Слагане на инжекции GS-441524

  • 10 684
  • 92
# 30
Здравейте и моето коте е на инжекции един месец.Лекуваме го от неврологичен ФИП.Дали може да сменя инфекциите с хапчетата,  има ли запознати с това?
Аз лекувам сух фип с хапчета след две седмици инжекции. Пишете ми на лично съобщение.
Виж целия пост
# 31
За радост моите котки още нямат никакви забележими странични реакции, но да - доста по-спокоен бих бил, ако можеше някой по-опитен от мен да им ги слага. Но пък и да ги разкарвам няколко спирки до ветеринарите всеки ден си е голям стрес за тях, което също смъква имунитета, та не знам кое е по-добре. Иначе самите инжекции са болезнени (май зависи от котката колко), но като няма алтернатива...

Здравейте. Бихте ли казали как се повлияха котетата? Бяхме диагностицирани с това заболяване и се интересувам от ефекта на медикамента и евентуално от къде да се закупи. Много ще съм ви благодарна ако споделите.
Виж целия пост
# 32
Аз писах онзи ден в котешката тема. Моето коте Джери беше с мокър фип, асцит в коремната кухина и тестисите, когато го диагностицираха. От 01.05 го лекуваме с gs. След 37 дни инжекции, от мокър фип, го обърна на сух-неврологичен. Повлия се от инжекциите до степен, че асцита изчезна и коремчето се прибра. Тестисите обаче от време на време отичаха и пак се прибираха. Всяко посещение за боцкане при вет за него беше стрес, като веднъж дори получи припадък веднага след като го боцнаха. Не им стоя, мъчиха се да го покриват с кърпа, да го държат трима човека, пет пъти го боцкаха, той не понасяше да го докосват вече дори, ръмжеше при докосване по гърба... Иначе не е диво коте, ами много послушно, на първото ни посещение при всеки един вет им мъркаше, после вече след втората седмица започна да му писва. Той не се и повлия веднага, както се очакваше, още на първата седмица, ами чак след 3-тата седмица, когато сменихме марката на gs и концентрацията. Първо бяхме на Валор 17 мг, което при неговата тънка кожичка постоянно изтичаше, връщаше го назад кожата и трябваше да боцкаме повторно допълнително количество. Като сменихме на Лъки 20 мг (по-гъсто) точно за седмица почна да се прибира коремчето.
Аз, дето боцкам системи сама вкъщи, не посмях да бия сама инжекциите, след един първи неуспешен опит. А Джерко след цял месец боцкане вече беше в рани и не добре изглеждаща козина. Кожата на гърба му беше потъмняла.
Виж целия пост
# 33
Здравейте, може ли повече информация за човекът от София, от който може да бъде закупен препарата. Ще ви бъда много благодарна! Лечението в клиника в София ми съобщиха днес, че ще бъде 3.400 за 84 дена, което е сума непосилна за мен. Благодаря ви предварително!

Здравей, amy_nka,

От къде ги намираш инжекциите?
Първо да кажа за хората, които не знаят. GS-ът не е лицензиран за ветеринарна употреба. Фирмата, която го е разработила, Gilead Sciences, е разработила и Remdesivir, което се използва за COVID-19 и други вирусни заболявания. GS-441524 е същото като Remdesivir без една фосфатова група. Remdesivir се превръща в GS у хората след като се приеме. Няма официално становище от Gilead Sciences защо не искат да кандидатстват за лиценз за ветеринарна употреба, но като цяло се смята, че не го правят, защото ако се намерят странични ефекти при котките, ще им попречи на лицензирането за хуманна медицина.

Сега GS-441524 се прави в главно Китай, където не им пука за лицензите особено много и се препродава от хора в цял свят на черно. Може и да се поръча директно от Китай, но не съм пробвал.

Продават се в ампули от 5.5-7 ml с концентрация то 15 до 20 mg/ml. Някои брандирани, други - не.

FIP Warriors са най-известните посредници. Имат групи във Facebook, но не ползвам Facebook, та директно звъннах на един от админите, след като един познат ми даде номера им. През тях процесът е да се изпрати пари на чужда сметка, след което те изпращат GS-а от България. Също така един познат ме свърза с един човек от София, който ги продава директно за кеш. И от двете места съм взимал. Не мога да кажа доколко са качествени, но поне на пипане се усещат по един и същи начин. За бездомното коте със сигурност мога да кажа, че поне "Hero" бранда работи, защото комерът му беше доста подут и се оправи за около седмица. Другите са със сухата форма и не е лесно да се измери колко помага.

> Колко струва едната?
Една ампула е 95-100 лева, та една инжекция струва към 20 лева грубо (зависи колко се дава).

> За три котки (едната от които бездомна) как, за Бога, се справяш?
Не е лесно, това си е към 60 лева на ден, ако им ги давам у нас. Ако ги водя на ветеринар, отиват още около по 4-5 лв. за слагането на самите инжекции.

> Иначе, едното боцкане не е толкова безопасно, колкото си мислим... Гледал ли си видеата на Kitten Lady в ютуб?
Знам я, но не се сещам за видеото, за което говориш. За GS-441524 страничините ефекти са главно локални, на мястото на инжектирането. Досега не съм забелязал нещо да е ставало на котките ми по кожата или отдолу, но по принцип може. Затова е препоръчително да се редуват местата на слагане на инжекциите. Слагат се подкожно на гърба и ги редувам горе-ляво, долу-ляво, горе-дясно и долу-дясно. Долу е по-трудно да се сложат, защото котките се дърпат повече. Затова ми трябва някой, който живее близо до мен - ако не да им слага инжекциите, то поне да ги държи, защото трябват 3 ръце за слагането.

Иначе има и орална формулировка, която не съм срещал в България. Мисля, че се препоръчваше да се дава след като минат няколко седмици от инжекциите.
Виж целия пост
# 34
А Джерко след цял месец боцкане вече беше в рани и не добре изглеждаща козина. Кожата на гърба му беше потъмняла.

Чувал съм за проблеми с кожата или козината, и двата пъти от Лъки. Също, може да не е от препарата, а от неправилно слаганне на инжекциите, напр. ако иглата не стигне под кожата, а се забие вътре в кожата.

Иначе с концентрация 30 mg/ml едно коте много го болеше и мяучеше силно. След това минахме на 20 mg/ml и не усещаше нищо от инжекциите, даже сам му ги слагах без да се боря с него - най-много леко да мърдаше.

Здравейте, може ли повече информация за човекът от София, от който може да бъде закупен препарата. Ще ви бъда много благодарна! Лечението в клиника в София ми съобщиха днес, че ще бъде 3.400 за 84 дена, което е сума непосилна за мен. Благодаря ви предварително!

Ще Ви пиша на лично.
Виж целия пост
# 35
Как ще се забие иглата вътре в кожата? Thinking Кожата в момента в който се продупчи, иглата вече е под кожата.

Аз днес пак пред ветка боцках. Справих се. Вкъщи обаче настава голяма паника в душата ми. Системи боцкам вече без да ми пука, но каква е тая паника като трябва да боцна gs-a не знам...
Истината е, че си трябва практика и някой, да си сигурен, че ще ти държи главата на котката, да не мислиш, че всеки момент може да ти се извърти и реши да те гризне и следователно да отиде златната течност на боклука...

gs441524, как са твоите три котета? Ти с Хиро ли си боцкал?
Виж целия пост
# 36
Може да отиде в кожата, особено ако се забие не перпендикулярно на нея. Не става често, но не е невъзможно.

Моите са добре. За 2 от тях не е сигурно колко въобще имат сухата форма, защото бяха тествани само със стандартния тест за FECV, а специфично за FIPV не е лесно да се тества. Доста котки имат нормалния коронавирус, но той не мутива във FIP вируса при повечето. Котето с мокрия FIP се оправи за седмица и успях да му давам месец, защото ми даде повече (то е диво). Скита из квартала още, добре е.

Сега едно с неврологичен FIP гледам и му свърши 2-рия курс. След като се оправи с първия курс (не ходеше в началото, сега скача), дишаше трудно и му откриха течност в гърдите, защото един ден дишаше трудно. Източваха я със спринцовки няколко пъти, по 250 ml, а след четвъртото източване го почнахме на 2 инжекции по 0.2 ml Фурантрил на ден и оттогава не е събирало течност. Почнах GS пак още когато трябваше да го източат първия път. Не беше сигурно дали е от FIP или от нещо друго (откриха му и СПИН). Сега ще го оставя само на Фурантрил.
Виж целия пост
# 37

Моите са добре. За 2 от тях не е сигурно колко въобще имат сухата форма, защото бяха тествани само със стандартния тест за FECV, а специфично за FIPV не е лесно да се тества. Доста котки имат нормалния коронавирус, но той не мутива във FIP вируса при повечето.
Току-що открих, че това, което върлува в момента не е нормалния FCV, ами нещо ново. Сдобих се и с трето коте с фип. 2-месечното ми бебе Янира също е болно от снощи и то със неврологични първи симптоми. Тя е контактна на второто ми коте Слънчи, което не съм изследвала за антитела, но си бях убедена, че е носител, защото като беше на 3 месеца сестричката му почина от мокър фип (което няма как да се обърка). Та, това, което ветовете наблюдават в момента, този бум на фип, за който говорят явно може да има нещо общо с кръстоска с човешкия корона. Иначе обяснението би било, че някой си прави кофти експерименти със света. Първо корона пандемия при хората, а сега при животните.
Друго обяснение, защо три мои котета се разболяват в рамките на един и същ месец с фип, наистина няма. И то първият болен не е имал контакт с втория, нито третия. Изолирани, карантинирани и въпреки всичко 3 котета  цъфват с фип. Далече е от онези 5% които се споменават в проучванията, при които уж само мутирал короната във фип.
Цитат

Котето с мокрия FIP се оправи за седмица и успях да му давам месец, защото ми даде повече (то е диво). Скита из квартала още, добре е.
Какво си му давал на него? Хапове?
Цитат
Сега едно с неврологичен FIP гледам и му свърши 2-рия курс. След като се оправи с първия курс (не ходеше в началото, сега скача), дишаше трудно и му откриха течност в гърдите, защото един ден дишаше трудно. Източваха я със спринцовки няколко пъти, по 250 ml, а след четвъртото източване го почнахме на 2 инжекции по 0.2 ml Фурантрил на ден и оттогава не е събирало течност. Почнах GS пак още когато трябваше да го източат първия път. Не беше сигурно дали е от FIP или от нещо друго (откриха му и СПИН). Сега ще го оставя само на Фурантрил.
Аз се чудех защо не включват диуретици при мокър фип и забравих да питам ветовете. Моето Джери (пациент 1 - започна с мокър и го обърна на неврологичен) също не стоеше вече за боцкане и сега е на хапове от една седмица, но не е добре. До обяд е добре, на обяд давам хапа и вечерта вдига температура и се налага да дам противовъзпалително. От него живва и на следващата сутрин отново е добре до обяд. Ще искам да го видят пак на ехограф. И неговото дишане е учестено и ако до обяд си позволява да гони мухи, то вечерта не може да си отвори очите.
А Янира (пациент 3) не може да си стъпва на задните крачета, също диша учестено и че чува секрет. До довечера трябва да реша какво да правя с нея. Да я боцкам ли, да и дам таблетка GS ли или да пробвам с есперавир как ще ѝ се отрази. Знам, за няколко котета, че неврологичния фип им се е повлиял от еспвравир и са се излекували. Трудно се дозира, но пък е доста по-достъпен вариант.
Виж целия пост
# 38
Здравейте!

Включвам се в темата, за да споделя опит. От Варна сме.

Миналото лято намерихме  Бубито ни като новородено изоставено коте на улицата, на няколко дни. Изхранихме го, отгледахме го, но още на около 3-4 месеца започна да има постоянна диария. Правихме изследвания, пи няколко пъти АБ, отшумяваше за малко и пак диария. Януари 2023 го кастрирахме, след това много се влоши. В началото на м. Май 2023 след поредните изследвания се установи мокра форма на ФИП и започнахме лечение с GS.

Ветеринарят ни насочи към човек от Варна, от когото купихме лекарството - Лъки на 20 мг/мл. Бубито се повлия още от втория ден, започна да се храни, да наддава, а след около седмица-две спря окончателно диарията.

Слагахме инжекциите у дома с мъжа ми - той ми асистира при държането, аз биех инжекциите. Беше доста мъчително в началото, и за нас, и за котето. След точно 5 седмици на инжекции преминахме на хапчета Hero на 32 мг, като днес е ден 62 от лечението.

В петата седмица правихме контролни изследвания и всичко му е в норма. На ден 1 Бубито тежеше 2,650 гр, а днес е 3,900.
Хапчетата се приемат изключително лесно, направо но олекна!
Не знам доколко е прието да се споменават цени, но хапчетата ни излизат дори по-евтино от инжекциите. Важно условие за прием на хапчета, обаче, е котето да няма диария или да повръща, да е в стабилизирано състояние, препоръчва се да са минали няколко седмици на инжекции. При приема да не яде 1 час преди и 1 час след това.

Нашето Буби се справя доста добре, надявам се и вашите котаци да оздравеят напълно!
Виж целия пост
# 39
Даването на таблетки GS наистина е значително по-лесно, особено с болусоподавател. Проблемът с таблетките е усвояването, съответно, налучкане на дозата, която трябва.
При нас след 2 седмици на Хиро 32, Джери внезапно се влоши и ослепя. Дозировката за невро фип на Хиро беше 16 мг/кг на 24 часа. А е трябвало да бъде поне двойна. 20 мг/кг през 12 часа, според протоколи за лечение с GS на лондонски и австралийски ветове.
Виж целия пост
# 40
Както споделихте в предходните 2 поста, има GS на таблетки, но винаги е най-добре да се започне с инжекционен разтвор и да се остане на него поне 1 месец и след това, ако състоянието е стабилно, може да се премине на таблетки.

Без значение от марката, дозировката на инжекционен разтвор, на 24h е:
6мг/кг - мокър фип
8мг/кг - сух
10мг/кг - очен
12мг/кг - неврологичен
15мг/кг - неврологичен рецидив
Смята се спрямо концентрация на гс и кг. на котката по следната формула:
Дозата за съответния вид фип * Кг. на котката / Концентрацията на гс

При преминаване на таблетки с посочено еквивалентно съдържание гс, дозата от горната таблица за инжекционен р-р  се вдига с +2мг/кг и повече, заради по-ограниченото усвояване в храносмилателния тракт. Поради тази причина е препоръчително да се прилага минимум 10мг/кг (или повече) за 24h и дори дозата да се раздели на два приема през 12ч.

Дозировката мг/кг за 24h никога не трябва да се намалява, може само да се увеличава!

За пръв път чета за тази висока дозировка на Hero, но с това не съм запозната и може наистина да е така. Най-много негативни отзиви съм срещала точно за Hero, ако не се лъжа.
Добри са Dr.Cat и Lucky.

Най-често обикновения котешки корона вирус мутира във фип при спадане на имунитета. Продължителната диария е предпоставка за това. Диарията при котките не е като при хората, при тях е много по-рисково и веднага трябва да се направи всичко възможно да се спре.
При диария давайте пробиотици (FortiFlora), изключително много помага и храната на Royal Canin Gastrointestinal!
Виж целия пост
# 41
Здравейте,
Едно от котенцата ни е диагностицирано с коронавирус. Засега няма никакви симптоми.
Но съм много притеснена за евентуалния ФИП. Кога може да се развие ? В момента - като усложнение на коронавируса, тоест докато котето е болно/заразно или ФИП-а може да се появи и по-късно?
Има ли нещо, което го отключва?
А може ли да не се стигне до ФИП изобщо? Нямам представа какъв процент от котките с коронавирус развиват ФИП.
Виж целия пост
# 42
6мг/кг - мокър фип
8мг/кг - сух
10мг/кг - очен
12мг/кг - неврологичен
15мг/кг - неврологичен рецидив

Виждал съм подобни дозировки в доста сайтове, но имате ли източник, който да ги подкрепя?

При преминаване на таблетки с посочено еквивалентно съдържание гс, дозата от горната таблица за инжекционен р-р  се вдига с +2мг/кг и повече, заради по-ограниченото усвояване в храносмилателния тракт. Поради тази причина е препоръчително да се прилага минимум 10мг/кг (или повече) за 24h и дори дозата да се раздели на два приема през 12ч.

Дозировката мг/кг за 24h никога не трябва да се намалява, може само да се увеличава!

Тук пак бих бил благодарен за източници на 2-те твърдения, тъй като и тях съм ги чувал често, но без източници и ми е интересно.

Тъй като хапчетата GS не се усвояват толкова добре, колкото подкожни инжекции (нормално), не би ли трябвало като най-проста сметка да се умножи съдържанието на инжекцията по даден множител, а не да се прибавя константен член? Усвояемостта се дава в проценти за даден вид прилагане (орално, подкожно), т.е. трябва да гледаме по колко да умножим едното число (mg в инжекция), за да получим другото (mg в таблетка).

Друго странно нещо е т.нар. "еквивалентно съдържание". Ако е еквивалентно, защо пак трябва да се коригира? Доколкото знам, нормално е при лекарствата да пише истинското съдържаниое и отделно усвояемостта за дадения вид на приложение, по която да се умножи съдържанието.

А за това дали трябва да се увеличава или намалява, пак не си спомням къде го пише това. Тъй като в крайна сметка дозата ще се спре, ако лечението е успешно, какво пречи да се намали? Това става с доста други лекарства без проблем.

Не искам да прозвуча нападателно, но би било добре да не циркулира информация, която не е подкрепена от авторитетни източници или поне множество опити на хора.


Здравейте,
Едно от котенцата ни е диагностицирано с коронавирус. Засега няма никакви симптоми.
Но съм много притеснена за евентуалния ФИП. Кога може да се развие ? В момента - като усложнение на коронавируса, тоест докато котето е болно/заразно или ФИП-а може да се появи и по-късно.
Има ли нещо, което го отключва?
А може ли да не се стигне до ФИП изобщо? Нямам представа какъв процент от котките с коронавирус развиват ФИП.

Не мога да дам статистики, но доста от котките, особено тези излизащи или живеещи навън, или срещащи се с други котки, хващат коронавирус. От моя личен опит, гледам няколко котки, които преди няколко години имаха положителни тест за коронавирус и не е мутирал във FIP вируса досега (поне нямат никакви видими здравословни проблеми, свързани с FIP). В същото време имат достъп до котки с FIP, но засега са ОК.

Също, доколкото си спомням от литературата, а и както казаха в предишния коментар, мутацията на чревния коронавирус (FECV) във FIPV вирусът е често заради спадане на имунната система. При едно мое коте (пак личен опит), стана след кастрация, но имаше и друга инфекция преди. Но пък тези само с коронавирус (чревния, не FIP), също са били упоявани и не е имало такова нещо.

Само на "А може ли да не се стигне до ФИП изобщо?" мога да отговоря категорично "да, може". Но за проценти и т.н. бих се разровил в литературата.

Какъв тест е бил - за антигени или антитела? Тоест, дали още го кара, или го е преминало?

Имаше и един тест, "титер", който може да се направи в Laboklin (германска лаборатория), сигурно и на други места, който определяше броят на вирусните частици или нещо подобно. Не съм сигурен каква беше идеята и колко смисъл има от него. Може да питате ветеринарите, въпреки че доста от тях даже не знаят, че стандартният тест за коронавирус не е тест за FIP специфично, и веднага биха ви преписали GS. Та бих препоръчал 2, 3 или 4 мнения, докато попаднете на адекватен лекар.
Виж целия пост
# 43
Какъв тест е бил - за антигени или антитела? Тоест, дали още го кара, или го е преминало?

Имаше и един тест, "титер", който може да се направи в Laboklin (германска лаборатория), сигурно и на други места, който определяше броят на вирусните частици или нещо подобно. Не съм сигурен каква беше идеята и колко смисъл има от него. Може да питате ветеринарите, въпреки че доста от тях даже не знаят, че стандартният тест за коронавирус не е тест за FIP специфично, и веднага биха ви преписали GS. Та бих препоръчал 2, 3 или 4 мнения, докато попаднете на адекватен лекар.
Не знам какъв точно е тестът.
Води се троен - от секрет, а не с взимане на кръв.
Ето това излезе :
Скрит текст:
Ветеринарката не можа да каже дали е към края или началото на боледуването. Малката е изолирана от 13 дена (в смисъл от 13 дена няма пряк контакт с други животни). Явно се е заразила преди това. Сега ще я наблюдаваме за симптоми следващите 10 дена. Засега е игрива и има апетит.

Котенцето е на около 2 месеца и половина/три. И аз точно това се замислих за кастрацията - че тя може да понижи имунитета. А на нея й предстои след някой и друг месец 😢.

Ветеринарката не ми каза, че котето е с ФИП, а че вирусът може да мутира и да развие ФИП, което ме ужасява.
Засега тя изглежда здрава.
Виж целия пост
# 44
Не знам какъв точно е тестът.

"Ag" е антигенен, "Ab" e антитяло (antibody). В интернет по-добре от мен ще обяснят какво значат и каква е разликата.

Котенцето е на около 2 месеца и половина/три. И аз точно това се замислих за кастрацията - че тя може да понижи имунитета. А на нея й предстои след някой и друг месец 😢.

Не пречи да изчакате с кастрацията, ако може. Като цяло има 2 мнения за кога трябва да се кастрира (доколкото съм чел). Едното мнение е на ранна възраст, първите месеци. Другото е да се изчака котето да навърши 1 година (около). В България съм срещал повече второто мнение при ветеринарите, но на запад, от това, което съм чел, по-често ги кастрират, като са малки.

Май идеята на ранната кастрация е да се случи преди да се развият органите, произвеждащи хормоните, което би трябвало да намали шансът за болести (рак май?). Не съм сигурен, много мътни спомени имам. А идеята на късната кастрация е да се изчака котето да спре да расте, та да не се нарушава процеса на растеж. Чувал съм от ветеринари, че за мъжки котки е по-важно да се изчака. Аз за всичките мои котки съм чакал да станат на около година, освен за тези, които има шанс да забременеят (както ми се случи един път с 1 мъжко и 1 женско на 5-6 месеца преди години).

Според мен, ако няма голям шанс котенцето за забременее от другите котки, е по-добре да се изчака да порасне. Пак да кажа, не съм лекар и т.н., та си направете проучването сами. Според мен ако се изчака, ще е по-вероятно вече да е изградило имунитет към коронавируса, или да се е видяло, че е преминало във FIP.

Ветеринарката не ми каза, че котето е с ФИП, а че вирусът може да мутира и да развие ФИП, което ме ужасява.
Засега тя изглежда здрава.

Да, така е. Но не бих се притеснявал на Ваше място толкова много. Поне от личен опит, както и от мнения в интернет, доста котки имат коронавирус без да мутира.

От кръвни изследвания, вижда ли се нещо лошо? Отклонения някакви, както и A/G съотношението? По-ниско от 0.5 е индикатор за FIP, но пак, нищо сигурно на 100% в медицината, та бих оставил лекарят да прецени според общото състояние на котето и другите изследвания.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия