Кралски работи и клюки- юни 2022

  • 111 490
  • 2 132
Кралица Елизабет II- Платинен юбилей

Ключови моменти в нейното управление


Кралица Елизабет II е такава институция, че е лесно да забравим, че изобщо не е трябвало да е станe кралица.

Родена през 1926 г., Елизабет е дъщеря на втория син на крал Джордж V и не е очаквала да наследи трона, докато чичо й, крал Едуард VIII , абдикира през 1936 г., за да се ожени за разведената американска светска лъвица Уолис Симпсън. След смъртта на баща си , крал Джордж VI , 25-годишната Елизабет е призована да поеме трона, започвайки важно царуване. На 6 февруари 2022 г. Обединеното кралство започна празненствата за платинения юбилей на кралицата — отбелязвайки 70 години от нейната служба в Британската общност.  

Коронацията на кралица Елизабет II - 2 юни 1953 г



Проведената в Уестминстърското абатство, церемонията по коронацията на Елизабет e била първата, излъчена на живо по телевизията. Около 27 милиона души в Обединеното кралство (от общо 36 милиона население) са гледали церемонията , а още 11 милиона са слушали по радиото. След това около 3 милиона души са минали по маршрута, докато кралицата и нейният антураж са се връщали бавно към Бъкингамския дворец.


Първо държавно посещение в Западна Германия - 1965 г



В средата на десетилетие, белязано от социални и политически промени , кралицата се придържа към натоварен график с дипломатически задължения, включително 10-дневно посещение във Федерална република Германия (или Западна Германия), което е било първото официално посещение там от Британски крал от 1913 г. Нейното посещение отбелязва 20-годишнината от края на Втората световна война , което помога да се символизира помирението между двете страни и да се признае възвръщането на Германия като сила в Европа и на световната сцена.

Първата "Разходка" - 1970 г


По време на кралско турне в Австралия и Нова Зеландия с Филип и принцеса Ан през 1970 г., Елизабет се противопоставя на вековната кралска традиция, като прави небрежна разходка, за да поздрави лично тълпи от хора, вместо да им помаха от защитено разстояние. Вече редовна практика за британските кралски особи както в чужбина, така и у дома, първата „разходка“ в Сидни е била предложена от сър Уилям Хезелтайн, австралиец, който служи като личен секретар на кралицата и е бил движещата сила зад телевизионен документален филм от 1969 г. с участието на кралското семейство , който привлече глобална аудитория от около 40 милиона души.

Сребърен юбилей - 1977г



Hа 7 юни Елизабет и Филип се качват в Gold State Coach от Бъкингамския дворец до катедралата Свети Павел, за да отпразнуват официално 25-ата си година на трона. Облечена в ярко розово облекло, включително шапка, украсена с 25 камбанки от плат, кралицата повтори отдавнашното си обещание да посвети живота си на служба, като каза, че „Въпреки че този обет беше даден в дните ми като млада, когато бях зелена в преценката си, не съжалявам, нито оттеглям нито една дума от това.”

Сватбата на принц Чарлз с лейди Даяна Спенсър - 1981 г



На 29 юли 1981 г. около 750 милиона души в 74 страни по света се настроиха да гледат принц Чарлз, най-големият син на Елизабет, как се жени за лейди Даяна Спенсър в катедралата Свети Павел. Романсът между наследника на британския трон и младия „Шай Ди“ привлече масово медийно внимание, а пищната им сватба се смяташе за „сватбата на века“. Но докато Даяна спечели обожанието на публиката, бракът й с Чарлз (и връзката й с кралското семейство) беше проблемен от самото начало.

Посещение в Китай – 1986г



В края на 1984 г. правителството на премиера Маргарет Тачър се съгласи да върне суверенитета над Хонконг на Китай от 1 юли 1997 г. През 1986 г. Елизабет стана първият британски монарх, посетил континенталната част на Китай, обикаляйки теракотените воини в Сиан, Великата стена в Пекин и други места. За пресата дипломатическото значение на посещението на кралицата беше надвишено от характерните (а понякога и расистки) гафове на съпруга й: Филип нарече Пекин „ужасен“ и каза на група британски студенти, че ще получат „процепени очи“, ако останат и в Китай дълго.

Отговор на смъртта на принцеса Даяна - 1997 г

Публичните критики към кралското семейство станаха по-интензивни след развода на Чарлз и Даяна през 1996 г. и особено след смъртта на Даяна в автомобилна катастрофа в Париж през следващото лято. Първоначално кралицата остана в имението си в Балморал, Шотландия, и отказа да позволи на флага да се вее наполовина над Бъкингамския дворец или да се обърне към скърбящата нация.

По настояване на съветниците си тя скоро преразгледа позицията си относно знамето, върна се в Лондон, за да поздрави тълпи опечалени и изнесе рядко телевизионно обръщение към нация, опустошена от загубата на „Принцесата на народа“.




Златен юбилей - 2002г




Честването на кралицата на нейната 50-та година на трона беше помрачено от двойна загуба, когато нейната по-малка сестра, принцеса Маргарет , и майка им починаха в рамките на седмици една от друга. Като първият британски монарх след кралица Виктория , който отпразнува Златен юбилей, Елизабет пропътува повече от 40 000 мили през същата година , включително посещения в Карибите, Австралия, Нова Зеландия и Канада. Тя също така посети 70 града в 50 окръга в Обединеното кралство.

В сравнение с бурните 90-те години, началото на втория половин век на Елизабет като кралица съвпада с началото на по-положителни отношения между Великобритания и нейното кралско семейство: през 2005 г. по-голямата част от британската общественост подкрепи сватбата на Чарлз с дългогодишната му любов Камила Паркър-Боулс.


Посещение в Република Ирландия - 2011г
През май 2011 г. Елизабет и Филип посетиха Република Ирландия по покана на президента Мери Макалийз. Въпреки че кралицата често е посещавала Северна Ирландия по време на управлението си, това е първото й посещение в Република Ирландия и първото от британски монарх от 100 години. Посещението на Елизабет, по време на което тя изрази своите „искрени мисли и дълбоко съчувствие“ към жертвите на размирното англо-ирландско минало , беше широко отбелязано като началото на нова ера на приятелство.

Смъртта на принц Филип - 2021 г
На 9 април 2021 г. принц Филип, съпругът на Елизабет на 73 години, почина на 99-годишна възраст. Най-продължителната любовна история на британската монархия започва точно преди Втората световна война, когато 18-годишният принц Филип от Гърция срещна третата си братовчедка, принцеса Елизабет, по време на посещението на семейството й в Британския кралски военноморски колеж в Дартмут, където Филип учи . На 14 ноември 1947 г. двойката се венчава в Уестминстърското абатство, а крал Джордж VI назначава Филип за херцог на Единбург малко след това. Повече от половин век принц Филип подкрепяше съпругата си в нейните кралски задължения и пое амбициозен набор от свои задължения. Погребението на Филип се проведе на 17 април 2021 г. Заради ограниченията на коронавирус само 30 гости бяха поканени да присъстват. Снимки на кралицата, седнала сама в параклиса "Свети Георги", се впечатлиха на мнозина като символ на нейната самота и скръб.
Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема.
Да видим какво ни готвят този уикенд Simple Smile

Гледам снимката от сватбата на Чарли и Даяна, явно е на едно стъпало над нея, че толкова по-висок изглежда.
Виж целия пост
# 2
Благодаря Тирамису.
Южени е директор на  галерия Hauser & Wirth, та едва ли е проблем да си работи и онлайн.
Тортата не е лоша, но ми е твърде веселка, повече подхожда на парти за малко момиче, а не на такъв юбилей.

Според мен ще има и двете крайности както винаги. Много доволни и много недоволни.
Виж целия пост
# 3
Благодаря за темата,   Тирамису!

Много ми харесва Вики тук:
Виж целия пост
# 4
Благодаря за темата! Надявам се на повече красота и по-малко скандали.
Виж целия пост
# 5
Тирамису, блгодаря за темата!
Дано видим интересни неща, макар че на мен отсега още истерията ми идва малко в повече. Но хляб и зрелища... старо правило на управляващите...

Нали не сте забравили, че от утре Viasat History започват излъчване на филм за Уиндзорите през 20 век.

Според мен, Даяна е приклекнала на онази снимка 🙂

И още нещо за юбилея и празнуването, да си призная честно, онова палатково градче, дето е почнало да се заформя в центъра (или където е) на Лондон, доста ме шокира. Сигурна съм, че ако беше у нас, щяхме да му лепнем една определена квалификация и силно да се възмущаваме и срамуваме от "нашенската" простотия...
Виж целия пост
# 6
Благодаря за отделеното време и за хубаво оформената нова тема, Тирамису. Heart
И още нещо за юбилея и празнуването, да си призная честно, онова палатково градче, дето е почнало да се заформя в центъра (или където е) на Лондон, доста ме шокира. Сигурна съм, че ако беше у нас, щяхме да му лепнем една определена квалификация и силно да се възмущаваме и срамуваме от "нашенската" простотия...
Абсолютно съм съгласна. Малко в повече ми идва истерията и на мен.
Тортата за юбилея не ми хареса, много кичозна. Сигурно ще е вкусна, де.
Не правеше ли преди време един български сладкар торти за кралските сватби? Братът на Карамазов, забравих как му беше името.
Виж целия пост
# 7
С право са бесни хората...
И чак на палатки...? Какво очакват да видят? Все едно ще дойде баба и ще се ръкува с тях Rolling Eyes Не го схващам.
Виж целия пост
# 8
Те от там, където палаткуват, няма и да видят нищо, ама като ги влече хората, малко приключение Simple Smile

Тортата на мен основно много малка ми се видя Grinning
Виж целия пост
# 9

Тортата на мен основно много малка ми се видя Grinning

Тя е само за избрани. Пък и на официалната вечеря, сигурно има 100-степенно меню, та при другото ядене от тортата най-вероятно ще сервират по 1 квадратче.
Виж целия пост
# 10
А някои от получилите парченце може по-късно да го продаде Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Чак пък толкова...
Изглежда сте забравили какво беше пред болницата, когато Катрин раждаше.

Тези няма как да идат пред Бъкингам, защото присъствието там е с билети, които отдавна са продадени.
Виж целия пост
# 12
Шегувам се, ама явно не е станало ясно.
Тортата със сигурност не е само една
Виж целия пост
# 13
Благодаря за отделеното време и за хубаво оформената нова тема, Тирамису. Heart

Тортата за юбилея не ми хареса, много кичозна. Сигурно ще е вкусна, де.
Не правеше ли преди време един български сладкар торти за кралските сватби? Братът на Карамазов, забравих как му беше името.
Sparkling Heart

И на мен ми изглежда много кичозна...не ми стои добре за 70 години на трона, представях си нещо наистина класно и елегантно, а това е като уголемен вариант на детска торта за Алиса Sweat Smile
Абе, не моите пари се харчат за това, така че да се радват хората и да ядат пасти Wink
Виж целия пост
# 14
Тортата за юбилея е безумна. То цветя, корони, гербове, букви, перли и за капак бастунчета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия