В момента чета ... 77

  • 34 517
  • 738
# 720
Приключих "Хартиеният дворец" - твърди 5* от мен и кандидат № 3 за номинации.

Миж, припомни ми моля те, кои са ти другите две номинации за книга на годината? 🤗


"Силата на кучето" и "Невидимите фурии на сърцето"  Simple Smile
Виж целия пост
# 721
Rayna 13, абсолютно съм съгласна-относно Том Сойер и Джек Лондон.
След 30-40 години едва ли някой ще помни Пърси Джаксън, но Том Сойер, Тримата мускетари, Граф Монте Кристо, Двойната Лотхен и т. н. все още ще имат своите читатели.
Виж целия пост
# 722
Една снимка от ФБ (не е моя), много им се радвам на такива библиотечки:

Виж целия пост
# 723
Ще подгизнат от солена вода Simple Smile

П.п. За Тъмна материя (Блейк Крауч) - дочетох я, не ми хареса. Първоначално мислех да дам 3 от 5, но заради финала оценката ще е 2 от 5.
Следват спойлери:
Скрит текст:
- Посредствен сюжет - това всъщност не е сюжет, героите просто търчат от едно място на друго до последния момент.
- Зле разработени персонажи. Всъщност имаме един персонаж - Джейсън, останалите са сюжетни лостове. Нямаме истински злодей, никой не е разгледан задълбочено, а Джейсън, от когото получаваме толкова много, е глупав и повърхностен, което обяснява кашата, която създава.
- Емоционалните моменти са отблъскващи - любовта на Джейсън към Даниела прилича на обсебеност. Липсва логика в междуличностните отношения - Джейсън 2 е можел просто да намери неговата Даниела (успешната художничка), която все още му е навита, и да бъде с нея - дори да си направят деца - тя е в края на 30-те си години, не е късно; в една от вселените е бременна. Но той твърдо е решил вместо това да зареже успешната си кариера (без дори да има понятие, че инвеститорите му са убийци) и да открадне чуждото семейство. Просто е ... тъпо.
- Научната част не е обяснена добре, а финалът е лишен от логика (имам предвид научна логика, а не емоционалната, за която вече писах;  също - имам предвид, в поставените от сюжета рамки, а не по принцип) - да приемем, че "нашият" Джейсън е създавал свое копие всеки път, когато влиза в друга вселена - и той разполага само с около 25 ампули (и съответно толкова опити). По някакъв начин създава сто или повече копия?! Може би някои са копия на копията - това няма ли да ги превърне в неизброима орда, която да задръсти мултивселената - нещо като стадо скакалци?.. Също така, откъде се взима всичката тази материя - те са изградени от идентични атоми, не от нищо... Както и да е, да приемем че в това има смисъл.
В такъв случай,
как така Джейсън 2, който е разполагал с цели 100 ампули и е влизал в много повече светове, докато открие света на "нашия" Джейсън, не е създал няколко хиляди двойници?

Слабо. В научната фантастика трябва да има логика, за да не евтинее. Успешните научнофантастични сюжети са логични - поне спазват правилата, които сами са си заложили, не е нужно да кореспондират с реалността, а най-вече с идеите, които вече са представени в рамките на съответния сюжет.

Всички наши грешни дни е в пъти по-добра книга, въпреки недостатъците си. На нея бих й дала доста по-висока оценка (макар и не 5).
Виж целия пост
# 724
Шерлок Холм не съм го чела. Не виждам нещо лошо в това - не е моя стил художествена литература, а и литература, като цяло.

От новите детски книги е чел Дръндьо и Пърси Джаксън на български. Чете и Хари Потър, но само първата книга и каза, че не му е интересна и не му харесва. В момента търся книга на АЕ, която да е подходяща за момчета на неговата възраст. Аз на неговата възраст четох Чучулигата - ясно е, че на него няма как да му бъде интересна. Предложиха ми Шерлок Холмс и Том Сойер на АЕ, като подходящи, затова реших да попитам за мнение от тези, които са ги чели. Да кажа - и Том Сойер не съм чела Simple Smile
Странна ми е самата ситуация - момче на 16 да споделя с майка си какво чете и тя да му търси книги... Аз на 16 прочетох "Въведение в психоанализата" на Фройд, подчертавайки с молив най-важните пасажи. Отдавна вече бях изчел цялата преведена на български фантастика и по два пъти седмично ходех в руската библиотека, защото там в серия "Зарубежная фантастика" можеха да се намерят автори и произведения, неиздавани на български. Сред любимите ми романи бяха "Градът", "Резерватът на таласъмите" и "Гробищен свят" на Клифърд Саймък, "Денят на трифидите" на Джон Уиндъм, цикълът "Прогресори и странници" на братя Стругацки, разказите на Дмитрий Биленкин... Както и книгите на Джералд Даръл, разбира се.

Между другото, чак в казармата открих, че съм пропуснал "Приключенията на Хъкълбери Фин" на Марк Твен. И я прочетох с голямо удоволствие.
Виж целия пост
# 725
Нищо странно няма в ситуацията. И момчета и момичета обсъждат с родителите си какво да четат, на 15-16 нямат особено желание да си губят времето със скучни книги. Някои четат Юнг и Фройд и все пак питат дали някоя си книга ще им хареса.
Виж целия пост
# 726

"Силата на кучето" и "Невидимите фурии на сърцето"  Simple Smile

И моите... + "Сърца за изгаряне". 😁

"Том Сойер" ми е най-любимата детска книга, за втори клас я четох, общо 4 пъти за цялото лято. 😁 След това и Хъкълбери Фин ми стана любимец.
Пипи мноого ме дразнеше.

Моята отпуска започна, но нищо не чета. Последно стигнах до средата на "Преди дъждовете", има някаква драма там, но толкова безлични герои... грам не ме вълнува какво ще стане с тях. Като се поосвободя малко, ще я дочета по диагонал, но определено не ме впечатлява.
Виж целия пост
# 727
"Приключенията на Хъкълбери Фин" имаше страхотно представление в театър София преди години, гледахме с детето (тогава около 7-8 г.). "Малки жени" старият филм гледах, страхотен!
Виж целия пост
# 728
Изборът на Софи цели 50стр. авторът описва детството си и безплодните писателски напъни.
Стигнах  до Софи, но ми е тегава.
Виж целия пост
# 729
"Изборът на Софи" не съм чела и мисля, че не бих. Навремето филмът ме разтърси, а Мерил Стрийп порази като актриса. Малко са филмите, които, въпреки че са ми харесали, не бих гледала втори път.
Виж целия пост
# 730
Книгата не съм чела, но филма Мостовете на Медисън ли е? Аз пак започнах книга за която нищо не съм чувала от автор, който ми е непознат. Айн Ранд Изворът. Да видим какво съм улучила.
Виж целия пост
# 731
Онзи ден започнах "Момичето с гръмовния глас" (Аби Даре).
Ами, наистина е чудесна книга!
Със странния изказ се свиква след петата страница и просто заживяваш с Адуни и с останалите герои.
Ще видим какво ме очаква до края, но за момента впечатленията ми са чудесни!
Виж целия пост
# 732
Филмът Мостовете на Медисън си е по книгата Мостовете на Медисън. Изборът на Софи е друга книга.
Чела съм Изворът и ми хареса, но от средата започва едно повтаряне.
Виж целия пост
# 733
Сега се замислих Атлас, изправи рамене от същия автор ли е? Аз съм я чела преди години и там от средата има едни разтягания, но иначе идеяата и образите и действието са ми доста интересни.
Виж целия пост
# 734
Сега се замислих Атлас, изправи рамене от същия автор ли е? Аз съм я чела преди години и там от средата има едни разтягания, но иначе идеяата и образите и действието са ми доста интересни.

Да, от същата авторка е.
Онзи ден гледах интервю с Боряна Калейн, която каза ,че в момента я чете Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия