Цените в България и в чужбина

  • 26 400
  • 846
# 600
Да се сравнява американското здравеопазване с българското е комично. Като в оня скеч на Бени Хил,който го обгрижваха в частна болница,а в съседната държавна болница слаботелесен дядка лекарят на операционната маса го приспа с удар с чук по главата,щото нямаше упойка... Laughing
Виж целия пост
# 601
Под "прилична средна" имах предвид такава в рамките на 55-65 персентил. От мнението на Магдена разбирам, че 10-12 000 долара месечна заплата е над тези рамки за САЩ. Полезно, благодаря Simple Smile

А финия детайл с Бг осигуровките е, че тук дори като здравноосигурен човек плаща цифра пари. Погледнете примера на Тарталета малко по-напред, или идете в темите на бременните. Е, ама какво са 2-3-5-10 хил. лв в сравнение с онези десетина хил. долара... Ама защо? Ами не може ли пък да са 0 лв, както на немалко места, нали все пак плащаме осигуровки и си говорим, че щатския модел може би не е най-идеалния? Защо се подравняваме по него, а не по по-добрите от него?
Виж целия пост
# 602
Щото нашата НЗОК башка, че не може (или не се опитва истински) да си запуши течовете, ами и да можеше, пак няма пари. Другият начин е високи здравни осигуровки, ама доста по-високи
Виж целия пост
# 603
Само, че реалноста не е като в скечове.
Да, сравнявам здравеопазването, и в САЩ отстъпва в някои отношения. Зависи и от щата де, не е еднакво навсякъде.
Плюса е, че е чисто спретнато, имат апаратура, усмихнати и отзивчиви.  Минус е чакането, некомпетентността на лекарите и космическите цени.

Зачекнахте заплатите.  Тук не се плаща на месец, ставките са или на час, или на годишна заплата. Продавачка в супера взима 13$/час, като махнем таксите, остават 8$-9$. Учител в нашия щат 40-42K годишно, преди такси. Сметнете колко са на месец, и преценете дали може да си позволи да извика ликейка ако няма застраховка. Повикване е над 10 000$, всички манипулации отделно.
Тези заплати по 10-12 хил на месец не знам за кой щат, може би някой финансов директор в Калифорния...но такива заплати не са масови.  Ако имаш собствен бизнес може и по 50 и 100 хиляди на месец да вадиш, но това вече не е заплата.

Застраховките са много и разнообразни, има такива които поемат всичко от раждане до операции, но те са скъпи, от всеки чек трябва да плащаш стабилна сума без прекъсване. Има и евтини застраховки, 100-200$ на месец на човек, но те не покриват всичко, доплащаш от джоба това което не полриват. Лаишки обяснено, не се заяждайте. Материята е сложна.
Отделно са дентална застраховка. И отделно очна.

И, да. Наложими се да отида на очен преглед. Застрахована съм, доплатих малка сума мисля 37-38$.
Не съм доволна. Ще си ходя лятото в Бг да ми направят преглед като хората, с мерене на налягане, разширяване на зеници и т.н.
  Simple Smile
Виж целия пост
# 604
Честно казано и на мен тези средни заплати по 10-12 бона в САЩ ми се сториха абсурдни спрямо това, което чета.  Също така е нужно да се прави разлика между средна заплата и медианна заплата, защото първата се влия е много силно от класата с най-висок доход. Ето тази статия може да е полезна за дискусията, особено тази картинка, която показва, че само 25% от американците печелят толкова.
https://www.salaryexplorer.com/average-salary-wage-comparison-united-states-c229

Виж целия пост
# 605
Съвсем нормално е хората, прибиращи се от чужбина, да ползват услуги, от които могат да спестят пари и които могат да съчетават с прибирането в България. По същата логика в България поръчваме стоки от чужбина, защото там се продават по-евтино или имат по-евтин аналог. Което не значи, че тези стоки или услуги са недостижими, а че хората не берат парите по дърветата и харчат по рационален начин.
Виж целия пост
# 606

Колко служители има вашият зъболекар и колко стаи/стола?

въпросът ви показва, че наистина нямате представа. Simple Smile

в София има стоматологични клиники като космически кораби. особено тези, специализирани в имплантологията. изобщо не говорим за "вашия зъболекар", а за клиники, където има десетки специалисти, всеки със свой ресор, където пациентът бива обслужван комплексно, започвайки от първоначалния преглед и преминавайки през различни лечения и съответните специалисти и кабинети.

повечето пациенти са от страни от ЕС, както вече казах, и лечението им се покрива от съответните им здравни каси. нещата, които не се покриват, вероятно им ги оформят като други дейности, които се покриват от съответните застраховки.

@Klar, сменете го този зъболекар, това е такава отживелица - да няма сестра, да няма поне рентген на стола... в 21-ви век сме. и спрете да правите изводи за зъболечението в България от ограничения си личен опит.
Виж целия пост
# 607
Бре!  София била върхът на сладоледа.  От утре и в други градове. А за държави не гарантираме. 
Виж целия пост
# 608
Бре!  София била върхът на сладоледа.  От утре и в други градове. А за държави не гарантираме. 

спамът е израз на безпомощност Simple Smile

потърсете Medicaldent, Sofia implant centre, Eo dent, клиника Дучев, потърсете изобщо дентална клиника в София и бройте столовете
Виж целия пост
# 609
Аз нещо се обърках.
Излиза, че не само сме най-евтиното място в света за правене на пломби и зъби, ами в София са световните светила по темата..

Цял свят идвал тук за зъби, а се смеете на родните емигранти.
Виж целия пост
# 610
Никой не се смее, но мен лично ме дразни как винаги се опитва да се докаже, че тук сме едва ли не аборигени, които живеят в бедност и мръсотия, а в чужбина всички нашенци цъфтят, просперират и ни се надсмиват, ама в същото време като си дойдат в презряната България първата им работа е да хукнат по лекари и зъболекари.
Виж целия пост
# 611
Хората не знаят може би какво се има предвид под столове в стоматологичен кабинет, хайде вместо заяждане, разяснение. В практиките в който съм ходила, не само стоматологични, това е дори при личният лекар, един лекар работи с 2 кабинета и няколко асистенти т.е. асистента настанява в единя кабинет, влиза в компютъра, т.е. подготвя всичко, идва лекаря, преглежда пише нещо, излиза и влиза в съседния кабинет, където го чака друг пациент, не се занимава с принтиране, рецепти, болнични и т.н. Така работят много по-ефективно и обслужват повече пациенти.

В България масовото здравеопазване все още е далеч от това, което се предлага в държави с напреднало здравеопазване, много от нещата се плащат и за масовият човек, често това е непостижим лукс, ако нямаш пари. Осигуровките реално все едно я нямаш. Има луксозни клиники, особено стоматологични,  включително бях чела за стоматологична клиника, в която има и роял в кабинета,  ВИП пациенти, чалга звездата Х и т.н. И какво от това.

Както беше даден пример за Испания, така и аз мога да потвърдя за Германия масовото лечение се покрива от застраховката ми, болниците са много добри, обслужването също въпреки недостига на персонал. И в България има  много хубави болници, като Сити Клиник, бившата Токуда.....но  и много мизерни болници гледах някакъв репортаж да Пернишката болница, ужасно.                     
                                   
За съжаление за българина въпреки здравеопазването на ниво в чужбина, не го оценяват и все нещо им е криво. Срещнах позната българка, която не бях виждала отдавна и веднага взе да ми се оплаква за "отвратителната" болница, в процеса на разговора обаче стана ясно, че в тази същата тази болница са я стабилизирали, поставили в медикаментозна кома и са я транспортирали с хеликоптер в един от университетските болниченни комплекси, където са я оперирали и са и спасили живота. Разказа  й завърши как, добре, че имало някакви там, та поне на руски се разбирала. Гледах я, пожелах и бързо възстановяване, замълчах си тактично, защото всъщност днес може и да не е жива, да не говорим колко струва всичко това, колко хора са били ангажирани и т.н. За съжаление такова поведение не е изключение.
Фактите са си факти, в България единствената Каса си прави каквото си иска, мога много неща да напиша за Германия, доста време превеждах  и се сблъсках с неща, който дори не знаех, че се предлагат, като например, касата осигурява такси при пациенти, който трябва да ходят примерно на химиотерапия, касата осигурява перуки при рак, подкрепа как да се грижиш за себе си, идва служител от касата вкъщи, който консултира, помощ в домакинската работа ако има нужда, настаняване за след болнично лечение, физиотерапия при необходимост дори и вкъщи и още много подобни разнообразни услуги.
Факт е, че ваши близки и познати живеят в чужбина и разказват какво ли не, но това, че живеят някъде, не означава, че познават системата, а и често са просто пребиваващи някъде и въобще не са наясно с много неща.
Виж целия пост
# 612
Мен пък ме дразни как всички български емигранти биват описвани като мизерници, които нямат пари за зъболекар. Че и надути. Аз съм била бедна и не съм заминала в чужбина от много хубаво. Така че не се надсмивам на никого. Нито пък има нужда да доказвам каквото и да било на някого. Ако искам ще си ходя и на български и на африкански зъболекар.
Моят личен опит е, че веднъж съм ходила в България на зъболекар по спешност. Върнах се тук и ми паднаха и трите пломби, които той направи (понеже според него трябвало). Тукашният ми зъболекар се хвана за главата и ми даде снимки, за да ми върнат парите, което разбира се не се случи. За мен българският зъболекар беше пари хвърлени на вятъра.
Виж целия пост
# 613
Човек и  без да познава никого, от най-общи съображения - не всички нашенци в чужбина са цъфнали и вързали, също както и не всички нашенци в България са цъфнали и вързали.

klar, писа вече за възможностите за избор, но не знам колко читатели разбраха.
Виж целия пост
# 614
Вадили са ми мъдрец в Сащ и във Варна.

Ако имам избор за другите, пак в БГ ще избера и то не заради цената,а  заради достъпа до избор на специалист.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия