СМГ "Паисий Хилендарски" - Тема 13

  • 60 724
  • 752
# 630
Явно нямам право на мнение, различно от правата линия. Това, което се опитвам да кажа е, че водени от реваншизъм, без никаква стратегия, предложението ще влоши нещата. Другото което не приемам е специални правила за СМГ. Всички деца трябва да са при равни условия.  Но явно за авторите на петицията това няма значение. Айде да пожелаем успех на петицията и здрав разум на МОН отново да отговори, че исканията са в противоречие със ЗПУО.
Виж целия пост
# 631
Напротив, имаш право на мнение, но го въртиш през пост в продължение на няколко страници. Прочетохме мнението ти, като мисля, че в момента извърташ нещата, но както и да е.
За какъв точно реваншизъм става въпрос, не ми е ясно...?

Каквото и да е решението, всички желаещи деца ще са допуснати до явяване на състезания, мисля, че това е ясно и никой не иска да го променя.
Виж целия пост
# 632
Има още нещо, което Вие г-н Христов явно не разбирате. Не може, за да се вдигне общото ниво и средният успех по Мат, всяка година задачите да стават все по - лесни. Има години, в които задачите са били сравнително адекватни, примерно само 40 резултата от 100т за София. Няма как да си затваряте очите за тези неща. Няма никаква дискриминация в това по - добрите математици да влизат СМГ. Дискриминацията е в обратна посока. Не бива класирането в мат. гимназии да се случва по резултата от Бел. И затова има два начина, или да се вдигне нивито на трудността на МАТ, или да се включат в балообразуването резултатите от Ном и националните състезания. На първия вариант обаче не може да се разчита.
Виж целия пост
# 633
Докато дискутирате за промяна в трудността по математика, чета, че обмислят интегриран изпит. Мултидисциплинарен..
Виж целия пост
# 634
Така ще се плаща на школи по всички предмети Simple Smile
Виж целия пост
# 635
Има още нещо, което Вие г-н Христов явно не разбирате. Не може, за да се вдигне общото ниво и средният успех по Мат, всяка година задачите да стават все по - лесни. Има години, в които задачите са били сравнително адекватни, примерно само 40 резултата от 100т за София. Няма как да си затваряте очите за тези неща. Няма никаква дискриминация в това по - добрите математици да влизат СМГ. Дискриминацията е в обратна посока. Не бива класирането в мат. гимназии да се случва по резултата от Бел. И затова има два начина, или да се вдигне нивито на трудността на МАТ, или да се включат в балообразуването резултатите от Ном и националните състезания. На първия вариант обаче не може да се разчита.
позволете ми да имам мнение, най-малкото, защото значителна част от професионалния ми опит е свързана с провеждане на изпити в сферата на висшето образование, както и в сферата на държавно регулирана професия. Това което си мислите, че ще постигнете с петицията с изненада ще установите, че ще се върне като бумеранг.  То е достатъчно да попитам колко от авторите на петицията разбират и имат необходимите познания и компетенции по организиране и провеждане на изпити. Това е също така лош пример, защото какво би станало ако някой друг организира подписка за опростяване на задачите от НВО?
Виж целия пост
# 636
С петиция или без, с обсъждане в 5 страници в темата или без, МОН ще направи каквото реши.
Всеки има мнение, няма нужда да се натоварваме всички с убеждаване на това кой е прав и кой е крив.
Сигурна съм, че дори останали извън СМГ, децата които са учили там ще успеят да се впишат в средата, ще намерят страхотни нови приятелства, ще достигнат мечтаните цели и после ще гледат на тази "загуба" като на  ново начало, което е дало много за изграждането им като личности.
Най-важният им урок ще бъде този, че след всяко падане трябва да се изтупаш и да продължиш и то двойно по-амбициран да стигнеш до целта.
Виж целия пост
# 637
С петиция или без, с обсъждане в 5 страници в темата или без, МОН ще направи каквото реши.
Всеки има мнение, няма нужда да се натоварваме всички с убеждаване на това кой е прав и кой е крив.
Сигурна съм, че дори останали извън СМГ, децата които са учили там ще успеят да се впишат в средата, ще намерят страхотни нови приятелства, ще достигнат мечтаните цели и после ще гледат на тази "загуба" като на  ново начало, което е дало много за изграждането им като личности.
Най-важният им урок ще бъде този, че след всяко падане трябва да се изтупаш и да продължиш и то двойно по-амбициран да стигнеш до целта.
напълно съм съгласен с Вас. Адмирации. Извинявам се, че съм прекалил. Единственото, което съм се опитал е да споделя мнение, че монетата винаги има две страни. Използвам случая да пожелая най-вече здраве и сбъднати мечти на 12 юли
Виж целия пост
# 638
Има още нещо, което Вие г-н Христов явно не разбирате. Не може, за да се вдигне общото ниво и средният успех по Мат, всяка година задачите да стават все по - лесни. Има години, в които задачите са били сравнително адекватни, примерно само 40 резултата от 100т за София. Няма как да си затваряте очите за тези неща. Няма никаква дискриминация в това по - добрите математици да влизат СМГ. Дискриминацията е в обратна посока. Не бива класирането в мат. гимназии да се случва по резултата от Бел. И затова има два начина, или да се вдигне нивито на трудността на МАТ, или да се включат в балообразуването резултатите от Ном и националните състезания. На първия вариант обаче не може да се разчита.
Абсолютно!
В потвърждение ето и фактите за разпределението на точките от 2017г до днес за децата в София. Очевидно е, че има проблем с резултатите по математика, но опростяването на изпита не е решението.
Скрит текст:
За сравнение ето и разпределението по БЕЛ, което също е изместено, но е далеч по нормално.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 639
Не разбирам какъв е проблемът в по-труден трети, незадължителен модул по учебното съдържание, важащ за прием точно в математическите гимназии. Точките, които дава, могат да се удвоят, утроят и т.н.
Виж целия пост
# 640
Не разбирам какъв е проблемът в по-труден трети, незадължителен модул по учебното съдържание, важащ за прием точно в математическите гимназии. Точките, които дава, могат да се удвоят, утроят и т.н.

Проблемът е, че ще е някаква промяна, която пък евентуално няма да се хареса на много родители, независимо, че не ги касае. Все пак средняците са много повече от силните математици, та е ясно кой ще надвика и надделее.
Най-лесното и елегантно решение е без никакви явни и формални промени просто авторите да повишат сложността на последните задачи и толкоз.
Виж целия пост
# 641
Не разбирам какъв е проблемът в по-труден трети, незадължителен модул по учебното съдържание, важащ за прием точно в математическите гимназии. Точките, които дава, могат да се удвоят, утроят и т.н.
Защото общият проблем си остава. НВО мат не разслоява. А разслоението е ок не само за МГ. А да караме всички да решават 3ти модул също не е ок. Най-най-най-елементарен и логичен начин е нво мат с нормална трудност, не е нужно да има по 40 или по 140 деца със 100. Какво като на бел са само 13 деца в цяла България, нека такава трудност бъде и за математиката. Какво им беше на трудността на темите до 2018г? С тия 3-ти модули, състезания и ном ще сбъркате децата. Такова притеснение пада някое да не е болно баш за нво, а какво остава за първи кръг ном, втори кръг ном, някое си състезание... Да не говорим, че включите ли ги веднага ще се засили идеята за интегриран тест, защото вече си има мат за математицити и децата ще има да зубрят по всички предмети. Наистина ще направите беля с тая петиция вместо да се направи нещо супер просто.
Виж целия пост
# 642
Все пак става въпрос за незадължителен модул, т.е. по избор. Последният няма да се включва в общата статистика на МОН за успеваемост и ще отсее единствено желаещите деца да кандидатстват в МГ.
Виж целия пост
# 643
Е, да, ама с трудни задачи отзвукът ще е много силен и коварен - как може моето отроче е отличник/чка, а на НВО-то има четворка?
Ако НВО остане, както е досега, но плюс трети модул, те пак ще са си с този резултат, но за МГ ще има отсявка. Даже не е нужно последният модул да е с оценка, а примерно с 50 т. и само той (удвоен, утроен или както се реши) + двете матури да са вход за МГ. Останалите, които не искат МГ пак ще си имат шестиците.
Виж целия пост
# 644
Ама каква 4-ка, на нво оценки няма. Как никой не плаче, че отрочето му е с 80 по бел, а в училище е с 6? Така ще е и за мат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия