Дълго време на едно място - плюс или минус в CV-то

  • 3 208
  • 57
# 15
За мен е плюс.
Не съм ЧР, но имам отдел, съответно наемам хора. Нямам напуснали в последните 4 години, но растем и периодично търсим нови.

Като видя СВ със сменени 5 работи за 2 години, директно прескачам. Може да е най-най-изученият, опитен, прекрасен (на хартия) кандидат по всички други критерии, но job hoppers не ми трябват. Сферата е такава, че почти няма как да дойде човек с опит. Отнема поне 6-7 месеца, докато нов член на екипа влезе в час. За да стане добър - 2 години. Честата смяна на работа на мен ми казва, че след Х месеца/при първа възможност, такъв кандидат би напуснал и всички усилия ще отидат по дяволите.

С други думи - предпочитам някой с 15 години стаж на едно място (да, ще попитам какво се е случило с отговорностите през това време и какво е научено/развито) пред хора, които не знаят какво искат или пък системно сменят работа за 10% отгоре. В идеалния вариант, годините прекарани на едно място са подплатени и с някаква прогресия по вертикали/хоризонтали.

ПС: За по-стартови позиции съм по-склонен да преглътна 2-3 сменени работи в началото на кариерата, защото разбирам, че току-що завършил човек може да не си е намерил попрището. Но…ще трябва да е много убедителен в частта защо това точно е неговото, а не поредна грешка. Ако се чуди - бих предложил стаж, имаме летни и зимни (платени), за да разбере. За мениджъри или старши мениджъри предпочитам да повишавам вътрешно, но, в редките случаи, в които наемам външно - никакъв компромис по темата. Трябват ми хора, на които мога да разчитам.
Виж целия пост
# 16
Зависи от професията. Примерно, за счетоводител е ОК.
За Project Manager в IT сферата - е друго.
Виж целия пост
# 17
Защо да е друго за проект мениджър? Нормално ли е да си сменяш често работата тогава? Не съм въобще съгласна, защото работата по проекти си е сама по себе си разнообразна, дори при дългосрочни проекти нещата се сменят и са динамични. Проект мениджър, който си сменя всяка година работата, никога не бих взела. За какво ми е, ако един проект довършен не може да покаже? Какво портфолио има тогава?

Въпросът е интересен много. Аз също ръководя малък екип. Получаваме от време на време кандидатури на хора, които са си сменяли работата на 1-1,5г и така 10 пъти. Такива не каним на интервю. Единични такива случаи не са проблем, но ако е тенденциозно не виждам защо да си губя времето.

Дали дългото време на една позиция ще ти е минус не знам, аз не виждам лошо. Ако пък си имала и някакви повишения съвсем не виждам защо да е проблем. Все пак между повишенията често има 2-3 години поне. Със сигурност много по-добре отколкото чести смени.
Виж целия пост
# 18
Аз някъде да съм казала всяка година?
Говорех за 15 години спрямо смяна на 2-3-5 г примерно.
Виж целия пост
# 19
2г си е честа смяна на работата. Това са 5 работни места за 10г. Такъв също не бих поканила на интервю. Според мен от 3г и нагоре на едно място бива.

Но не разбрах защо мислиш, че за един счетоводител е приемливо да стои на една работа много време, а за проект мениджър е противопоказно? Каква е логиката?
Виж целия пост
# 20
Е, зависи от проектите и областта. Ами в ИТ и хелпдеск сферата непрекъснато се отварят и затварят проекти. Просто е такава динамиката.
Докато в някоя бг фирма, която съществува от 20 г и счетоводството може да си седи 20 г.
Виж целия пост
# 21
Хелпдеск и проект мениджър не виждам какво общо имат? Откога съществува фирмата какво общо има с това, колко години работи счетоводителят или кой да е там?
Виж целия пост
# 22
Няма какво да се заяждаме.
Хората в бг фирмите могат да си откарат, ако желаят, с десетилетия.
Напоследък говоря с чужденци, които работят в България. Те ценят хора, които са динамични и учат бързо. Т.е. - честата смяна на работа и особено започване на нова област за тях е плюс, а не минус.
Виж целия пост
# 23
Хората, ако желаят, могат навсякъде да си откарат десетилетия. Няма нищо общо с това дали фирмата е международна или дали човек е счетоводител.

Работата на проект мениджърите няма нищо общо с хелпдеск, което може да върши всеки ученик в горните класове (както аз като бях в гимназията дори) и студент. Естествено, че за хелпдеск има текучество - не че и там няма хора да се задържат, но това е много случай е неквалифицирана работа или работа изискваща сравнително ниска и лесна за добиване квалификация. Всеки амбициозен млад човек ще гледа да се измъкне оттам и да започне някаква по-добра работа.

Да си динамичен и да учиш бързо не означава, че си сменяш работата през две години. Човек може да е динамичен и да учи бързо без да сменя работата, някои позиции и фирми предлагат възможности за израстване и усъвършенстване.Освен ако нямаш предвид смяна на работата през 5г, каквото спомена по-горе, което не е в никакъв случай честа смяна на работата. Само някоя много нескопосана фирма ще се радва на хора, които през година и половина започват тотално ново начинание, от което грам не разбирам. Това всъщност е изключително лош сигнал.

Не звучиш като някога да си се занимавала с подбор на персонал, може би работиш за себе си или си в някаква сфера, където текучеството не е от значение, защото за квалифицирана работа не мога да потвърдя наблюденията ти. А пък опитни мениджъри - чудестранни или български- да се радват на бай Иван дето си сменя през две години работата и попрището и все започва от начало, и интерпретират като позитивни това просто няма. По-скоро се приема във фирми, в които нямат много опции, или ако позициите трябва да се заемат много спешно. Нещо не си ги разбрала тея чужденци, с които си говориш, или работят в някакви гаражни и семейни фирми (съвпадащи с твоето описание на каквото трябва да е непрофесионална българска фирма).

Не искам да се заяждам ама хайде не обяснявайте на жената колко е в грешка, че не си сменя през две години работата и само разни job hopper-и имат шанс, просто не е вярно това. Че е възможно работодателят да се чуди дали ще се справи с адаптацията на ново място или нова роля, може да се случи, ама който си сменя работата често очевидно със сигурност не се справя с работата и адаптацията, тъй че 🤷♀
Виж целия пост
# 24
Но все пак и 15 г на една и съща позиция е малко крайно положение.
Виж целия пост
# 25
Съгласна съм, но доколкото разбрах е една фирма, не задължително една позиция. А ако човек е доволен от колектива и началника и му вдигат парите пък защо да сменя. А и дори да израстваш, за повечето хора си има някакъв таван докъде могат да бъдат изобщо повишени по ред причини. Не стават всички изпълнителни директори на корпорации.

Вече ако човек си стои 15г и е недоволен и само мрънка, а нищо не направи - такива има - тогава вече наистина не говори добре за него (според мен).
Виж целия пост
# 26
В първия пост пише "на една и съща позиция".
Виж целия пост
# 27
Права си. Нещо съм се забляла, мислих една фирма.

Но пак зависи от позицията, защото както казах за някои мениджърски позиции е примерно много трудно да се напредва от един момент. Ако някой с 15г опит оперативен без никаква форма на опит за управление на хора и по-голяма отговорност в тази фирма си пусне документите за ръководител на екип аз бих била примерно тогава скептична малко. Виждала съм такива хора като на 50+ за първи път ги сложат да управляват малки екипи как се провалят, защото не им лежи. Ама сиг има изключения
Виж целия пост
# 28
Ами бившия ми, след като се раздвижи от работа, на която беше 10 г, му беше много трудно. Уж в същата област, но му беше трудно да се напасне и се вкара в един вихър със смени през 1-2 г.
Виж целия пост
# 29
Принципът на Питър – в йерархията всеки расте, докато достигне нивото си на некомпетентност.

От принципа на Питър произтичат два основни извода:
- работата се върши от хората, които още не са достигнали своето ниво на некомпетентност;
- след известно време всяка позиция в дадена йерархия се заема от сътрудник, който е неспособен да си върши работата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия