Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво е сфагнум и как се използва за орхидеи?
Как да спася орхидея с уплътнен субстрат?
Как да се справим с болните листа на орхидея и корените, които изглеждат зле?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво е сфагнум и как се използва за орхидеи?
-
Как да спася орхидея с уплътнен субстрат?
Ако орхидеята ви е в уплътнен субстрат, важно е първо да я извадите от сегашната й среда. След това внимателно премахнете всички развалени корени. Засадете го отново в нова смес от кора и камъчета. Ако въздухът е сух, помислете за добавяне на мъх сфагнум или друг материал, който задържа влагата, за да поддържате оптимални условия за растеж.
-
Как да се справим с болните листа на орхидея и корените, които изглеждат зле?
Ако орхидейните листа са болни, те могат да бъдат изядени от трипси или акари. В случай на трипси, листата ще имат дупки и изтънчаване, докато при акари ще се появят бели петна. За лечение използвайте подходящи препарати за третиране на вредители. Ако корените на орхидеята изглеждат зле, препоръчително е първо да почистите изгнилите корени, след това да ги дезинфекцирате и оставете да изсъхнат на въздух. След като изсъхнат, сменете субстрата или използвайте само сфагнум и поливайте умерено. Въпреки че може да изглежда зле сега, все още има шанс за възстановяване.
-
Как да се справим с гниещи булби на орхидея?
-
Как да пресадя орхидея в нова саксия?



Трябва да се въоръжат с търпение и препарати. И да се подготвят да не страдат, ако нещата не се получат. При всички положения е ценен опит.

, много благодарна орха пусна два цветоноса от спящи пъпки, но единия счупих залепих с лейкопласт - останаха три пъпки другите се засушиха, но пък другия цветонос избухна дори има двойна пъпка и бебе гледа тази орха
вече с три листенца и три коренчета, но искам третото коренче да се мушне в сфагнуна и тогава ще го отделя 😀
прекрасни големи цветове ❤️

. Преди няколко дни като ги видях тия бели неща напръсках с Нисоран, вчера вече като видях тлъста памуклийка напръсках с Моспилан всичко дето беше до и около Камбрията, дори и тези дето са на метър и нещо далече. Обилно напръсках на вън на откритата тераса отрязах и цветоносите защото бяха пълни с гадини дори неотворили цветове и оставих да изсъхне отровата и патката забрави. Еми изпържих един нов фал дано оцелее 😢, другите орхи Милтония, Паф и Камбрия нищо им няма на листата от силното слънце.