Творческо вдъхновение -1

  • 4 695
  • 211
# 195
Зная. Българският, заедно с една кошница други езици отива в графа "други". Има протест, хаштагове, група във фейса, където се организира всичко. Ако искаш, ще ти дам линк към нея.
Виж целия пост
# 196
За мен е възмутително, че ще оставят руския, при положение че Русия ясно показа че не е цивилизована държава, и сръбския (а Сърбия е руско прокси), нго не българския, а България е страна от ЕС
Сайтът все пак е търговски, не политически, който не чете е аут 😁 Любопитното е, че румънците ни надминават и по четенето, ама то може би затова и го правят и в останалите неща. Всъщност промяната значи ли че там няма да има неща на български или какво точно?
Виж целия пост
# 197
Сайтът е търговски, ама цял свят свързва политиката с търговията. Не е ясно как Сърбия - страна извън ЕС, с по-малко население - е по-ценна за търговският план от България, страна в ЕС, с по-голямо население.

Има някои неща, които не са ясни в съобщението, твърди се, че разказите публикувани до 11 юни ще могат да се намират в търсачката но поддръжката за някои езици - в това число българският - ще спре. Не е ясно какво значи "ще спре поддръжката". Ще може ли да се четат публикувани вече работи на български? Говори се и за някакъв "преход" но не е обяснено, ясно колко ще продължи този преход и какво ще представлява.
Виж целия пост
# 198
ОК, намерих го, ще може да си се четат, но няма да се появяват на началната страница и на тагнати страници. Предполагам това прави проблем намирането им без конкретен линк? Махнали са езиците на които не се ползва много.
Виж целия пост
# 199
Върти ми се една идея - но трябва да я обмисля - повест за война на индианци срещу бели. Действието ще се развива през 1767-1769 година, но няма да има исторически аналог.  (войната на Понтияк е между 1763 и 1766 в текста може да има препратки към него). Евентуално ще почна другата седмица, тази имам да довършвам нещо.
Виж целия пост
# 200
Уестърн или фентъзи?
Виж целия пост
# 201
Предполагам, че Уестърн е по-точно, въпреки че днес тази дума се използва в много тясно понятие. Предполагам, че приключенски уестърн ще е по-точно. Или ако предпочитате - алтернативна историческа реалност.

ето много кратко представяне

Войната на Малката врана и Черния орел
Скрит текст:

Двеста тридесет и шест думи от автора.


Здравейте скъпи читатели. За тези които ме познават изборът на тема не е чуден. За останалите ще кажа- обичам да пиша за т.нар. първобитни общества. Досега писах за шамани в едно африканско-австралийско общество( Т’хор Аоб и Черният шаман); за анимистични религии в прабългарски социум (Стихийните магове), дойде ред на индианците.
Историците сигурно ще се възмутят - в периода 1767-1769 индианска война няма, особено пък в Големите езера. Така е няма, но аз не претендирам да създавам научна книга, а художествена. Предвид, че в рамките на  седем десетилетия се водят три големи индиански войни за Големите северни езера (на Понтиак 1763-1766 и на Текумзе около 1812-1813 и на Черния сокол 1837-1838), а борбата на индианеца с белия човек не стихва реших да създам измислена история в реална вселена. Ще бъде много по-просто, отколкото ако се налага да чертая карти, които да имитират Канада и Щатите, и да измислям имена на разни племена. Съжалявам, ако съм подразнил някого. На който не му е приятно да се смесват история и художествена измислица има пълното право да не ме чете.
И накрая за смелите, решили да продължат - приятно четене!

П.С. Наред със старите имена съм използвал и съвременни имена за местности, още нещо от което на историците ще им се изправят косите. Съжалявам, не знам как са били много от имената на градове и местности по онова време. Старал съм се разказа да е реалистичен, а не да е историчен.

Имам сравнително цялостна идея, какво искам да напиша (рядкост за мен), но бедата е, че нямам никакво време. Следващата седмица ще се хвана и ще видя какво мога да напиша. Ще пиша отново в wattpad
Виж целия пост
# 202
В смисъл да очакваме ли шаманизъм и мистика или ще е само битки и скалпове, защото второто не ми е особено интересно?
Виж целия пост
# 203
не, този път няма да има шаманизъм, освен на много заден план. Вероятно ще има има шаман (и разни шамански магии), но той съвсем няма да е централен за сюжета, а по-скоро поддържащ персонаж. Ще има повече "битки и скалпове"*. Не задължавам никой да ме чете, последното което искам е някой да чете нещо което не му е интересно.

*по принцип скалпирането са го въвели белите, така че точно тази част смятам да я прескоча. Но разбирам какво имаш предвид.
За да съм по-ясен - вдъхновявал съм се от "Оцеола". Само че при мен едва ли ще има положителен бял персонаж.

П.С. такова вдъхновение ме е осенило, за това ще пиша. Не мога да давам гаранции, че винаги ще пиша за фентъзи,   не създавам разкази на конвейр.

П.П.С. имам идеи и за други разкази в света на Стихийните магове, но засега са много неопределени като идея. Вероятно ще има разказ за един ковач, който сътворява магически артефакти, но това ще е по-нататък, засега твърде    ни ми се е избистрила идеята, а и имам други неща на главата.

-------------------
Избистри ми се идеята и за новите Стихийни магове. Ще се казва Стихийните магове 2 - Изобретателят или може би Стихийните магове 2 - Сътворителят и ще бъде кратка новела (е, кратка на фона на основният разказ инак и тук очаквам да ударя 15-20 страници).
В раказа ще видим още от Елезар (и Сарасвати), но действието ще се развива в други земи и ще бъде с по-малко персонажи. Вероятно ще го напиша в събота, а в неделя  ще подхвана Войната на Малката врана и черния вълк.  Не всъщност в събота не става - обещал съм на нашите в събота да ги водя на ресторант, за да почерпя за рождения ден, който е в петък.
Виж целия пост
# 204
Почнах работа по Светът на стихийните магове  2 - Изобретателят. Този път ще пиша по-кратичко. Надявам се да нямате нищо против, че в една от главите съм използвал влияния от Лъвкрафт. Тази история ще по-различна от първата. Ще разберем още неща за магията стихийните магове. и ще надникнем в живота на Елезар и Сарасвати. Противниците им стават по-зловещи отпреди. Историята е по-мрачна.
До този момент имам 3 готови глави за един ден. Замислил съм още 3 или може би 4
https://www.wattpad.com/myworks/369964159--2-
Тук пиша. Както и преди ще се радвам на бележки от ваша страна.
Виж целия пост
# 205
Добре започва, интересно е.
Виж целия пост
# 206
Искам да разкажа малко повече за магията. Тук съм се концентрирал върху нея, а не върху действието.  Разширил съм нейната всеобхватност. Новелата ще бъде по-кратка, но по-динамична и по-напрегната. Накрая задължително ще има речник. Също така Онегавон бе по-скоро политически противник. Тук искам да покажа магически противници и да разкрия колко трудно може да му е на Елезар, ако има равностоен - или по-силен - противник. Освен това той ще открива, че и неговото знание е ограничено. Чакат го изненади,  както казах преди много от старите знания са изгубени и тепърва ще ги преоткриват.

Ето един супер кратък речник. Вероятно в събота ще свърша и тогава ще го приложа отзад.
Скрит текст:
Дар – всеки който е одарен да манипулира с мана/оренда разполага с Дара/Дарованието/Дарбата да вижда манна
Контрол – умението да контролираш мана, а не тя да те контролира. Постига се трудно. Иска се търпение, практика, упоритост, хладнокръвие.
Талант – постига се с времето. Естествените Дарби в съчетание с Контрола развиват таланта. Съществуват различни таланти – Преобразяване, Лечителство и пр. Принципно и магьосник който няма лечителство може да лекува, но е по-слаб лечител, по-трудно му се отдава отколкото ако има Талант. Важи и за другото
Стихии – основните стихии са четири – Вода, Огън, Земя, Въздух. Нормално всеки владее една или в по-редки случаи – две от тях.  Все пак съществуват някои основни форми на четирите стихии. Много по-трудно е да се специализираш в конкретна област на дадена стихия. Едно нещо е да владееш Водата (и да можеш да дишаш под нея), но съвсем друго е да владееш Водата във форма Вода-Лед или Вода-Газ. Създаването на ледени сталагмити не е етествена форма на водата (водата е течна)и изисква високо ниво на подготовка. Много от тези форми са забравени. В хода на разказите ще стане ясно повече.
Виж целия пост
# 207
Тези идеи ми харесват, а и началото на новелата е достатъчно динамично.
За речника - думата  “талант” винаги съм подразбирала като нещо, което изначално имаш като качества и само развиваш, а не като умения, които се придобиват - т.е. може да ги нямаш, но с труд да се развият. Хареса ми и препратката с митрила, а антропоморфната и древна същност ми напомни за един маяр, което за моите читателски възприятия също е много добре.
П.п.
Скрит текст:
Честит да си, Лорде, горе видях, че си споменал, че днес имаш празник! Пожелавам здраве, щастие, късмет и много нови творчески вдъхновения и успехи!
Виж целия пост
# 208
Мерси. Днес не знам дали ще мога да пиша, като се прибера ще водя нашите на ресторант по случай рождения ден. Но утре е събота смятам да завърша раказа. След като вече имам изграден свят, смятам да го надграждам с къси разкази в тази мултивселена.


Таланта тук е по-скоро нещо като специализация, но не искам да използвам тази дума - много е съвременна. Стремя се да избягвам съвременните думи, освен където няма как.
Много от идеите си съм почерпил от  книги и филми на японска/китайска тематика.
Да, аз вече казах, че от Толкин съм се учил,  включително където маярите имат една същност,а се представят в човешки образ. Ако трябва да съм честен най-много са ми повлияли сериала Старгейт,  и Аватар- повелителят на четирите стихии.  От анимациите детския сериал Юги -о, повлия много на мисленето ми.
Този разказ ще бъде кратък, до ден-два го свършвам. Вече замислям трети разказ - за едно момиче, което може да намира сребро и злато в земята. Искам да надградя магията, да стане ясно че има много "вътрешни специлазации" в Талантите.
Примерно едно е да имаш Талант да си лечител, но друго е да можеш да лекуваш психически болести. Това изисква доста по-тясна специализация, отколкото просто да си фелдшер. ОСвен това както в Колелото имаше много забравени и преоткрити Умения (Церене, Пътуване и пр.) и тук ще разширим с времето магията, ще влезем в по-широки простори.
Виж целия пост
# 209
Напълно разбирам идеята, но чисто семантично това е първото, за което се сещам, а вероятно и други читатели, затова го отбелязах. Иначе знам, че талант е използвана в древността с друго значение, вкл. и парична единица, но е трудно да си отървеш (под)съзнанието от асоциацията с това, което сме свикнали да възприемаме.
Успех нататък, допадна ми това, което вчера прочетох!
П.п. Прочетох сега и за Кантомир, става все по-интересно!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия