Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 786
  • 990
# 870
Стюардеса е чудесна работа. Не знам кой и защо би се преориентирал в ЧР вместо това...

Нивото в агенциите за подбор преди години беше отчайващо (не във всички, разбира се). Дано сега са се подобрили нещата.

Споделяла съм и друг път за една, която директно ме попита дали съм склонна да правя данъчни измами. При което просто онемях!!!!
Виж целия пост
# 871
Ако има HR фенове на Мъск и по-странни въпроси може да задават.
Виж целия пост
# 872
Преди време грък ми каза за нищо на света да не работя за гърци.. може би по-зле и от български фирми.
И това не винаги е вярно. Когато започнах първата си сериозна работа, французите, за които работех, бяха франчайз на гърци. И условията бяха много по-добри, отколкото след като фирмата беше купена от норвежци.
Виж целия пост
# 873
Лошо ли ще е нивото на човек, чиято работа е била да прецени как и да успокоява всякакъв боклук?
Лошо ще е нивото на човек, чиято работа е била да се фръцка в къса поличка. Защото има и такива стюардеси и са доста, а както писах не са само стюардеси. Аз на две такива преквалифицирали се стюардеси съм попадал и освен да се подмазват на шефа си друго не правеха и бяха толкова прости, че всяка седмица объркваха нещо важно.
Ама и да не е такъв случая, нивото ще е лошо, когатъсе предполага да познаваш дадени закони и наредби, а дори бе си ги чувал и нямаш образование или е някаква измислена диплома по сервитьорство, туризъм и т.н.
Знам, че не всички са такива, но в последно време все на описания тип попадам.

Нивото в агенциите за подбор преди години беше отчайващо (не във всички, разбира се). Дано сега са се подобрили нещата.
Не са. Даже се влошават. Покрай разместванията през пандемията куцо, кьораво и сакато станаха рекрутъри. А от няколко години (от преди войната) в ИТ се напълни и с украинки подбиращи дистанционно, дето ни английски говорят, ни познават трудовото законодателство в ЕС. Граждански, трудов, b2b договор - разлика не правят.
Мене са ми обяснявали как технологиите и езиците, които се търсят за дадена позиция били конфиденциална информация и не можели да ми фи кажат преди интервюто. Нали, искат някой да им свърши някаква работа, ама били тайна каква е работата... Само и само да не признаят, че фрам представа нямат от позицията за която уж подбират хора.
Виж целия пост
# 874
Беше риторичен въпрос, но ми затвърди впечатлението, че хал-хабер си нямаш.
Виж целия пост
# 875
Може да познаеш какво ме боли за твоето впечатление. Аз си споделям моя опит, пък ти си се впечатлявай.
Виж целия пост
# 876
Според вас на интервю и въпрос за заплата адекватно ли е да кажеш 10% (с очакване толкова по презумпция) до 20% над сегашната?
Повече от 10% не биха ми дали, но така да не би да изглежда, че бих искала да избягам с 200 (което е факт). От друга страна, ако се спомене % в сравнение, означава, че си се добрал до еди- какво си заплащане и това е знак, че си ценен.
Виж целия пост
# 877
Те няма да те питат в момента колко получаваш, а колко е минимума, който искаш. Така че спокойно можеш да дажеш и същата, и по-висока, че дори и много по-висока сума от сегашната ти заплата.

В сегашната ми фирма почнах дори на малко по-ниско заплащане (около 5%), понеже много ми допадаше предложението и много исках да се махна от старата ми работа.
Виж целия пост
# 878
Да, те няма директно да ме питат, просто се чудех дали е уместно да се загатне. Имам много познати, които директно си казват на интервютата - получавам толкова, и няма начин да падна под това. Те са с доста високи заплати, затова го казват..
Виж целия пост
# 879
Не бих подценявала човек, на който по ДХ му се налага да се разправя с пияни, друсани, агресивни, болни, луди. Това е доста добра експертиза за по-нататъшни занимания с хора и тяхното поведение.

Кеч, аз вече пробвам с 20% с надеждата да мина с поне 10. Помня, че предишния път, когато търсех работа, взимах около 800-850 и казвах, че не бих паднала под това, та ми предлагаха твърдо 900. А аз се надявах на 1000...

Има ли по-възпитан начин да кажа, че на настоящото място има твърде избирателно неравномерно разпределяне на задачите и възнаграждението?
Виж целия пост
# 880

Има ли по-възпитан начин да кажа, че на настоящото място има твърде избирателно неравномерно разпределяне на задачите и възнаграждението?
Не. Това е субективна преценка. Обикновено значи "беше избирателно и аз не бях от избраните". Можеш да кажеш, че не се чувстваш полезна, че за теб са се изчерпали възможностите и работата ти е станала рутинна и монотонна. Това те кара да се чувстваш в застой и затова търсиш промяна.

Бойко, от рикрутърите не се очаква да познават законодателството. Това е необходимост за други HR позиции. Не всяка HR позиция е с еднакви компетенции. Те, ако познават законодателството, няма да са рикрутъри, а ще са поне generalist-и.
Виж целия пост
# 881
Има, като горното, което Нищо Лично е посочила - без да казваш избирателно, защото трябва да стъпваш на пръсти и това се интерпретира като - гледай я тая е от тия, дето все на нея не й дават, никога няма да е доволна.
Адресираш проблема, но не в сравнение, хората не обичат да посочваш, че си заобиколен от скатавки (което понякога е точно така).

Но аз се съгласявам, че всичките любезности се превеждат по този начин.
Просто в единия случай си каруцар, в другия рафинирано плюеш работодателя.

И аз имам страшно много оувъртайм, ако кажа, че съм на прага на изтощението, това не значи ли, че работодателят ме експлоатира и е готов да загуби ценен служител само и само да не му плати часовете отгоре? Всеки с двуцифрено IQ ще се сети за какво иде реч.
Виж целия пост
# 882
Жалко. Търсех начин да не лъжа, че работата е рутинна и монотонна, защото за мен не е и всъщност не е субективно, мога да го докажа.
Значи ще се ограничавам до клишета.
Виж целия пост
# 883
Интервюто не е съд. Там не се доказва, че работодателят е субективен, дори и да е такъв. Наистина това колко заслужават другите не е тема, която трябва да се зачеква. Ти си мислиш, че заплатите се повишават избирателно. Мениджърът, който взима решенията, може да не мисли така и да има своята логика за решенията, които е взел в това отношение.
Важно е, когато се представяш на интервю, да говориш за себе си. Другите колко взимат, колко работят и как се държат, не е редно да се обсъжда.
Виж целия пост
# 884
Кажи, че наскоро си вложила в квалификацията си и искаш повече пари за повече задължения, разбира се.

Реално бъдещият работодател не се интересува много дали да разпределяли неравномерно задълженията, защото ако той не го прави, твоята причина не му носи информация за бъдещи очаквания, които да са релевантни.
Споменавай неща, които могат да ти бъдат от полза и при новия работодател.

Казвайки неравномерно разпределение на задълженията, казваш, че имаш еди- каква си личност, но това можеш да комуникираш и по време на работата си при новия работодател.
Казвайки 'няма индексация на заплатите с инфлацията', вече носи информация, че искаш повече пари.
Казвайки 'няма развитие' си подплатяваш искането за по- висока позиция, за която кандидатстваш.
И т.н.
Причини като интриги в офиса, кофти мениджмънт и лоши политики не адресират вървенето в посока "нов работодател", а поглед назад "старият работодател".
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия