Как да разбера дали съм наследник

  • 1 959
  • 21
# 15
Пак да повторя - отказ от наследство се търси в съответния районен съд по местоживеене (предполагам, че е по постоянен адрес) на човека, който е направил отказ от наследство.

Иначе аз тотално се объркАх - дядото има 2 дъщери, едната е майката на питащата, другата е лелята на питащата. Майката на питащата се е отказала от наследство още докато дядото (баща ѝ) е бил жив. "свакото" не знам какво е това.  Ако майката на питащата се е отказала от наследство (може да се откаже само от цялото наследство, не само от дял в конкретен имот), докато дядото (баща ѝ) е бил жив, това би могло да означава, че въпросният имот е бил или лична, или семейна собственост на баща ѝ (дядото) и майка ѝ (бабата), като майка ѝ (бабата) е починала първа. Ако бабата е починала първа, тогава би могло дядото и двете му дъщери да са наследници и съсобственици и едната дъщеря да се е отказала от наследството на майка си, което би увеличило дела на дядото и другата му дъщеря. Но дори да е имало такъв отказ от наследството на бабата, докато дядото е бил жив, след смъртта му, ако не е прехвърлил своя дял на другата дъщеря (лелята), то делът на дядото, след смъртта му се дели вече между двете му дъщери (или техните наследници). В този случай лелята ще има по-голям дял, но и питащата ще има дял, макар и по-малък, от наследството на дядо ѝ след смъртта му.

Ако действието се развива в по-малък град, съветът ми е да наемете адвокат да ви даде консултация и да потърси документи за разпорежданията с въпросния имот. Вероятно в по-малките градове таксата за адвоката няма да бъде непосилно голяма, все пак адвокатите се съобразяват с нивото на доходите на хората в конкретните населени места.
Виж целия пост
# 16
Свако - калеко, лелин/тетин. Wink Мъжът на лелята.

Иначе наистина с последния пост на авторката нищо не стана по-ясно. Мама Ру е права - нито можеш да се откажеш от наследството на жив баща, нито несобственик (свакото) може да ипотекира. Та просто да се види точно какво е станало.
Виж целия пост
# 17
Авторе, опиши подробно ситуацията, слагай на хората по една буква и напиши дядо ти, баба ти, майка ти, леля ти, мъжът на леля ти и всички други участници, напиши кой коя година е умрял, кой е жив, колко деца има...
примерно така; Дядо ми Д и баба ми Б са се оженили пред 1900г  и си построили един имот, пред 1925 г се е родила майка ми М а през 1927 се е родила леля ми Л., други деца нямат. (напиши по колко деца имат М и Л, евентуално внуци) и следвай хронилогически по години кой кога е починал (годините не са важни, важно е да се разбере кое след кое се е случило, редът на събитията.
Удостовенерие за наследници, ако имаш там всичко си пише.
Виж целия пост
# 18
Също и как точно е станало "отказването" - с какъв документ, какво пише в него.
Виж целия пост
# 19
Ами тя не знае с какъв документ е станало, нали затова пита - как да разбере дали наистина се е "отказала" майка ѝ, щото това е чула от приказки в семейството.
Виж целия пост
# 20
Ами тя не знае с какъв документ е станало, нали затова пита - как да разбере дали наистина се е "отказала" майка ѝ, щото това е чула от приказки в семейството.
Така е, това чух откъде, няма значение, че ще стане още по-объркващо и дали е чуто правилно, не се знае. Ще използвам начина с буквите 😁 ... (Това с кредита е било преди около 5г може би) апартамена по принцип е и на баба ми и на дядо ми на. Мисля, че М ми се е отказала от нейният дял от имота докато всички са били живи, мисля че се е отказала за да остане всичко при Л и Л да може да ипотекира апартамента за да може С да изтегли кредит за сервиза, но по тази логика и Б и Д трябва да се откажат за да може да се ипотекира до колкото знам? Или? Възможно ли е да са подписали документ който да е гласял , че са съгласни да се откажат от дела си, ако примерно не се изплати самият кредит и да важи само и единствено докато се изплати кредита? Защото тази година аз не получих писмо за плащане на данъка частта на Д , а както споменах по-горе той почина 2020, както и М, но тя малко по-рано ...
Но Б е получила за нейната част и за на Д, след като Д почина може би е трябвало да отида да оправя някакви документи за да изплатят половината от данъка на Д , а Л да плати другата половина, но и тя не е получила и това ме беше навело още повече до мисълта, че апартамента може да няма нищо общо с мен, а ако трябва да съм честна те са с доста кредити и не се знае, може да изгубят и апартамента за Л и С говоря.


*****
Искам и наистина да благодаря, че нямаше нападки и тем подобни, а седнахте и ми обяснихте като нормален човек, благодаря отново 😊
Виж целия пост
# 21
Доколкото разбирам първа почива М (майка Ви), малко след това Д (дядо Ви). Баба Ви жива ли е?
Ако майка Ви е починала първа, то тя няма как да се откаже от нещо, което още не е било нейно. 🤔 След смъртта на дядо Ви е трябвало Вие, като наследник на майка си да отидете до съответните институции и да прехвърлите на Ваше име данъчната партида за Вашата част.
Ако апартаментът е бил собственост да Б и Д, след смъртта на Д неговата половина се разделя на три части - на Б, на М и на Л. Тъй като М е починала преди Д., то нейната 1/3 преминава във Ваша собственост, освен ако няма и други деца. След смъртта на Б нейните 2/3 ще се разделят между Вас и Л и всяка от Вас ще има по 1/2 апартамент.
Не знам дали е законно, Б и Д, ако са искали да помогнат на Л да са сключили с нея договор за гледане срещу наследяване или да са й продали фиктивно жилището. Без да съм юрист, не мисля, че едни родители биха рискували да останат самите те на улицата, за да ипотекира Л жилището им или да обезпечи с него кредита на С. Ами ако С си тръгне от нея и спре да плаща? Той не рискува нищо.
Писмо от Данъчното и аз не получавам, проверявам си в Изи пей, където плащам и други сметки.
Ако майка Ви действително е подписала нещо, търсете си обезщетението или документ за изплатена сума от Л. Ама ме съмнява, че е имала такава сума, че да й наплати запазените части.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия