Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 14 149
  • 288
# 15
Синът ми не ходи на ясла. Изкара само 1и 2 група в градината и го пратих в предучилищна в училище, на 6 в 1 клас. Не му харесваше градината, все с по-големите искаше да е, на едно място не стоеше. Кротна се де 😁
Дъщеря ми, 6 години по-късно, тръгна на ясла на 2.4 г. С кеф си ходеше и на градина, имаше приятелки, спеше си след обед..
Не е боледувала (да чукам на дърво), обаче 3 месеца рева в началото... Казваха й "красивата-ревливата" 😁 но свикна и дори ходеше с удоволствие до 4 група, пак предучилищна в училище беше.
До дете си е.
Тя говореше от много малка ( на годинка и нещо рецитираше стихчета), махнахме памперса на годинка и се хранеше сама пак там някъде. Та техническите неща си ги беше усвоила доста преди яслата.
Ако имах 3то, с опита с или без ясла и имам избор, не бих пуснала детето на ясла, въпреки че дъщеря ми нямаше драма там.
Виж целия пост
# 16
Пуснах моето дете на ясла преди 2 месеца, на година и 2 месеца. Засега не мога да изкажа компетентно мнение за боледуването, тъй като не е минало много време, а и то си е до дете. Бил е с кашлица, сополи или температура (не всичко наведнъж). До антибиотик досега не сме стигали. Според мен, всички деца боледуват, кои повече, кои по малко. Дали ще го изкарат в яслата или в детската, не е от особено значение. Дори някои смятат, че по-добре по-рано да се сблъскат с тия гадости, че да укрепне организма и в детската ще е по-лесно.
Решихме да посещава ясла за социализация (само ние го гледаме, деца близки нямаме наоколо) и защото аз реших да работя - имаме цели, за които е по-добре и двамата да работим.
Засега нямам угризения, че рано съм го пуснала, макар че някои хора от обкръжението ми го намират за неправилно. Казват ми, че това са най - важните години, сега се изгражда връзка, растат бързо и веднъж са малки.
Но аз виждам, че детето ми е много енергично и любопитно и мисля, че яслата разширява кръгозора - нови хора, деца, играчки, места, учат се да правят нещо заедно, в група. Адаптира се бързо, за 2 седмици и вече не плаче, проходи стабилно там (като няма кой да му виси на главата и постоянно да е хванат за ръка). Мисля, че му харесва и е полезно за него, а и още един плюс има за мен: като са малки, според мен по-бързо свикват, няма ги още капризите, детския пубертет, хитринките, своеволията, присъщи на 2,5-3 годишните.
Виж целия пост
# 17
Детето обикновено ходи на ясла, защото няма кой друг да полага грижи за него през деня. Моят опит с яслата е лош, затова малкото ми дете сега няма да пусна на ясла. Сестра й тръгна на 1г9м, беше самостоятелна, не ползваше памперс, говореше сравнително разбираемо. Бях я подготвила и говорила много за забавленията, които я очакват. Свикна супер бързо, не е имало съществени драми, харесваха й децата и сестрите. НО боледуването беше жестоко. Няколко пневмонии, летни вируси и какви ли не ужаси. Чувствах се ужасно, че й причиних това. Наехме детегледачка. В градината проблеми не сме имали.
Виж целия пост
# 18
Децата ходят на ясла и на градина, за да могат родителите да ходят на работа. Ако има кой друг да го гледа, аз не бих го пуснала на ясла. Така направих и с моето дете - баба му го гледа от 2 до 3г, после тръгна на градина.
Боледуването не е свързано с яслата, а с това, че детето за пръв път се сблъсква с много вируси в затворена среда. Дали ще е ясла или градина, няма значение.
Моето дете не беше боледувало до 3г. До момента е ходило общо седем дни на градина /от септември до сега/, през другото време беше болен, което е съвсем нормално и всички минават през това. Първата година е така - ходи няколко дни, две седмици вкъщи, после пак няколко дни да хване следващия вирус и пак вкъщи. Вече дали ще е ясла или градина, няма значение.
Иначе не съм имала проблем с адаптацията, заради това, че не е ходил на ясла. Тръгна с желание, харесва му на градината, не е плакал.
Ако има възможност съм за пропускане на яслата.
Виж целия пост
# 19
Моето тръгна на градина с голямо желание от ден първи  - в нова сграда, нови учителки, нови деца. Никакъв проблем с адаптацията, за разлика от яслата. Познавам деца, не ходили на ясла и тръгнали с желание на градина, познавам и такива, ревали в яслата и после ревали в градината. Много относително е.
Виж целия пост
# 20
Ако имах възможност да не работя или да мога да съчетавам работата с гледане на  боледуващо дете, не бих си пратила децата на ясла.
Не само, че няма какво да научат ( според мен), но  за три посещения до обяд на дъщеря ми, точно толкова пъти се разболя,  с продължение на 7-10 дни за всяко. За толкова малко дете, повръщане и висока темп. ме притесниха доста. Спрях я.
Сега имам още едно дете на 1 г. Ако го приемат, ще посещава, защото трябва да се върна на работа.  А как и дали ще мога да работя е друг въпрос.
За Детска градина съм по- склонна да приема и мисля, че децата имат нужда от нея. Освен, че почват да се занимават и учат, вече са на възраст, в която могат да кажат дали нещо ги боли, какво им е...
И все пак има разлика в градините. Нашата е с 26 деца в група, в малка стая, ходят сополиви и кашлящи деца.
Два дни ходи, три седмици боледува.
3 група е.
Друг е въпросът как ще ме изтърпи работодателят с отсъствията. Едва ли.

Това е при мен. Разбира се, не всички деца  са така.
Виж целия пост
# 21
Дъщеря ми тръгна на 2 години и половина. Не й харесваше. И градината не й харесваше. Обаче, ако не беше ходила на ясла и градина, и в училище щеше да има проблем с адаптацията. Трудно се научи да се отделя от мен. Ако трябваше да чакам да е готова, то това би значело до втори клас да я гледам. Не е боледувала кой знае колко.
Виж целия пост
# 22
Така е, раздялата с мама е трудна и според мен няма значение дали ще е на ясла или градина или друго. Децата си го минават този период. Моят син включително, въпреки че, както писах, баба му го гледа от 2 до 3г. Първия месец-два бяха големи истерии сутрин, нищо, че познаваше баба си, домът й, беше оставал по час-два, няма други ревящи деца и тн., абе позната обстановка и с баба, но пак имах проблеми с ревове, тръшканици, даже регрес на пишкането имаше. Така че това неминуемо се случва, когато мама се върне на работа,. Акъде ще се случи, е подробност.
Виж целия пост
# 23
Синът му го пуснах на ясла на 2г, когато трябваше да се върна на работа. Ползвах си цялото майчинство.
Не бих го пуснала, ако имах възможност да си го гледам - аз лично, или баба му. Но нямах такава възможност.
Боледуване - да, много.
Не му харесваше до края.
Като цяло - неприятен период, целият...
Виж целия пост
# 24
Голямата ми дъщеря тръгна на ясла доста рано - нямаше 2 годинки навършени. Просто трябваше да се върна на работа. Въпреки притесненията ми, това се оказа добро решение- намери си приятелчета, бързо свикна да бъде самостоятелна, приучи се на дневен режим. С боледуването не е имала проблеми, сега в детската градина повече боледува, отколкото тогава.
Виж целия пост
# 25
Мнението ми се припокрива с това на MaiatheBee. Не пуснах сина ми на ясла, на практика можех да си позволя и на градина да не го пусна сега от три годишна възраст, но реших да го запиша, защото така или иначе от догодина щеше да му е задължителна. Предпочетох да постъпи сега, да си се опознае и с групата, и с учителките, и изобщо с ежедневието в градината.
Дали му харесва, някакво средно положение е, като че ли. Харесва му това, че има други деца, занимания и все пак е нещо ново и интересно. Не му допадат може би правилата там, все пак не е вкъщи, да бяга, скача и беснее, както му кефне. Сутрин приплаква на входа, без голяма драма, пуска ме и влиза, просто си пуска задочно някоя сълза. Ходи от месец и половина. Беше ми сополив веднъж до сега, но съм с настройката, че ще е така поне първата година.
За второ дете, ако имам тази възможност, отново бих прескочила яслата. В моите очи беше мъничък и, макар да беше натоварващо в някои аспекти да сме все заедно, ми е безкрайно мило това време, което споделихме.
Виж целия пост
# 26
Децата ходят на ясла,защото няма кой да ги гледа.Ако имате възможност,поне до 2г. си го гледайте в къщи.Вече  на градина е добре да се ходи.
Виж целия пост
# 27
Дъщеря ми тръгна на ясла, когато беше на 4 месеца. Ние и двамата работим. Трудно ми беше с кърменето, помня, и с логистиката. Боледуваше от разни вируси, но никога сериозни инфекции. Всичко в крайна сметка е добре, ако вие сте убедени като семейство, че това е правилното решение за вас в даден момент. Предполагам,  зависи и от яслата и условията там.
Виж целия пост
# 28
Тръгна на 1г11м на ясла. Боледува в рамките на нормалното. Много развива реч и самостоятелност. Играе с децата, адаптира се супер бързо (3 дни).
Ходи и защото аз трябва да работя. Освен чисто финансово, но и психически имам нужда от време за себе си, за да бъда адекватна в ежедневието (не съм от жените, които могат да са цял живот вкъщи домакиня и гледаща деца).
Виж целия пост
# 29
Тръгна на 1 г. 9 месеца (ЧДГ, където ги вземат към 2 годинки, плюс-минус). Първите два-три месеца бяха предвидени за адаптация, и на море ходихме, оставих я за цял ден към втория рожден ден. Говореше доста прилично и се хранеше сама.
Не й харесваше особено раздялата с мен и дома, ревеше, водеше я баща й, за да плаче по-малко. Слава богу, не я насилваха за следобеден сън и други соц порядки, познати от ясли и градини, та свикна в крайна сметка. Боледуваше леко, по-малко от другите деца в социална среда, така е и досега, на 14. Но не мога да кажа, че хич - в първите две години си имаше безкрайните сополи и кашлици.

Като рекапитулация от доста години по-късно и наблюдения и върху чуждите деца: ползи особени от ходене на детско заведение преди 4-годишна възраст не виждам, освен споменатата - необходимостта родителите да работят и да внасят в семейния бюджет. Айде, за по-общителните може да се направи изключение и на 3-3.5 г. За ранна възраст вариантът с детегледачка у дома ми се струва по-добър, ако родителите могат да си го позволят. За жалост, ние можехме, но не намерихме подходяща жена.

П.П. Не ми е много ясно какви работодатели толерират майката да отсъства по седмица на всеки два-три работни дни. Доколкото помня, има и ограничение на броя календарни дни в година, за които може да се ползва болничен... Добре че има хоум офис сега, след ковида, това може би улеснява нещата за родителите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия