Студенти в Нидерландия - 17

  • 71 769
  • 738
# 255
Аз се опитвам да разбера каква е идеята от дискусията, която повдигнаха двамата младежи последните страници. Разочарование от Фонтис? Или от образованието в Нидерландия? От начина на живот? От цените?
Разбирам, че вероятно фирмите в България сериозно украсяват нещата. Разбирам и розовите очила на едни 18-19 годишни, които заминават с очакването да им налеят в главите с фуния прекрасни и безкрайни знания, докато спокойно са пили биричка и са купонясвали сред прекрасни условия и накрая - хубави позиции на веднага намерена работа с прекразна заплата. Защото някой е казал, че образованието в чужбина е вся и всьо. Да бе, да...
През годините в тази (а и не само) тема е споделяно много - за всеки един аспект и въобще не е спестявано нищо. Вярно, никой не е длъжен да влиза в БГ-Мамма и да чете. Но пък хора с претенции, каквито са днешните младежи, могат поне да почетат малко сайтовете на университетите, да поровят в чуждите форуми - информацията там е също толкова много, като тук. И като нещо не те устройва - прекъсваш, кандидатстваш в друг университет/държава или се връщаш. Работиш и се бориш. И какво като живееш на 6кв.м? Или се налага да си търсиш сам стаж? То някой нещо е длъжен да те дундурка предполагам? То щото общежитията в Студентски град в София са едни цветя и рози... Или всички специалности са едни прекрасни и уникално много знания и практика...
Много е грешно да се сравняват нещата в различните страни.
Всеки си прави избор и си носи глава на раменете. Ние сме тук да споделяме както позитивите, така и негативите.
Виж целия пост
# 256
Здравейте, ние току що се завърнахме от едноседмичен воаяж с кола до Нидерландия за настаняване на 2 броя студентки и бих искала да дам малко tips & tricks, защото считам, че биха били полезни.
1. Квартирите - всичко с българи стана! Не съм вярвала, че точно, аз, която, когато ходех по организирани почивки си избирах хотели, които не се посещават от българи и 2-3 други националности,  ще го кажа, но е факт! Innocent
Тилбург - щерката си направи едни шарено CV, пусна го в 7-8 ФБ групи и едно момиче й писа, че приятелката му освобождава квартира. Свързаха се, препоръча я на агенцията и така подписаха договор. 312 Е с разходите. 9-10 кв. м. стая, необзаведена (оставиха гардероб и пердета). Позитиви - в много оживен квартал, магазини, супери, Action, ресторанти, бързо хранене, копирни услуги и т.н., и цената естествено. Негативи - малка и изключително мръсна. Облагородихме я, но общите части са... мазало. Не мога да повярвам, че там са живели и живеят 4 момичета. Не са и особено комуникативни.  Казах й да пробва с добро, когато отиде - да се пробват да направят график, тя да даде тон за почистване с личен пример и т.н. Ако не стане така, мисля да сезирам агенцията - мислите ли, че ще сработи? В договора за стаята има 2 страници изисквания как трябва да се чисти тя.
Ротердам - наехме къща. Направих контакт оттук с една мама, която само чете тук, но от септември ще има вече 2 деца в Нидерландия, та тя свърши основната работа. Сменихме доста концепции, докато дойдем до тази, доста мислихме, доста се колебаехме. Случиха се и непредвидени неща, и с двете концепции по настаняването, но всичко е добре, когато завършва добре. Ще живее в Ротердам и ще пътува до Делфт. 9 км с колело -30 мин или 40 с транспорт. Предпочетохме този вариант, защото общежитие решава въпроса временно за 1 г. Дано е по-доброто решение и да се сработят със съквартирантите. 625 е месечен наем + консумативите. Стаята е над 20 кв. м. чисто нова , необзаведена.
2. Регистрациите - не успяхме. Общината в Тилбург излезе в отпуск от 24.06 до 10.07 и нямаше часове, а вече бяхме планували пътуването. Ще се сбори сама през август. Ротердам - тук беше неочаквано и яко ни вдигнаха кръвното. При договор, в който са упоменати и 4-мата квартиранти, без main occupant, й поискаха декларация от детето, което е сключило договора и се е регистрирало първо, копие от личната му карта и акта за раждане. При регистрацията си той беше питал трябва ли - уверили са го, че не и е важно името да фигурира в договора, след него приятелката му се е регистрирала без проблем, ама явно, както и е България зависи от служителя. Ние попаднахме на буквоядец, тъй че бъдете подготвени. Иначе са били любезни, но не и съдействащи (I can`t help you! That`s it! ). През август ще се пробва пак с необходимите документи. Искаха й обратна връзка как е минала регистрацията. Написа мнение. Да видим ще го отрази ни някой.
3. Мебелите - поръчахме онлайн с точна дата на доставка. В Икеа приемат всякакви карти. Спазиха си точно обещаното. Имат линк за следене на доставката. В Jysk - или с нидерландска карта, или с банков превод с Револют. Нито ние, нито съквартирантите успяха с друго, но пък имаше и техн. грешка в сайта, когато аз поръчвах, та трябва да се пробва. Иначе и те са много точни - имат опция за следене на доставката. Икеа 17 евро да качат до етаж, в Jysk - 5. Силно препоръчвам опцията. Като цени са съпоставими, а като качество Икеа са по-добри (и от мебелите вкъщи го казвам). От 10 кашона от Jysk - в 3 имаше отчупени ръбчета. Не е фатално, но е дразнещо.

Следва Simple Smile
Виж целия пост
# 257
Биби и който е пътувал с кола, моля споделете за пътуването, маршрут, особености и всичко. От предишна тема си бях запазила примерни маршрути от една  информативна мама, които са с по две нощувки преди Нидерландия-Австрия и Германия. За какво да сме внимателни при такова пътуване?
Благодаря за подробното инфо, биби!
Виж целия пост
# 258
Биби, благодаря за споделеното! И аз се интересувам от пътуването с кола, ние плануваме да пътуваме в началото на август и да съчетаем пътуването с екскурзия.
Виж целия пост
# 259
Bibi, веднага вмятам за почистването. Ако не успее с добро - или с агенцията или ако има начин - директно със собственика. То зависи кой управлява къщата и сметките. Абсолютно задължително е веднага да го уговори това и да не се отлага. Иначе винаги твоето дете ще чисти, а другите не. Особено за тоалетните и баните трябва да сте много твърди. При моята докато беше през собственика беше малко през просото от страна и на четиримата в къщата (не че е било мърляво), но имаше график и си чистеха. Сега агенция пое управлението на къщата, дойдоха на инспекция и им дадоха изключително кратък срок със списък - и всичко беше излъскано и въведено в ред.
Виж целия пост
# 260
Биби и който е пътувал с кола, моля споделете за пътуването, маршрут, особености и всичко. От предишна тема си бях запазила примерни маршрути от една  информативна мама, които са с по две нощувки преди Нидерландия-Австрия и Германия. За какво да сме внимателни при такова пътуване?
Благодаря за подробното инфо, биби!
След малко - имам ценно инфо, но да въдворя малко ред в служебните дела. Triumph

Червенокоске, нямаме досег със собственика. Агенцията управлява имота и са минали на проверка при освобождаването на стаята, а то като влезеш  в коридора на апартамента лъсва един черен мокет, който някога е бил черен, щото има 2 пръста прах връз него и косми от коси от поне 30 души. Ако пуснат тия от "От местопрестъплението" там, ще утрепАт един месец да изследват ДНК. Тоалетната и банята са що-годе прилични, но кухнята и коридорите.... С малката щерка утрепахме 30 мин с тръбата на прахосмукачката да изчистим 1 кв. м. пред стаята. График висеше, ама...
Виж целия пост
# 261
Биби, благодаря за полезната информация. Чакам да разкажеш и за пътуването.
Виж целия пост
# 262
….
Червенокоске, нямаме досег със собственика. Агенцията управлява имота и са минали на проверка при освобождаването на стаята, а то като влезеш  в коридора на апартамента лъсва един черен мокет, който някога е бил черен, щото има 2 пръста прах връз него и косми от коси от поне 30 души. Ако пуснат тия от "От местопрестъплението" там, ще утрепАт един месец да изследват ДНК. Тоалетната и банята са що-годе прилични, но кухнята и коридорите.... С малката щерка утрепахме 30 мин с тръбата на прахосмукачката да изчистим 1 кв. м. пред стаята. График висеше, ама...

Много полезно и интересно инфо Биби!
Да споделя и аз:)
Наехме стая през май, спечелихме я през KlikVoorKamers. Наема е 418 евро с включени всички разходи и отделно с право на надбавка. Отидохме на място, взехме ключовете и направихме регистрацията в общината. Дадоха ни документ с БСН-а, но и трябвало на място след пет работни дни да получим още нещо. Не сме го взели защото трябваше да пътуваме. Казаха ни да си запишем отново онлайн час. В тази връзка различните общини, различен подход ли имат при издаването на БСН-ните? Ако някой е вадил от Бреда, може ли да сподели какво са му дали и в каква хронология?
По отношение на стаята - в студентско общежитие е, сепарирано на апартаменти на два етажа с по три самостоятелни стаи по 18 кв.м. и общи кухня, доста голяма баня и отделно тоалетна, имат и огромен мръсен балкон, осеян с фасове. Стаята е необзаведена, с мивка и шкаф. Състоянието и е прилично, но ламината е надут около мивката, явно е имало течове, сега сифоните са нови.
Контактирах с агенцията, която отдава стаите относно състоянието на ламината, но те ми отговориха, че трябвало да се разбираме с предишния наемател, все едно той ще дойде да го оправи...
Сега дилемата ми е дали изобщо да се захващаме да сменяме ламинат или части от него и дали да боядисваме стените, защото са позахабени. Някой може ли да сподели опит с ремонт? Наемали ли сте фирма, която може да боядиса например? И щори искам да сложим или пердета, защото сегашните са окаяни.
Мебелите възнамерявам точно като теб да поръчам от ИКЕА с предварително записан и уговорен час. Няколко пъти ходихме на място, даже купихме завивки, чаршави, масичка и стол, както и други дреболии, които премъкнахме с автобус. Но по отношение на мебелите, чудя се дали да поръчам и сглобяване. Вие как се справихте с това?
Относно хигиената, доста занемарено е в кухнята и коридора, банята и тоалетната са добре. И също се чудех как да се съорганизират съквартирантите (французин и нидерландка плюс моето)  с почистването. Мислех си да отида специално да излъскам всичко, но те пак ще те омизерстват и  не зная доколко е удачно като решение….
Въпроси, въпроси, дилеми..Simple Smile)
Виж целия пост
# 263
Наистина много полезна информация ,благодаря на любезните майки !Да се включа с въпрос за банковите карти-разбирам предпочитанията на холандците да приемат плащания с карти Maestro.Организираме пътуване до Делфт и разбрах, че има обекти като платени паркинги ,например ,където не приемат нищо друго освен Maestro.А възможност за плащане в брой също няма .Имам Visa и Revolut ,чудя се дали ще имаме подобен проблем.
Виж целия пост
# 264
Продължавам:

Пътуването.  Тръгнахме в 4 сутрината от София през Унгария. Всички навигации го даваха като най-кратък маршрут. На сръбската граница чакахме 10-15 мин. само искаха да видят всички ни. На унгарската ни извадиха ЦЕЛИЯ багаж т.е. помолиха ни ние да си го извадим  (говорим за VW Caddy, нафрашкано до тавана и на едното пътническо място отзад, че пътувахме 4-ма. Едната щерка дойде в събота със самолет.) След Унгария, Австрия, Германия, Нидерландия (Ротердам). В Сърбия има тол такси, в Унгария винетка (купува се веднага на границата или в бензиностанцията след това. Препоръчвам първото). В Австрия - винетка. Има пункт и след него веднага проверяват. Има огромни табели навсякъде. Няма как да се пропуснат. В Германия и Нидерландия - няма пътни такси. Не препоръчвам маршрута - много ремонти и стеснения. Спахме в Германия след Дегендорф. В този хотел - читав е.
https://www.booking.com/hotel/de/vierjahreszeiten-bad-staffelste … ed1f66&aid=375643  Чист, добра закуска, ако закъснееш ти пращат код да си отвориш кутията за ключове и номера на стаите, има паркинг, селцето е чудесно и спокойно, удобни легла, приемлива цена, НЕ се иска КК при резервация. Букнах го по време на пътуването.
Важно: сменяхме се двама опитни шофьори. И двамата караме бързо, спазвайки ограниченията (е, може би на места с 3-5 км/ч отгоре). Може би опция за нощувка е Линц.
На връщане ни даде през тунелите под Алпите, Словения, Хърватска - значително по-спокойно пътуване и много по-красиво. 2 винетки в Австрия за тунелите. (Кадито не го таксуват като лека кола, та всичко навсякъде беше почти по 2.)
Тръгнахме към 11 ч. от Ротердам и спахме тук:
https://www.booking.com/hotel/de/regensburgqh.en-us.html?label=m … ed1f66&aid=375643 Пак букнах по същата схема - по време на пътя. Искат КК. Препоръчвам - лесен достъп от магистралата, изкл. чист, големи удобни стаи, любезен персонал, има опция предварителен чек ин. На 12-15 мин пеша по пътя ни препоръчаха индийски ресторант Bella tanduri - жесток и работи до 22.30. Другата опция беше азиатски работи до 23.30, но не го тествахме. Пиша работното време, щото в Регенсбург бият кепенците в 20 ч. Simple Smile
Словения - винетки пред или на бившия граничен пункт. Хърватска - тол такси.
И това харесах като опция за спане, ама нямаше места:
https://www.booking.com/hotel/at/rosenberger-motor-ansfelden.en- … ed1f66&aid=375643
На връщане по пътя застигнахме камиони от F1  - голяма грешка! Усетихме се, че има формула в Австрия и запалихме джапанките...ъъъ гумите към Red Bul ring да разгледаме кака тече подготовката. По пътя видяхме музей на стари военни самолети. Мъж ми и щерката притрепериха, та айде и там. Аз пък се похвалих какво ще учи, та дойде уредникът, един действщ пилот, че музеят е до военно поделение. Бихме и лаф, даруваха ни, напазарувахме самолетчета, та айдеее 2 часа отгоре.
Добре, че пътят беше спокоен. Тегобата дойде в Сърбия, че ни забрули яко дъжд, вече се смрачаваше и имаше неадекватни шофьори. Турците вече пътуват към БГ, та не ми се мисли какво ще е юли и август. Не ви плаша, но го имайте предвид. Може би да предвидите 2 нощувки и да поразгледате нещо, ако имате време. Доста по-културно ще е. В 22.30 сме чакали 1 час на нашата граница заради гастарбайтерите.
Като цяло - културно пътуване, не сме имали екшъни и изкл. на един швейцарец с огромно БМВ, който реши да ме изпреварва в стеснен участък с 2 платна, а от другата ми страна имаше тир. Разминахме се със закачено огледало, но няма щети. Даже и не спря калъфът. Не пилете времето, ако бързате - има задръствания, катастрофи в т.ч. и медицински хеликоптер за един, обърнал се по таван. Друго важно е, че сме с нова кола - автомат, темпомат, дистанция, лайн асистант и само се държиш за волана. Доста по-лесно е.

Има и още, ама по-късно. Ако има въпроси за пътуването - питайте, докле е прЕсно е главата ми.
Виж целия пост
# 265
Много се вълнувам, докато ви чета! Благодаря за споделенето!
При нас - късмет от лотарията на ТУ/Е, който късмет детето леееко прецака с късно отваряне на системата, но успяхме да хванем стая. В по-новата жилищна сграда, в самия кампус. Самостоятелна, със самостоятелен санитарен възел и кухненски бокс. Добре изглежда, но заради закъснението му е от по-високия ценови диапазон - 750 евро с включени всички разходи. Дори почистване някакво. Дава му се нова кухненска посуда и спално бельо. Очакваме договора, иначе платихме. 😅
В писмото пишеше, че договорът ще е за две години.
Ще трябва да закупим някои допълнителни неща, защото обзавеждането е само базовото и не виждам как ще си събере багажа в едно двукрилно гардеробче. В тази връзка се чудех дали да пазаруваме от IKEA или от някой многото магазини за мебели втора употреба...
Ще пътуваме август със самолет. Ще споделям по-късно повече, когато има какво. 😆
Ако някой се включи с полезна информация за Айндховен, ще съм много благодарна!
Виж целия пост
# 266
Биби, коя част от маршрута не препоръчваш заради ремонти - през Австрия и Германия, а вместо това през Италия ли?
Вие сте били с по 1 нощувка и в двете посоки, нали? И останалото в Холандия, как е там с паркирането?
Слънчева - две години общежитие, голям късмет, браво!
Виж целия пост
# 267
Биби, много добре си го описала, благодаря!
Виж целия пост
# 268
Биби, коя част от маршрута не препоръчваш заради ремонти - през Австрия и Германия, а вместо това през Италия ли?
Вие сте били с по 1 нощувка и в двете посоки, нали? И останалото в Холандия, как е там с паркирането?
Слънчева - две години общежитие, голям късмет, браво!
Не. Препоръчвам това, което съм описала по-горе като маршрут за връщане: Нидерладия- Германия- Австрия (но през тунелите под Алпите) - Словения - Хърватска- Сърбия. Пътува се по различни пътища в Германия и Австрия, а не по тези, когато се пътува през Унгария. Все пак може описаното от мен да е моментна снимка и лятото да са приключили.
Maximilianna, точно в Делфт на паркингите вървят всякакви карти, в Амстердам - тоже. КОлтурна работа е паркирането в Нидерландия, но доста солена. Пред квартирата в Ротердам е 2.5 евро на час от 9 до 23 ч. Rage
Геледахме в 9 да сме излезли и да се прибираме към 18.
Паркиране. Мъжът ми си беше изтеглил приложението Easypark, вързано с apple pay на телефона. Локализира те, задаваш часове и ти дърпа от картата. Можеш да спираш и пускаш часовника многократно и да се местиш по платените зони. На платените паркинги закрити или открити важат и Visa, и MC. На колонките за паркиране важат само нидерландски карти. Една мацка ни каза, че на Qpark може би важат и други, но нямаме личен опит,  защото ползвахме приложението, когато паркирахме пред къщата. Дърпаше пари, продавачът в Jysk каза, че важи, ама ще мога да потвърдя, ако не получим фишове за по 70 Е на ден Simple Smile.
Dodo_dodo, ние си сглобихме мебелите со кротце, со благо и со малко кютек накрая, но мъжът ми има опит. С малката щерка сглобихме 2 стола и едно шкафче.
Виж целия пост
# 269
Слънчева - две години общежитие, голям късмет, браво!

Ааа, чакай първо да видя договора! Аз първо обвиних детето, че не е разбрало, но после прочетох с очите си. Ще видим, не изключвам това да е някакъв максимален срок, който все пак няма да му впишат в договора, въпреки че не е описано така...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия