Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 42

  • 36 869
  • 763
# 300
Хол с кухненска част и коридор са около 150 м2 светло. Прибави 5 големи спални (родителска, две детски, кабинет и гостна) с 6 бани, няколко дрешника, мокро, склад изпълняващ функцията на мазе (надземен с бойлер, котел и доста място за колела, тротинетки, кашони от техника и т.н.) и станаха над 350 м2 светло. Квадратурата се брои като се вкарат и стените. Така без да включвам 50 м2 гараж си стават 400 м2.
Склада и котелното едва ли го отоплявате.
То е едно помещение с големина 15-20 м2. Не се отоплява, защото няма нужда. Там е най-топло. От там тръгват всички тръби за подово по етажите, радиатори и т.н. От котела излизат тръби и вървят външно долепени до стената и чак след няколко метра влизат в стената. Не знам дали е направено нарочно, но е много топло. Самият котел е малък като размери.
Тони, вие за къща на по-ниска надморска височина и повече от 5 пъти по-малка квадратура колко платихте през сезон 2020-2021 за отопление и топла вода, и каква вътрешна температура поддържате?
Ето справка от Epay (но няма как да се ползва за зак;ючения, защото дори сме на различна тарифа за тока; освен това, на нас отчетният ни период върви доста назад и това, което се вижда не са сметки за предния месец, а за по-предния). ама ето, качвам, за да има:

Това превърнато в цени за бита как би изглеждало?
Виж целия пост
# 301
Не искам да ровя всяка фактура като киловати, а и едва ли има как такси и таксички да конвертираме правилно при различните доставчици... не мисля, че някога ще разберем (а може би е добре и за здравето ми) Simple Smile Ако Ви интересува цена за отопление на дървени къщи (не на климатик и конвектори, а по-умно), питайте fatalina Simple Smile
Виж целия пост
# 302
Здравейте,
Да отклонят малко темата.
Какви покриви, навеси избрахте за вашите веранди?
Виж целия пост
# 303
При нас верандата е със същия покрив ,като къщата -двускатен с метални керемиди .Градинската постройка е с едноскатен покрив ,също с метален покрив .Покривът на гаража също щеше да кореспондира на покрива на къщата ,но поради сложния наклон за отводняване ,се наложи да бъде плосък покрив с фибростъкло .
Виж целия пост
# 304
Привет на всички!
Благодарна съм, че ви открих Simple Smile … макар и малко късно. Но след цяла нощ четене, побързах да се регистрирам. Наваксвам с богатата информация, която сте споделили и най-вероятно във времето напред ще прочета всичките 42 теми дотук, както и другите полезни теми във форума( например тази за дограмата).
 В груб строеж сме на едноетажна фамилна къща. Няма да ви отегчавам с всички грешки до тук, но се надявам на вашите мнения и съвети относно последният казус, който възникна: обърканите трегери на прозорците. При 2,99м. височина вътре в къщата от бетон до бетон, трегерите са изляти на 2,41м.-2,43м. Когато сложим топлоизолация, подово, замаска и подова настилка (всичко поне 10см.), прозорците в най-добрият случай ще бъдат високи 2,30м. като сложим и профилът на дограмата по 8см горе и долу и светлото на прозореца ще стане около 2,15м. и то в случай че не оставим долу бордюр. Лицето на къщата е изцяло на юг и затова тук планирахме дневна с големи френски прозорци. Драмата сигурно нямаше да е толкова голяма, ако не се беше наложила промяната по време на строеж и надзида на къщата се увеличи на 70см. т.е. над прозорците на едноетажната къща до четирискатния покрив имаме 1,4м. - голям дисбаланс и грозна визия.
В момента строителят се опитва да ни убеди да оставим нещата така.
За светлината в дневната не се притеснявам, тъй като по план имаме 4 големи прозореца, а и можем да ги направим малко по широки от планираното. Интериорно - можем да направим интересни окачени тавани и да изолираме с каменна вата. Имам идея и за фасадата на къщата, но не знам до колко добре би се получила.
Предложиха ни вариант за изрязване на трегерите, но след като разбият голяма част от горната плоча и направата на обратни стоманобетонни греди. Трудоемко и скъпо, тъй като за да се спази същата линия ще трябва това да се направи за поне 6 прозореца.
Та въпросът, който възникна в мен след като ви намерих е:
Кой от вариантите би бил по-добър по отношение на енергоефективността на къщата? По-високи прозорци примерно 2,7м или 2,8м. или ниските 2,30м. и евентуално малко по-широки от планираните 3м. широчина?
Ще се отопляваме с термопомпа с подово и конвектори, който евентуално можем да вградим в окачения таван, ако не изрежем трегерите. Най-вероятно изпускам важни детайли, но постът стана много дълъг и не искам да ви оттегча!
Благодаря на всички, който ще се отзоват с мнение или съвет!
Виж целия пост
# 305
Не се чуствам компетентно по въпроса с трегерите за да се изкажа, но искам да обърна внимание на нещо свързано с таваните конвектори в случай, че не сте се сетили. Те имат кондензни тръби, които трябва да се заустят някъде. Ако не сте мислили за пътят на тези тръби, сега е момента да ги помислите и коментирате с изпълнителя на инсталацията.
Ние лично се отказахме от таванни конвектори, за да запазим светлата височина на етажа 2.80.
Виж целия пост
# 306
mg_chen ,добре дошла !
Ще побързам да ви успокоя с прозорците .Относно слънчевото огряване зимата ,няма значение колко е висок прозореца .По-важна е квадратурата му и да няма много деления .Така че , спокойно , може да ги разширите .
Важно е да помислите къде ще изолирате тавана - под или над плочата .Ако е под плочата ,таванът ви ще стане много нисък .Има ли бетонени стрехи ?
Виж целия пост
# 307
Привет на всички!
Благодарна съм, че ви открих Simple Smile … макар и малко късно. Но след цяла нощ четене, побързах да се регистрирам. Наваксвам с богатата информация, която сте споделили и най-вероятно във времето напред ще прочета всичките 42 теми дотук, както и другите полезни теми във форума( например тази за дограмата).
 В груб строеж сме на едноетажна фамилна къща. Няма да ви отегчавам с всички грешки до тук, но се надявам на вашите мнения и съвети относно последният казус, който възникна: обърканите трегери на прозорците. При 2,99м. височина вътре в къщата от бетон до бетон, трегерите са изляти на 2,41м.-2,43м. Когато сложим топлоизолация, подово, замаска и подова настилка (всичко поне 10см.), прозорците в най-добрият случай ще бъдат високи 2,30м. като сложим и профилът на дограмата по 8см горе и долу и светлото на прозореца ще стане около 2,15м. и то в случай че не оставим долу бордюр. Лицето на къщата е изцяло на юг и затова тук планирахме дневна с големи френски прозорци. Драмата сигурно нямаше да е толкова голяма, ако не се беше наложила промяната по време на строеж и надзида на къщата се увеличи на 70см. т.е. над прозорците на едноетажната къща до четирискатния покрив имаме 1,4м. - голям дисбаланс и грозна визия.
В момента строителят се опитва да ни убеди да оставим нещата така.
За светлината в дневната не се притеснявам, тъй като по план имаме 4 големи прозореца, а и можем да ги направим малко по широки от планираното. Интериорно - можем да направим интересни окачени тавани и да изолираме с каменна вата. Имам идея и за фасадата на къщата, но не знам до колко добре би се получила.
Предложиха ни вариант за изрязване на трегерите, но след като разбият голяма част от горната плоча и направата на обратни стоманобетонни греди. Трудоемко и скъпо, тъй като за да се спази същата линия ще трябва това да се направи за поне 6 прозореца.
Та въпросът, който възникна в мен след като ви намерих е:
Кой от вариантите би бил по-добър по отношение на енергоефективността на къщата? По-високи прозорци примерно 2,7м или 2,8м. или ниските 2,30м. и евентуално малко по-широки от планираните 3м. широчина?
Ще се отопляваме с термопомпа с подово и конвектори, който евентуално можем да вградим в окачения таван, ако не изрежем трегерите. Най-вероятно изпускам важни детайли, но постът стана много дълъг и не искам да ви оттегча!
Благодаря на всички, който ще се отзоват с мнение или съвет!

Няма особено значение как ще са прозорците за топлоизолацията, колкото и добра да е дограмата, са много по-лоши от стена с изолация. Но от друга страна са южни и слънцето като е ниско през зимата ще топли през деня.

В никакъв случай не бих рязал трегери и да снаждам отгоре други греди. Това ще компроментира цялата конструкция, вие консултирахте ли се с конструктор? Като ви пречи надзида може да махнете част от тухлите. А ако не може, просто направете стрехата малко по-дълга и тя ще закрие голяма част от надзида и визуално ефекта ще е същия. Дори ще има голям плюс за лятото, повече сянка над южните прозорци да не напича твърде много вътре когато слънцето е високо.


mg_chen ,добре дошла !
Ще побързам да ви успокоя с прозорците .Относно слънчевото огряване зимата ,няма значение колко е висок прозореца .По-важна е квадратурата му и да няма много деления .Така че , спокойно , може да ги разширите .
Важно е да помислите къде ще изолирате тавана - под или над плочата .Ако е под плочата ,таванът ви ще стане много нисък .Има ли бетонени стрехи ?

Предполага се че като има нисък надзид, отгоре е само таванско, най-вероятно неизползваемо, най-добре там да е изолацията просто нахвърляна върху плочата - евтина лека стъклена вата, поне 30 см., защо не 40.
Виж целия пост
# 308
А,аз си помислих,че с такъв надзид ще се ползва за складово помещение и няма да е удобно подът му да е с вата .Сух под над вата или фибран са вариантите .
Същото си помислих за стрехите ,че може да ка по-дълги ,но останах с впечатление ,че грубия строеж + покрива са готови .
Виж целия пост
# 309
Благодаря от сърце на всички, които се включиха!
Valery,
аз не се бях сетила и наистина е по-практично конвекторите те да са ниско долу в случай, че се наложи някакъв ремонт или се запуши някоя тръбичка. Колко биха отнели от тавана тези конвектори?
Nelina_london,
Благодаря за успокоението! Опитвам се да приема и тази грешка , като се надявам, че с по-ниските прозорци през лятото светлината няма да навлиза толкова навътре в стаята, а през зимата този голям трегер ще задържа топлият въздух. Нямаме бетонени стрехи и мислихме да изолираме над плочата, но трегерът който се вижда вътре в стаите е 56см., та се чудим. Искаме да запазим усещането за простор, именно затова искахме 3м. светло в стаите, за да може сред като си сложим под и осветление да имаме чисто около 2,8м.
BobyB,
Консултирахме се с конструктора- именно той не дава да се изрежат трегерите. Но понеже настоях за вариант, той предложи единствено този - покривал всички критерии (земетръс и т.н.). Стрехата по проект е 1м. и ще скрие около 30см. от надзида, остават видими 1,1м., които си мисля да направим в комбинация имитация на дърво (Сайдинг), Бяло и тъмно сиво (замаски). Притеснявам се, че когато стрехата е толкова нависоко няма да прави сянка през лятото и друго, че когато е толкова нависоко дори ще стои по-добре ако я намалим.
Nelina_london,
Строежът не е готов- на излята горна плоча сме, тепърва предстои покрива и трябва да вземем решение да оставим ли трегерите така или къртене на част от горната плоча и направа на обратни греди и чак след това изрязване на трегерите колкото искаме. Честно казано не знам дали по време на изпълнението няма да възникнат други грешки. Предполагам че има рискове, с които не сме запознати…
Таванът няма да се ползва въпреки, че с този надзид горе ще има възможност да стане обитаемо. Надзида се наложи във връзка със складово помещение над гаража, който е под общ покрив с къщата т.е. няма и как да се намали.
Умуваме ден и нощ, за да вземем по-доброто решение в създалата се ситуация. Не искам да изрежем готовите трегери просто от емоция, въпреки че балансът във визията на къщата значително пострада.


Виж целия пост
# 310
mg_chen , много неприятна ситуация!
Според мен е добре заедно с конструктора и с архитекта да вземете решение какво е най-добре да се направи.

Аз съм решила, че следващата ни къща ще е без греди. Толкова проблеми около тях, че направо вече не мога да ги гледам. Ако конструктора ми беше казал, че може да се направи без греди, щяхме това да заложим още от началото на проекта.

Още веднъж се убеждавам, че човек трябва да има поне базови познания преди да започне да строи. Никой по-добре от нас не може да контролира какво става на обекта. 
Виж целия пост
# 311
Проблемът на тези трегери, както е и случаят при нас е, че не трябва да се дупчат и ако се слагат таванни тела за отопление/охлаждане от какъвто и да е тип тръбите от помещение в помещение трябва да минат под тях и става още по-ниско... , но пък има вариант тези тръби да минат над плочата под покрива и да излязат директно отдолу. Това в случай, че обмисляте рекуператор.

Подовите конвектори са по-ефективни при отопление.

Височините на прозорците не са толкова малки и са като нашите, но наистина с по-високи усещането е друго. За енергийната ефективност няма драма.

Не знам какво да кажа, аз обожавам високи тавани и ако строях къща с идея за въздух, светлина и простор и нещата така се объркат не знам как щях да го преживея. Не знам какво да Ви посъветвам. То ако имаше кой за своя сметка да оправи грешката е едно, но ако трябва Вие да плащате го обмислете добре, може би изчакайте да видите дали ще свикнете и ако се чувствате тягостно и строите къщата на живота си.... прежалете парите.
Виж целия пост
# 312
Тези трегери пречат за всичко, което искате да се прекара по тавана! В нашия случай тръбите за рекуператора и ел. кабелите.

На мен ми пречат и в баните. Заради трегерите тръбата за обратната вода излиза доста напред и обърква цялото разпредление на нещата.

Ние когато проектирахме, ги направихме 10см по високи, заради тръбите на рекуператора, но конструктора не  ни каза, че има вариант, в който е възможно тези трегери въпбще да ги няма.
Виж целия пост
# 313
И аз съм в групата на тези ,които не са знаели ,че може плочата да е безгредова .Незнам дали е възможно при толкова еркери при нас ,защото до последно имаше шанс да се наложи  и колона в едната ни  детска стая .
И ние имаме дебели стоманобетонни греди на втори етаж ,но пък там няма плоча .56 см не е никак малко .На мен ми е малко трудно да се ориентирам само по описание .Ако може да качите снимки , за да онагледите , ще е добре .
Виж целия пост
# 314
Наистина със снимка ще стане по-ясно къде и как са трегерите.
Да си призная, изобщо нито сме се сетили, нито някой ни е питал или обяснил. След прочетеното, понеже тази седмица кофрират втора плоча, се обадих на строителя и той каза, че нашите трегери са само опасващи и няма по тавана, много "културно" били проектирани както трегери, така и колони.  Общо имаме 16 бр колони, 3 от които въртешни, но всички влизат в зидарията. Вътрешните разбира се ще надстърчат от стената при вътрешна зидария тухли 7 см и колони с ширина 25 см, но няма как.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия