Противогрипна ваксина сезон 2022/2023/2024/2025

  • 95 538
  • 1 582
# 450
Когато се слага за първи път ваксина и детето е до 9 годишна възраст, се слагат две дози - назална, инжекцион, все две дози. За всички други - 1.
На моя големия ходих до аптеката да ми запазят инфлувак за втора доза след две седмици… Ами посвършила е наоколо… едва намерих и сега е вкъщи в хладилника. Пренасям я с чантичка за инсулин (оказаха се същите изисквания, като на ваксините), а са по-компактни и си вървят с охладител. След две седмици ще се бодем. Бебето ще го бодем догодина, просто защото има още от задължителните и се надявам, като всички край него сме с ваксини, то да изкара зимата без сериозни разболявания.

Къде го четете това, че е втора доза е само за деца до 9-годишна възраст? В листовката на "Флуенз тетра" пише следното: "При деца, които преди това не са ваксинирани срещу грип, ще бъде приложена втора допълнителна доза, след интервал от поне 4 седмици." Никъде не е упоменато до каква възраст да са тия деца. Аз го разбирам, че ако детето се ваксинира за пръв път, то задължително му се слага и втора ваксина след повече от месец.
Виж целия пост
# 451
Когато се слага за първи път ваксина и детето е до 9 годишна възраст, се слагат две дози - назална, инжекцион, все две дози. За всички други - 1.
На моя големия ходих до аптеката да ми запазят инфлувак за втора доза след две седмици… Ами посвършила е наоколо… едва намерих и сега е вкъщи в хладилника. Пренасям я с чантичка за инсулин (оказаха се същите изисквания, като на ваксините), а са по-компактни и си вървят с охладител. След две седмици ще се бодем. Бебето ще го бодем догодина, просто защото има още от задължителните и се надявам, като всички край него сме с ваксини, то да изкара зимата без сериозни разболявания.

Къде го четете това, че е втора доза е само за деца до 9-годишна възраст? В листовката на "Флуенз тетра" пише следното: "При деца, които преди това не са ваксинирани срещу грип, ще бъде приложена втора допълнителна доза, след интервал от поне 4 седмици." Никъде не е упоменато до каква възраст да са тия деца. Аз го разбирам, че ако детето се ваксинира за пръв път, то задължително му се слага и втора ваксина след повече от месец.
В листовката на Ваксигрип пише, че ваксинацията е двуразова за деца до 9г. За Флуенц Тетра не съм наясно.
Виж целия пост
# 452
Вчера се ваксинирах, повече от един месец изчаках след ваксината против Ковид. Миналата година беше същото време като интервал. Около 10 чАса по-късно усетих леко неразположение и темп.37гр.,  За съжаление и тази година имам много неприятен световъртеж , нищо друго като реакция. Ръката не ме боли, само се вижда къде е поставена. Миналата година се вкарах в ужасни премеждия заради световъртежа, но тогава имах и силно главоболие. Обиколих много лекари /кардиолог-бях с холтер, гастро, очен и накрая невролог три пъти/. Всички изследвания вкл. скенер и ЯМР не показаха никакъв плоблем, единственно АЛАТ и ГГТ бяха повишени, след около месец се нормализираха. Заключението на невролога ми, беше, че е от двете ваксини. Ох, дано световъртежа ми отшуми бързо, че не ми се мисли занапред. Кръвното ми днес е 130/95, а по-принцит съм с ниско.
п.п. Ваксинирам се за 24 път.
Виж целия пост
# 453
С коя ваксина?
Виж целия пост
# 454
Инфлувак
Виж целия пост
# 455
Аз се ваксинирах вчера с Ваксигрип. Поставиха ми я в РЗИ безплатно, просто отидох с ваксината във ваксинационния кабинет. Лекарят ме убеждаваше да ми сложил и Ковид ваксина заедно с противогрипна та, с едно убождане, тоест да ги смеси доколкото разбрах. Flushed Категорично отказах.
Около 2 часа по-късно започна да ме боли рамото при натиск и при вдигане на ръката - при някои движения е доста болезнено. Днес болката в рамото продължава, но е по-слаба. Други реакци нямам засега.
Виж целия пост
# 456
Не се смесват двете ваксини, даже на различни ръце се слагат. В чужбина така се процедира.
Виж целия пост
# 457
Аз се ваксинирах вчера с Ваксигрип. Поставиха ми я в РЗИ безплатно, просто отидох с ваксината във ваксинационния кабинет. Лекарят ме убеждаваше да ми сложил и Ковид ваксина заедно с противогрипна та, с едно убождане, тоест да ги смеси доколкото разбрах. Flushed Категорично отказах.
Около 2 часа по-късно започна да ме боли рамото при натиск и при вдигане на ръката - при някои движения е доста болезнено. Днес болката в рамото продължава, но е по-слаба. Други реакци нямам засега.

Точно в рамото ли е инжекцията? Според утвърдените най-нови правила се прави на 3-4пръста от акромиона, за да бъде достатъчно далеч от раменната става. Иглата, която и без това е къса се забива дълбоко в делтоидния мускул защото, ако е плитко може да боли.  При вас къде е? А в раменната става се правят други инжекции, които не са ваксини и то непременно от ортопед или ревматолог.
Ние вече над 20г. си слагаме семейно сами ваксигрип и никога не е имало усложнения и силна болка, но изпълняваме всичко, на което са ни научили лекарките приятелки. И тази година първите два дена се усещаше само при пипане съвсем слаба болка на мястото на инжекцията и беше леко затоплено.

Вчера се ваксинирах, повече от един месец изчаках след ваксината против Ковид. Миналата година беше същото време като интервал. Около 10 чАса по-късно усетих леко неразположение и темп.37гр.,  За съжаление и тази година имам много неприятен световъртеж , нищо друго като реакция. Ръката не ме боли, само се вижда къде е поставена. Миналата година се вкарах в ужасни премеждия заради световъртежа, но тогава имах и силно главоболие. Обиколих много лекари /кардиолог-бях с холтер, гастро, очен и накрая невролог три пъти/. Всички изследвания вкл. скенер и ЯМР не показаха никакъв плоблем, единственно АЛАТ и ГГТ бяха повишени, след около месец се нормализираха. Заключението на невролога ми, беше, че е от двете ваксини. Ох, дано световъртежа ми отшуми бързо, че не ми се мисли занапред. Кръвното ми днес е 130/95, а по-принцит съм с ниско.
п.п. Ваксинирам се за 24 път.

Точно заради силното главоболие аз се отказах от инфлувак преди повече от 20г.

Чудя се дали са прави да събират и двете ваксини или да ги слагат в рамките на 1месец. За БЦЖ правилото е цели 3месеца! Едва тогава може да се слага друга ваксина. Но там нещата отдавна са изяснени и утвърдени. А сега с тези новите всичко е недоизпипано......Повечето мои познати се оплакваха от силна болка в ръката и сериозна отпадналост 1-2 дена след ковидна ваксина.
Виж целия пост
# 458
И аз не мисля че бих се навила за две ваксини по едно и също време. На същото мнение е и личната ми лекарка, доверявам ѝ се.
Виж целия пост
# 459
И аз не мисля че бих се навила за две ваксини по едно и също време. На същото мнение е и личната ми лекарка, доверявам ѝ се.
И аз не бих си сложила две ваксини едновременно. Как ще знам от коя точно ми е реакцията, ако имам такава? Бих ги сложила с интервал от 2-4 седмици.
Виж целия пост
# 460
Аз от инфлувак имах главоболие. Тази година за пръв път силна реакция по няколко направления. Като си се знам не бих си поставила две едновременно. На дъщеря ми в чужбина преди две години поставиха ковид и грип на двете ръце на един път. Нямаше реакция. Тази година на противогрипната имаше - световъртеж. Аз я бях предупредила за възможност да не й е добре и не си сложи ковид паралелно , макар да са й предлагали. Не знам защо така с тазгодишната противогрипна има повече реакции при някои бъгави като мен.
Виж целия пост
# 461
Ох, като чета за тези странични ефекти, се чудя дали въобще да слагам ваксина. Досега не съм. Купих Ваксигрип, но изчаквам, понеже съм с малки деца и все има болни вкъщи. Миналата година го карах много тежко грипа, заради това исках да се ваксинирам сега.
Виж целия пост
# 462
Има разлика в щамовете всяка година, така че не ми се вижда странно че може човек да се почувства по различен начин, за някои вече е бил в контакт с що-годе близък щам а за други не. И в моментното състояние на човека също има разлика евентуално...
Не говоря за странични реакции от някоя съставка или за алергии,  а за евентуални леки неразположения, ако изобщо.
И на мен ми се е случвало понякога леко главоболие или нещо също толкова несъществено. Ваксинирам се против грип поне 20тина години вече, с каквато ваксина има в момента. Не мога да кажа че е било по-често при едната или другата марка, то и не винаги е имало нещо изобщо. Повечето пъти до вечерта съм забравила за ваксината.
Виж целия пост
# 463
Препоръката на CDC е да се слагат 2те едновременно. В РЗИ София също правят така. На майка ми и баща ми ХВВ1.5 бустерът и противогрипната са сложени в един момент - по една във всяка ръка. Реакции никакви. Дори болка в ръката или общо неразположение нямаха.

Нищо странно/притеснително няма в подобна практика. Помислете на децата колко комбинирани ваксини им се слагат - MMR, ТД, пневмококови с по 10+ щама.

Тази година, обаче, наистина виждам повече анекдотни (за момента) сведения за малко по-тежко понасяне на противогрипната. Нищо страшно, просто 1-2 дни с грипоподобни симптоми, което в предишните години като че ли беше по-рядко.
Виж целия пост
# 464
Vl, не е точно в рамото, мисля, че е точно където го описа. Самото убождане почти не го усетих, а после външно не се забелязваше каквато и да е била реакция на самото място.
На мен днес ръката ми е значително по-добре, почти не усещам болка (2ри ден след поставяне). Предупредиха ме, че болка в ръката е честно срещан симптом, за мен е ОК, просто 2 дни не ходих на тренировки заради това 😌 Ако ще ми спести 1 седмица на легло с 39 градуса (така карах за последно грип миналия сезон, не бях ваксинирана) сделката си заслужа от всякъде!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия