Частни училища -информативно - дискусионна тема- 64

  • 66 850
  • 799
# 315
Децата, които влизат в ПЧМГ основно са от Питагор и доста малка бройка от тези, които не са успели да влязат в СМГ/НПМГ избират да влязат там. Парите винаги са били критерий и както се вижда от 1во класиране не повече от 22-24 са решили да запишат децата си там. Да не забравяме, че там един тип деца с доста добри резултати от Математически предизвикателства и над 90 точки на изпита получават стипендия и затова се насочват към ПЧМГ, защото все пак още има добри учители по математика, които да вдигат нивото на училището. За съжаление обаче наблюдявам, че бала, който миналата година падна до 75, тази година според мен ще падне значително повече. Ако не си запълнят местата ще почнат да викат и с доста по-ниски резултати докато не стигнат до заветните 60 и няколко записани деца.

Както някой беше казал преди няколко страници, това вече не са деца на 5-6 години, които влизат в ПУК и трудно могат да им оценят таланта - това вече са деца, които видимо имат липси по математика, а се засилват в математическо училище. Колко ще успеят да наваксат липсите не се знае, но ако не успеят, след няколко години на НВО 7 клас ще гледаме далеч по-различна статистика.

Това, което такива типове училища не разбират е, че доверието в едно училище се гради много дълго време, а се руши много бързо. Ако те не успеят да задържат нивото, ще загубят имиджа си и ще потънат в масовката.

Как пък децата ще са с липси по математика ако са изкарали 60т? Това показва, че не са решавали достатъчно дълго типовите състезателни задачи. А състезателната математика е коренно различна от класическата математика. Смея да твърдя,  че дъщеря ми се справи прилично добре, без стрес от ходене по уроци от 1ви, 2ри клас, и със сигурност няма пропуски, а по- скоро рутина и автоматизация...
Всичко опира до това откъде ще започнат да надграждат. Мисля, че в ПЧМГ имат разработена система, с която изравняват знанията на децата и ги надграждат. Казаха, че ги делят на групи според знанията им и могат да преминават между групите след всеки срок. Със сигурност, всички приети деца имат знания над НВО ниво.
За Питагор обаче не знам как са нещата след 4 клас... Там проблемът е, че по-скоро децата с по-изявени знания по математика и склонни да плащат не избират училището. Може би трябва да заложат на деца с високо ниво на училищна математика и да започнат състезателната от нулата. Със сигурност има деца, които имат интерес към математиката, но просто не са ходили 3 години на курс в СМГ и в този сегмент могат да се впишат.
Виж целия пост
# 316
Разработената система се казва: да обясниш така, че всяко дете в стаята да те разбере.
А делене на децата по знания е допълнителен момент, който улеснява процеса.
Виж целия пост
# 317
Във връзка с мненията, че точките за приемане в ПЧМГ ще паднат много и след второ класиране, няма свободни места след него. Чак ми е странно… в СМГ и НПМГ останаха, в ПЧМГ, не.
Виж целия пост
# 318
Тези деца, които не са се записали в държавните най-вероятно са спортисти от друга област или добро чу, чиято цел на участието е да се фейсбукнат.
В ПЧМГ когато си платил вече депозит.. или цялата такса.. защо да оставяш място. Ако не се запишеш или се отпишеш, губиш мястото.
Виж целия пост
# 319
А и Пчмг е супер добро училище което в много отношения превъзхожда споменатите.
Виж целия пост
# 320
Здравейте,
Дали има отделна тема за частните гимназии? Изчетох тази, но тук сякаш се обсъждат предимно ЧУ до 7 клас.
Виж целия пост
# 321
Има отделна тема за ПЧМГ и отделна за Иван Апостолов.
Виж целия пост
# 322
Тъкмо за гимназии идвам - едни познати записаха детето с бал за езикова 445 в Меридиан директно и въобще не го пуснаха на класиране за общински или държавни.
Отдавна си мисля, че възходът на частните гимназии тепърва предстои, до сега като че ли АК нямаше равен. Напоследък Иванка Апостолова, ПЧМГ, Британика, Веда, Златарски правят крачки напред и събират деца с доста високи балове.
Виж целия пост
# 323
Що си писала името в женски род?
Виж целия пост
# 324
И като съберат общо 7-8 деца на випуск какъв точно избор на профили ще има след 10 клас сравнено с напр. общинска езикова гимназия с около 150 деца випуск? Нямам предвид ПЧМГ, там е ясно защо се ориентират децата.
Виж целия пост
# 325
Що си писала името в женски род?
По навик, беше ни ректор проф. Апостолова!
Виж целия пост
# 326
На базата на какви наблюдение се твърди, че възходът им предстои?
Аз от 8-9 години все го чакам този възход и все не идва. Само един АК и ПЧМГ са си все същите.
Ако Златарски до 7 клас са толкова посредствени, на каква база се твърди, че в гимназията ще са по-добре? Същите учители, същото ръководство... И за други бих коментирала по същия начин.
Иван Апостолов е пристанище за тези, които са твърдо и само за частно, но не са успели в АК. А такива се броят на пръстите на двете ръце. Или други, които са се провалили на НВО.
Британика - ще видим. Рано е да се каже.
Увекинд си пълнят гимназията с деца от основното. Като не всички са искали непременно да останат в гимназията. Simple Smile Напротив.
Виж целия пост
# 327
Що си писала името в женски род?
По навик, беше ни ректор проф. Апостолова!

Аз си помислих, че се бъзикаш с училището. А то имало невинно обяснение 😄
Виж целия пост
# 328
Ако изключим АК и ПЧМГ, все още не виждам защо да плащаме за частна гимназия. А не е като да съм против частното образование - плащахме 10 години преди това (3 години детска градина и 7 училище). Резултатите им не са по-добри от тези на държавните гимназии все още, класовете са много малки, което може да е предимство за по-малки деца, но определено е недостатък за по-големи, за какво точно да плащаме (изключая горните две)?
Виж целия пост
# 329
Би могло да има за какво дори сега, а подозирам, че след време ще има много голяма ножица между добрите общински и не-добрите и с малко да не стига бал за добро, частно ще е по-добре.
Въпреки, че дори и с отличен бал би могло да има някои предимсвтва. Спокойствие, ясен фокус на училището, среда, портфолио от извънкласни и извънучебни дейности за университет след време
Аз лично не съм от хората, които не усещат таксата, но познавам такива, за които една училищна такса не е изобщо разход, който да ги притеснява и биха били склонни да плщат много за нещо повече от масово
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия