Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 748
  • 331
# 135
Спокойно, ако отворите линка в първия пост, ще видите, че пише, че американците наистина са най-дебели, а най-малко нездравословни навици имат индийците. Те само дишат най-мръсния въздух, ама това не е нездравословен навик. За мизерията в техните предградия и работещите при вредни условия деца - ни дума.
Мисля, че всички се съгласихме, че дадената анкета е по-скоро стъкмистика. Не, че не можем да пофилософстваме на тази тема, но точно това изследване е много куцо.
Виж целия пост
# 136
Philomena, щом мнението ти е, че предложеното изследване е стъкмистика, за да не е на “око” оценката ти, е добре да представиш изследване, което го оборва, защото все пак твоето ЕЖК е точно толкова валидно колкото на някоя друга ЕЖКто.

Ли Лу, съгласна съм за стреса и също мисля, че може би е един от водещите фактори за лошо здраве, който, естествено е трудно да се оцени директно.
Виж целия пост
# 137
Посочиха се мотиви и аргументи, доста, защо това проучване е меко казано смешно...
Лично аз нищо на никого нямам да доказвам, че да вадя от нета проучвания....
Виж целия пост
# 138
Мисля, че населението нараства е по-скоро в смисъла, че там където има концентрация на население, т.е. нараства - големите урбанистични центрове, животът е по-труден от гледна точка съревнование за основни потребности като жилище и заетост, здравеопазване и скъпи услуги (не знам как по-добре да ги определя) и следователно - стресът свързан с набавянето им, по-голям. Това, от една страна. И също на глобално ниво - ресурси, отпадъци и енергия за нарастваща бройка хора.

Тета, благодаря за включването. Аз нямам какво да допълня по отношение на него.
Виж целия пост
# 139
Посочиха се мотиви и аргументи, доста, защо това проучване е меко казано смешно...
Да.
Има си методология, когато се правят сериозни анализи. Взимат се предвид някои задължителни фактори за да не се получи прословутото "и общо всички са яли свинско със зеле". Тук това липсва. Какво повече искаш от нас?
Виж целия пост
# 140
Аз не видях мотиви и аргументи, само лични мнения. Но може и да греша. Какво имаш пред вид и куца на методологията?

Тук съм описала, че критериите са зададени и че има проблем да се обхванат всички възможни аспекти на “здравословни навици”. Какво е твоето мнение по този конкретен въпрос? Възможно ли е и ако е как? И ако имаш контра мнение, сигурно го базираш на някакво изследване или просто е защото ти така мислиш?

Ми например, в Ню Йорк и Сан Франциско съм виждала повече фиданки отколкото в София…..но оценявам, че е впечатление само.

Критериите няма как да включват всички аспекти на здравословен/ нездравословен живот. Някои критерии не могат да се измерят - например, мизерията в индийските квартали, защото още не е установено как се измерва “мизерия” статистически (например), други и да искаш, няма как - не вярвам в Индия да се ходи по предградията с въпросници или преброявания да ги питат колко от децата им работят, или пък официална информация за употребяващите различни видове наркотици. Затова проучванията поясняват критериите си за измерване и поставят “scope” - точно границата на какво се изследва и следователно, какво не се. Не е идеално, но е по добре от “на око” или ЕЖК.
Виж целия пост
# 141
Тук съм описала, че критериите са зададени и че има проблем да се обхванат всички възможни аспекти на “здравословни навици”.
Разбира се, че няма проблем, просто е по-трудоемко. В крайна сметка СЗО отдавна има списък с всичко полезно за физическото и емоционално здраве.
... Някои критерии не могат да се измерят - например, мизерията в индийските квартали, защото още не е установено как се измерва “мизерия” статистически (например), други и да искаш, няма как - не вярвам в Индия да се ходи по предградията с въпросници или преброявания да ги питат колко от децата им работят, или пък официална информация за употребяващите различни видове наркотици.
Е, как да няма. Това е абв-ето на всеки начинаещ статистик. Правени са не хиляди, а сигурно милион и едно проучвания в целия свят по тази тема. Измерва се с колко долара на ден живее един жител (сигурно си чувала за границата от 1$ на ден), има ли досег до питейна вода, до течаща питейна вода, до тоалетна, има ли грамотност, досег до медицински грижи при раждане, за момичетата - дали имат превръзки и тн, и тн... Като цяло имаш много превратна представа за информацията, която имаме спрямо населенията в третия свят, а Индия дори е в друга графа. Какво ти, има "библиотека" с фекалните бактерии на номадските населения в Африка Rolling Eyes
Не го приемай лично, просто примерът не е точен.
Виж целия пост
# 142
Представени са няколко критерии, по които са събрани данни, въз основа на които е направен индекс. След индексирането са направили рейтинг, в който източно европейските страни по споменатите четири критерия, излизат най-отгоре в класацията. Темата е базирана на този рейтинг. Дали са някакво заглавие “здравословни навици”, защото тютюнопушенето, алкохолът и затлъстяването, считам има консенсус са вредни.

Ти скопа на изследването можеш да разтягаш колкото си искаш извън горните, да включваш грамотност, превръзки, и стойности на фекални показатели, но колкото повече усложняваш комплексността на изучаваната от теб система (здравословни навици), толкова по-сенситивна тя става от качеството на информацията за параметрите, които влизат в изчислението й, за всички страни, които участват, от една страна, и от друга - колко качествен и всеобхватен е самият модел на тази система, който ти си създала, т.е. кое е подходяща измерителна единица - дали е стресът, например и как точно да го измериш и включиш в модела си.

Не мисля че казвам нищо, което не съм вече споделила преди. Благодаря ти все пак, за мнението ти, което продължавам да не споделям.

 
Това ми попадна случайно днес:
https://medicalaid.com/unhealthy-habits/
Критериите използвани са: наднормено тегло, физическа активност, употреба на алкохол, тютюнопушене, и полово предавани болести.

Не коментирам източника, но е интересно, че 6.5 от 10 те топ страни са от бившия източен блок. Кое е общото?

Виж целия пост
# 143
... Представени са няколко критерии, по които са събрани данни, въз основа на които е направен индекс...
Точно по тази точка няколко вече потребителки изказахме несъгласие. А именно, че са само няколко, което е недостатъчно. Второ, че никъде не видях как са били обследвани тези данни. И трето, но не последно, с цифрите можеш да "докажеш" почти всичко. От корелацията на продажбата на маргарин и разводите в щата Мейн до изкарването на индийците като най-здравословно живеещите на планетата.
И аз нямам желание да водя безкраен спор с теб, дано само допринесох да се разбере, че и мизерията може да бъде измерена Wink
Виж целия пост
# 144
Лайкнах ти поста, защото както в темата за смешките беше “доказано” наскоро - бг мама знае повече от Гугъл 😉.
... Представени са няколко критерии, по които са събрани данни, въз основа на които е направен индекс...
Точно по тази точка няколко вече потребителки изказахме несъгласие.
Виж целия пост
# 145
От гугъл много хора знаят повече. Нали затова ходим на лекар, при адвокат, плащаме на инженерно бюро... Simple Smile обратното би било заплашително
Виж целия пост
# 146
Ами в Индия много голяма част от населението е в съвсем млада възраст. За съжаление една доста по-значителен процент, отколкото и в най-смотаната европейска страна, и не доживява до някаква по-сериозни възраст. Та оттам, като тръгнем, не е ли нормално сред децата да има по-малко злоупотребяващи с алкохол и цигари, отколкото сред възрастното население? Не е ли нормално голяма част да нямат проблеми с наднорменото тегло, след като живеят в недоимък и реално много от тях гладуват?
Виж целия пост
# 147
Много хубав пример, но не знам какво основание може да се даде за приемливо по-бедните хора да плащат по-голям процент от вземащите повече?

Ето тук например:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736( … )60868-6/fulltext
“ Констатациите на Рийвс и колегите му показват, че начинът на получаване на данъчните приходи също е от значение: приходите от прогресивни данъци върху печалбите, капитала и доходите са много по-ефективни за генериране на публични средства за здравеопазване, отколкото данъците върху потреблението.”
Плоските/регресивни данъци не знам как могат въобще да бъдат защитени по отношение на данък доход? Повечето развити страни прилагат прогресивен данък върху доходите. (Данъците върху потреблението пък са вид регресивен данък).
Прилагат го защото нямат такъв проблем със сивият сектор както тук. В България плоският данък го въведоха тозно заради тази цел доколкото помня.
Виж целия пост
# 148
Ли Лу, стана ми интересно, защо употребата на наркотици не е отразена като фактор в статистиката (освен че е трудно да се събере достоверна информация, какъв е вероятният процент).

https://www.unodc.org/unodc/en/data-and-analysis/wdr2023_annex.html

В източна Европа предполагаемата (Best estimate of prevalence (%)) употреба е три пъти, по ниска, от тази в западна Европа, но процентите като цяло са нищожни (с изключение на тревата, която на места се използва и с медицински цели 😊) - под 1% от цялото население за западна Европа за повечето вещества, ……докато за България, например, тютюнопушенето се практикува от около една трета от населението.

Като цяло съм съгласна, че колкото по-бедна е една държава, толкова е по-вероятно да има по-малко пълни, алкохол и тютюн употребяващи.

Иван, благодаря за разяснението, не го знаех, а никой друг не се включи, беше ми интересно.
 
Прилагат го защото нямат такъв проблем със сивият сектор както тук. В България плоският данък го въведоха тозно заради тази цел доколкото помня.
Виж целия пост
# 149
Иван, благодаря за разяснението, не го знаех, а никой друг не се включи, беше ми интересно.
 
Прилагат го защото нямат такъв проблем със сивият сектор както тук. В България плоският данък го въведоха тозно заради тази цел доколкото помня.

Писано е много пъти:
- У нас имахме прогресивен данък с доста висока най-горна ставка. Но какво стана, когато въведохме плоския данък от само 10%? Приходите би трябвало да намалея според логиката, ама не - скочиха.
- На нашата държава не бива да се дават много пари, защото или се пилеят, или се крадат.
- Най-богатите получават дивиденти, облагани с 5% данък. Един прогресивен данък върху заплатите ще удари средната класа.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия