Смяна на фамилия

  • 4 256
  • 108
# 15
И с какво точно се улеснява и в коя чужбина?
Виж целия пост
# 16
Примерно не се обяснявам постоянно как се казва мъжът ми и как се казвам аз + не водя дискусията с коя фамилия ще бъде записано детето ми при раждането. За мен това стига като довод.
Виж целия пост
# 17
Разбирам, аз не съм попадал в такава държава, където всеки ден си преименуваш детето и всеки те разпитва за имената на съпруга...
Направо възмутително, че законът не е предвидил това "неудобство".
Виж целия пост
# 18
Примерно не се обяснявам постоянно как се казва мъжът ми и как се казвам аз + не водя дискусията с коя фамилия ще бъде записано детето ми при раждането. За мен това стига като довод.
Едва ли и в "чужбина" не отчитат етническите и религиозни особености на имената...

Какви дискусии се водят при записване на дете с българска фамилия в чужбина?
Виж целия пост
# 19
Отчитат. Но ако мога да си реша проблема веднъж за винаги, избирам този вариант.
И пак зависи на кого попаднеш и дали иска да ти направи услуга.
Виж целия пост
# 20
Законният начин минава през съда, не през услуги. Убеждаваш съдията колко ти е тежък живота в чужбина заради тези архаични закони и ще можеш да си сложиш каквото си поискаш име.
Виж целия пост
# 21
Мдамммм, ето за това сме там... където сме... защото всичко се оправя с "..услугата.." и фактора/ довода "закона не позволява" е само думи, които могат да бъдат прескочени...
Виж целия пост
# 22
Аз не виждам драма. Отиваш при длъжностното лице и питаш може ли. Ако ти кажат, че може, добре. Ако не може, пак добре.
Нито сама съм си въвела данните в системата, нито сама съм решила, че ще е така, нито пък съм си платила. От моя страна нарушение на закона няма.
Виж целия пост
# 23
Е, не, нали ако откаже, означава, че не иска да направи услуга?!
Виж целия пост
# 24
Е хубаво де. Не е длъжна.
Виж целия пост
# 25
Честно казано, длъжностно лице по ГС изобщо няма  дискутира подобен въпрос, ако бракуващите се не го поставят и да започнат уговорки, които често излизат от рамките на добрия тон.....е да,  нали стана ясно, че не говоря наизуст....
Виж целия пост
# 26
Е то длъжностното лице като каже, че няма да те запише така, и да повишаваш тон... Не може насила да го накараш.
Ей сега една приятелка е в тая ситуация. Казаха й, че не става. Ами добре. Няма да се откажат от брака.
Виж целия пост
# 27
Явно не разбираш, но пак ще го кажа - не става, не защото длъжностното лице така си е решило и не желае да направи "услуга", както го наричаш, а защото следва закона.
Виж целия пост
# 28
Това е разпоредбата в ЗГР:
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс.
........

СК:
Фамилно име на съпрузите
Чл. 12. При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото.

Няма пречка Стоян Талев да вземе фамилното име на съпругата си - Петрова, но ще се именува Стоян Петров, а не Стоян Петрова, тъй като чл. 14, ал. 1 от ЗГР казва, че се слага окончание съобразно пола, тоест жените са с фамилно име, окончаващо на -а. Това е. Изключенията разбира се също са посочени в закона. Фамилия Хасан ще е фамилно име и на жените, без окончание, както и Леви, Минасян, Рихтер и т. н.
как точно е  формулирано изключението, за чужди имена ли само?
Виж целия пост
# 29
Чл. 14, ал. 1 от ЗГР са изключенията, цитирала съм ги.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия