Цените в България и в чужбина

  • 26 396
  • 846
# 690
Няма как апартамент на шпакловка и замаска да го докараме в готов за живеене вид сами. Нито разбираме от ВИК, нито бих позволила на мъжа ми да слага фаянс и теракот, сифони, моноблоци, мивки, бойлери...както и кухня по индивидуален проект не мога да си сглобя.  всяка жаба да си знае гьола.
Виж целия пост
# 691
Еми тогава коментарите за цената са безсмислени. Услугите са каквито са.
Ние решихме, че няма как да дадем още веднъж цената на жилището за ремонт и си направихме съвсем всичко сами.
Не виждам трети вариант.
Виж целия пост
# 692
Естествено, че Люксембург и Белгия не зависят от емигрантски пари. Всъщност дори и България не зависи, това са малка част от парите, които се "въртят" тук, и не, няма да умрем от глад без тях. Линкът беше посочен като едва ли не доказателство, че зависим от емигрантските пари. От цитата се вижда колко неверен довод е това. А самите данни най-вероятно са верни и предполагам, че в голяма степен това са белгийци и люксембуржци, работещи в съседни държави.

Много семейства, цели населени места зависят от емигрантските пари в България и това е безспорен факт. Икономиката на България е съсредоточена в няколко града. Знаеш ли какво е в Северна България потресавяща бедност, масово са в чужбина. Да не сравняваме % на емигрантските пари в България и Люксембург. Бях там миналата година и дума не може да стане за сравнение, богата държава, "друг свят".
Трудови емигранти, дошли особено от по-малки населени места, защото работа няма, а ако има някаква работа е ниско платена, тези хора не искат да са в чужбина масово, но нямат избор. В малките населени места общината, най-мечтания работодател. И малките населени живеят точно от парите от чужбина, в кварталтите магазините тефтера и пишат. Познавам няколко човека от малки градчета, едната се прибра по никое време, мъртвило  масова само старци и деца, гледани от баби и дядовци. Лятото градчето оживява, тя ми разказва често как всичките им роднини са в чужбина Германия, Белгия, Испания и Италия основно, лятото всички се прибират, сватби, кипят ремонти. Самата тя е дете гледано от баба и дядо в България, защото родителите са били в чужбина, и сега тя е в чужбина, но поне децата са с тях. Факт е, че в България както писах емигрантските пари са повече от чуждестрантите инвестиции.И говорим за официалните пари по банков път, защото ежедневно пътуват бусове с хора и багажи, които носят и пари на ръка, което не се отчита, а там парите също не са малко, защото доста хора работят и нелегално.
Виж целия пост
# 693
3 хиляди чисто за продавачка в мол? Имам роднина, която работи като такава. Преди по-малко от две години беше осигурена на минимална, но взимаше около 1600 чисто. Общо взето варираше според оборота на магазина.
Аз съм работила като студентка в ДМ. В момента там на 8-часов работен ден служителите взимат 1638 лева чисто + ваучери за храна. Не съм сигурна колко точно са ваучерите, май бяха 150. Това е за София, за другите градове варира. Но работата е на крак и е доста изморителна.

Като направя справка чрез jobs.bg заплатите по супермаркетите се движат под 1500 лева чисто. Заради това има и непрекъснато текучество. Извадих малко инфо и за моловете от обяви с обявена заплата, там е малко повече, но е доста далеч от 3 бона.
Виж целия пост
# 694
Добре, добре - гладни ще умрем без парите на емигрантите, тук нищо не работим, следователно и пари няма откъде да вземем - доказа се безпрекословно с горния пост.
Да повторя само: 2 (словом: две) на сто от БВП. Както ако на 500 лева пенсия даваш по 10-12 отгоре. Но сигурно тайните и никъде неотчетени потоци по автобусите са поне десет пъти повече, забравих.
Виж целия пост
# 695
А парите, които се изпращат за студентите в чужбина от България някой смята ли ги?
Като гледам как мерите издържката сте ги пропуснали.
Това си е инвестиция в европейската икономика. Наеми, храна, такси.
И то на по-високи цени. Simple Smile
Виж целия пост
# 696
Да, такава статистика ще бъде много интересна.
Около мен примерите са точно такива - от България навън излизат пари - за студенти, за първи вноски на жилища на вече завършили и т.н.
Виж целия пост
# 697
А парите, които се изпращат за студентите в чужбина от България някой смята ли ги?
Като гледам как мерите издържката сте ги пропуснали.
Това си е инвестиция в европейската икономика. Наеми, храна, такси.
И то на по-високи цени. Simple Smile

Да, защото студентите и се предполага, че живеят там като бели хора, не в къща по 20 човека. Една позната се оплакваше нещо за Германия - че искали доход от родителите, че могат да издържат студента, а само нейният плюс издръжката от бащата не стигали, че търсеха бележки за дохода и от него. Не помня какво точно стана.
Виж целия пост
# 698
Едно е да изпращаш на някой пари за да оцелява, друго е да изпращаш пари на някой да учи, и да си в друга позиция в обществото, щом можеш за си позволиш този не малък разход, ако говорим за потоци навън, милиарди излизат от България и най-ясния пример са чуждите хранителни вериги с тлъсти обороти и печалби излизащи веднага от България. Толкова ли на разбирате, че има градове и села в който няма поминък, няма нищо.
Що се касае до заплатите в молове, още едно важно уточнение, вериги като ДМ, поне са с реални осигуровки, което не е за подценяване и плащат по-добре от българските работодатели.
Виж целия пост
# 699
Да де, различно е. За студентите отиват хиляди, за помощ отвън за роднини са далеч по-малки суми.
Виж целия пост
# 700
Статистически България получава от ЕС толкова,колкото ЕС взима от нея. Докато в икономическите ни отношение с Русия има дисбаланс – Русия взима повече,отколкото дава.
Виж целия пост
# 701
Какво значи не разбираме, защо мислите, че не разбираме.
Та ние го виждаме, живеем в тази държава.
Даваме примери, че нещата са двупосочни и не може да се твърди еднозначно нещо.
Работя с доста хора, които са се завърнали и твърдят, че след данъци за позицията на която са в България им остават повече пари отколкото в чужбина.
Виж целия пост
# 702
Далеч не всяко семейство изпраща и издържа студент в чужбина. Колко ли ще са тези спрямо семействата, които получават помощ от работещи навън роднини? Отделно, че за издръжката на студента навън нерядко семейството тегли кредити/ипотека, не е като масово да се вадят готови пари.

Не във всяка чужбина храната, наемите и таксите са по-високи, отколкото в Бг. Има места, където всичко изброено е същото и дори по-ниско, при по-високи доходи.

На тези, които в Бг им остават повече пари, пак ще кажа - извадете от тях всичко, което плащате (легално ли не) за здравето си. Друго да не е, само това. Представете си, че всички тези разходи се поемат от здравните осигуровки (както навън нерядко е). Е, ето едни Х лв надолу автоматично. Има разлика, не?

За какво се спори, не разбрах. Ако в Бг беше рай, нямаше да се издържат студенти навън и емигрантите щяха всичките да са се прибрали, а някои от списващите тук нямаше отново да са замнали/планиращи заминаване в чужбина. Какво доказваме и каква е тезата на темата?
Виж целия пост
# 703
При някои ученето и/или заминаването навън нема общо с това, че тук е лошо.
Има и немалко други причини.
Виж целия пост
# 704
На тези, които в Бг им остават повече пари, пак ще кажа - извадете от тях всичко, което плащате (легално ли не) за здравето си. Друго да не е, само това. Представете си, че всички тези разходи се поемат от здравните осигуровки (както навън нерядко е). Е, ето едни Х лв надолу автоматично. Има разлика, не?

В България все повече навлиза това работодателите да правят допълнителна здравна застраховка на служителите си. Аз съм осигурена от няколко години и здравните ми разходи са минимални. Последно доплатих за едни допълнителни изследвания, но ако бяха назначени от лекар, щях да си възстановя и този разход.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия