бил (най-вероятно) единствен собственик. Наследеното се дели по равно между съпругата му и трите му деца.
 Ако пък е купил апартамента по време на брака със съпругата си (СИО), то те двамата са съсобственици 50/50. При наследяване съпругата си има 1/2 лична собственост и получава 1/4 от дела на съпруга си. Трите им деца получават по 1/4 от дела на бащата. 
Ако тя беше починала преди сина си, то нейния дял би се разделил между трите им деца и така всяко от децата им  би имало по 1/3 от имота.
За това пак се връщам на поредността на унаследяването. Чичото е придобил наследство от баща си. Майка му умира след него. Нейните имоти и дялове се наследяват от живите им деца. Отново казвам, че не зная децата на починалия й син дали имат право на наследство от нея.
Виж целия пост
# 33
Децата на починалия син получават "неговия" дял, да, т.е. онова, което щеше да получи той, ако беше жив. Наследяване по заместване се нарича. Ако и някое дете на чичото не е живо, хипотетично, тук явно са си живи - неговите деца.
Затова и дяловете са все по 1/3, ако децата на бабата и дядото са общи (и не са се развеждали, и бабата не се е омъжвала повторно като вдовица).
Виж целия пост
# 34
Магдена, имам предвид, че чичото е починал преди майка си. Тоест, не зная при това положение децата му наследяват ли директно от баба си. ........
Другото, което не знаем по отношение имотите на дядото - авторката пише, че са поделени между трите му деца.
tetka_the_best  без да се заяждам, но какво право точно си учила че не можеш да оправиш дори низходящите от І ред?
Изрично е писано че имотите не са делени /документалано/ между трите и това в случая е голям проблем.  Кредитора е в правото си да удовлетвори искането си по възможно най- лесния за него начин.
Виж целия пост
# 35
Благодаря, Магдена! Не знаех за наследяване по заместване.
         
Цитат
Възникват при казуси и въпроси като може ли да се откажа от наследството на родител, без да загубя това от баба или дядо или обратното – може ли наследник да се откаже от наследството на баба или дядо, без да се е отказал от това на родителя?
                    От тук:  https://www.law-firm-bg.com/%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BD … 1%81%D1%82%D0%B2/
 
ххххх, никъде не съм твърдяла, че съм учила право. Ето, сега научих за наследяването по заместване, което за мен е много полезно да го знам. Мисля, че и на Chikyyy ще бъде полезно.

Съгласна съм напълно с теб, че е проблем неподелените документално имоти, както и правото на кредитора.
Внасянето на яснота кой по колко, от кого и кога  наследява също има значение.
Виж целия пост
# 36
 С всички документи - при ваш адвокат. Това дотук са свободни съчинения на заинтересовани съсобственици.
Виж целия пост
# 37
Съвета за адвокат го дадохме всичките, ама ние ли сме заинтересованите собственици, ние от темата? Sunglasses
Виж целия пост
# 38
Отказ от наследството е възможен само ако вече не са извършени действия по фактическото приемане на същото, например да са получили последната пенсия на починалия или др.
Виж целия пост
# 39
https://www.kgmp-legal.com/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D0%B7-%D0%BE … 1%82%D0%B2%D0%BE/

Всъщност съдът може да постави срок за отказ от наследство по искане на кредитори. Но пък лицето трябва да е уведомено по надлежния ред.
Виж целия пост
# 40
Съвета за адвокат го дадохме всичките, ама ние ли сме заинтересованите собственици, ние от темата? Sunglasses

Естествено, че не сте вие лично, а роднините и.

Специално Вашите/твоите са професионални и адекватни, но съвесм друг въпрос е какво от тях разбира питащата,  как  и дали въобще ги осъзнава през призмата на конкретния си казус.
Виж целия пост
# 41
Посъветвах ме се със адвокат, каза,че докато  не се изплати  кредитът, имотити не могат  да се прехвърлят,продадат ит.н. В рамките на 3м. Кредиторът ще поиста 1/3 от кредита. Варианта е наследниците  на починалия га поемат  кредита като си уговорят  на сума посилна за тях,  или ние да доплатим по нещо като да идем при нотариус  и подпишем помежду си, че ще платим  и се отказваме  от др
 Имоти.  тоест всеки  си взима  своя
Виж целия пост
# 42
Адвоката каза,че каквото  и да направиш имотите не могат да си прехвърлят,  продадат.и.т.н. Кредита трябва да си изплати   противен случай кредиторът ще си иска дела ,реално погледнато  и така. Вариантите са 2. Или децата поемат  със уговорка  със кредиторът или ние ще се платим  за да откупим  това което си е наше  по право.
Виж целия пост
# 43
Такава сметка си правя. Вие ползвате имот за 50 хиляди. Цялата маса на наследството, без дълга, е 70 хиляди, на всеки наследник грубо по 23,4 хиляди. Тоест, вие при една делба трябва да платите на останалите грубо по 13,3 хиляди. И излиза, че ако наследниците на чичото желаят да си запазят имота, трябва да дадат на кредитора тези 13,3 хиляди и да извадят отнякъде 36 700 лв. Това е положението.
Виж целия пост
# 44
Това са стойностите на имотите да речем по пазарна оценка? А по данъчна? Декларации за наследство по чл. 32 от ЗМДТ се подават на база данъчна оценка на наследствения дял.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия