Джобни за децата?

  • 18 032
  • 436
# 15
Колко е тази стипендия? Племенникът ми получава 30лв месечно стипендия за отличен успех, което според мен е много малко
Стипендиите са различни според възможностите на училището и броят правоимащи. Има училища и по 50-60 лева дават за отличен успех, по 40 лева - социални.
Виж целия пост
# 16
Минали сме я тази възраст, но да си кажа и аз. Никога не съм плащала за добри оценки, за свършена работа или да й давам всекидневно пари. Ако ми иска й давам, или си е вземала от определено място и после ми казва. Месечна сума чак като студентка й пращах. В нашето семейство имаме уважение към парите.
Виж целия пост
# 17
Не виждам смисъл от тези спорове. Всеки прави това, което смята за правилно. Не е лошо допълнителен стимул за хубава оценка, не виждам драма в това, особено ако детето си ги събира за покупка на нещо съществено.

Стипендиите са супер ниски. С 40-60 лв. на месец евентуално една дрешка да си време, даже може и да не стигнат...
Виж целия пост
# 18
Минали сме я тази възраст, но да си кажа и аз. Никога не съм плащала за добри оценки, за свършена работа или да й давам всекидневно пари. Ако ми иска й давам, или си е вземала от определено място и после ми казва. Месечна сума чак като студентка й пращах. В нашето семейство имаме уважение към парите.

А всекидневно не е ли имала нужда от джобни за храна ,напитки ,понеже пишете,че всеки ден не й давате,а само на поискване?
Виж целия пост
# 19
Синът ми е на 10 години, пети клас.

Не разполага с джобни пари, защото няма необходимост от такива. Живеем в чужбина, в тукашните училища лафки няма, а обядът се плаща предварително 2-3 месеца напред. Не се прибира сам, не излиза сам.

Ще следя темата, че вероятно скоро и аз ще започна да се вълнувам от този въпрос, а с днешна дата имам някакви идеи (които може и да се кажат нереални на практика).

За оценки и добри спортни постижения (и това го има при нас) не плащам. В края на срока, когато получа срочните оценки и коментарите за поведението му, му купувам подарък по негов избор, ако оценката е над 85 % по всеки предмет.
Виж целия пост
# 20
Да кажа и аз.Сина е 5 клас и джобни не получава.Храна си носи от вкъщи,вода също.Не пие безалкохолни,съответно от лафката нищо не купува.За транспорт не дава-аз го карам и взимам от училище.Почивните дни сме на разходка в парка-аз го карам съответно.Там играе с приятели цял ден и единствено като е гладен му давам да си вземе нещо,но в повечето случаи се прибираме да обядваме вкъщи и пак излизаме.
Виж целия пост
# 21
Дъщеря ми е почти на 15 г.
Даваме й по 30 лв на седмица, като те са само, ако поиска да си взема нещо за хапване в голямото междучасие. Отделно има на нейно име дебитна карта, в която мъжът ми й превежда 50 лв месечно - ако иска да ги харчи, ако иска да ги спестява (тя си купува книги или козметика). Маникюр, излизане с приятелки в Хепи, КФС, Старбъкс и подобни - допълнително даваме. Аз й зареждам картата за градския транспорт.
Виж целия пост
# 22
Определени джобни няма. Ако поиска за нещо - вода, сок, сладолед(чипсове не позволявам), когато играе с кварталните около блоковете - му давам. 5,50лв. му е купонът за обяд, давам +2лв. някъде, ако си е забравил бутилката с вода или нещо друго. Не винаги се полагат тези 2лв.,ако не си е купувал нищо и има, не му давам. Два дена седмично ходи на езиков урок веднага след училище и не му давам пари за купон, когато се прибере обядва вкъщи. Давам само пари за урока.
Ако иска нещо да си купи, обсъждаме може ли и кога, нужно ли му е и т. н.

Той е единственият от своите приятели, който няма play station. Отказвам категорично.
Виж целия пост
# 23
Големият ми син е 3- ти клас. Нямат лафка в училище. Не могат и да излизат извън него. Не са му необходими джобни. Веднъж в седмицата му давам 20 лв, с които си купува купони. Носи си допълнително плод, нещо сладко или сандвичи за следобед.
Рядко излиза сам пред блока със съседчетата. Тогава му давам 1- 2 лв., ако решат да си вземат нещо от магазина.
В голяма част от времето навън е с мен или баща си, защото имаме малко дете, което не можем да оставим без надзор.
Когато решим, че ще хапваме навън, няма ограничение какво ще си поръча. В противен случай може да избира 1 нещо- сок, фреш, сладолед и т.н.

Единствено нещо, което получава без възражения от моя страна, са книги. Всичко останало подлежи на обсъждане и преценка. В това число не включвам дрехи, обувки, пособия за училище, подаръци за рождени дни, картата му за плуване.
Виж целия пост
# 24
От 1 до 4 клас не съм давала пари за в училище. Те им дават закуска и аз също правя кутия. Не ги пускат до лавката.
В момента/5 клас/ давам понякога 2,50 за пица, че моя си е вечно гладен.
Виж целия пост
# 25
На 11 и 13 са, давам им по 50 лв джобни в момента на седмица независимо дали са на училище или ваканция. Ако искат да си ги харчат, ако искат да си ги пестят. Джобни давам,от 1-2 клас някъде, не помня вече. На мнение съм,че е от тази възраст е хубаво да разполагат с някакви пари,за самочувствие, а и да могат да си правят сметката. Пари за оценки не давам.
Виж целия пост
# 26
Синът ми на 11, джобните са на поискване. Сега е в 5-и клас, по половин ден е и харчи много по-малко отколкото преди. Понякога си купува нещо за ядене или за пиене от училище, понякога излиза...
Виж целия пост
# 27
Никога не съм обичала точните сметки и придържането към едно и също нещо (включая дневния бюджет) всеки ден. Не знам дали това е добре или не. Моите родители така са процедирали с мен и сестра ми и аз правя същото с моя син (12 г.). Няма точен бюджет на ден. Давам колкото е необходимо в момента. Понякога 2-3 лв., понякога 5, понякога 0. Може да не е много финансово възпитателно, не знам. Със сестра ми сме станали финансово грамотни и отговорни, засега и с малкия нямам проблем. Самият той не търси, когато не му трябват. Не си ги иска, за да си ги заделя. Ако той пожелае, аз нямам проблем да минем към строго фиксирани джобни. Но засега няма такава нужда. Събира си от празниците, когато баби и дядовци, лели и чичовци му дават нещичко.
За оценки и свършена домашна работа (къщна имам предвид) не давам.
Сега, когато детето е по-голямо, вече е друго. На 16-17-18-годишните така или иначе са им необходими всеки ден, не вярвам да има ден, в който не им трябват. Тогава ще преосмисля тази си практика, но засега е така - ако, когато и колкото е нужно.
Виж целия пост
# 28
И аз не давам, ако не си поискат. Нито на голямата, нито на малкия.
Виж целия пост
# 29
В прогимназията давах по два три лева на стотинки на ден да си купи нещо от лавката. За закуска правех прекрасни малки креативни сандвичи всеки ден, които постфактум разбрах, че са раздавани на други деца, даже са имали фенове. Сега е вече в последните класове, баща и и превежда всеки месец сто лева на карта, а аз давам общо по 20 на седмица, картата за градски транспорт и карта за фитнес отделно.
От известно време обаче практикува  нова мода, не иска да носи пари и страшно ме дразни. Аз съм научена, че винаги трябва да имаш пари в себе си.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия