Нашите орхидеи – тема 44

  • 32 041
  • 741
# 285
Благодаря🤗

Свършила е тя работата вече и я е извадила.
Нови кори нямала и за това ще остане, докато си вземе уикенда.
Тези определено не са ок.
Поне растенията изглеждат здрави.





В тази жега не бих разбутвала и да стоят "на голо" растения, свикнали на по-голяма влажност. Колкото и да са зле корите, не е чак толкова спешно, че да ме се купят нови и тогава да се садят.
Това по корите ми прилича не едни торни топчета, които има в някои смеси с кори... Бавно се разтварят... Ако са яйца, то трябва да са на доста голямо насекомо Thinking
Виж целия пост
# 286
Прилича ми на мухлясало и на "калцирало" от твърда вода (това бялото като пясък). А онези корени на горната снимка си искат чистене Hands V
Виж целия пост
# 287
Благодаря 🤗
Всичко изчисти тя 🙃
Мъжът й ги гледа и са нон стоп във вода явно. Кашпата е наполовина пълна с престояла вода.
Чист късмет си е че не са заминали като гледам. Гъбите им стоят също и са яко влага.
Но пък имат здрави листа и много здрави корени, освен тези изгнилите.


Прилича ми на мухлясало и на "калцирало" от твърда вода (това бялото като пясък). А онези корени на горната снимка си искат чистене Hands V
Виж целия пост
# 288
Едното ми фалче пуска бебе.Нали ви бях снимала нещо странно, което излезе като връхче под цветоноса(даже заедно с него).Стоя, стоя така доста време, и след като цветоносът опада, това бебе тръгна да расте.
Не ги торя аз моите, но смятате ли, че е ок чат-пат? Преди уморих бая саксии от това торене и сега се пазя.
Също да кажа- заподозрях, че им се скапват корените от някоя гад- гъбички ли, не знам.Вече 4 пъти киснат във фунгицид( месец мина) и виждам, че живнаха, пуснаха нови коренчета, листенца, старите корени имат удължения.
Заподозрях ги, защото листата им и някои кореми бяха червени.Първо мислех, че е от слънцето, но като забиха всички и взеха дамо да цъфтят, без да се развиват по друг начин, а да губят листа, реших, че
може да е някоя болест.
Виж целия пост
# 289
Червени листа е нормално при някои сортове, червени корени - не. Ако обелиш старо листо и отдолу има розово, е гъбичка. Също ако новите едва покарващи корени почерняват, е гъбичка. Много харакртерно изглеждат.

Торене много внимателно, по малко, и само докато са в растеж. Аз торя, когато видя че започва да изкарва листо или цветонос. Докато цъфтят не торя, след цъфтежа са в покой и пак не торя. Ако някоя се е заинатила и не помръдва дълго време, понякога торенето помага да се "събуди".
За мен листното торене е най-ефективно, разтварям течен тор във вода и пръскам листа и корени.
Виж целия пост
# 290
По мои наблюдения корените най-бързо се скапват когато са в субстрат от кори. Поне при мен е така. Тези, които са на корк монтирани с голяма част от корените на въздух изкарват нови и здрави корени, а старите продължават да си вършат работата по предназначение. Не съм ползвала фунгициди или бактерициди от много време. Имам и такива в кори, те са от големите и развиват доста въздушни корени, а тези в субстрата са добре, но не толкова, колкото въздушните. Имам и една на водно, че остана почти без корени и листа. Явно идват някои болни. Тази пусна вече 2-3 нови листа. От тези малките монтирани на корка само една е горе-долу, но тя дойде болна и не знам дали ще се оправи, че сега с тези жеги, а после и отпуска... Мисля тези на корка да ги сложа в съд с вода и така да карат докато ме няма, че просъхват доста бързо.
Виж целия пост
# 291
Ето я и втората, почти напълно разцъфнала. Оказа се, че има още два цветоноса, които тепърва ще растат Relaxed
Не съм я оприличила още.



Виж целия пост
# 292
Онцидиум е, но другото ѝ име не го знам.
Виж целия пост
# 293
Здравейте,

искам да попитам по опитните от къде купувате "земята" за орхидеите и кои марки са изпитани и доказано добри?

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 294
Можеш да си я приготвиш и сама. 60% кори, 30% камъчета тип мозайка и 10% сфагнум. При мен тази смес действа най-добре (за тези, които са в субстрат. Корите се измиват много добре (с накисване и смяна на водата 2-3 пъти). Камъчетата също се измиват хубаво преди да се смесят всички съставки.
Виж целия пост
# 295
Зависи за какви орхидеи питате. За фаленопсиси ползвам чисти кори. На дъното един пръст дренаж от камъчета или керамзит /не е задължително, ако са ви в транспортни саксии/ и отгоре само кори. Добри са корите от Лидл. Купувала съм насипни новозеландски от борсата на Обелско шосе, както и от Милена. От пакетите, които продават на повечето места не съм доволна. Съдържат много примеси като торф, влакна, някакви неуточнени пълнежи. Фалчетата нямат нужда от тях. На Серамис също са добри, но са и доста скъпи. Или поне за мен са нерентабилни, защото ми трябват по-големи количества.
За другите видове орхидеи се купува или прави друг вид субстрат. Лудизиите направо са в листовка мисля.
Виж целия пост
# 296
Зависи за какви орхидеи питате. За фаленопсиси ползвам чисти кори. На дъното един пръст дренаж от камъчета или керамзит /не е задължително, ако са ви в транспортни саксии/ и отгоре само кори. Добри са корите от Лидл. Купувала съм насипни новозеландски от борсата на Обелско шосе, както и от Милена. От пакетите, които продават на повечето места не съм доволна. Съдържат много примеси като торф, влакна, някакви неуточнени пълнежи. Фалчетата нямат нужда от тях. На Серамис също са добри, но са и доста скъпи. Или поне за мен са нерентабилни, защото ми трябват по-големи количества.
За другите видове орхидеи се купува или прави друг вид субстрат. Лудизиите направо са в листовка мисля.

За фалчета питам Simple Smile За други видове съм още наченаеща Simple Smile
Виж целия пост
# 297
Здравейте, начинаеща съм в отглеждането на орхидеи и моля за съвет. Единствения цветотос, който имаше орхидеята ми изсъхна напълно и няма наченки да се появи нов. А листата са си здрави и зелени. Мога ли с нещо да и помогна да израстне нов цветонос?
Виж целия пост
# 298
Не, според мен просто трябва да се остави намира, докато изкара нов. Нормално е да прецъфти.

Преди време бях показала една орхидея дендробиум, която се разболя миналата година и сега се опитва да се оправи. Чудех се защо на цветоноса има нови корени, но се оказа, че тя е мислела да изкара нова издънка там:


Цветовете са малко нестандартни този път, но тя все пак се старае:


Има и още две нови издънки, едната е с големи корени. Не знам какво да ги правя, това май не са въздушни корени?
Виж целия пост
# 299
pppqqq, това не са въздушни корени, а корените на кейкитата, които растат доста високо и в един момент трябва да ги откършиш с леко завъртане в основата, където са корените на кейкитата.
Цветовете като че ли са болни. Тези по-тъмни петна, ако не са от снимката, ще речат наличие на бактерии. Това само по снимката, ти по-добре можеш да видиш дали ги има тези петна на живо.

Здравейте, начинаеща съм в отглеждането на орхидеи и моля за съвет. Единствения цветотос, който имаше орхидеята ми изсъхна напълно и няма наченки да се появи нов. А листата са си здрави и зелени. Мога ли с нещо да и помогна да израстне нов цветонос?
Нов цветонос се появява след известен период, не веднага. След прецъфтяване на цветовета следва период на израстване на нови корени и листа. Чак след като порастнат и стане хладно тогава изкарва нов цветонос. Здравите листа са зелени и твърди и чак след време пожълтяват и падат. Пожълтяването започва от края на листото. Ако жълтеенето започне от мястото на растежа/стъблото е знак за наличие на болест някаква.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия