Фентъзи и фантастика - 24

  • 23 549
  • 686
# 480
Хепи, тийновете купуват и книги с  илюстрации, но те струват пари. Артлайн вкарват луди пари в книгите си, даже по едно време чувах, че са 40 000 лева назад. Явно са успели да ги избият.
Имам против любовните романи, че са шаблонни. Баш в живота такива шаблони няма.
1. Девойката е принудена насила да прави секс и се влюбва в насилника, (защото той е страхотен любовник)тъй пък се оказва принц на бял кон.
2. Девойката по правило е девствена
3. Добрите сили винаги побеждават
4. Девойката работи сред хората, но с радост напуска света на хората, за да бъде с любимия. По правило шефът е лош, приятелките се радват за нея, че е с вампир/върколак/дракон, защото изглежда секси!

и пр. тези книги създават стереотипни представа и променят нагласите на обществото. После се чудим защо елита ни се състои от кифли, златотърсачки и мутри.
Разбира се, нямам нищо против хубавите любовни романи - примерно Гордост и предрасъдъци. В нея на пътя на любовта има всевъзможни препятствия, а героите не са толкова стереотипни. Сега обаче авторки като Катрин Каултър, Джейн Ан Кренц и пр. пишат порно, а новата мода е  такъв вид произдведения да се маскират като фентъзи
Виж целия пост
# 481
Ъъъ фентъзито също се пише по шаблон. Както и да е.
Виж целия пост
# 482
Не за първи път ще напиша, че книга без някаква любов не е добре.
Хората ги правим тези неща, а някои живеят едва ли не само от това и за това.
Обаче да ми е основната история, да ми разказват как се прави секс страници наред може да ми е било интересно на 15 години, но тогава четях приказки, класически романи и фентъзи/фантастика и не са ми липсвали описателни сцени по биология.
Все пак точно тогава изучавахме човешката анатомия и чакахме да видим кого ще изпитат точно на устройството на половата система. Grinning
В китайските фентъзи сериали почти винаги има и любов, но рядко е в центъра на историята. И е любов, не е похот.
Това е малката, но съществена за мен разлика.
А тия в западните истории като се награбят и 10 страници заминават по диагонал.
И после още 10 така, книгата свършила и се запитвам за какво всъщност беше цялата тая работа.
От малкото, които изчетох, стигнах до извода, че това е наръчник за секс на човек и друг вид. Евентуално.
Все пак, още няма документирани връзки с вълкораци, вампири и други такива.
Виж целия пост
# 483
От фентъзи до фентъзи - разлика голяма. Точно Мартин не пишеше по шаблон. Примерно. Преди него никой не бе избил толкова много главни герои. Напоследък има книги в които орките се добрите герои (например на Стен Никълъс) Те също не  са по шаблон. Нито пък Пратчет.  Нито пък Робин Хоб. Впрочем при Робин Хоб също има любов, но не не занимават половината роман как Фиц  праска Моли. Ако това бе "розов роман"  Фиц трябваше да е културист, да отвлече Моли насила в частното си имение,  да направят секс (не по нейно желание) и от този момент тя да стане луда по него, а Славен да се мъче да му отнеме Моли и да бъде основен злодей. Половината роман щеше да се занимава с това как героите правят секс.
Розовото фентъзи налага поредица от стереотипни персонажи, които са немислими в живота и ги предлага за естественият ход на живота. Няма как да ми харесат.
Пак давам пример за нормален любовен роман - Гордост и Предрасъдъци. Дарси е много далеч от принца на бял кон, а главната героиня не е отвлечена от него и не е принудена да прави секс, за да се влюби в него.
Отношенията Бойчо Огнянов - Рада Госпожина също ми се струват много по-нормални отколкото да речем  отношенията на героите в романите на Лорън Донър за Новия вид.
Виж целия пост
# 484
Айде сега, Мартин стана и той шаблон, след него колко книги с такъв туист прочетох...че той Мартин ги писал тия книги и той преди 100 години вече, това че се имаме за млади и него за новатор и нов автор, не е баш така.
Моарейн, май си попаднала на Лора Лей или подобна Joy Те след нея много такива се навъдиха. Малеее, даже на мен ми дойде в повечко тя Joy Въпреки това наскоро почнах за сефте да чета резюмета, защото в любимия ми любовен жанр са взели, за по ново и интересно, да вкарват доста дарк елементи, някои абсолютно недопустими като тема за мен, та...почнах да чета и подбирам. Може би няма лошо в шаблона, донякъде...
Виж целия пост
# 485
Розовото фентъзи се консумира бързо. Ако книгата е интересна се яде за ден-два-три. После минаваш на следващата. Когато започнеш едно епично фентъзи, което е около 1000 страници, ти отнема време да запомниш имената, да разбереш света, сюжета е по-заплетен, което води до по-бавна консумация.
Миналата година имах нужда от почивка от Колелото на времето и попаднах случайно на българска поредица, която е роментази - първа и втора книга ми излезнаха 52 лв, 1000 страници общо - изпих ги за два дни и половина и вечерта минах на Времеубежище. Книгите ми допаднаха - нещо като почивка ги усетих и губене на време, докато се мотам с децата в парка.
Виж целия пост
# 486
Някой чел ли е първите две книги на Любомир Кючуков от трилогията "Съдбата на светлородните"? Видях тези дни реклама, че излиза третата книга и се замислям дали да не ги купя.
Виж целия пост
# 487
Признавам, че тази трилогия я чувам за първи път. Когато за някаква книга се чудя - чета първите страници (обикновено на онлайн книжарниците има качени няколко начални) и се опитвам по това и анотацията да преценя дали ще ми се чете.
Лично аз имам да наваксам още със старите автори в жанра, така че няма закъде да отделям време за новоизлезли еднодневки в жанровото разклонение, колкото и красиво да ги “опаковат” - все още са ми в предстоящи и Урсула Ле Гуин, и Робърт Джордан… (п.п.видях на сайта на Бард, че имат оферта за -29% на поне две книги, взети от Колелото на времето).
Виж целия пост
# 488
Самият Мартин стана шаблон за други автори. Но до този момемнт никой не пишеше като него.  Впрочем Мартин пишеше така както е било в живия живот, но розовите романи продават илюзии и ги представят за нормална картина. Впрочем то и Толкин става шаблон за други автори, но никой преди Толкин не е писал по този начин. При добро желание авторът може да е нестандартен.
Впрочем Колелото може да има много недостатъци, но нито веднъж не ни е предадена сексуална сцена. Да, имаме как Мин лежи в леглото с Ранд, как Елейн го награбва да го целува, как забременява, но точно сексуалните сцени са ни спестени. И пак казвам  -проблема в розовите романи не е в секса сам по себе си, ав начина по който е представен.
В розовите романи девойката задължително се влюбва в изнасилвача си, който при това я е отвлякъл. Причината -той изглежда като културист и е страхотен любовник. Освен това по правило е супер богат, има частно имение и законите не важат за него.
Всъщност ако се замисля, ако се прилагаха тези стереотипи за Придворният убиец основната линия би трябвало да е как Кетрикен и Искрен се праскат, на фона на проблеми с алени пирати, претопени и пр.
Виж целия пост
# 489
Кога се очаква втората част на "Огън и кръв" на Мартин?
Има ли нужда от трите книги едновременно "Огън и кръв", "Възхода на дракона" и "Ненаписаната история"? В смисъл не се ли припокриват?
Последеният ми въпрос е дали има някъде качена "Възходът на дракона" за свободно сваляне?
Виж целия пост
# 490
Кога се очаква втората част на "Огън и кръв" на Мартин?
Има ли нужда от трите книги едновременно "Огън и кръв", "Възхода на дракона" и "Ненаписаната история"? В смисъл не се ли припокриват?
Последеният ми въпрос е дали има някъде качена "Възходът на дракона" за свободно сваляне?

отговор 1 - Никога. Мартин си измисля нови и нови странични неща, за да не пише по главната линия. Огън и кръв 2, трябва да излезе след Ветровете на зимата и последният 7 том на Огън и лед, но ние няма да ги доживеем.
отговор 2 - Не е задължително. Принципно помага, но може да купиш една от книгите и да не четеш останалите. Историята на света на огън и кръв/ Ненаписаната история, представя накратко историята на целият свят - освен Вестерос, също и на другите континенти. Състои се най-вече от легенди, предания, песни, късчета информация от майстери. Примерно какво казал септон Юстас, пък какво твърди шута Гъба. Често те са в противоречие един с друг, предадени са по 2-3 възможни варианта. Огън и кръв по стил е малко като Силмарилиона (в смисъл почти няма пряка реч) Разказва за събитията от първите векове след Егон. Обаче не я препоръчвам на никого, преводачът и редакторът не са си свършили работа, превод е потресаващ. Богдан Русев явно е работил с гугъл преводач и след него не е минал никой.
Виж целия пост
# 491
Меган, чудех им се и аз, отказаха ме чуждите имена на героите. Склонна съм да си преразгледам решението Simple Smile Аз пък съм си набелязала от 24-майската на Сиела "Змей закрилник" и "Змей побратим" на Симона Панова.
Рядко има роман без любовна история. И в Толкин е пълно. Само че тези, дето описват на кой колко му настръхнала кожата и как преминал отвъд границата на не знам си кое, като го докоснал нИнам си кой... то това не е любов, де. Това е едно друго нещо, да не влизам в детайли... Simple Smile
Четвърто крило засега ми е ок в това отношение. Намирисва ми на неприятна промяна, откакто Феникс каза за десетината страници чуФства. И пак съм склонна да го смеля, ако има смислова стойност за войните, действието и т.н. - все пак Вай е малка и израстна в страниците добре, отрезвявайки се по отношение на Дийн (ли беше? най-добрия приятел..)
Виж целия пост
# 492
Мариша в Толкин има любов, но любовта е любов. Любовта на Арагорн и Арвен е някак платонична, любовта на роханската принцеса към него - несподелена. Пък и има препятствия, Арагорн трябва да стане крал, за да се ожени за него Арвен, пък тя седи и го часа. И това не е центъра на книга, а странична линия.

По логиката на съвремените романчета Арагорн трябваше да отвлече Арвен в личния си двореца в  Минас Тирит, да я  праска няколко месеца, като всяко праскане ни е предадено в подробности - как по мускулите му се стича потта, как Арвен я ближе и пр. А за да е по-съвременно можеше и малко садо-мазо - как я връзва, бие я с камшик и тя припада от кеф.
Всъщност Фродо, Гандалф, Саурон са ненужни герои в съвременното фентъзи.

Епичното фентъзи е много интересно, но трябва да се платят сериозни преводачски разходи, да се вдигат цени, да се рискува с нов автор, високи цени, високи разходи. Я колко по- лесно е да издадем 4-5 розови романи на Лорън Донър, за новия вид или пък трилогията на Кийра Кас. Сигурна работа, тийнеджърките ще се влюбят в нея. Не се иска мислене, а ще се продава като топъл хляб.
Виж целия пост
# 493
Любовта в книгите не е нищо лошо като сюжет/идеи, но стига да е написано добре (без клишета, влажни погледи, въздишки, и др.подобни досади, които в по-млада възраст може и да са вървежни, но когато си чел по-дълго време се възприемат повече като пълнеж), не съставляват основната линия (когато жанрово не е в розовия такъв) и допринасят за историята, а не да развалят общото впечатление от нея. Иначе за всеки жанр си има читатели, нека четат хората каквото им харесва, затова сме и различни читатели, отличаващото качествената книга от еднодневката (от моя гледна точка) е стилистиката - когато нещо е елементарно написано не мисля, че допринася с нещо повече (за мен), освен със загубата на време (и пари - ако съм я закупила за личната библиотека, а не заела отнякъде).
    (п.п. Много ми хареса филма за Толкин, благодаря за препоръката, чудесен - според мен пак, никого не агитирам.. ).
Виж целия пост
# 494
Marisha в Чети.ме я има Четвъртото крило в електронен вариант на български. Гледам,  че са качили и  втората книга Железният пламък, но  аз не мисля да я чета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия