Тренировки в домашни условия - 119

  • 60 901
  • 729
# 180
Момичета, аз съм на финала на Епик 3. Много трудна ми се видя. Трудна от гледна точка на това, че постоянно съм с мт някъде и съм все гладна. А имам да свалям, така че, минавам няколко седмици само на разходки и малко бягане.
Като трудност Iron и fuel са ми на кантар, обаче тоя епик ми се видя по труден.
Отнотносно храненето, аз съм от този тип, дето без въглехидрати, не да тренирам, ами чак и мисълта ми се забавя и ставам направо неадекватна😊. Но ще се радвам Орхидея да споделя как вървят нещата.
Виж целия пост
# 181
Ох, Агент, аз като човек вярващ, че 95% от социалните норми са болни и погрешни, точно за имидж да се боря Grinning

Слагам в скрит текст, който не го вълнува да не чете:

Скрит текст:
Ами, ще се опитам да съм полезна...Изгледала съм мнооого епизоди с различни гости от доктор нагоре Grinning, но предвид, че един епизод е между 2 и 3.5 часа, меко казано няма да съм изчерпателна. По въпроса с някои базови неща за подоряване на съня:
1. Вида и време за консумиране на храна. За вида храна казах, каквото ми направи впечатление; за времето - 2-3 часа преди да се прегърне възглавницата е хубаво да спрем да се храним, освен, ъф корс, като сме навън и не е яко да се цепим от колектива.
2. Количеството и времето на кофеин е много важно, защото той напуска организма часове след като сме го изпили(мисля, че беше между 5 и 7 часа или повече). Никакъв кофейн след 14ч. и не повече от 100мл в тези часове. А сутрин препоръчва  се отложи приема на първия кофеин с 90 до 120 мин след събуждане. Това спомага да се избегне следобедното рязко падане в нивата на енергията, което често води до повече кофеин, който пък пречи на съня. За протокола: проверено от мен и басолютно има разлика.
3. За циркадния ритъм е важно да следва естесвен ход като едно време, на което днес пречат екраните и изкуствената светлина. Светлина и тъмнина, накратко. Хуберман, примерно, е много чувствителен към изкуствена светлина и адски му възбужда сетивата(което се оказва единия от двата вида хора по въпроса) и затова вечер е на силно приглушена светлина, никаква изкуствена свелтина над главата и никакви екрани 2 часа преди сън. Вкъщи не ползваме основните лампи дори на вечеря и винаги е приглушено, но ММ заспива на телевизор в другата стая или с телефон и слушалки, ако си лежи до мен и така е цял живот, но от години има проблеми със съня като често събуждане и после невъзможност да заспи за часове, без екран...т.е. сбъркан циркаден ритъм и нужда от външна стимулация, която обаче действа само временно, а в дългосрочен план обърква нещата. На 18 и 25 нямаш тези проблеми, ама след 40 Grinning Аз също ако вместо да чета книжка си блея в телефона(което отдавна избягвам) се усещам изморена и спя много по-зле, макар никога да не съм имала проблеми със съня преди второто дете, което сега направи две. Казвам го, защото чак тогава започнах да обръщам внимание, защо нещо се промени и си бях изгубила мъртвешкия сън...сега съм песен. Според показателите има какво да се желае при дълбокия сън, но се чувствам много добре сутрин и през деня.
Затова сунтрин е много важно да получаваме пряка светлина, не през прозорец, а директна, за контрол на циркадния ритъм - за няколко минути. А вечер обратното.
4.Вторият много важен фактор е температурата - когато тялото се охлажда заспива по-дълбоко и пълноценно и е хубаво да спим на възможно най-хладно място,(препоръката е поне 3 градуса надолу от това, на което сме свикнали). Доори да имаме повече завивки, ако ни стане топло изваждаме някой крайник като рефлекст( защото всъщност по кожата на крайниците и главата има специлни *тая дума не я помня* от които тялото се охлажда и регулира температурата.
Обратното - като се сгравя естествено сутрин, това е сигнал да се събуди. Което, ако някой е забелязъл, се случва често естествено в тялото.
5.Сунтрин - хладен душ, вечер топъл или вана, което после спомага тялото да започне компенсаторно охлаждане и спомага споменатата температура за заспиване.
Точка 4 и 5 не си противоречат, защото едното е изкуствено привнесено, а другото е естествен процес, но не ме питайте за повече обяснения Grinning
6. Някои хора спят с отворена уста, което адски много пречи на пълноценния сън и си има име за това състояние. Там вече се препоръчват други допълнителни неща.
7. По темата с тренировките - не се препоръчват тренировки непосредствено преди сън, ако имате проблеми със съня, а и като цяло, защото в дългосрочен план обърква циркадния ритъм.

За хрнене и тренировки и максимално извличане на ползи и от двете има серия от 6 епизода Dr.Andy Galpin (Professor & Scientist of Human Performance PhD Human Bioenergetics & Muscle Phys Elite Athlete Coach & Consultant) и още един мега интересен епизод с Dr.Layne Norton (PhD Nutritional Sciences, IPF World Champion )
Лейдис, има много неща, но това е "накратко", което се сещам на прима виста.
От моя опит мога да кажа, че каквото съм приложила от неговите методи и тези на гостите му, ми е свършило огромна услуга, но може, както със всичко, просто да работи за мен. Той и аз далеч не сме против въглехидратите и никой не спазва ВМНВ хранене, а просто разпределянето им през деня е съобразено не само с тренировките, но със нуждата от добър сън и умствената яснота, което и при мен даде голям резултат, ако В не ми е основното гориво, а мазнините(които са си храната за мозъка) и зеленчуци и протеин.

Да допълня нещо:
Скрит текст:
Човекът е невроучен и оптимизиране на фитнес представянето не е лосновната му цел, макар да изглежда страхотно на 48 и да тренира редовно с оптимизиране на режима си над 30 години. Той примерно за сън не харесва мелатонин, а два вида магнезии, които убийте ме, няма да си спомня кои са. Също така казва, че няма значение толкова какъв режим спазваш (омнивор, корнивор, веган, вегетарианец, ВМНВ и т.н.), а кога и как разпределяш храната според целите. Аз дълги години преди да се чуе дори за фастинг съм се хранила в прозорец в най-натоварените си ментално и физически студентски години и после...и винаги съм имала желязно здраве и сън. Сещам се преди 7-8 години като работих работа в офис от 9 до 6 и на обяд беше основния В, следобед към 3 умирах за кафе или две. И пиех такова. И после тренирах за ужас на комшиите в 21-22...Спазвах този решим към 2 години, но после кафето започна да ми пречи на съня. Сега, поне в моята глава, всичко си дойде на място.
После пък ММ ме научи да зкусвам, което никога не бях правила, но сега като се върнах към предишния си режим, осъзнавам че за мен е идеален. От научна гледна точка има хиляди ползи, но там няма да задълбавам, защото знам, че яденето в прозорец има много противници. Аз си мислих, че съм от тях, докато не осъзнах, че съм била така цял живот и ми е било супер Grinning
Виж целия пост
# 182
Ох, Агент, аз като човек вярващ, че 95% от социалните норми са болни и погрешни, точно за имидж да се боря Grinning
Скрит текст:
Слагам в скрит текст, който не го вълнува да не чете:

Скрит текст:
Ами, ще се опитам да съм полезна...Изгледала съм мнооого епизоди с различни гости от доктор нагоре Grinning, но предвид, че един епизод е между 2 и 3.5 часа, меко казано няма да съм изчерпателна. По въпроса с някои базови неща за подоряване на съня:
1. Вида и време за консумиране на храна. За вида храна казах, каквото ми направи впечатление; за времето - 2-3 часа преди да се прегърне възглавницата е хубаво да спрем да се храним, освен, ъф корс, като сме навън и не е яко да се цепим от колектива.
2. Количеството и времето на кофеин е много важно, защото той напуска организма часове след като сме го изпили(мисля, че беше между 5 и 7 часа или повече). Никакъв кофейн след 14ч. и не повече от 100мл в тези часове. А сутрин препоръчва  се отложи приема на първия кофеин с 90 до 120 мин след събуждане. Това спомага да се избегне следобедното рязко падане в нивата на енергията, което често води до повече кофеин, който пък пречи на съня. За протокола: проверено от мен и басолютно има разлика.
3. За циркадния ритъм е важно да следва естесвен ход като едно време, на което днес пречат екраните и изкуствената светлина. Светлина и тъмнина, накратко. Хуберман, примерно, е много чувствителен към изкуствена светлина и адски му възбужда сетивата(което се оказва единия от двата вида хора по въпроса) и затова вечер е на силно приглушена светлина, никаква изкуствена свелтина над главата и никакви екрани 2 часа преди сън. Вкъщи не ползваме основните лампи дори на вечеря и винаги е приглушено, но ММ заспива на телевизор в другата стая или с телефон и слушалки, ако си лежи до мен и така е цял живот, но от години има проблеми със съня като често събуждане и после невъзможност да заспи за часове, без екран...т.е. сбъркан циркаден ритъм и нужда от външна стимулация, която обаче действа само временно, а в дългосрочен план обърква нещата. На 18 и 25 нямаш тези проблеми, ама след 40 Grinning Аз също ако вместо да чета книжка си блея в телефона(което отдавна избягвам) се усещам изморена и спя много по-зле, макар никога да не съм имала проблеми със съня преди второто дете, което сега направи две. Казвам го, защото чак тогава започнах да обръщам внимание, защо нещо се промени и си бях изгубила мъртвешкия сън...сега съм песен. Според показателите има какво да се желае при дълбокия сън, но се чувствам много добре сутрин и през деня.
Затова сунтрин е много важно да получаваме пряка светлина, не през прозорец, а директна, за контрол на циркадния ритъм - за няколко минути. А вечер обратното.
4.Вторият много важен фактор е температурата - когато тялото се охлажда заспива по-дълбоко и пълноценно и е хубаво да спим на възможно най-хладно място,(препоръката е поне 3 градуса надолу от това, на което сме свикнали). Доори да имаме повече завивки, ако ни стане топло изваждаме някой крайник като рефлекст( защото всъщност по кожата на крайниците и главата има специлни *тая дума не я помня* от които тялото се охлажда и регулира температурата.
Обратното - като се сгравя естествено сутрин, това е сигнал да се събуди. Което, ако някой е забелязъл, се случва често естествено в тялото.
5.Сунтрин - хладен душ, вечер топъл или вана, което после спомага тялото да започне компенсаторно охлаждане и спомага споменатата температура за заспиване.
Точка 4 и 5 не си противоречат, защото едното е изкуствено привнесено, а другото е естествен процес, но не ме питайте за повече обяснения Grinning
6. Някои хора спят с отворена уста, което адски много пречи на пълноценния сън и си има име за това състояние. Там вече се препоръчват други допълнителни неща.
7. По темата с тренировките - не се препоръчват тренировки непосредствено преди сън, ако имате проблеми със съня, а и като цяло, защото в дългосрочен план обърква циркадния ритъм.

За хрнене и тренировки и максимално извличане на ползи и от двете има серия от 6 епизода Dr.Andy Galpin (Professor & Scientist of Human Performance PhD Human Bioenergetics & Muscle Phys Elite Athlete Coach & Consultant) и още един мега интересен епизод с Dr.Layne Norton (PhD Nutritional Sciences, IPF World Champion )
Лейдис, има много неща, но това е "накратко", което се сещам на прима виста.
От моя опит мога да кажа, че каквото съм приложила от неговите методи и тези на гостите му, ми е свършило огромна услуга, но може, както със всичко, просто да работи за мен. Той и аз далеч не сме против въглехидратите и никой не спазва ВМНВ хранене, а просто разпределянето им през деня е съобразено не само с тренировките, но със нуждата от добър сън и умствената яснота, което и при мен даде голям резултат, ако В не ми е основното гориво, а мазнините(които са си храната за мозъка) и зеленчуци и протеин.

Да допълня нещо:
Скрит текст:
Човекът е невроучен и оптимизиране на фитнес представянето не е лосновната му цел, макар да изглежда страхотно на 48 и да тренира редовно с оптимизиране на режима си над 30 години. Той примерно за сън не харесва мелатонин, а два вида магнезии, които убийте ме, няма да си спомня кои са. Също така казва, че няма значение толкова какъв режим спазваш (омнивор, корнивор, веган, вегетарианец, ВМНВ и т.н.), а кога и как разпределяш храната според целите. Аз дълги години преди да се чуе дори за фастинг съм се хранила в прозорец в най-натоварените си ментално и физически студентски години и после...и винаги съм имала желязно здраве и сън. Сещам се преди 7-8 години като работих работа в офис от 9 до 6 и на обяд беше основния В, следобед към 3 умирах за кафе или две. И пиех такова. И после тренирах за ужас на комшиите в 21-22...Спазвах този решим към 2 години, но после кафето започна да ми пречи на съня. Сега, поне в моята глава, всичко си дойде на място.
После пък ММ ме научи да зкусвам, което никога не бях правила, но сега като се върнах към предишния си режим, осъзнавам че за мен е идеален. От научна гледна точка има хиляди ползи, но там няма да задълбавам, защото знам, че яденето в прозорец има много противници. Аз си мислих, че съм от тях, докато не осъзнах, че съм била така цял живот и ми е било супер Grinning
Grinning Орхидейо, ама аз си мислех, че сте ми свикнали на извратеното чувство за хумор, даже емотикон с намигане оставих да подпомогне разбирането доколко съм роб на имиджа си! Grinning

Малко по-късно ще те изчета за 2-ри път спокойно и с разбиране и екстра мислене, но исках да ти благодаря, че го спомена. Изслушах първите си 20 мин докато карах децата на училище и определено ще се слуша още и много, макар, че форматите му са брутални - 2++ часа/епизод във века, когато дори 30 мин Ютюб е дълъг, а Тик-Ток е норма Simple Smile))

Та... говореше за addictions (пристрастявания), както към субстанции, така и поведенчески и цитираше Dopamine Nation на Anna Lebke и теорията и за 30 дни въздържание с цел прекъсване на цикъла. И веднага първата ми асоциация беше "пост и молитва" и как всяка една религия и култура има инкорпорирани в себе си регулярни постове. И как с развитието на науката много стари "бабини деветини" намират детайлно обяснение и потвърждение на нуждата от тях.

Като тийн четях разни популярни Аюрведи и си бях открила оптималния за мен режим - никаква закуска, много лек обяд, обилна вечеря - с цел регулиране на дошите и не ядях по ден на седмица. Само дето не знаех тогава, че се нарича интермитънт фастинг и тайм рестриктед ийтинг. Но между 20-33 с ИФ и със спазване на православния пост си поддържах много адекватна форма и здраве и имах тон енергия за тренировки, въпреки, че по-голям атеист и богохулник от мен няма.

И магнезий и мелатонин пия със шепи... както и да е, много интересни теми и то поднесени от специалисти в областта си заслужават да бъдат чути. Благодаря ти за изчерпателността!


PS ВАЖНО: открих ресурс с най-важните изводи от по-популярните подкасти - т.е. синтезирано и написано за хора без време!
https://podcastnotes.org/category/huberman-lab/

Например:
https://podcastnotes.org/huberman-lab/guest-series-dr-andy-galpi … ity-huberman-lab/

https://podcastnotes.org/huberman-lab/dr-sara-gottfried-how-to-o … ity-huberman-lab/

https://podcastnotes.org/huberman-lab/dr-satchin-panda-intermitt … ity-huberman-lab/

Виж целия пост
# 183
И аз от 7-8 месеца вечер ям въглехидрати. На закуска също. Обядът ми е похапване, протеиново.
Сънят ми се подобри значително, сутрин го няма неистовия глад, енергия значителна (когато не ме боли кръста Grinning).
Изобщо, ако няма противопоказания, въгл.не са враг.
С поглед върху количествата и източниците.
Виж целия пост
# 184
Дива Орхидея, много ти благодаря. За мен лично беше много полезно. Ще пробвам това с кафено да видя дали ще има ефект при мен Simple Smile
Виж целия пост
# 185
Между другото, още преди доста време в темите за НВХ много момичета се оплакваха от лош и некачествен сън и Юлинга Heart (ако не се лъжа) тогава писа, че за целта е хубаво вечер да се хапват въглехидрати. Всичко, разбира се, беше придружено с обосновки и препратки с линкове.
Проблеми със съня нямам, но още тогава някак "страхът" ми от въглехидрати вечер изчезна.

По темата с домашните тренировки... чака ме един доста дълъг цикъл до заветна дата (дипломирането на дъщеря ни), който съм разделила на няколко микроцикъла от по 3- 4 месеца. Sunglasses  Да видим как и какво, но към момента съм заложила основно на мобилност с Маша Блинова- https://www.instagram.com/masha.blinova/ (не за първи път я хваля и препоръчвам), съчетано с ходене и йога. Набелязала съм си и какво по- силово да подхващам, но все отлагам, няма ми го моджото напоследък.
Виж целия пост
# 186
Агент, аз тези ги гледах “пълнометражни” Grinning , но има тайминг отдолу за превъртане и скипвах, което реша.
А не се съмнявам, че изповядваме еднаква настройка към социалните норми и затова отговорих в подобаващ стил, но се изгубихме в превода Sunglasses
Иначе ИФ е нещо много древно, примерно в индийската култура. Там препоръчвам да се слуша Садхгуру Bowtie

И видях, че си ме питала за часовника. Взех Гармин, но друг модел, пак горе-долу в този ценови клас.Обачеее… нещо ми хареса и сигурно след година-две ще се обзавежда с хай-енд модел🤓

Радвам се, че успях да съм полезна, момичета! Heart
ТиЛи ме подсети - в един от подкастите гостът говори за годишна цикличност на тренировките и веднага се сетих за Агент и нейните тримесечни ротации и реших да пробвам препоръчаното.
Виж целия пост
# 187
Като стана въпрос за часовници - Garmin в момента имат оферта $500 намаление на Fenix 6S Pro Solar Edition - валидна до края на седмицата. За съжаление кодът, който аз имам е само пратки до САЩ. Аз засега нямам нужда да сменям часовника, макар офертата да си взема часовник намален от 799 на 299 да е доста примамлива.  Ако някой реши да си купи мога да ви изпратя моя код.
Виж целия пост
# 188
Баси ....мерси за обобщенията за Хубермана аз сега си дадох сметка ,че го слушам и гледам като в транс що е адски секси тая маймуна и направо го сънувам вече във фазата на овулация хаха 🤣 без никаква реална полза да извлека...
Виж целия пост
# 189
Изплюх си кафето от смях Simple Smile))))))))))))))))
Бич, може ли така, бре, мило, без полза Wink

Да не е гол спам бърз отчет - вчерашната тренировка я модифицирах едно 50-69% :shame: Ужас, ужас! Спрямо Каролинчето съм като някой Викторианска недохранена мома откъм сила в ръцете Grinning

67/99 FUEL Series 30 Min UPPER BODY COMPLEX Workout | Day 7
Виж целия пост
# 190
No Frame, и аз го намирам за атрактивен 🤩
Sprinkles, сега ли се казвааа за Гармина Joy
Виж целия пост
# 191
Аааааа 5 години ни е разликата ,на 48 е ,направо е правен за мен 🖤😁
Днес йога ,30 Мин гребане и някакъв факинг вирус ъгейн,детето падна първо и след него аз замалях .... 😭
Виж целия пост
# 192
Агент, аз затова за ръцете правя 1 път седмично макс, че ....Astonished
Много ме разсмяхте и мен.Joy
От понеделник почвам сезона( работа), да видим къде и как ще вмествам тренировки....
За храненето - закусвам задължително ( от дете). На вечеря по принцип ям малко( ако не е нещо извънредно). Кафе пия 1 сутрин и до 10-15 мин след ставане ( сори). Рядко пия 2- ро кафе( слабо) по обяд. Със съня проблем нямам, пу пу.
Слънчева светлина бол тук- директна, индиректна...Зимата пия витамин Д все пак...
Иначе си ям всичко нормално с 2 изключения- спрях захарта преди 2 години ( торти, бисквити, сладоледи, шоколад, кетчуп) . Ясно ми е, че в някои продукти има минимално количество захар, но като цяло не консумирам нищо сладко и ми е добре. Не заради кг, а заради настроението.Grinning И също така не ям хляб ( много рядко). Не обичам хляб. Иначе паста, пица ям понякога.
Виж целия пост
# 193
Брей, ще взема да го погледна и аз този Хуберман, може да науча нещо Grinning
И аз задължително закусвам от дете. В последните 4 години го правя след тренировка. Кафе (чисто) пия със закуската, после в офиса (ако е работен ден), евентуално и едно след обяд. Имаше един период, в който вечер около 20 часа допивах кафето, останало в каната на кафеварката и в 21:30 заспивах, имала съм и периоди с по 6 кафета на ден, и пак съм си спяла чудесно. Т.е. кафето не ми пречи на съня.
Като цяло се храня нормално, без ограничения, но гледам да ям предимно домашно приготвена храна. Бях на 17, когато една сутрин се събудих с идеята, че повече няма да пия газирано и няма да си слагам захар в кафето. До ден днешен не съм се отказала Simple Smile Хляб ям по 1 филийка на закуска, домашен, а напоследък - пълнозърнест с квас.
Виж целия пост
# 194
Брей, ще взема да го погледна и аз този Хуберман, може да науча нещо Grinning
И аз задължително закусвам от дете. В последните 4 години го правя след тренировка. Кафе (чисто) пия със закуската, после в офиса (ако е работен ден), евентуално и едно след обяд.

Как ми се иска и аз да мога така!! Задължително пия кафе веднага след ставане. Буквално - събуждам се, пия 1 голяма чаша вода и пускам кафемашината. Не мога да си помисля за тренировка без кафе.
Как го правиш това с тренировка сутрин на гладно и без кафе?
Аз пия по три на ден - едно преди тренировка, едно след закуска и едно след обяд, задължително преди 15 ч.
Много рядко пия четвърто - ако по някаква причина трябва да съм не просто будна, а бодра до късно през нощта.

За отчета - след 4 поредни тренировъчни дни имам нужда от почивка, затова тази сутрин направих само 30 минути стречинг и мобилност с Хедър.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия