Работа, CV-та, HR-и, съвети - 82

  • 40 025
  • 930
# 555
Защо излизате в болничен, след като пак работите?
Виж целия пост
# 556
1. Да гледаме болните си деца.
2. Да се лекуваме и не заразим някой в офиса.
Виж целия пост
# 557
Не бих работила в болничен. Помня как веднъж се разболяхме 5 човека наведнъж. Беше преди пандемията, някакъв грип, не знам кой го довлече, но едновременно бяхме болни 1/3 от екипа.

Нямаше как да не вземем болнични, като се върнах след седмица на работа, имах 120 мейла, чакащи екшън и още куп друга работа. Тл се беше опитал да ме замести, безуспешно, сътворил беше бъкии от незнание. Ама не е моя фирмата, че да ме интересува. Работата беше адски много и да не си болен, пак не се смогваше.
Виж целия пост
# 558
Е хубава работа - подсъдно било да работиш от вкъщи в болничен... ами кой ще ми го изработи? Нали пак мен ме чака... Хич не ги и питам, ами си действам и после съм в срок и не затъвам като тръгна пак на работа. Трудно е с деца болни и работа, но се получава някак.
Взимам мн. болнични за децата, няма кой освен нас, но таткото още с първото имаше двойна на мойта заплата и все аз излизах, така си и остана и с второто, по инерция, макар че заплатите вече са сходни.
Така ми каза тогавашният шеф. Иначе какъв е смисълът да пускаш да тече болничен, ако имаш възможност да работиш от къщи. Аз откакто работя от къщи, един ден не съм ползвала. Пролетта бях няколко дни в болница, тогава пуснах отпуска, защото много имам натрупана неизползвана. Плаща се по-малко при болничен. А за чакащата работа, неприятно е, но мисля че в КТ пише, че работодателят няма право да изисква труд по време на болничен, и се притесняват да не се използва това в някакъв евентуален бъдещ момент при евентуално завеждане на дело срещу тях - както често завеждат дело след съкращения.
Виж целия пост
# 559
Така е, но навсякъде ти вменяват чувството, че си е твой проблем и ще натовариш колегите, ако отсъстваш. А аз съм с малко дете и на всяко интервю ме питаха има ли кой да гледа детето при боледуване. Все едно майката трябва да работи, а някой друг да се грижи за болното дете.
Ами докато минава номера... Колегите също могат да изработят Х обем работа. Ако нямат нищо за правене и поемат част от задачите на отсъстващия - ок. Ако са претоварени и въпреки това поемат още задачи - грешката си е тяхна, че позволяват да ги товарят като магарета. И не, не е "виновен" отсъстващият служител, а шефа, който не си е преценил количеството служители спрямо обема на работа.
Виж целия пост
# 560
Е хубава работа - подсъдно било да работиш от вкъщи в болничен... ами кой ще ми го изработи? Нали пак мен ме чака... Хич не ги и питам, ами си действам и после съм в срок и не затъвам като тръгна пак на работа. Трудно е с деца болни и работа, но се получава някак.
Взимам мн. болнични за децата, няма кой освен нас, но таткото още с първото имаше двойна на мойта заплата и все аз излизах, така си и остана и с второто, по инерция, макар че заплатите вече са сходни.
Така ми каза тогавашният шеф. Иначе какъв е смисълът да пускаш да тече болничен, ако имаш възможност да работиш от къщи. Аз откакто работя от къщи, един ден не съм ползвала. Пролетта бях няколко дни в болница, тогава пуснах отпуска, защото много имам натрупана неизползвана. Плаща се по-малко при болничен. А за чакащата работа, неприятно е, но мисля че в КТ пише, че работодателят няма право да изисква труд по време на болничен, и се притесняват да не се използва това в някакъв евентуален бъдещ момент при евентуално завеждане на дело срещу тях - както често завеждат дело след съкращения.
Ако съм там, със сигурност ще ме натоварят и с други неща; вкъщи върша само предварително разпределената ми работа, която знам, че няма да преразпределят, освен ако болничният ми - да не дава Господ - е за поне месец и повече. Освен това го работя когато мога - по нощите предимно, не съм на разположение в работното време, поне не в цялото, няма как с деца, при това малки, при това болни.
Виж целия пост
# 561
Питах защо пускаш болничен, след като работиш. Ясно, че работиш от къщи, ама щом работиш - болничният тогава защо е?
Виж целия пост
# 562
Ами отговорих преди малко, май сме писали заедно. Обемът не е същият и "работното време" си го избирам, така помагам и на себе си (пак мен ще ме чака, но и плюс др.нови неща), а и - не на посл.място - считам малко и на чест въпроса, след като имам "комфорта" спокойно да изляза в такъв отпуск, малко или много дължа на работодателя лоялност, изразяваща се в минимализиране на неговия дискомфорт от моето отсъствие.
Просто спецификата на работата го позволява и чувствам някак, че така е "честно". Но не навсякъде би било подходящо.
Разбира се, ако има мн.тежка ситуация, болничният ще е на първо място, другото остава назад и тогава важи "шефовете да се оправят с работата, ако им стане спешна в този томно момент".
Виж целия пост
# 563
Ама каква лоялност му дължиш - първо му спестяваш заплата след третия ден; второ той към теб не е лоялен, щом може да те юрка в момент, в който едва шаваш; трето шефът не е преценил риска да има служител в болничен, щом и работа се натрупва; четвърто -  болничният не бих го нарекла точно комфорт, ама хайде това вече е въпрос на интерпретация.
Виж целия пост
# 564
О, аз съм молила шефът да отида на работа докато съм в болничен, че да се разсея малко и да си прочистя умът. Grinning
След операция имах болничен за 1 месец, но се върнах в офиса близо 2 седмици по-рано. Аз така си поисках и ми беше много по-добре, от това да стоя в къщи и роднинити ми да се държат с мен все едно съм от стъкло.
Шефът ми после ми даде бонус в пликче. 😆

Когато бях бременна, ме изпратиха в болничен рано-рано заради неприятна предишна история. Аз пак си поисках работа за в къщи и ми дадоха една бумащина да я правя когато мога. Нито съм се натоварвала нито нищо. Въвеждах данни в едни таблици и обобщавах крайните резултати. Тук-таме водех раговори на английски.
Но тук е моментът да кажа, че аз бях и все още съм в много добри отношения както с бившия си шеф, така и с всички колеги и просто ми е било приятно да помагам с каквото мога. Simple Smile
Виж целия пост
# 565
Ама каква лоялност му дължиш - първо му спестяваш заплата след третия ден; второ той към теб не е лоялен, щом може да те юрка в момент, в който едва шаваш; трето шефът не е преценил риска да има служител в болничен, щом и работа се натрупва; четвърто -  болничният не бих го нарекла точно комфорт, ама хайде това вече е въпрос на интерпретация.
Първо. Никой не ме юрка.
Второ. Да, комфорт е - предвид мн.др.случаи, в които го няма (един от тях скоро беше писан в темата). Какво като ми е право, но не става/не разрешават на практика? Напускаш или?
Трето. Лоялност е. Призната. Както аз бих искала да имам такъв служител, а и такива шефове, така действам.
Четвърто. Както казах, не е приложимо за всички раб.места. Май не ме четеш (правилно).
Виж целия пост
# 566
Хайде да не се кълвем кой чете и не чете правилно, защото отговор на моя въпрос така и не видях. Не те питам колко притисната се чувстваш от изоставащата работа и дали да си болна е комфортно.
Виж целия пост
# 567
Хайде да не се кълвем кой чете и не чете правилно, защото отговор на моя въпрос така и не видях. Не те питам колко притисната се чувстваш от изоставащата работа и дали да си болна е комфортно.
Ами върни се назад  и чети. По-изчерпателна не мога да бъда, и да искам. Заяждаш се ми се струва.
ПС: на работодателя МУ СТРУВА моя болничен, пари. Не ли?
Виж целия пост
# 568
И при чужд работодател в чужбина (Белгия, Холандия), и у нас, ако съм взела болничен и се чувствам добре и имам желание да свърша нещо, го свършвам. Така правят и колегите, включително и в чужбина. Уточнявам не защото чуждите работодатели са стандарт за безгрешност, а за да илюстрирам, че не е някаква българска практика на нелоялни работодатели.

Мисля, че добрите отношения са двустранни. Ако на мен не ми правят проблем да изляза, когато е нужно, за да си свърша нещо, ако срещам отстреща гъвкавост и удовлетворяващи ме условия на труд, за мен е удоволствие да отвърна със същото. Трудовият договор е важен, но не сме машини - понякога е нужно да се поеме извънредна задача, дали защото колега е болен или по друга причина, понякога служителят има лични неща, които налагат да делегира някоя задача, която по принцип е негово задължение, ако има истински екип, нещата се случват без излишно напрежение. Усеща се, когато някой злоупотребява и се скатава, както и се усеща, когато някой е team player, и отношението и на колегите, и на ръководството е различно.
Виж целия пост
# 569
Съжалявам, че внесох това уточнение... просто моят опит е друг, и се учудих, че явно масово се работи по време на болнични. Трудовата етика и лоялността са много хубави неща. Идеята ми беше, че на мен ми е било забранявано да пипам работа по време на болничен. Иначе и на мен ми е ставало скучно с месец болничен след операция, но затова отидох и ги помолих да ми го преиздадат за две седмици, за да се върна на работа. А за настинки и грипове, просто имсм възможност да работя от къщи, даже преди короната шефката настояваше да не идваме в офиса да заразяваме. И според мен просто за това няма смисъл да пускам да ми тече болничен в такива случаи. Истината е, че това би могло да се обърне срещу работодателя, ако отношенията се влошат, и някои работодатели се застраховат просто. Не е нужно да се спори според мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия