За четенето - 2

  • 26 568
  • 524
# 480
Прави ми впечатление, че книгите бележат сериозно поскъпване.
Стандартната цена на новите издания е вече около 25-26лв. Някои по-обемни като "Заветът на водата" например - 35лв. корична цена, а я взех "намалена" от Панаира за 28лв.
Това усещане се създава при разминаване между очаквано и предлагано. Всеки, който плаща, е в правото си да има претенции към съответния продукт или услуга. Правят ми впечатление многобройните примери на нагли опити да се печели без да предлага насреща качествен продукт. Чувството за неудовлетвореност се засилва и при сравнение между чуждия и българския книжен пазар. Многократно съм писала: подбор, качество, лоялни програми, гъвкави политики на адекватно отношение към пазара и т.н. Не е коректно издателите да предлагат продукт с ниска себестойност (било заради нескопосан превод, редакция, оформление и пр.) и да се оправдават, че пазарът бил малък. Как реално те работят за този пазар и възпитанието на читателската култура?!  За мен този “ челен сблъсък” бе с един превод на Ф. Джиан преди доста години, след който реших за себе си, какво да стимулирам с лични средства и участие. Без извинение, за мен издателството у нас е “мръсна приказка”, от която стоя далеч.
Виж целия пост
# 481
От сегашното издание на Панаира взех в крайна сметка само една книга (не е новоиздадена, бих я сложила в категория нова класика) и една детска. За сметка на това занесох десетина книги на Читалнята, такива, които съм чела (с изключение на един неподходящо получен подарък), идеално запазени и знам, че няма да препрочитам.
Виж целия пост
# 482
За съжаление, не мога да отида на панаира. За себе си отдавна не съм купувала нови книги. Детето като че ли най-много харесва тези на издателство "Пан", не ми се струват скъпи на фона общия пазар. Исках да ѝ взема една тяхна книга за животните, но е изчерпана в книжарниците, които проверих. Друга, която мисля да ѝ взема, е "Голямото приключение на малкото таласъмче". Авторът я е качил безплатно в читанката, но мисля, че хартиеното издание ще ѝ хареса повече.
Виж целия пост
# 483
Не мога да отрека и положителни практики, които за мен са срещи с писатели и някои преводачи, организирани от издателства и културни центрове. Изобщо, всеки намира своята нища, как да се докосва до изкуството.
Аз не посещавам Панаира на книгата, нямам интерес.
Преди няколко години случайно разбрахме за една инициатива на издателство "Фют" и мога само да ги поздравя за отношението. Поръчахме директно от тях една поредица за деца, която ни хареса и по повод която участвахме в техен конкурс. Мисля, че дори имаше отстъпка за поръчки през издателството поне към онова време. Когато купувахме книги за дъщеря ми, цените бяха приемливи, а някои дори ниски.
Виж целия пост
# 484
Да, и на "Фют" са хубави книжките, а не са скъпи.
Виж целия пост
# 485
Честит Ден на детето!
По този повод искам да ви попитам, кои са любимите ви детски книги? Препрочитате ли някои от тях? Кои детски книги смятате, че са подходящи за всяка възраст? Ако сте пропуснали да прочетете книга като дете, бихте ли я прочели сега? И последно - смятате ли, че има книги, които задължилено всяко дете трябва да прочете?
Виж целия пост
# 486
Честит празник на всички деца!

Любимата ми книга беше "Пипи Дългото чорапче", "Приключенията на Том Сойер", "Карлсон, който живее на покрива", "Без дом", "Сърце", "Сребърните кънки", "Мери Попинз", а вече като по-голямо дете - "Властелинът на пръстените" и Хари Потър. Сигурна съм, че има още доста, но не мога да се сетя.

От изброените, смятам че "Сърце" и "Без дом" са най-подходящи за всяка възраст и горещо ги препоръчвам.

Ами, скоро слушах Христо Блажев да говори за "Тъмните му материи" на Пулман, което е мой пропуск в детските ми четива, но с този ужасен филм кой може да ме вини? Grinning Мисля скоро да я прочета.

Иначе, смятам, че повечето, които съм изброила, е добре да се прочетат от всяко дете. Но, важното е да се чете, сигурна съм, че има и нови много хубави приказки и книги за деца.
Виж целия пост
# 487
Мога към тези заглавия да добавя “Приключенията на Лукчо”, “Пинокио”, “Ян Бибиян”, “Тайната градина”, имаше някога прекрасни комикси за деца в сп.Дъга, после и “Астерикс”… сега има нови, също хубави детски книжки.

Честит празник на малки и пораснали деца, съхранете детския пламък на любознанието в сърцата си!
Виж целия пост
# 488
Аз започнах с Братя Грим и Андерсен едно време и май обичам трилъри и фантасмагории от тогава.
На децата четох Туве Янсон Муминтрол, Успенски (Всичко) с голямо удоволствие, също и седемте книги за Хари Потър им прочетох и т.н.
Наскоро открих, че трябва да препрочета "Под игото", защото като дете съм останала на повърхността в разбирането му.
Виж целия пост
# 489
А след него е добре да се прочете и “Нова земя”.
Виж целия пост
# 490
Чака си реда, купих я.
Виж целия пост
# 491
Роня, дъщерята на разбойника, Моето момиче (по филма Heart), Чичотомовата колиба, Чоки, Чингиз Айтматов разкази, тези на прима виста се сещам, но има и още, и още - обожавам си цялата детска библиотека, с известни и не толкова книжки. Благодарение на тях (и не само, но основно - книгите имат огромно място в личната ми история;)) имах прекрасно детство Heart
Виж целия пост
# 492
Има няколко книги, които съм чела няколко пъти като дете и са ми харесали и впечатлили много, но “Мили мой Мио” е книжката, за която винаги се сещам с голяма носталгия по детството ми. Приказките на Андерсен, винаги ще плача за малката кибритопродавачка и не се смейте - “Под игото” беше любимата ми книга доста време.😂 То си има обяснение, де. Всяка събота и неделя ходихме на село и аз го мразех и само тършувах и гледах какви книги имаме там, та “Под игото” беше сред тях и някъде на 10г я прочетох и много ми хареса и после още няколко пъти (то нямаше много книги за четене на село, спомням си смътно, че съм взимала книги и от селската библиотека по едно време). После я учихме в 7ми клас (май), та пак я четох, ама нямах против, това е книга, която много харесвах.
Виж целия пост
# 493
Най-първата ми книга, Книгата, която ми показа, че четенето е едно от най-големите удоволствия в живота, за мен си остава "Том Сойер". Ето това точно издание..



До този повратен момент винаги бях чела до голяма степен насила и с някакво неудоволствие и вътрешна съпротива. След Том Сойер и Хък Фин, след грамофонната плоча с гласа на Апостол Карамитев, която въртях до припадък , нещата започнаха да се случват Simple Smile
Обичах приключения и момчешки книги. Спомням си, че много ми беше харесала (не се смейте Joy ) "Най-младият син на партията", "Овчарчето Калитко" , "Фильо и Мекензи", "Васко да Гама от село Рупча", "Войната на таралежите"... После съветската фантастика - Беляев, братя Стругатски, Иван Ефремов, Ал.Грин.. "Конникът без глава" ..поредицата "Галактика" (със спомената "Чоки") всичко това четях като хипнотизирана Simple Smile
Спомням си детския отдел на Столичната библиотека на ул."Сердика" и с какво вълнение ходехме с две приятелки до там. От кв.Надежда до центъра си беше приключение да пътуваш като дете навремето
....
Ех, спомени от едно вълшебно детство Heart
Виж целия пост
# 494
Честит празник!

Аз съм препрочитала само най-любимите си книги - “Матилда”, “Братята с лъвски сърца” и “Малки жени”.

Иначе като малка обожавах да ми се чете и бях супер щастлива когато една приятелка на баба (пенсионирана учителка) ме научи да чета. До нашия блок имаше библиотека и бях редовна посетителка. Случвало се е да откажа да изляза да играя навън, за да си дочета книгата. Хубаво беше детството, безгрижно и незабравимо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия