Новите умения валят, юлчето да се изправя и пристъпва е на път - Родени Юли 2022 - тема 7

  • 23 880
  • 845
# 525
Матея, с цялото ми уважение, ама тая педиатърка може един етикет да прочете. 1 спрямо 3 има точно 1-2г разлика въглехидрати на 100мл готов продукт (7гр спрямо 8,7гр), калориите са еднакви - 60-70ккал според марката. Но микроелементите са съществената разлика в съдържанието.
Давам само пример, че в мляко 1 съдържа около 45мг калций, докато в мляко 3 е ~120мг.

Възмущава ме такова говорене наизуст от професионалист….

АА, аз само с едно мнение не минавам. Чета и разпитвам много. Та няколко акушерки и 2 диабетолози споделиха мнението и. Ако можех щях да кърмя до към 16- 18 месец, затова и АМ до тогава (ако се търси). АМ е създадено като заместител на кърмата. Това обаче важи само за първите. Колкото по-голямо номерчето, толкова по-далеч от кърмата и с недоказани преобладаващи ползи. Това обобщава намереното от мен:

https://www.kinderarzt-augsburg.de/baby/ernaehrung/folgemilch/

https://www.apotheken-umschau.de/familie/kinderernaehrung/saeugl … milch-794763.html

https://www.apotheken-umschau.de/familie/kinderernaehrung/saeugl … milch-794763.html

Мекси ясно. На твое място, ако може, бих взела поне 3-4 различни марки и/или модели за мога да сравня и да видя кое пасва.

Маги, визираш само храна за отхапване като филийка и парче диня или отказва всичко, което трябва да се дъвче (примерно ориз)?
Виж целия пост
# 526
Много интересно, ще ги прочета тези статии.

Яде ориз, елда със зеленчуци, ама всичко, което трябва да се предъвче и да се глътне го плюе в някакъв момент, макар и невинаги. Краставичката я сдъвква и я изплюва, така е и с пилешко месо, хлебче, други зеленчуци. Някой път ги примлясква с манджата или супата като са на по-ситни парченцаа, но по-често предъвква и плюе или събира в устата и след това изплюва всичко по-твърдичко. Хлябът често го осмуква, присдъвква и го изплюва. Като му правя принцеси и палачинки - същата работа. Днес му правих елда със зеленчуци, по-ситните зеленчуци директно ги гълта - всичко съм рязала на ръка - по-едрите по-често ги плюе. Може и да е някаква игра за него, не знам. От детската кухня често яде супичките, те също имат ситни картофче, морков и други зеленчуци. Но ако му дам парче сварен картоф го сдъвква и го изплюва на малки парчета.
Виж целия пост
# 527
И Зори така беше в началото - големите парчета ги плюеше. С времето мина. Пробвай да ядете заедно нещо, да вижда какво правиш ти, на мен така винаги ми се получава. Така успявам и да я накарам да опита нови храни, като ѝ ги сложа в чинията/купичката не бутва, но ям ли го аз е първа да опита.
Виж целия пост
# 528
Да, признавам това малко ни куца все още, яденето заедно. Все гледам първо да го нахраня после да къпя и да седнем с мм да вдем, че той пък не ще да вечеря рано. Ама ще опитвам по-упорито. Благодаря!
Виж целия пост
# 529
Много държа да ядем всички заедно. Още, когато хранех каката сядахме всички заедно. Тя много рано се научи да яде сама с лъжица и вилица.
Виж целия пост
# 530
И ние ядем заедно, през седмицата само на вечеря сме 4мата, иначе 3ма (ММ работи от вкъщи) събота и неделя сядаме всички заедно 3 пъти на ден. СЗ аз не ям, но си вземам примерно краставица или морковче, колкото да има. Това може да помогне.

Мати иначе и той в началото правеше точно това, което описваш. Аз му давах още на 6 месеца парчета. Сега прави така с боровинките примерно. Хапва, стиска със зъби и плюе "обелката". Според мен се получава нещо като голямо любопитство и желание да се пробва това, дето мама дава и в същото време опит на вкус, консистенция и големина. В момента, в който нещо не е както бебето "иска" или е уверено, че ще се справи, храната се плюе.
Второто възможно е да му е интересно, че храната изглежда различно изплюта. Или пък самото плюене да е игра. Тогава бих вкарала една междинна стъпка (първо мини парчета, след 2-3 седмици малко по-големи и тн).
Възможно е също и твоята реакция да му е интересна. Замисли се ти какво правиш като започне да плюе. Мати примерно реши, че ще се наклони настрани от столчето и ще плюе на пода. Парчета падащи така и така са му интересни. Но като видях как се накланя и плюе сдъвкано някак скочих да взема салфетка от другия край на масата и той се засмя с глас. След това няколко пъти го повтори това. Ако не реагирам спира да прави някои неща.
Виж целия пост
# 531
Матея, с цялото ми уважение, ама тая педиатърка може един етикет да прочете. 1 спрямо 3 има точно 1-2г разлика въглехидрати на 100мл готов продукт (7гр спрямо 8,7гр), калориите са еднакви - 60-70ккал според марката. Но микроелементите са съществената разлика в съдържанието.
Давам само пример, че в мляко 1 съдържа около 45мг калций, докато в мляко 3 е ~120мг.

Възмущава ме такова говорене наизуст от професионалист….

АА, аз само с едно мнение не минавам. Чета и разпитвам много. Та няколко акушерки и 2 диабетолози споделиха мнението и. Ако можех щях да кърмя до към 16- 18 месец, затова и АМ до тогава (ако се търси). АМ е създадено като заместител на кърмата. Това обаче важи само за първите. Колкото по-голямо номерчето, толкова по-далеч от кърмата и с недоказани преобладаващи ползи. Това обобщава намереното от мен:

https://www.kinderarzt-augsburg.de/baby/ernaehrung/folgemilch/

https://www.apotheken-umschau.de/familie/kinderernaehrung/saeugl … milch-794763.html

https://www.apotheken-umschau.de/familie/kinderernaehrung/saeugl … milch-794763.html

Мекси ясно. На твое място, ако може, бих взела поне 3-4 различни марки и/или модели за мога да сравня и да видя кое пасва.

Маги, визираш само храна за отхапване като филийка и парче диня или отказва всичко, което трябва да се дъвче (примерно ориз)?

Матея можеше и да не е на немски и да разбираме,че ти няма да въведеш формулите 2-3-4 ?Thinking
Т.е безпредметно се явява?
Виж целия пост
# 532
Може да ядеш краставица докато той хапва или може даже между храненията да пробвате да гризкате нещо заедно, защото като е време за ядене са по-нетърпеливи.

И ние вечеряме заедно, така учим децата на всичко, нищо че аз съм като октопод през цялото време 🐙 да наливам вода на каката, да греба/бода на мен и после на малкото, за да се научи. Но всичко минава така бързо, щях да се разплача скоро, защото голямата се оправя изцяло в WC вече. Същевременно понякога се прави на бебе и ме влудява 😅
Виж целия пост
# 533
Teddy извинявай, само да намеря време и ще преведа.
Да, няма да вкарвам никаква друга формула. Ще пие само 1 и гледам да си мине около 16-18 месец на семейно меню/ каквото ние ядем (дано продължава да си хапва като сега).

Ох Деси, разбирам те. Голямата все повече ми докарва гордост и сълзи. Станала сутринта без да усетим преди няколко дни, минала през банята, облякла се за градина, направила си мюсли в кухнята и си пуснала тонибокса да слуша докато яде. Отварям очи и чувам музиката, тичам да я видя, тя с усмивка казва "Добро утро, искаш ли да ти направя мюсли и кафе?"... Олееее, кога се заоправя сама, кога и ролите сменихме сутрин Cry
Виж целия пост
# 534
Маги, и аз не знаех как се водят тези триколки и написах в гугъл дървени триколки и ми излязоха. Има в озон, емаг, хиполенд и на още много места. Наистина са много сладки.

За храната, те децата си минават през различни периоди, колкото и на нас да не ни се иска. Когато записах Алекс на кухня в началото пасирах, после започнах да мачкам и си ядеше. В един момент пак се върнахме на пасирането, само и само да хапне нещо. Той си е капризен много. Трудно му е да се пречупи да опитва нови храни. В последната година виждам промяна, че се отпуска и опитва без да се увещаваме 3 дни. Също така в началото обичаше супи и манджи, суха храна изобщо. А сега манджа никакъв шанс да яде, супа мнооого рядко и само сухо му дай. Направо побелявам с това ядене, така си мечтаех Марти да си хапва всичко... И той някои неща може да ги хапне на парченца, но други усети ли ги изплезва езика и започна да си бърка в устата да ги вади.
Та много може да са причините за сегашният отказ. Дано скоро започне пак да се храни нормално.

Аз използвам АМ само за кашите и сме на 2-ката още. Като свърши ще взема 3-ка. В петък става на 1 годинка.

Теди, за морето и 2хил. няма да ни стигнат по моите груби изчисления. Цените хвърчат нагоре на всичко. Представям си там какво ще е. Ама хайде ти ще кажеш като се върнете.

И моето голямо момче имам чувството, че изведнъж порастна. И прави доста неща сам вече. Абе все едно наистина изведнъж стана. Толкова голям ми се струва, особено спрямо Марти. Така бързо да минава това време, а така да не ми се иска...Confused

Хайде понеже пак пиша по нощите....
Честит рожден ден на бебе Никола и честит празник на мама Неве! Да бъде здрав, безгрижен и много щастлив! Много радости да носи на родителите си! Весел празник! HeartBirthdayBalloonFlowers Four Leaf Clover
Виж целия пост
# 535
Невенце, честит да ти е Никола! Да е жив и здрав, много игрив и щастлив! Много да ви радва! А вие бъдете живи и здрави да му се радвате на него! ❤❤❤❤❤🎈🎉🎉🎉🎈🎈

Успокоихте ме малко с това, че може и само едно обилно ядене да има - принципно това е закуската. След това, каквото и да е, даже пробвах да мажа венците преди хранене ( ако го боли от зъбите ) - не и не, храната, точно както описахте вие, бива извадена от устата супер демонтративно 😅😅😅😅

Няма да е май май тази работа с едната дрямка все още - вчера пак се приспивахме цяла нощ,беше супер неспокоен.. Обаче, ако си спазваме интервалите точно, не му мърда довечера да легне в 22:30 пак и утре пак ще стане в 8 - и как да е на две дремки, така ще ляга в 00.... Направо ще се побъркам вече ....
Виж целия пост
# 536
Много изпуснах тези дни, нямам и много време да се включа като Мара подробната, та накратко.
Неве, честит да ти е Никола. Жив и здрав да бъде, много любопитен и игрив. ♥️
Още съм си на двойката, но то има и месец до рождения му ден. Ще прочета споделеното от Матея, но до момента съм решила да мина на тройката след някоя и друга седмица.
За съня - всяка сутрин си го будя, ако видя, че ще се успива най - късно в 7:30. Така успявам да си създам що годе рамка и за нощния сън, който най - късно се случва да е в 21:15. Не е идеално, но това е положението.  Преди да ме обвините, че съм егоист, за дето го будя 😄, искам да кажа, че съм видяла, че когато спи до по - късно, после целия ден му е крив. Той самият не се чувства ок.
Яденето... Чувствам се като най - незаинтересованата майка, но... Не броя грамажи колко е изял. Понякога яде повече, понякога по - малко. Расте си ок и това ми е ориентир, че бива положението. Иначе дъвче, но и плюене си има.
Набързо и да се оплача. Взех му пясъчник, играчки, лопатки с идеята, че ще се влюби. Реакцията беше на отвращение. 🙄
Иначе преди месец му взех такава количка

Чак сега започна да стои стабилно на нея. Вързах връвчица за кормилото и започнах да то дърпам, защото той сам не се сеща да бута с крачета. Вчера това сме правили един час. Страшно много се забавлява.
От книжките - тази тема мина, но да си кажа - много му харесват историите на Пип и Поузи.
И още нещо трябваше да казвам, но забравих. Сами сме си и ми взима тока. Постоянно търчи да катери стълбите, разногледа станах. Наложително е да вземем ограда.
Виж целия пост
# 537
Честит рожден ден на Никола! Да е жив и здрав и да има много щастливо детство!

Лаватера, то на тязи възраст надали някой още следи грамажи, така че нищо притеснително. Те са вече големи, ня мен притесненията са ми свързани по-скоро с това каква хряна приема, ама и това се променя динамично.

За часовете на сън - аз също мисля да поставя ограничения, когато мине на една дрямка. Последната седмица два пъти беше на една дрямка, а първата се съкращава, така че може би моментът наближава. Стане ли така, ще се опитам да фиксирам часовете долу-горе
Виж целия пост
# 538
Аз още ги следя 😂 но просто защото той не спира и яде докато има/му даваш, а после повръща щото е преял.

Неве, честит празник!

Във връзка с храненето и дъвкането при нас проблема е, че предъвква два пъти и гълта. Пробвала съм с различна големина/твърдост - всичко се тъпче в устата. Бях гледала клипче от солидстартс как да им помогнеш да придобият по-добра представа за капацитета и големината на устата им, но все още не съм пробвала. Идеите бяха с голямо парче кочан царевица, нещо което не могат да пъхнат цялото в устата си и да трябва да ръфат, за да ядат. Или с много студена/кисела храна, която да активира по-добре вкусовите рецептори. Засега давам на малки хапки и парченца, яде се. Като се приберем подновявам опитите.

Със съня, последните месец-два будех всяка сутрин, защото целия ден отиваше на кино иначе. До 7:30 най-късно гледах да е станал. Но почна да си удължава първия сън, да отказва втория и от тогава спрях да будя. Оставила съм го той да води - ако се събуди след 8 кара на една дрямка през деня. Ако е преди 8 - на две.

На 3ка мляко ще мине като свърши кутията. Изобщо не съм си и помисляла да го оставя на друг номер.

За съжаление не успяваме да ядем заедно, даже май… винаги го чакаме да заспи, за да ядем или пък се редуваме кой да го развлича. Той само да види, че шкафовете в кухнята се отварят и почва да реве и да иска да яде, а рядко ядем нещо подходящо, често сме и на поръчка.
Виж целия пост
# 539
И при нас го има това с гълтането. Понякога предъвче колкото да се каже, че е свършил нещо и гълта. На моменти ми се изправят косите, защото си мисля, че ей сега ще се задави.
Днес съм в настроение за говорене, та ще ви досадя.
Научи се да пие през сламка, но постоянно се дави. Чудя се това трябва ли да ми е нов повод за филмиране или да се успокоя.
Днес схвана как да използва вилицата. Сам си бодеше и правилно насочваше към устата. Супата пък започнах да му сервирам разделена - твърдите храни от нея ги слагам в купичка да си взима сам с ръчички, а бульона в чашка за пиене. Старая се да се храним заедно. Днес например за закуска му направих яйца и му сложих да яде сам. Да, обаче нещо се лигавеше и не ядеше. Седнах до него да ям... Веднага започна и той.
От няколко дни успешно нарежда пръстени/рингове в поставката. Започна и сам да си пляска с ръце като успее. Чакам да започне и браво да си казва. 😄 Още не казва осъзнато думички, но си мисля, че в триезична среда няма да е толкова бърз процеса на проговаряне. Ще видим. Още не съм започнала да се притеснявам.
В началото на юли ни е първата консултация откакто беше 2- месечно бебе. Дали са ми и въпросник за развитието му, който трябва да попълня. Трудоемко ще  бъде попълването.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия