Днес вече знаем доста за състоянието следродилна депресия и повечето жени се чувстват свободни да споделят за личните си преживявания, свързани с нея.
По-рядко срещана е информацията за предродилната депресия. Изненадващо или не, но тя засяга и жени, чиято бременност е била планирана и желана. Според някои източници една от всеки десет бременни изпитват предродилна депресия в различна степен. Какви са причините за това състояние?
• Предходни депресивни епизоди. Известно е, че ако веднъж е изпадал в депресия, човек е изправен пред повишен риск състoянието да се появи отново.

• Непланирана бременност. Дори бебето да е желано, ако бременността не е била планирана точно в този момент, притесненията на бъдещата майка могат да я тласнат към депресия.
• Стресът, свързан с настъпващата промяна. Дори когато е силно желана, предстоящата поява на дете носи редица притеснения, включително и за това как ще се справим като родители, дали ще получим достатъчно помощ от близките си, ще успеем ли след това да се върнем пълноценно към кариерата си и други.
• Финансови притеснения. В семействата, в които парите не достигат, очакването на дете може да причини още по-голяма тревожност, а това може силно да повлияе на бъдещата майка.
• Чувство на самота. В момента, в който научи, че е бременна, жената трябва рязко да смени фокуса си. Повечето бъдещи майки имат нужда от повече почивка и постепенно се оттеглят от работата си, както и от други активни занимания и развлечения. Ако темите за бременността и раждането в момента не са актуални в нейния социален кръг, тя може да почувства липса на разбиране и пълноценно общуване. В този случай включването в онлайн общост на други очакващи бебе жени може да се окаже изключително ценно и да помогне на една жена да премине през периода на бременността информирана и много по-спокойна.
Кои са симптомите на предродилна депресия, които не бива да пренебрегваме?
По-сериозните депресивни състояния изискват да се обърнем към психолог, като в инициативата ни Специалистите говорят всеки регистриран потребител може да получи безплатен съвет от Людмил Стефанов, Ина Иванова или Детелина Стаменова.
А вие сблъсквали ли сте се лично с предродилната депресия? Какво ви помогна да преминете през този период?