Мнения за гимназии в Пловдив-4

  • 22 003
  • 386
# 330
Имате ли впечатления за плюсовете и минусите между ЕГ Иван Вазов и ЕГ Пловдив с профил испански и английски съответно? Например, ниво на преподаване, чужди преподаватели, среда, предмети, които се изучават на съответния език, ниво на овладяване на втория език. Прави ми впечатление, че ФУЧ в Иван Вазов е обикновено ИИ и Музика докато в ЕГ Пловдив изглежда има повече чужд език.
Много ще съм благодарна на всякакви мнения.
Виж целия пост
# 331
Някой има ли инфо за паралелките Икономическа информатика и Електронна търговия в НТГ? Дали обучението по езика и по БЕЛ е  на ниво?  Има ли стажове и доволни ли са децата от специалните предмети?
Виж целия пост
# 332
А в МГ който избере профилиращ предмет английски в 11 и 12 клас ще има 8 часа английски. Тогава дали и в МГ ще се докара до ниво В2?
Да.

Tunela, в ЕГ"Пловдив" няма испански. Дори английските паралелки трудно се сравняват, защото задължителният втори език е различен, а той пак е профилиращ.
Виж целия пост
# 333
Да, наясно съм, че се опитвам малко ябълки с круши да сравнявам. Simple Smile
Но много ме интересува доколко добре се усвояват езиците, които се учат (знам, че покриват В2 ниво като стандарт, но между В2 и В2 все пак ми се струва, че има разлики).
Кое училище е с по-добра среда и кое с по-добри преподаватели? Имат ли чужди преподаватели?
По колко предмета изучават на чуждия език?
Голям проблем ли е това, че едното училище е с по-малко профилиращи в 11-12 клас?
Виж целия пост
# 334
Никое от двете училища няма нейтив по английски. По испански има. В момента немецът, който готви и изпитва за DSD е "общ" за двете училища.
Нивото, освен от учителите, зависи и от децата. Няма "по-добро", според мен, има такова, което пасва повече на конкретното дете. Минете, огледайте, говорете с познати и изберете.
За нивото - ето статистиката от ДЗИ II АЕ - В2 (ПП) : ЕГ "Пловдив" - 147 явили се (от 6 паралелки), ср.успех 5,49; ЕГИВ - 51 явили се (от 2 паралелки), ср.успех 5,65 .
Виж целия пост
# 335
И двете са с еднакъв брой профилиращи. За езиците си зависи и от децата. Познавам и с 3 по руски и такива със сертификат по езика. Валидно е за всички езици. Не може да се обобщава.
Виж целия пост
# 336
За езика не бих разчитала единствено на училището ако се търси високо ниво като краен резултат -  независимо от обявеното в учебния план. Руска рулетка е кой ще се падне, колко ще преподава, няма ли да се смени преподавателя няколко пъти, какъв е класът и прочее. Езикът се усвоява с постоянство и натрупване - зависи най-много от детето и в значителна степен от константата на добрия учител. С повечко късмет може да се уцели последното за 5 години гимназия, но никой няма контрол дали ще се случи.
Виж целия пост
# 337
Скромният ми опит от ЕГ Пловдив - ФУЧ в ЕГ Пловдив е задължителен за всички. От 9. клас ФУЧ - 2 часа се дават на първия език, а 2.5 ч ИУЧ (който си е задължителен във всички гимназии) отиват при втори език, за да им се съберат 4,5 ч седмично втори език. В МГ ИУЧ отиват при математика, а в 8. клас ФУЧ в МГ е 2 часа математика. В МГ имат и нейтив по английски - много готина американка, която води два пъти седмично часове и ги прави много раздвижено. В ЕГ Иван Вазов приятелско дете ще има ИУЧ 2.5 ч по първия си език, вторият език (руски) ще е с 2 ч. седмично. ФУЧ още не може да каже дали ще е задължително за всички, но е музика и рисуване и в 8. клас не е било за всички. В ЕГ Пловдив и в 8. клас ФУЧ музика/рисуване е доброзорен, но е по 0.5 ч на предмет, явно допълва хорариума на преподавателите по музика/рисуване.
В ЕГ Пловдив ни предупредиха вече учителите от първата година, че не е задължително те да водят предметите и в следващата година - практика от няколко години на директора всяка година да си с различен учител, за да няма "къси клечки" за един и същи клас. В ЕГ "Иван Вазов" основните им предмети си вървят с един и същи учител до края на обучението, това важи и за МГ (изключение е първият език). За мен лично това е и плюс, и минус - трябва да се напасват към различни изисквания всяка година, което ги подготвя да са по-адаптивни, в същото време добрите преподаватели не ги ринеш с лопата и тъкмо се зарадваш, че си го открил и няма такова нещо. За моето дете минус в ЕГ Иван Вазов беше работата в по-голямата част от времето по модела 1:1 и всичко на таблети (с голям диоптер е и се ограничава от всякакви електронни устройства), но миналата година както немските паралелки бяха по този модел, така изведнъж от септември се оказа, че ще са си с учебници и без таблети. В МГ се учи информатика от 8. клас, в ЕГтата са информационни технологии, това също беше минус при нас, след информатиката и определен учител в 5. и 6. клас повече не пожела да чуе за информатика и програмиране. В МГ катедрата по български е изключително силна, и резултатите им на олимпиадата са показателни, класират повече деца от ЕГ Пловдив. И в МГ профилиращите предмети в 11. и 12. клас са 3, математика и информатика и 3. се избира, като голяма част избират да е английски, изключение преди 2 години имаше за профил Биология и Химия, които вървяха в комплект.
Виж целия пост
# 338
При дъщеря ми по математика и по български тази година са различни преподаватели. От тази по математика изобщо не е доволна. За ЕГ " Иван Вазов". Изобщо правила няма, сменят и разместват. На нея това не и пречи. Като видя, че нищо не разбира в час по математика, а тя основно от слушане в час учи, защото вкъщи рядко отваря да учи, се захвана сама с помощта на съпруга ми от време на време.
Виж целия пост
# 339
Asita, малко уточнение: задължителният ИУЧ в 8 клас е 2 часа, но в 9. е  1.5ч., т.е., I ЧЕ става 5.5ч. тогава (ООП е с 4ч. в 9 клас). Освен това (без немските паралелки засега) 8 и 9 клас в ЕГИВ ще имат по 2 допълнителни часа практически дигитални умения на съотв.език.
Виж целия пост
# 340
dazel, от коя г-жа не е доволна? Нашата е уникална - преподава им от 8 клас. Много се надяваме и на профил Математика да е тя, но за пръв път ще води профил и не е ясно на коя група ще я сложат.
Виж целия пост
# 341
Това за завършването с В2 - има деца завършват с 6 по езика, други едвам се докопали до 3 - дали и двамата са с ниво В2?!
В ЕГИВ си имат истинска италианка, италианска италианка, нейтив спийкър, която преподава . Ако някой го интересува.
Виж целия пост
# 342
Синът ми сега завършва 11 клас, но се яви на изпита за В2 и го взе, без да е ходил на уроци и оценките му по АЕ са 5 и 6 , тоест не е от най-… старателните 🤣
Следващата година ще се яви и на С1 ( така си е решил ). Нивото в ЕГ Пловдив в края на 12 клас е повече от В2 😉
Виж целия пост
# 343
Момичета, много благодаря за всичко, което споделихте! Интересно и полезно!
Виж целия пост
# 344
В ЕГ Иван Вазов нали всички задължително учат руски? Освен ако не иска детето да се развива в областта на туризма, не виждам защо да учи 5 години руски. Отчитам го като минус в сравнението с ЕГ Пловдив.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия