Фауст vs. Историята на къривурст-a (Забавна немска тема 243)

  • 33 345
  • 735
# 180
Вероника е написала, че вече е 15 г.с., тогава вече си личи, че си бременна, дори няма нужда да казва.
Да я оставим на мира, дано е намерила решение. Нека провери и дали от НОИ в България няма да получи нещо.
Виж целия пост
# 181
...
Ако беше омъжена, нямаше да стои на дневен ред темата за здравните осигуровки и за плащане на прегледи при бременност. Щеше да е семейно застрахована и с това щяха да приключат терзанията.
...
Това ако приемем че мъжа работи или работи легално и плаща данъци. И в предния случай който друга дама сподели я имаше тази неяснота. За сега ясно е едно - майката с детето или бъдещото дете - какво може оптимално да се вземе.
Deni-meni тя за да забременее сигурно е поживяла достатъчно години за да знае какво е НОИ в България. Целта не е НОИ в България , написано е ясно .
И никой не и пречи да си бременее на спокойствие. А когато си излага случая в публичен форум с въпроси може а очаква все пак и други върпоси и коментари Simple Smile

Последен уикенд ваканция за БВ . После 6 седмици последната отсечка преди края на годината. Вече дори взе да ми се прояснява какво ще правим лятото ... лека полека ми се прояснява, защото то са едни роднини, то са едни организации ...
Виж целия пост
# 182
bella,
Понякога хората не знаят, че имат тази възможност. Аз като се записвах в тук в Бюрото по труда преди 9 години, служителката ми каза: не сте работили в Германия, нямате право на обезщетение от тук, но питайте в България, дали не могат да ви отпуснат. Не го знаех. За детските също проверяваха, дали не получавам в България, та тук да си приспаднат част.
Лично аз с нашето НОИ не съм се занимавала, защото заплатата ми беше толкова ниска, че за 150-200 евро на месец обезщетение не си заслужаваше да водя кореспонденция и да си късам нервите, посещения в България и т.н., а можеше и нищо да не излезе. При Вероника може да е друго. За майчинство не те карат да се подписваш някъде всеки месец.
Виж целия пост
# 183
...
Лично аз с нашето НОИ не съм се занимавала, защото заплатата ми беше толкова ниска, че за 150-200 евро на месец обезщетение не си заслужаваше да водя кореспонденция и да си късам нервите, посещения в България и т.н., а можеше и нищо да не излезе. При Вероника може да е друго. За майчинство не те карат да се подписваш някъде всеки месец.
С нейните 16 часа на седмица може и да е друго. Но като цяло е супер че го пишеш това за НОИ. Те пък ако се окаже че не искат доплащане до пълни здравноосигурителни права ще си е направо интересна новина. 
На мен по ми било интересно за НОИ ако дете на родители българи, работили и живели семейството в чужбина реши да учи в България как стои въпроса със здравното осигуряване. Как са децата там? Застраховани са към родителите или са застраховани като български деца към нои и как се плаща там допълнително за дете ? Как стоят нещата там ?
Виж целия пост
# 184
Децата, български граждани до 18г. са застраховани от държавата, както и студентите и пенсионерите. Можеш спокойно да запишеш личен лекар и са извадиш здравна книжка. Не зависи от родителите и тяхната работа или липсата й.
Виж целия пост
# 185
Вероника е написала, че вече е 15 г.с., тогава вече си личи, че си бременна, дори няма нужда да казва.
Да я оставим на мира, дано е намерила решение. Нека провери и дали от НОИ в България няма да получи нещо.

Не си личи винаги.

Верониката е ясна. Цоцай, бг гражданке, цоцай.
Виж целия пост
# 186

Верониката е ясна. Цоцай, бг гражданке, цоцай.

"колкото да  тръгнат осигуровките"🤷🏻‍♀️
Виж целия пост
# 187
„ няма веднага да им хвърля болничния”

Ще “поработи” 1-2 седмици и после ще се пише болна до раждането. Което, между впрочем, ние данъкоплатците ще платим
Виж целия пост
# 188
То болничен може и да не получи. Тук рядко съм чувала за болнични по време на бременност. Сещам се за един случай, в който някъде към 3-4 месец бременната отсъства за около 2 седмици, а после приключи работа 2 седм преди старта на мутершуца. Но то и не-бременна може да отсъства 2х2 седмици в годината заради болест. Бе, с др думи, нямам впечатление бременни да си седят много вкъщи...

Аз почивам днес, вчера пак минахме 60км с колелетата. По-късно обмисляме един кратък плаж (на макс 10км в една посока, не ми се ходи далече), а довечера грилен.

Децата случиха прекрасно време през ваканцията този път. 😃
Виж целия пост
# 189
Ще “поработи” 1-2 седмици и после ще се пише болна до раждането. Което, между впрочем, ние данъкоплатците ще платим
Колкото и да работи, не би ми искало да съм в дилема като нейната.
От началото на бременността е несигурност и неясноти. Вместо да очакваш детето на спокойствие и да се приготвяш с радост за събитието, си в чуденка как да си подсигуриш прегледите, после и раждането, а това е само началото.
За мен би било един малък кошмар.
Виж целия пост
# 190
Кой има кухненски робот Бош (MCM4/4200 Styline 800 W)?🤓
Виж целия пост
# 191
Бибит, аз не виждам тя да е в стрес. Някаква мацка не искала да я наема, обаче тая отишла, говорила, говорила, та онази се съгласила. Обещавала как щяла да работи, кога щяла да взима болничен... че ситуацията е лесна - няма как да се случи нещо непланирано от нея.

Без да се засяга никой, ц*гански истории са това. Кофти мат'рял.
Виж целия пост
# 192
Потребителката може да взема бг. майчинство ако има определен трудов стаж и ако преди да роди е назначена в бг. фирма на трудов договор. Възможно е след като я назначат да излезе в болничен, но ако е с непрекъснати здр. права в Бг. Първата година ще взема около 60% от сумата, на която е била осигурявана, но не по-малко от 750/710/лв. Втората година майчинство е около 750 лв. за всяка майка.
Да си направи сметка от къде  е по-изгодно да цоца.
Виж целия пост
# 193
Бибит, аз не виждам тя да е в стрес.
Хм, тя си знае. Wink
Виж целия пост
# 194
Още ли я нищите Вероника?
Борти аз имах..в минало време защото мъжът ми я развали. Мисля пак да си купя.
Онзи ден детето като излизало от сградата на Oberstufe-то, работиха цяла седмица там и едни от по-големите започнали да ги стрелят с водни пистолети и бомбички (то в тия жеги не е зле), но естествено не е ок, мисля от 9-ти или 10-ти клас деца..днес съвсем случайно излизаме едновременно от сградата и ми ги показа. Заговорих ги nett, дано поне малко се стегнат. Едва ли, но все пак...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия