За правото на избор да нямаш деца

  • 14 373
  • 476
# 345
Децата и израстват периода с пюретата и памперсите и започват да сравняват. Пюрета и памперси са 2 години, сравнението е поне до бала. В темата се вижда, че при някои и на 30 продължава.
Отделно от това, в много теми го твърдя, финансовият довод много често прикрива други - най-често фертилни проблеми или чисто нежелание на някой от партньорите.
Виж целия пост
# 346
Принципно е така, но не всички имат помощ от родители. Когато битовизмите се намесят, любовта може и да не оцелее. Младите семейства затова се разпадат - едни виждания за любовта и брака, а в действителност нещата не са съвсем така...
Не е нужно децата да са облечени по последна мода, но все пак да има къде да легнат, какво да облекат и обуят, да се хранят прилично и да ходят на училище. Базово поне да имат условия.
Виж целия пост
# 347
Мисля, че надценяваш сравняването. Хората се сравняват според ценностите, които са посадени в семейството. Някак наедро го пишеш това за сравняването, нещата не са съвсем така.

Какво сравняват? Нашите са се сравнявали с другите по можене и по постижения, а не по маратонки. Основно харчехме за развиване на способностите им. Завършиха една от двете може би най-престижни и желани държавни гимназии с отличен успех (то се подразбира, но да си кажа Wink). Дори на завършването не са имали някакви претенции за материални придобивки тип "да се изфукаме колко имаме".

Всеки родител може да окаже помощ, дори с един буркан сладко или с морална подкрепа, стига да иска. Нашите родители са съвсем нормални хора, но помагаха с каквото можеха. Какво трябваше да направим, да стоим бездетни ли? И после да започнем с обикалянето на репродуктивни клиники или да се разведем заради липса на деца?
Виж целия пост
# 348
Затова няма универсална истина и рецепта. Всеки според собствените си виждания и съдба.
Виж целия пост
# 349
Е, айде сега, маратонки.
Аз например след 7ми клас се сравнявах с онези, които отидоха да учат във Варна, Русе и Търново, а аз останах в селския техникум. Все още не съм сигурна дали нашите нямаха пари, или просто не искаха да ме пуснат. Дори на изпити не съм ходила.
На екскурзии почти не съм ходила, пак оче не съм сигурна защо, а наборите ми на всяко екскурзионно се записваха. Бях единствената, другите все на нещо бяха отишли.
Всякакви арт курсове - същата работа. Ходих обаче на курс по език в седми клас, но там пък лекторката се издъни и започна да твърди, че нашите не са плащали два поредни месеца, което не е вярно. След като не можахме да докажем, че вече са платени, платихме ги пак и спрях да ходя. Тогава беше мое решение, нашите ме натискаха да продължа, но циркът ме обиди, мен лично, защото аз предавах парите, а излезе, че съм си ги свила за себе си.
И нищо от това няма нищо общо с маратонки или бални рокли.
Виж целия пост
# 350
Хората се сравняват според ценностите, които са посадени в семейството.

Нашите са се сравнявали с другите по можене и по постижения, а не по маратонки.

Дори на завършването не са имали някакви претенции за материални придобивки тип "да се изфукаме колко имаме".
Подкрепям това, и аз никога не съм държала особено на материалното, други неща са ми били по-важни. Нито пък съм се сравнявала със съучениците през повечето време, предпочитах да си бъда аз вместо да се мъча да подражавам на друг. Обаче това не променя факта, че има хора, за които материалното е водещо и по него се сравняват с останалите. Погрешно мислят, че ако имат определена сума пари или пък автомобил като на съседа, всичко ще им бъде наред.
Виж целия пост
# 351
Материалното не е важно над определено количество от него.
Затриването на вида ни няма да е само от ниска раждаемост, а и от невежество, което пък е доста по-разпространено сред бедните раждащи, ама с 'правилни' ценности, отколкото сред по-имащите. Да излезе лекар (не знахар или баяч) от африканска махала от 5 колиби теоретично е възможно, но е толкова малко вероятно, че е практически невъзможно. А освен другото, в това село раждат много деца, съществено е колко оцеляват обаче.
Виж целия пост
# 352
Децата и израстват периода с пюретата и памперсите и започват да сравняват.
Знаеш ли, като майка на две деца, съм забелязала, че те сравняват винаги, ама винаги и критериите им рядко съвпадат с нашите. Моето семейство винаги е било около средното и малко над него. Дъщеря ми обаче, може би защото учи с деца на много хай бизнесмени, ми изтърси, че до преди 2-3 години, когато спрях да съм корпоративен наемник и започнах собствен бизнес, сме били бедни. Сега...че не сме се къпали в пачки, не сме, ама четирицифрена заплата на корпоративен наемник и онова дребно говедце да ти вика, че се чувствало бедно...О, яяяяяяяя! Де гиди сопа!
Виж целия пост
# 353
Материалното не е важно над определено количество от него.

Съгласна съм. Когато имаш каквото ти е необходимо и пак си недоволен, това ми е трудно да разбера.
Виж целия пост
# 354
Няма нужда да се сравняват маратонки, може да е друго. Може да е невъзможност родителите да посрещнат разходи в област, в която детето има заложби, но трябва лично финансиране. Пак ще дам пример с Цветана Пиронкова, която благодари на дядо си за нивите, които е продал, за да може тя да играе - https://www.marica.bg/sport/tenis/cvetana-pironkova-mechtaq-za-t … kademiq-v-plovdiv
Други деца - може би също толкова талантливи или дори повече, - не са имали тази възможност.
Аз имам пред себе си примери за хора, чиито семейства или нямаха възможности, или отказаха финансиране (на момиче, за момчетата дадоха всичко) и това се отрази на развитието. Дали не се сравняват със съучениците си.
Това по въпросите за сравнението.
Виж целия пост
# 355
Уиш, да ти напомням ли, че и моята заплата е 4цифрена Trollface
Виж целия пост
# 356
Ако покриеш материала в "селското училище", можеш да продължиш образованието си дори в чужбина. Частните уроци се ползват много, за да се избутат деца на неподходяща за тях позиция, ама нищо, давай, напред. Език се учи в езикова гимназия, с курс, платен от работата през лятото, с онлайн приложения. Много ниско мнение имам за хора, които не са изучили "щото наште нямаха пари". Винаги има път за талантите, колко, казвате, е прахосал бащата на Стоичков заради таланта му?
За материалния минимум е много спорна чертата. Приятно ѝ е на дъщеря ми, когато дойдат съученички у нас и завиждат, че има собствена стая с разни екстри, но да го намира за важно чак. Важно е дали ще има шест на матурата, важно е дали оня, готиния, ще се смее на шегите ѝ. Марковите маратонки са средство за отчаяни и непълноценни деца, според нея. Има, ама си носи тия от китайския, щото ѝ харесват, не е ли нормално?
Виж целия пост
# 357
Уиш, да ти напомням ли, че и моята заплата е 4цифрена Trollface
Ама, не сега. Преди 3 години.
Виж целия пост
# 358
Рамкин, това са успокоения за хора, които не могат да осигурят.
Аз и брат ми (особено брат ми!) сме примери, че и от селското даскало и без уроци се успява, но не е в това въпросът.
Учене в курс няма нищичко общо с диплома от добър университет. Най-малкото за професионално израстване. А за самостоятелно учене е направо смешно дори да се помисли. То тъй ако ставаше, с курсчета и самоучене, нямаше на дърти години да записвам вишу, понеже го искат заедно с 2-3 години опит.

Уиш, много се съмнявам и тогава твоята 4цифрена да е започвала с 1.
Виж целия пост
# 359
Много ниско мнение имам за хора, които не са изучили "щото наште нямаха пари".
И аз, не бих казала "ниско", но ми е смешно.
За минимума съм съгласна, обаче минимумите от този род обикновено са по-долу от това, което си представят хората, това първо, а второ - под този минимум, над който материалното не е важно, има и друг минимум, над който липсата на материалното не е болка за умиране, дори да е важно.

А пък за затриването на човечеството не от много спасяване на планетата и грижи единственият наследник да има всичко, че да не е нещастен, ами от невежество - няма и да коментирам. То човечеството няма и да се затрие, де - ще останат точно ония невежите, дето за хиляди години досега трябваше да са се затрили. Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия