Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 71

  • 25 139
  • 727
# 330
Ето тук една интересна статия за - Дефицит на желязо без анемия - клинично предизвикателство
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986027/?fbclid=IwA … -URgTXficXVxDqahw

Тя е на английски, аз чета основно с преводача ще го пусна и тук, ако на някой му е по-лесно. Слагам основната информация, накрая има описани и два случая, тях не съм ги сложила, който иска да си ги прочете.
Скрит текст:
Дефицит на желязо без анемия – клинично предизвикателство
Дефицитът на желязо може да бъде тежък въпреки нормален хемоглобин и пълна кръвна картина. Симптомите, които могат да бъдат продължителни и изтощителни, трябва да предизвикат клинично подозрение за дефицит на желязо, дори ако пълната кръвна картина е нормална. Трябва да се снеме доживотна история на кръвозагуба, като обилна менструация, бременности, кръводаряване, злополуки/операции, както и анамнеза за целиакия, атрофичен гастрит и лекарства, ограничаващи секрецията на стомашна киселина. Феритинът (<30 μg/L) е най-чувствителният и специфичен индикатор за дефицит на желязо, въпреки че неговите клопки трябва да бъдат взети под внимание. Въпреки това, концентрацията на феритин може да бъде близка до нормалната, докато оцветяването с желязо на проба от аспирация на костен мозък е лишено от желязо. Освен това, при определяне на състоянието на желязото е важно да не се разчита само на резултатите от един тест, а да се вземе предвид цялата картина. Терапията с желязо трябва да се проследява с повтарящи се определяния на феритин с таргетна концентрация на феритин >100 μg/L и да се провежда до отзвучаване на симптомите. Когато лечението с желязо се преустанови, трябва да се определи серумният феритин, за да се гарантира, че нивото остава стабилно. Желязото трябва да се възстанови, ако концентрацията на феритин спадне и симптомите се появят отново.
Дефицитът на желязо без анемия е диагностично предизвикателство, тъй като може да остане неразпознат за по-дълъг период от време и освен това няма добре дефинирани диагностични критерии. Подозрението трябва да възникне, ако пациент с нормална пълна кръвна картина представя симптоми на желязодефицитна анемия  предимно заедно с ниска концентрация на феритин и особено когато медицинската история подкрепя железен дефицит.
Желязодефицитна анемия (хемоглобин ≤ 130 g/L при мъже и ≤120 g/L при жени) е късна проява на дефицит на желязо, като и двете са често срещани медицински състояния в ежедневната клинична практика . Около 10–20 % от жените в менструация имат дефицит на желязо, а 3–5% от тях са откровено анемични. Дефицитът на желязо (анемия) често може да бъде асимптоматичен и да остане недиагностициран за дълъг период от време. Често се взема кръв за пълна кръвна картина и ако е налице микроцитна/хипохромна анемия, може да се подозира дефицит на желязо. Серумната концентрация на феритин (гранична стойност <30 μg/L) е най-чувствителният и специфичен тест, използван за идентифициране на железен дефицит. В клиничните лаборатории обаче долната граница на референтния диапазон често се определя на 10–20 μg/L. Това може да доведе до объркване, тъй като ролята на феритина при откриването на дефицит на желязо не е недвусмислена. След това феритинът може да бъде допълнен с определяне на наситеността на трансферин, разтворимия рецептор на трансферин (sTfr) и съотношението между sTfr и логаритъма на феритина, както и хепцидин .

Кога концентрацията на феритин е ненормална?
Повдигнат е въпросът коя концентрация на феритин означава клинично симптоматичен дефицит на желязо. Пациенти с истинска желязодефицитна анемия въз основа на отрицателно оцветяване с желязо в костния мозък може да имат серумна концентрация на феритин, близка до 50 μg/L . Пациенти с Синдромът на неспокойните крака трябва да се счита за дефицит на желязо, когато тяхната концентрация на феритин е <75 μg/L . Освен това е доказано, че пациентите с отрицателни запаси от желязо в костния мозък имат серумни нива на феритин близо до 100 μg/L . Дефицитът на желязо в пациенти със сърдечна недостатъчност влошава качеството на живот, независимо от наличието на анемия. Там недостигът на желязо се определя като ниво на феритин <100 μg/L или при 100–299 μg/L с насищане на трансферин <20%. По-специално, пациенти с възпаление или клинично значимо увредена чернодробна или бъбречна функция бяха изключени от изпитването.

Симптоми и диференциална диагноза
Слабостта, умората, затруднената концентрация и ниската производителност на труда са неспецифични симптоми, приписвани на ниското доставяне на кислород до телесните тъкани и намалената активност на съдържащите желязо ензими . Степента, до която тези нехематологични ефектите от недостига на желязо се проявяват преди да се развие анемия може да са неясни.
По време на моята 30-годишна кариера като интернист със специален интерес към заболяванията на щитовидната жлеза и хематологията, срещнах стотици пациенти, главно жени в менструация, които търсят съвет поради продължителна (1–25 години) умора, мозъчна мъгла, мускули и стави болки, наддаване на тегло, главоболие, диспнея, сърцебиене, понякога свързано с нарушения на съня, аритмия, бучка в гърлото или затруднено преглъщане и неспокойни крака. Пациентите често са получавали спектър от диагнози, като субклиничен хипотиреоидизъм (лекуван само с левотироксин или с препарати, съдържащи Т3), синдром на хроничната умора, фибромиалгия, хронична лаймска болест, изгаряне и претрениране. Кръвната картина обикновено е била нормална. При насочване техните серумни концентрации на феритин варират от 1 до около 150 μg/L. Ако не е имало очевидна причина за дефицит на желязо, като цьолиакия, многократно кръводаряване, многоплодна бременност или дълги периоди на обилна менструация, диференциалната диагностика при серумен феритин >50 μg/L включва чернодробни и бъбречни заболявания, окултна кръв в изпражненията, дефицит на IgA, калциеви нарушения, дефицит на D-витамин или витамин B12 и ако анамнезата показва продължителна употреба на пиридоксин (>20 mg/дневно, токсичност на витамин B6.
Виж целия пост
# 331
Здравейте, момичета! От 6 седмици пия Л-тироксин по 25 мг, а изследванията ми бяха следните:
FT 3- 5,54  /3,10-6,80/
FT 4- 14, 33  /12,00-22,00/
TSH-2,74  /0,35-4,94/
Сега изследвах само TSH- 2,77 /0,35-4,94/
Да продължа ли да пия същата доза ? Благодаря предварително:bouquetf:
Виж целия пост
# 332
За да се определи каква да е дозата, трябва да се тестват, преди всичко, FT4 и FT3. От самостоятелно изследване на TSH няма никакъв смисъл.
Виж целия пост
# 333
Имам някакъв спомен за един линк, където се пресмяташе точната доза на нужния хормон или нещо подобно. Някой може ли да сподели?
Виж целия пост
# 334
Здравейте ,какво се изледваше при косопад?🤔
Виж целия пост
# 335
Имам някакъв спомен за един линк, където се пресмяташе точната доза на нужния хормон или нещо подобно. Някой може ли да сподели?

Аз лично не съм срещала такъв. И ми е чудно ако има на каква база ще се смята? То не е само до нива на хормони, а до възраст, кг и много други неща.
Дори двама човека да са със сходни резултати и възраст, кг и т.н. никаква гаранция как ще им действа една и съща доза.
Виж целия пост
# 336
Ами не помня точно как смяташе, помня само, че имаше някакъв калкулатор и затова реших да питам. Отдавна беше като ми попадна, но не си го запазих. Иначе си е вярно, че зависи от много неща и не може всички под общ знаменател.

Имам някакъв спомен за един линк, където се пресмяташе точната доза на нужния хормон или нещо подобно. Някой може ли да сподели?

Аз лично не съм срещала такъв. И ми е чудно ако има на каква база ще се смята? То не е само до нива на хормони, а до възраст, кг и много други неща.
Дори двама човека да са със сходни резултати и възраст, кг и т.н. никаква гаранция как ще им действа една и съща доза.
Виж целия пост
# 337
Здравейте ,какво се изледваше при косопад?🤔
Т.нар. железен панел - хемоглобин, желязо, феритин, ЖСК,
Щитовидни хормони,
Мед, цинк, селен, витамини Д и Б12
Виж целия пост
# 338
Аз го пусках преди време. Ето го калкулатора, но според мен е абсолютно неприложим. Явно го има като някаква криво ляво ориентация за докторите. Математика с хормоните? Абсурд. Всичко е много лична стъкмистика.
https://www.omnicalculator.com/health/levothyroxine-dosage
Виж целия пост
# 339
Здравейте! От 2 години качвам килограми и то много без особена промяна в храната, но през този период изживях доста стресови ситуации. Усъмних се, че имам проблеми с щитовидната жлеза. Направих си изследвания, като резултатите са нормални нива на TSH, F3, F4. Не са в норма обаче антителата:
Anti - Tg 195 при реф. стойности до 115 и
Anti- TPO 334  при реф.стойности до 34.
Мислите ли, че това е повод за притеснение и въобще трябва ли да се вземат мерки, лечение, при условие, че хормоните са в ред?
А те са както следва:
TSH. 3,7
FT4  13
FT3.   4,6
Благодаря предварително на отговорилите!
Виж целия пост
# 340
Хормони в норма не означава, че са с оптимални нива.
ТСХ е високо така като гледам, но посочете и референтните граници, за да получите адекватен коментар. А може и да погледнете първа страница на темата и ще се ориентирате лесно.
Виж целия пост
# 341
Мислите ли, че това е повод за притеснение и въобще трябва ли да се вземат мерки, лечение, при условие, че хормоните са в ред?

А знаеш ли, че имаш Хашимото и какво представлява то? В смисъл, от поста ти не става много ясно дали си посетила лекар и какво сте коментирали.
Виж целия пост
# 342
Не зная дали е Хашимото. Посетих лекар. Той ме прегледа и на ехограф. Каза, че има изменения на жлезата, но все още  няма нужда от лечение. Ще трябва да се наблюдава всяка година. Но тези стойности на антителата ми изглеждат фрапантни. И всъщност ме интересува от какво се причинява такава висока стойност на антителата? Но това признавам не го обсъдих с лекаря.
Виж целия пост
# 343
Ха ха, калкулаторът ми "изчисли" някакви 52,5 мкг хормон на ден!😄 С по-висока доза не можех да смъкна ТСХ под 3...Но при идеална конверсия на Т4 в Т3 може би можеше и да мина с 50 мкг...Не става с такива калкулатори.
Хашимото причинява високи стойности на антителата.
Виж целия пост
# 344
Каква е вероятността при едно автоимунно, Хашимото в случая, да развиеш и друго? Има ли по-голяма склонност?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия