Снимки – спомени от близко и далечно минало - 2

  • 297 713
  • 7 493
# 1 275
Много исках да имам такова станче, ама пари няма. Опъвах конци върху капак от кутия за обувки и така тъчах. На плетиво са ме учили три баби, втората жена на баща ми и леля ми. На шиене брат ми, после в УПК-то и сама. Майка ми много шиеше и имах няколко книги от нея за кроене и плетене. И досега шия. Последно съм шила калъфи за табуретки и диван и чували от сезал. Плета големи дрехи доста бавно и затова трябва да е нещо специално, което не мога да купя. И гоблен съм шила, но не ми понася на очите.

На мен, а после сестра ми го наследи,  баща ни ни направи станче - дървена рамка с пирончета, на които да насноваваме основата, а мотовилката беше от картон .. Тъкахме по труд и творчество черги, ама аз по-хард го давах - баба имаше вълнена прежда бяла и боядисана с орехова шума кафява, та изтъках по някаква нейна схема едно пиленце от Чипровски килим, г-жата хич не го оцени обаче
Виж целия пост
# 1 276
И на мен баща ми ми беше направил станче на една рамка, даже се и въртяха едни зъбци да разделят основата. Нямах големи успехи в тъкането.
Виж целия пост
# 1 277
Подсетихте ме, че и моят татко ми направи станче с пирони.
Направи ми и обръч, защото нямаше в магазина, а исках да се правя на гимнастичка. Лентата ми беше дълга панделка, завързана на пръчка от знаменце/ или от захарен памук/
Виж целия пост
# 1 278
Много харесвах хартиените кукли с дрехи за преобличане, които се отпечатваха за изрязване в някои от детските списания. От този тип:

Особено в руските списания като "Весёлые картинки" имаше много хубави такива. Чаках с нетърпение всеки брой и много се радвах, когато имаше модели за преобличане. В "Славейче" също се опитваха да публикуват подобни неща, но бяха жалко подобие на руските красоти.
А сега се сетих, че в едно от руските детски списания имаше даже малка грамофонна плоча за изрязване - от някакъв прозрачен пластмасов материал. Ето, намерих я, "Колобок", се казваше списанието:
Виж целия пост
# 1 279
GG_BG, наистина имаше чудни детски списания. Преди време открих едно пликче в тефтера с рецепти на баба. Когато го отворих извиках от радост като дете и очите ми се насълзиха.В него открих моите нескопосано изрязани Таня и Сережа от Мурзилка. Милата ми баба милееше за всичко и ги е запазила! Е, липсва някоя и друга дрешка, но така ми се стопли душата. Не вярвах, че ще ги видя отново...
Виж целия пост
# 1 280
Снимка към хотел Плиска.
1970 г.
Виж целия пост
# 1 281
Трафикът по Цариградско шосе е потресаващ. Simple Smile
Виж целия пост
# 1 282
У наше село си го представи какъв е бил.
Виж целия пост
# 1 283
Имаше един филм - Smoke от 90те, с Харви Кайтел, в който един съдържател на магазин излизаше всяка сутрин да снима гледката пред магазина си. Така години. Интересно е, как местата от ден на ден уж са същите, а като сравниш през годините, разликите впечатляват🙂.
Виж целия пост
# 1 284
Пешеходната пътека не е изтрита и се вижда прекрасно. Simple Smile
Виж целия пост
# 1 285
Пешеходната пътека не е изтрита и се вижда прекрасно. Simple Smile

и сега е така. но тя е само през локалното. на мен ми хареса как без мантинели, огради, китайски стени... хората влизат в подлеза.
Виж целия пост
# 1 286
През 70-та не би трябвало да има мантинела на булеварда. Помня кога го правиха, беше 72-3 година. Тогава направиха и детелината към румънското посолство (тогава нямаше посолство там). Помня, че или се прибирахме с трамвая по Шипченски проход или ходехме пеша по Цариградско. Тогава беше булевард Ленин.
Виж целия пост
# 1 287
И... тогава беше бул. *Ленин*.
Дали на някои им е щуквало,  че може и отгоре да мине, при това мижаво движение.
Сигурно...
А, сега  ги гледам на прибежки, през мантиналата, все едно са котки с по девет живота...
Виж целия пост
# 1 288
Естествено, че минаваха. Да не говорим, че когато сме се прибирали късно с приятелки, минавахме отгоре, през подлеза ни беше страх. Нашият не е на Плиска и е по-малък и абсолютно пуст по нощите.
Виж целия пост
# 1 289

📷Копривщица (13 август 1965) Народната певица Валя Балканска на първия Национален събор на народното творчество в Копривщица.
Пресфото-БТА 📷: Божидар Тодоров
БТАархив
Скрит текст:

НаТозиДен през 1942 г. е родена народната певица Валя Балканска.

➡️ Започва кариерата си през 1960 г. като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Родопи" в Смолян.

➡️ Изпълнителка е на над 300 песни, сред които "Шар планина", "Девойко, бално ли ти е", "Триста са пушки пукнали", "Хайдутине се молеха", "А бре, юначе лудо и младо", "Горо ле, горо зелена", "Майчинско, стара майчинско" и др.

➡️ Участвала е в концерти в България и в чужбина.

➡️ Нейното изпълнение на песента "Излел е Делю хайдутин" е включено в Златната плоча и изпратено в Космоса през 1977 г. с двата американски космически кораба "Вояджър".

➡️ Носителка е на Олимпийска награда от Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис (1997).

➡️ На 7 януари 2002 г. е удостоена с орден "Стара планина" първа степен за изключителните й постижения в областта на певческото изкуство и по повод 60 години от рождението й. Обявена е за "Гражданин на планетата" от ЮНЕСКО (26 септември 2015). Носителка на приза "Златен феномен" за популяризиране на българския фолклор по целия свят и за нейната родолюбива позиция.
Via БТА
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия