Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 76

  • 30 799
  • 749
# 585
Брей, това все едно аз съм го писал - което пиша тук от месеци.
Същите сравнения на дохода спрямо цените, лихвите спрямо безрисковия доход по ДЦК, историческия тренд и т.н.
Само че аз нямах достъп до данни за новозапочнатите жилища в София, а човекът е имал - ето ги:

Сивото са новозапочнатите - тъй като отнема 2-3-4 години да се въведат в експлоатация, може да очакваме през
2024-26 рязко да се увеличи броят на готовите нови жилища на пазара (разбира се, ако не стане криза и завършат всички проекти).
Много хора мислят, че имиграцията към София абсорбира новопострените жилища. Да питам тогава: през периода 2012-2018 нямало ли е имиграция към София и къде са отивали всички нови граждани на София, като през този период са се пускали годишно под 1/10 нови жилища, отколкото се вижда сега на графиката?
Виж целия пост
# 586
Бреййй... и същата Банка, прави още по-достъпни кредитите... Май не си говорят много вътре в тази Банка.
Всяка Банка може да регулира даването на кредити, като вкара рестрикции към кредитополучателите, увеличи необходимото самоучастие, намали срока кредита, дигне съотношението дълг/доход...Това последното, ако стане 30% от нетния доход да бъде за вноска по кредита ще има ефект.
Виж целия пост
# 587
Нито една банка не иска да го направи първа - всеки чака другите първо да го направят, за да не загуби пазарен дял.
Виж и в ОПЕК как е - всички 24 страни-членки викат на другите: трябва да намалим добива на петрол, за да задържим цените. Но всеки чака първо другите да намалят. Само Саудитска Арабия намали първа и призова другите да я последват, но понеже не бързат без малко щяха да се скарат оня ден на конференцията си.

Тук е ролята на регулатора ако реши, че пазарът има нужда от охлаждане, да въведе рестрикции към всички банки едновременно.
Той пазарът и сам ще си свърши работата и без регулатори, и може би дори по-ефективно, но пък по-деструктивно. Нали уж затова има регулатор, за да изглажда бурните движения на пазара.
Виж целия пост
# 588
chris78, и е така и не така, има Банки, които си държат на техни проявила, лихвени нива...и други.
Алианц например финансира от години панел на 70%.
БДСК огромна структура, винаги са били не така атрактивни условия и лихви, не им пука, заради друго ги избират...
Виж целия пост
# 589
Бреййй... и същата Банка, прави още по-достъпни кредитите... Май не си говорят много вътре в тази Банка.
Всяка Банка може да регулира даването на кредити, като вкара рестрикции към кредитополучателите, увеличи необходимото самоучастие, намали срока кредита, дигне съотношението дълг/доход...Това последното, ако стане 30% от нетния доход да бъде за вноска по кредита ще има ефект.

Всяка банка може, но и всяка банка си го е сметнала предварително. Защо да затягат мерките като желаят да имат по-голям брой клиенти? Това си е чист маркетинг и няма нищо учудващо в това.

И аз се бях замислила, че бая апартаменти ще получат акт 16 следващите 2 години. Много се застрои просто в големите градове. Това крие малко опасности за имотния сектор.
Виж целия пост
# 590
Алианц например финансира от години панел на 70%.

Те щото после си ги и застраховат, а за панела си има нужда ...
Виж целия пост
# 591
Алианц например финансира от години панел на 70%.

Те щото после си ги и застраховат, а за панела си има нужда ...

Всички ги застраховат
Виж целия пост
# 592
Алианц например финансира от години панел на 70%.

Те щото после си ги и застраховат, а за панела си има нужда ...

Всички ги застраховат

Е да де, ипотекитраните. Ама тия специално имат по - нужда, с привилегия са. Аз като живеех в моята панелка, на добра воля (не беше с ипотека), бях си я застраховал в Алианц, три пъти ми изплащаха събития. Луди съседи отвсякъде, кой направи пожар, кой наводни, кой се сетил че пък носещите панели му пречат - кърти и чука, падат шпакловки, окачени тавани ... Лудница и весел живот е там. Накрая ми беше станала застраховката с дозастраховането и като рисков имот, като застраховка на апартамент на жълтите павета.
Виж целия пост
# 593
https://www.economic.bg/bg/a/view/imotnijat-gigant-signa-falira- … a-pazara-v-evropa
И информацията от австрийски сайт
https://orf.at/stories/3341424/
Виж целия пост
# 594
chris78, в анализите винаги идва момента на липса на информация и от там разбиране, защо нещо което ти изглежда логично не се случва в България и всички предвиждания не се случват, против здравата логика.

Примерно какво ще ги правят тези имоти?

Да, но от конкретен, строител съм чул как си избират купувачите и определени субекти, идващи с чували пари за да купят 5-10 апартамента ги отпращат.

Очевидно се намекваше за произход на парите. И това, че един строител отпраща такива лица, не означава, че при тази бройка на поставени лица и бройките, които искат да закупят не са в крайна сметка един голям процент от сделките при строителите.

Ако вкараш тази компонента в сметките си, вероятно ще излезе всичко съвсем логично. Прането на пари не е някакъв незначителен процент. Спокойно може и да е 30%, с оглед и на сиват икономика. А като перат пари, не им пука нито за пазара, нито дали е изгодно да закупят в даден момент.
Виж целия пост
# 595
https://www.capital.bg/biznes/imoti/2023/12/01/4559920_jilishtni … ri_ot_euforiiata/

Еуфорията мина. Малко по малко се забелязва стремгалво оттегляне от пазара. Имотите се задържат все по дълго. Нови строежи вече не се продават на зелено. Тепърва се наблюдават отстъпки от строители и инвеститори. Това е само началото
Виж целия пост
# 596
За спорта, погледнах средните цени на имоти във всички по-големи градове на Балканите....
На едно ниво сме с Букурещ,Атина ни води....Белград е като нас,а Скопие е малко по-евтин....Дори и Тирана се държи...Общо взето една и съща бира....Та сривът трябва да мащабен и повсеместен....
Виж целия пост
# 597
https://www.investor.bg/a/534-novini/385359-balgariya-e-osma-v-e … a-ot-2015-g-nasam

За мен беше интересно и донякъде изненада това:
България остава на седмо място в ЕС по дял на собствените жилища през 2022 г. с 85%, като той е без промяна спрямо предходната година, но леко намалява спрямо 2010 г., когато е достигнал 87%, сочат данните на Евростат.

Румъния запазва първото си място в съюза, като 95% от жителите на страната живеят в собствено жилище. Делът на жилищната собственост е много висок и в Словакия, Хърватия и Унгария – над 90%. Преди България се нареждат още две страни от Източна Европа – Литва и Полша.

На ниво ЕС положението е по-различно. През миналата година само 69% от хората в страните членки на съюза са живели в жилище, което е тяхна собственост, а останалите 31% са били наематели. Все пак жилищната собственост е по-обичайна от живота под наем във всички страни членки на ЕС с изключение на Германия, където 53 на сто от населението живее под наем. Делът на наемателите е висок също в Австрия и Дания, съответно 49% и 40%.


Дописвам с още една извадка, пак малко странни данни:
Размерът на жилището може да бъде измерен като среден брой стаи, които се падат на човек. У нас на човек се падат средно 1,3 стаи, колкото и в Гърция, при средно 1,6 в ЕС. Най-нашироко в съюза живеят жителите на Малта, където на човек се падат по 2,3 стаи, следвани от Люксембург, Белгия, Ирландия и Нидерландия. На обратния полюс са Полша, Румъния и Словакия с по 1,1 стая, Литва и Хърватия с по 1,2 стаи.

Освен това 36,2% от сънародниците ни живеят в пренаселени жилища, т.е. над два пъти повече спрямо средното ниво в ЕС от 16,8%. Преди България са само Латвия и Румъния с над 40%, а на обратния полюс са Кипър, Малта и Нидерландия, където под 3% от населението живее в пренаселени домове.


Виж целия пост
# 598
от конкретен, строител съм чул как си избират купувачите и определени субекти, идващи с чували пари за да купят 5-10 апартамента ги отпращат.
Има го и това - и аз съм чувал за хора с по 20-30 апартамента. Мога само да кажа - толкова им е акъла. Какви ли не опции има да си криеш парите - то Дубай, то офшорни зони, то биткойни, то злато в гърне, те намерили апартаменти. Най-лесното е ако ги разследват да видят - абе ти си купил 10 апартамента, пък официални доходи нямаш? Докато си със силните на деня може и да ти се размине, но те се сменят и идват нови, и тогава какво правиш?
Но тяхна си работа. Въпреки това не вярвам да са толкова много тези хора, че те да движат целия пазар. По-скоро ниските лихви. На всеки му е ясно как ниските лихви водят до по-високи цени (можеш да си позволиш по-скъп имот за същата месечна вноска), но защо не виждат обратната логика, когато лихвите почнат да се качват?
Виж целия пост
# 599
Размерът на жилището може да бъде измерен като среден брой стаи, които се падат на човек. У нас на човек се падат средно 1,3 стаи, колкото и в Гърция, при средно 1,6 в ЕС.
Холокухнята за една стая ли се брои или за две?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия