Децата, кризата и финансите

  • 12 963
  • 204
# 165
Янтра аз все пак си мисля , че не ти пречи да правиш за детето си всички тези неща , че то може да ги има след като си му ги купила ... но ако останалата част от децата или повечето от тях не са с твоите възможности твоето дете просто няма да се чувства ок ако се изтупа отгоре до долу в ново и марки и пари. Т.е. за такъв подход си има училища със съотбв. среда в която няма да изпъква. Но както ти казваш ... Да се нареди на всички останали деца да спрат да мислят и действат като нормални деца , само и само твоето @патенце@ да не е лебедче ?  Хора сме и не може да се забрани на децата да са хора .
Аз лично купувам на моите неща които харесват, но те си знаят да не ходят отгоре до долу само с най-новите лъскавини , обличат новата си блуза на старите си дънки и т.е. гледат да не бият на очи специално за да не предизвикват. И това си е тяхна стратегия . Те искат да играят в паузата с останалите футбол или баскет. А това не можеш да си го играеш сам. Имаш нужда от приятели и среда.
Виж целия пост
# 166
За мен проблемът със скъпите телефони не е в това какво имат и нямат другите, а възможността младият човек да прецени и осъзнае дали реално има нужда от такова нещо. Има хора с добри възможности, купуват на себе си, на децата си, няма лошо.
Но има едни други хора, които едвам свързват двата края и за да има детето им последния модел айфон, теглят кредити. Като детето далеч не е нито някой отличник, нито по някакъв начин обучението му налага ползването на такава скъпа вещ.
Спомням си преди около 15 години, бившият беше теглил кредит, за да купи модерен телефон на племенницата. Тя нито имаше амбиции да следва след средното си образование, нито й беше нужен телефон за нещо различно от това да гледа картинки на него и да ползва някакъв чат. Вече не помня много какви опции имаха тогавашните "модерни телефони".
Но факт е, че този телефон, сигурно е имал полезен живот не повече от половин година, защото си спомням, че той около 2 години го изплаща със скромната си заплата, а тя за тези 2 години вече беше успяла да започне работа и да изкарва собствени пари и смени апарата си около 3-4 пъти. "Модерният" телефон от чичо, вероятно отдавна беше продаден на безценица, докато той продължаваше да си плаща вноските за него. Relieved
Виж целия пост
# 167
Било е негово желание да направи това. Негова работа. След като ти е бил бивш нямаш общо с решенията му май. На мъжа ми бих обсъждала подобна постъпка.
Виж целия пост
# 168
Всеки купува според възможностите си. И на детските площадки има разлика в колелата и колите на децата.Заради това, че някой няма, да не купуваме и на нашето ли?
Виж целия пост
# 169
Все едно тук сме се събрали с Илон Мъск и ще се състезават децата ни с неговите Simple Smile Аз изобщо и не знам какво купуват другите родители.
Виж целия пост
# 170
Без да коментирам ай фоните, защото за мен не са добри като качество, по напълно субективна преценка. Напомням, че само допреди няколко месеца имаше онлайн обучение, а и сега се говори, че може да се върна за кратко. Интересно ми е как учат онлайн децата с телефон, подходящ само за разговор и без лаптоп или компютър.
Виж целия пост
# 171
Моята стратегия е такава - ако иска нещо голямо, събира си половината пари и аз давам останалото. Дали от РД, ИД, Коледа, закуски - ако ще.
При момента на покупката, ако видя разколебаване - говорим, ако не - вадя кеша и не го правя на въпрос.
Това от невръстни.
Виж целия пост
# 172
Било е негово желание да направи това. Негова работа. След като ти е бил бивш нямаш общо с решенията му май. На мъжа ми бих обсъждала подобна постъпка.
Тогава ми беше настоящ, както и да е. Бюджетът ни беше общ. Неговият телефон - най-обикновен. Както и да е. Просто се сетих за това, мислейки си, че човек, опитвайки се да надскача сянката си за разни глезотии, всъщност прави мечешка услуга.
Виж целия пост
# 173
e, тогава ти разбирам възмущението. И аз щях да се ядосам.
Виж целия пост
# 174
Без да коментирам ай фоните, защото за мен не са добри като качество, по напълно субективна преценка. Напомням, че само допреди няколко месеца имаше онлайн обучение, а и сега се говори, че може да се върна за кратко. Интересно ми е как учат онлайн децата с телефон, подходящ само за разговор и без лаптоп или компютър.
Защо се смята, че ако на детето не е купен последен модел телефон, компютър или лаптоп, то то не може да учи дистанционно? Вкъщи има среден клас лаптоп- общ за семейството и един таблет, също среден клас. Двете ми деца чудесно си учат през тях, даже е по-добре от мобилен, защото екраните са по-големи. Сега, както ти имаш повече деца и ако всички работите хоумофис, трябва да се купят повече устройства, но всичко зависи от употребата им и финансовото ни състояние.
Виж целия пост
# 175
Да, това имах предвид. Ние всички работим от дома ни, а трите ни големи деца точно през пандемията бяха съответно 2 студентки и 1 гимназистка. И трите в специфични специалности + дистанционни курсове в чужбина, изискващи определени устройства. Затова ми е странно поставянето под общ знаменател.
Но пък вероятно е аналогично на моето учудване защо някои хора си купуват скъпи телевизори, да речем, че и по няколко, когато за мен това е ненужно приспособление. Wink
Виж целия пост
# 176
А, за такива случаи първо изниква въпросът - това нещо като струва два пъти повече пари, ще ми върши ли два пъти повече работа? (телевизор и аз нямам, камо ли скъп, но пък майка ми се възмущава как може 4 цифрена сума за компютър)
Но темата започна с питане относно прищевки, а неща които се използват защото са нужни точно такива, изобщо не влизат в тая графа. Те са си инструменти.
Виж целия пост
# 177
Моята стратегия е такава - ако иска нещо голямо, събира си половината пари и аз давам останалото. Дали от РД, ИД, Коледа, закуски - ако ще.

В началото и моята стратегия беше такава. Да я подтикна да събира пари за по-големи покупки дойде в опит да огранича харченето на джобни за боклуци в училищната лавка. С увеличаване на стойността на покупките обаче премина в това цялата сума да е събрана или евентуално да додам нещо наистина малко (например пощенските разноски).

Дъщеря ми, сега 8 клас, от лятото е със скъп телефон. Събираше пари 2г. за него. РД, Коледа, “вземи, дядо, да си имаш”, джобни - всичко отиваше във фонд “телефон”. По същото време явно всичките ѝ приятелки събираха пари за нещо, защото по рождени дни започнаха да си подаряват картички с банкнота. Събра си, порови откъде да го поръча най-изгодно и си го взе. После го загуби и научи важен урок - че когато си вещоман и загубиш вещ, която по принцип не можеш да си позволиш, боли. За щастие или нещастие, беше урок за една нощ, защото на следващия ден телефонът се откри.
Виж целия пост
# 178
Първите (и не само) телефони на децата ни са наши стари айфони. Едно от предимствата на айфоните, за което ми се струва, че не се дава сметка е, че могат да се ползват 5-6 години поне, като остават напълно функционални (и се ъпдейтват). Едва когато момчетата вече бяха по-големи и започнаха да искат по-нови версии, трябваше да си събират (част от) парите. Та това, че някой ползва айфон, не значи непременно, че се е изхарчил ужасно много. Мъжът ми, примерно, получава телефоните (и лаптопите) си служебно и той е този, който ги сменя най-често. При което остават напълно работещи и функционални телефони (и лаптопи). Някои даже и на родителите сме давали. Другото е удобството и инетграцията межу различните iOS устройства - телефони, лаптопи, таблети, часовници, епъл ТВ… Няма особен смисъл когато имаш изградена подобна iOS “система” у дома за цялото семейство (+ на работа), да ползваш други телефони. А ние, примерно, ползваме продукти на епъл от време оно, още преди смарт телефоните да се появят на бял свят.
Виж целия пост
# 179
Първите (и не само) телефони на децата ни са наши стари айфони. Едно от предимствата на айфоните, за което ми се струва, че не се дава сметка е, че могат да се ползват 5-6 годни поне, каго остават напълно функционални (и се ъпдейтват). Едва когато момчетата вече бяха по-големи и започнаха да искат по-нови версии, трябваше да си събират (част от) парите. Та това, че някой ползва айфон, не значи непременно, че се е изхарчил ужасно много. Мъжът ми, примерно, получава телефоните (и лаптопите) си служебно и той е този, който ги сменя най-често. При което остават напълно работещи и функционални телефони (и лаптопи). Някои даже и на родителите сме давали. Другото е удобството и инетграцията межу различните iOS устройства - телефони, лаптопи, таблети, часовници, епъл ТВ… Няма особен смисъл когато имаш изградена подобна iOS “система” у дома за цялото семейство (+ на работа), да ползваш други телефони. А ние, примерно, ползваме епъл от време оно, още преди смарт телефоните да се появят…

При нас е подобно положението, обаче съпругът ми е със Самсунг. Аз имах айфон 3, още в 2008 година, а преди това мак компютър.
Дъщеря ми получи първия си телефон, когато навърши 13 години. iPhone. Преди това имаше айпод мини от училище, който замениха с мак лаптоп. У нас има около десетина айпада, от различни поколения, като в момента само два са активни. Къщата ни има смарт системи, които мъжът ми контролира с неговия телефон, но аз също мога, ако пожелая. Изобщо, за мен апъл нямат алтернатива, но това е лично предпочитание. Ние телефоните ги изплащаме. Включени са ни в цената на услугата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия