Лоша миризма в пералнята!!!😒

  • 4 337
  • 44
# 30
При мен се задържа вода по гумения маншон (има доста дупки) и почиствам редовно с клечка за уши и препарат за почистване на пералня. Иначе ваната за препарати и филтър също почиствам редовно, не разчитам на напълно ненужната програма за самопочистване.
Виж целия пост
# 31
Пералните ми спряха да миришат когато спрях да слагам препарати в отделенията. Сега мога да пера със студена вода и течен препарат (основно така пера повечето дрехи) и пералнята ми не мирише. Трябва да се почисти добре с киселина и етилов спирт, на висока температура, особено ако водата е твърда. Може и със специален препарат. Понякога се налагат 2 цикъла. Трябва да се почистят гуми, дюзи, филтъра, маркучите за вход и изход на вода.

Веднъж седмично гледам да пера на висока температура, 60°С, най-добре 95°. Добре е да се сложи препарат от сорта на Ваниш. Много от праховете не съдържат кислородни избелители, а само оптически. Единствено кислородните избелители дезинфекцират и трепят мухъл. Екологичният вариант е натриев перкарбонат. Не се разтварят добре на ниски температури. 60°+.

Слагам и прах, и течни в чашки в барабана. След като свърши прането, отливам омекотител в празна бутилка, разреждам със студена вода, разклащам добре да се разтвори и наливам върху дрехите, направо в барабана. Пускам програма с едно плакнене и центрофуга. Ако няма такава програма, пускам програмата с 3 плакнения и спирам след първото и избирам програма центрофуга.

Единствените дрехи, които имат нужда действително от омекотяване, са хавлиените кърпи - ако толкова са му твърди на някого, гладене върши чудесна работа.

Хм, правя обратното. На хавлии омекотител не слагам. Той ги прави непромокаеми и не избърсват добре. Същото с оцет, лимонтозу. Изглаждат влакната. Всичко, което трябва да попива - кухненски парцали, хавлии, пелени, кърпи ги вадя и простирам и чак тогава слагам омекотител на дрехите за да не се късат влакната им. Не се виждам да гладя хавлии. Загуба на време и ток, а и гладки не попиват добре вода.
Виж целия пост
# 32
Да се включа и аз с такъв проблем и молба за съвет. Почистих уплътненията, филтъра и пуснах с оцет, сода и препарат на 90 градуса. От тогава миризмата е нетърпима. Толкова, че това, което ми се струва, че мирише преди не е било нищо. Не знам защо и какво стана. Някакви идеи, предложения?
Виж целия пост
# 33
Ама всичко заедно ли пуснахте?
Виж целия пост
# 34
Да се включа и аз с такъв проблем и молба за съвет. Почистих уплътненията, филтъра и пуснах с оцет, сода и препарат на 90 градуса. От тогава миризмата е нетърпима. Толкова, че това, което ми се струва, че мирише преди не е било нищо. Не знам защо и какво стана. Някакви идеи, предложения?
Оцетът и содата са за готвене. Не ги използвайте за перални.

Добри препарати за почистване:
K2r-продава се в Лили, Фантастико, Ремедиум, и супермаркетите:
https://remedium.bg/k2r-cleaner-preparat-za-pochistvane-na-peral … x75-grama-79431/p

HG-предимно в хипермаркетите, Практикер, на щендери в специализираните магазини за препарати:
https://hg-bulgaria.com/bg/product/magazin/55-1/5587115770192971

Пускате с един от тези препарати празна пералня на поне 60 градуса на възможно най-дългата програма.
След това пускате отново пазна пералня на 60 градуса с една супена лъжица ПРАХ за бяло пране.

Пералнята ще се почисти и от тук насетне забравяте за течни препарати. Използвайте основно прахообразни и по-дълги програми.
Течните препарати използвайте при нужда за специализирани материи.
Течен препарат+омекотил=кал и воня в пералнята!!!
Кратки програми+ниски градуси= кал и воня
Това е.
Виж целия пост
# 35
Много оцет в пералня не бива да се слага. Оцетът може да скапе някои метални части. Лимонена киселина (100-200г) с много малко оцет, нещо като чаена лъжичка или супена е ОК. Еко препаратите за чистене съдържат точно лимонена киселина.

Содата не само е излишна, ами неутрализира киселината и така в пералнята се върти солена вода. Знаем от малките класове, че:

Основа + киселина = сол + вода.

Понякога се налагат 2 цикъла с киселина за да се изчистят добре налепите, впити в котления камък.  Аз първия цикъл го пускам на 95°. Вторият на 60. Ако след цикъла има нещо като прах по барабана и пластмасата, то все още има котлен камък и трябва още чистене с киселина.

После цикъл на 90, 95°, не по-ниско с прах за бяло, както petiaivanov обясни. Добре е да се сложи Ваниш или перкарбонат, защото не всички прахове за бяло съдържат кислородни избелители в достатъчно количество.

След това може да се пере с течен препарат на ниски температури, но!!!!!! само със студена вода. Котленият камък се отлага по нагревателя като се включи, а като се пере със студена вода не се включва. Значи 30, 40° ги забравяте. Студена вода и 60, 90, 95° ако имате такива опции. Не може непрекъснато да се пере със студена вода. Пак почва да мирише по някое време.

Веднъж седмично пускате хавлиите на 90 или 95°, та да се избият гъби и плесени от горещината. Част от хавлиите ни са червени (защото се къносвам), други зелени и сини, та пускам с течен препарат, но 95° си дезинфекцират идеално. Идеалното е бели хавлии с прах за бяло, разбира се. 

Трябва и чекмеджето да се изчисти добре и около него. Около чекмеджето се чисти с гъба и гореща вода с лимонена киселина. Чекмеджето се кисне и после миялна на над 70° или с четка за зъби се маха засъхналото в ъглите. Добре е да се маха чекмеджето след всяко пране за да изсъхне мястото.

Идеалното е да не се слагат никакви препарати в чекмеджето. Прах и гел в чашка и ги увивате в някакви дрехи и направо в барабана. Трябва да са в средата на топката дрехи, та да не ги изсмуче помпата в началото на цикъла. Омекотител - нивгаш в чекмеджето. Ако искате да ползвате, след края на цикъла размивате с вода в празно шише, изливате върху дрехите и пускате цикъл едно плакнене и центрофуга. Ако нямате такъв, пускате този с най-много вода и избирате студена вода, на 5 или 10 мин спирате и пускате цикъл центрофуга.

И на всеки 3 месеца чистите пералнята. Ако няма прах след цикъла с лимонтозу или специализиран препарат, не мирише, може да разредите чистенето, но трябва да се чисти щателно и да се маха котлен камък поне 2 пъти годишно. Зависи и колко често се ползва, разбира се.
Виж целия пост
# 36
Ако може да си купите отнякъде Тайд за почистване на пералня - това е решението за всякакви миризми и отлагания. Ползвам го всеки месец, празна пералня, висок градус и пр., ясно е.
Виж целия пост
# 37
Студена вода + течен препарат = тиня и смрад
Виж целия пост
# 38
Само да ви споделя, че няколко ползвания на омекотител коколино, бял, ми докараха миризма в пералнята и два цикъла минавах, за да изчистя. Оставих си го евентуално да го ползвам в леген само при нужда. И едва изчистих пералнята на майка ми от някакъв турски течен за черно. Няма такава гадост, не знам как може да хвалят толкова турските препарати, и тамошните уж познати марки не стават.
Виж целия пост
# 39
Студена вода + течен препарат = тиня и смрад

Само ако непрекъснато се пере така. Едно пране седмично на 95° и никога не мирише. Това за тинята не е вярно. Имах пералня Brandt с горно отваряне. На Brandt и Vedette филтърът е вътре, а не отпред и долната част на барабана се сваля за да се почисти филтъра. Никога не съм намирала тиня по дъното и нагревателя, нито сапун или подобни отлагания. Имаше котлен камък, разбира се, но тиня не. Имах чувството, че като пера с течни препарати вътрешността беше по-чиста. Epsil за цветно и Epsil за вълна ползвах, които са супермаркетска марка, но перат удивително добре и излизат на първите места в тестове за петна.

Естествено хавлии за баня, кухненски кърпи, бельо, чорапи, чаршафи минавам и на 60° или на 40° С дезинфектанти, но дезинфектантите ми вонят гадно и после трябва да пера отново с друго.
Виж целия пост
# 40
Тиня се образува, когато водата е мека, както е софийската. Където водата е твърда тиня няма, но има котлен камък.
Забелязала съм, че на входа на водата във ваната на пералнята се образуват черни мазни налепи, които махам с четка редовно, същото и под ръба на тоалетната чиния. В този смисъл както и да се пере, на каквато и да е температура и препарат, пак се образуват мазни налепи, които само с препарат за почистване на перални Тайд и високи градуси се махат. Видимите части търкам с четка.
Виж целия пост
# 41
Откъдето и да съм си гледала и чистила пералнята, чак пък налепи не съм виждала. Мирише инцидентно, но веднага пускам почистване и се оправя.
Виж целия пост
# 42
Като се вкара пръст между опката страна на барабана по ръба му и маншона и се разбира какво има 😨
Виж целия пост
# 43
Като се вкара пръст между опката страна на барабана по ръба му и маншона и се разбира какво има 😨

Мдам, миризмата или следи по дрехите е вече крайната фаза.
Виж целия пост
# 44
Нищо няма. С пробутване на парцалче става.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия