Юридически казус с наследяване

  • 4 761
  • 104
# 60
А какъв принос има синът за закупеното или наследеното от родителите му жилище?
Той е тяхна кръв. Всеки, създавайки нещо знае, че един ден ще го остави на децата си.
Виж целия пост
# 61
А какъв принос има синът за закупеното или наследеното от родителите му жилище?
Той е тяхна кръв. Всеки, създавайки нещо знае, че един ден ще го остави на децата си.

Значи нито синът, нито жена му, нито децата им имат принос. Понеже за наследяването се търсеше принос.
Виж целия пост
# 62
Да, тя няма принос в имота, който родителите на мъжа й са създали. Ако с мъжа си имаха общи блага, да.
Наследникът никога няма принос. Той наследява, защото е близък на починалия, на последния починал собственик, а не защото е допринесъл за придобиване на имуществото. Нещо повече, ако един от наследниците има принос, може да иска той да се приспадне от наследството, т.е. да не се дели между наследниците.

И чисто практически: няма как да следим назад до безкрайност кой първи в родата преди Х поколения е придобил с принос (купил, да речем) имота, че да изключваме до безкрайност занапред онези, които не са му роднини на този първия.
Виж целия пост
# 63
Тоест майката е присламчила се и е наследник на 50% незаслужено и несправедливо?  Говорим само за нея, така ли смяташ?
Майката, т.е. снахата в последния пример не се е присламчила и си е наследник съвсем заслужено и справедливо - съпруга му е била, общо дете е родила. Несправедливото и незаслуженото идва след това. С появата на новият мъж и новите деца в картинката и такива нелицеприятни подробности, като отчуждаване на детето от родните му баба и дядо до степен прекъсване на всякакви връзки с тях. Тя си знае разбира се, но неморално ми се стори! И тогава си помислих, и сега го мисля - дано поне е достатъчно коректна да не ощети първото си дете за сметка на следващите. По отношение на въпросния апартамент, де.
Виж целия пост
# 64
В случая нали това първо дете също е наследник на починалия си баща?
Виж целия пост
# 65
Един реален пример: Съпрузи без деца (С1 и С2), живеят в наследствено голямо жилище на С1 в престижен квартал, също така С1 е наследил и вила в покрайнините на София.
Ако С1 почине първи, жилище и вила ще се наследят от С2, който пък ще бъде наследен от сестра и двама племенници, т.е. хора, които с нищо не са допринесли за тези имоти. Със сигурност родителите на С1 биха искали жилището да отиде у техни роднини.
Но и С2 евентуално ще наследи по 1/2 от 3 жилища, макар и по-скромни. Неговите родители също едва ли биха искали да ги наследят чужди хора, каквито се явяват братовчедите на С1, ако С2 почине първи.
Виж целия пост
# 66
Наследници на С1 освен съпруга(-та) са и неговите собствени племенници или братя и сестри.
Аз не мога да разбера какво се предлага - съпругът изобщо да не наследява, че недай си боже нещо да не отиде у чужди племенници?
Те родителите на С1 може и да не са искали синът им да се жени за тая кобра, ама на - оженил се е. А имотите на родителите, откак те са умрели, вече не са техни. С1 може да ги продаде, подари, пък родителите му да не са искали - и продажба ли да не може да се извърши?
С1 може да има дете (не в казуса), а то - полубрат или полусестра, на когото С1 не е родител. Детето му може да наследи имота на баба си и дядо си и да умре бездетно. Брат му също няма да има нищо общо с родителите на С1, а ще го наследи. И братя и сестри ли да не наследяват?

Наследникът, бил той съпруг, племенник, дете или братовчед, наследява онова, за което НЕ е допринесъл. Това е идеята. За което е допринесъл, може да иска да му се изравни в пари над дела му. Наследството се получава заради близост с последния починал, не е награда за принос и не е свързано непременно с близост или родство с родителите или прадядото на наследодателя.
Виж целия пост
# 67
Нарочно не пиша полове. С1 няма братя/сестри, най-близки са първи братовчеди.
Да кажем, че родителите на С2, които са живи, може би искат да ги наследят изцяло внуците им.
Виж целия пост
# 68
Честно казано, не мисля, че някой много се вълнува какво отива при братовчеди. По-скоро за повечето хора е важно какво ще наследят децата им и дали един втори брак би ощетил тях.
Виж целия пост
# 69
Няма значение полът и за моя пост. Какви предлагаш да бъдат правилата за наследяването?
Виж целия пост
# 70
Магдена, точно това се чудя. Може би е добре съпрузите да си направят някакъв договор, не зная брачен или нещо подобно.
Виж целия пост
# 71
Магдена, точно това се чудя. Може би е добре съпрузите да си направят някакъв договор, не зная брачен или нещо подобно.
Наследяването не може да се променя с договор. Възможно е да се прави със завещание.
Виж целия пост
# 72
Да кажем, че родителите на С2, които са живи, може би искат да ги наследят изцяло внуците им.

Щом са живи след С2 е очевидно, че ще ги наследят внуците им или другите им роднини. С1 няма да ги наследи.
А и какво общо имат родителите!? Преживелият съпруг наследява само съпруга си. И не всичко при живи деца или родители на партньора. Преживелият съпруг не получава на следващ етап наследство по заместване.
Виж целия пост
# 73
Няма начин да се изработи подобно общо правило според мен. Няма и как да направим така, че имотът да се "връща" при потомците на първия, който го е купил или построил и който може да е живял преди много поколения.
Детето на С1 може да умре бездетно и да го наследи полубрат му или другият му родител, но може това да се случи не с детето, а с внука или правнука на С1 - и пак наследството да отиде при хора, които не са потомци на родителите на С1, а тези родители и това може да не са го искали. Наследството пък може да включва неща, наследени от най-различни хора - от родителите на С1, от родителите на С2, от братята и сестрите на С1 или С2, от нечия леля или починал/-а съпруг/-а... Няма как да проследим назад кой имот откъде е дошъл или пък да делим всяка вещ на отделно наследство. Ами задълженията? Wink
Виж целия пост
# 74
С2 не е починал, просто родителите му са още живи, докато на С1 не са.
Така че С1 е сам собственик, без братя и сестри, докато С2 все още е хипотетичен, има и сестра.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия