Доходът и неговото значение в живота

  • 20 232
  • 726
# 660
За мен не е така. Абсолютно съм наясно кой къде е силен и кой къде е слаб.
Виж целия пост
# 661
Защо да е глупаво решение? Или за собствените ни деца е най-умното, за другите - глупаво.
Ще дам пример- история на изкуствата или политология. Предполагам, че 80% от хората ще ажат, че е глупаво. Да ама не. Точно тези специалности имат толкова широко приложение.

От поста ми не следва да се разбира, че непременно е глупаво, а че може да е глупаво при определени условия. Както и да не е при други такива. По-напред някой беше писал колко добре може да се реализира студент с психология. Ми не отричам. Но като се замисля, че по едно време това беше най-вървежната специалност, с която ще се дипломират доста хиляди студенти, не мога да не изпитам сънения, че за всички има блестяща кариера.
Така е и с ИТ и с която и да е друга специалност.
Но наличие на диплома ти дава по-големи шансове да намериш работа. Защото още от обявата се започва пресяване на кандидатите. Например изискването е висше образование. Ако нямаш, ти отпадаш още в началото, независимо колко си добър.
Виж целия пост
# 662
Понеже имам 4 деца виждам колко са различни едно от друго. И ако големият ми син е завършил МГ и си беше точно за там, нито едно от другите си деца не виждам да е му е подходяща такава гимназия например. Много е важно да дадем на детето правилна за него насока, да се съобразим с желанията му и да му дадем най-добрия шанс да се изяви.
Най-хубави са ми гарджетата, но с различни заложби Simple Smile

Между другото големият, който е отличен математик, изобщо не пожела да се занимава с ИТ професии или инженерство. Съвсем в друга посока отиде.
Виж целия пост
# 663
30К$ в САЩ са на ръба на бедността. Обикновено хората работещи в Макдоналдс, работят на поне още едно място . Има много филми в ютуб по темата. Понеже мъжът ми е американски елвктричар, та се включвам. Над 20 години е работил в строителна фирма която строи по света, изрядни условия на труд - жилище, кола, или личен шофьор, самолетните билети за него, мен и детето. Всеки овър тайм час се плаща допълнително. С времето взе няколко квалификация и последната му работа беше в офис, като контрол на качеството и поръчка на материалите. Сега е пенсионер по болест и не работи, освен ако много го молят тук в България. Повече като услуги. Ако някой си разбира от работата и я върши с удоволствие, винаги му се отплаща.
Виж целия пост
# 664
Не може, в много случаи. Понякога го има дори обратното, подценява го. Животът най-добре показва.
А може ли един родител коректно да прецени дали детето му има капацитет и колко е той?
Защото обикновено моето гардже си е най-хубаво...
Виж целия пост
# 665
И тук трябва като в Германия да има кариерно ориентиране. Кой го бива - гимназия и университет. Кой не - занаятчийство.
Всеки с професия, всеки доволен.

Трябва, ама не би - всеки се прави на много интелигентен и не иска да пипва нищо с ръцете си.
Още повече пък да насочи детето си към такава професия.
Родителите ми например се срамуват от това, което уча в момента. Не можело ли да хвана и аз някакво "висшу" и после да си клатя краката?
Много магазини не намират продавачи, готвачи за ресторанти.
Само до моя квартал месеци наред виси табела, че търсят човек за продажба на обувки и дрехи - никой не се кандидатира.
Сега само ютуб видеа правят, а икономиката бавно замира сакън да не си изцапат ръцете.
Виж целия пост
# 666
Точно обратните са моите наблюдения. Единици нямат реална представа за отрочетата.
Разбира се, говоря за същата интелигентна среда, не за махалата.
Виж целия пост
# 667
Големият ми син е самоук китарист и пианист. До виртуозност. Сам кандидатства и го приеха в музикален колеж в Англия. Сега работи в кънтри клуб за сноби англичани, но е щастлив.
Малкият е по кабелите и платките, метнал се е на баща си, но записа профил изобразително изкуство, а не математика, както очаквах. Рисува много добре, пак самоук.
Щастлива съм, че когато аз кандидатствах с рисуване, моите родители не ме напънаха за математика. Сигурно щях да съм изключително нещастна.
Виж целия пост
# 668
И тук трябва като в Германия да има кариерно ориентиране.
има и тук. големите частни училища имат по няколко кариерни консултанта, а има и няколко фирми, които се занимават с това.
Виж целия пост
# 669
Не, като платена грижа, а като национална стратегия.

Наясно съм с ЧО и възможностите му, но не обхаваща масата.
Виж целия пост
# 670
Пак да кажа - принципите от рода "по-добре да реди плочки, отколкото в университет" не вАжат без личния пример - какво е избрал този човек за децата си. Лесно е да се каже за чуждите деца, че не им трябва образование, а тежка работа.

Мда, забелязала съм, че хората много обичат лекинко да снижават другите, предлагайки им тъпи професии, но иначе бутат ли бутат своите невинаги особено надарени чеда по колежи, университети.
Виж целия пост
# 671
Написах един тъжен пост за разни познати и го изтрих.

Някои родители може никога да не разберат кои са силните страни на детето, други и да разберат, може да нямат възможност да го подкрепят.
Виж целия пост
# 672
Затова сме и ние, хората.
Плащам с кеф таланта на чуждо дете, няма да ме бутне, пък удоволствието от резултатите ми разтяга усмивката широко, широко.
Виж целия пост
# 673
Но ако не става ясно, ще го обясня: ако платиш на детето си 4-годишен колеж 4х$50к = 200к и то излезе със специалност, за която плащат $40-50к, то финансово това е по-лошо решение, отколкото да работи в Макдоналдс, където плащат $30к.
Да сметнем делтата между 30К и 50К = 20К, тоест за 10 години си си изплатил инвестицията в колежа и само надграждаш. При условие, че се работи 40 години до пенсия, делтата се покачва до 800К. И то при положение, че си достатъчно кьопав да си караш на джуниор заплатата.
Виж целия пост
# 674
При условие, че се работи 40 години до пенсия, делтата се покачва до 800К.
И от тях като дадеш 200хил за колеж на детето и 600хил за апартамент в Малинките си направо на нула, пак всичко опира до това да се омъжиш за някой дето изкарва повече 😁
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия