НАБОР 2004 - студенти - трета тема

  • 19 877
  • 303
# 60
Много благодаря още веднъж на всички, които се включихте инфо 🤗, че
девойката се прибра с очи като на крокодил и целият свят й беше крив( най-вече, от яд, че тя си е виновна;).
Bora, и тя няма да се размине само с тази 5-ца, ама й казах да не се тормози излишно. Филмирането ѝ беше и заради ранния прием в АУБГ (помнеше покрай брат си, че му искаха оценките от първи гимназиален етап, ама не знаеше дали не изключваха 8-ми клас). Не, че е решила, че ще учи там, но за сега казва, че ако остане в БГ -това й е вариант. Иначе приемът определено е побългарен - хич не ги интересува дали си, спортист, доброволец, пианист и т.н. Бяхме изредили всички чудеса в СV-то (без последното) и нищо от това не последва за редуциране на таксата;).
За Германия и Австрия звучи успокоително споделеното. Има време да си помисли още.
MTZ, като се има предвид каква къса клечка е изтеглила по НЕ (за разлика от миналогодишната), не бих се изненадала да предпочете английския, ако догодина не им я сменят.
Виж целия пост
# 61
С къси, с дълги клечки - почти всички заминават за Австрия и Германия. Ще се потретя сигурно, но в класа на наборката нито едно дете не остана в Бг. Едно в Букони, няколко в Швейцари и Австрия, повечето в Германия. Но … твоята роля тук е много важна. Трябва да я заведеш да види Берлин, Мюнхен, някое по-малко университетско градче. Идете да карате колела покрай Рейн. Да и покажеш, да я вдъхновиш. Ние имаме и приятели немци, така че летатата девойката упражняваше езика с тях. Прати я на лагер. Може и на сърф лагер. Има много начини за зарибяване Simple Smile Но в никакъв случай не допускай да се заиграва с мисълта за обучение в Бг. Ние сме отговорни за решенията на наборите. Никой друг. Те са още деца! Разбира се, трябва да се съобразим с наклонностите на детето и неговите особености. Ако иска право, разбира се Бг. Ако е краен интроверт и трудно се интегрира, може би също по-добре по-защитена среда. Но вашият случай не е такъв, доколкото съм усетила.
Виж целия пост
# 62
Чак пък в никакъв случай обучение в БГ... Аз съм на доста различно мнение по този въпрос. Няма да спра дете да учи в чужбина, особено при издържана аргументация защо там /а не ужбина, защото чужбина/. Но няма и целенасочено да тикам и зарибявам за чужбина.
Виж целия пост
# 63
mtz, нагласите в лайстунг и ДСД не са непременно еднакви. От лайстунг децата, познавайки отблизо немската система, са по-категорични в  избора си - или продължават по нея (което е масовият случай), или  завиват рязко на 180 градуса, за да избягат, въпрос на усещане е. В  ДСД е доста по-шарено от години, дори още при старото профилиране, сега сякаш още повече. От класа на моите (сред избралите да следват навън) има деца в Германия, в Австрия,  на Острова, в Нидерландия, в  Люксембург,  в Монако...
Виж целия пост
# 64
Шарено, шарено, повечето са извън Бг. Аз коментирах предвид заявката на Скиорче, че с малката ще е доста по-категорична за обучение извън Бг. Дадох и идеи как да го направи. Не коментирам по принцип. Всеки си знае и аз уважавам избора на всички! Останах с впечатление от постовете по-назад, че Скиорче много иска да насочи девойката извън Бг.
Ааа, Санака, аз пък не съм на твоето мнение. Нямат никакъв опит и никаква солидна аргументация за нищо не могат да извадят на 15-16 години. Ние ги насочваме, искаме или не, целенасочено или интуитивно. Както и средата около тях.
Виж целия пост
# 65
А според мен са напълно способни на избор, без да бъдат манипулирани. Пък и този избор се взима на 18-19 години, не са малки. След 7-ми клас почти всички приятели на наборката отидоха в АК и тя въпреки това избра Испанската. И не е съжалила и за миг. Сега почти всичките й приятели отидоха да учат в чужбина, тя избра България. И някак съм спокойна, че пак няма да съжалява. А личното ми мнение е, че човек е най-щастлив, ако успее да се реализира и да си изгради хубав живот в собствената си държава. Понякога се гледа твърде романтично на живота в чужбина. Но да, всеки с мнението си, затова изказвания от типа "в никакъв случай" са твърде крайни и не общовалентни. Simple Smile
Виж целия пост
# 66
Много успешни и можещи деца остават да учат в България,защото не могат родителите да си
позволят да плащат високите такси и издръжка.Много примери има около мен,за не толкова амбициозни и отлични ученици,които заминават в чужбина,защото има кой да плаща.И в България остават прекрасни деца.И тези обобщения,които някой път чета омаловажават труда на много млади хора,които учат в български университети.
Виж целия пост
# 67
Тук сме на едно стъпало, Санака. Аз си обичам родината и смятам също, че е добре да се реализират тук и това със сигурност ще им носи повече щастие. Коментарът ми беше само за обучението в чужбина. Отваря светове и закалява в много по-голяма степен. И го казвам на база опит и наблюдения.
Виж целия пост
# 68
Здравейте момичета,

Аз малко се поизгубих от форума - има-няма 3 месеца не съм влизала, но започнах нова работа и имам доста ангажименти. След близо 3 години в къщи с най-малката ми трябваше малко време да свикна с новата организация в нас.

Дъщерята завурши първата година още преди месец /тя е в АУБГ, за тези, които не си спомнят/.  Завърши с чудесни оценки, даже по трудната Статистика беше изкарала -А - Отлична оценка - шашна ни всички.
Много е доволна от първата си година. Сияе, грее, разцъфна, порасна - абе друг човек е.  Много ѝ се радвам.

От един месец си е при нас. Каза, че не знае как ще изкара тези 3 месеца тук, хич не ѝ се стои тук /живеем в САЩ/, радва се, че е с нас, но не иска да живее след време тук. Ще видим как ще се развие в тази посока, като завърши. Иначе работи, вижда се с приятели и страшно много ни помага в къщи. Гледа малката си сестра, когато се налага, води я и я взима от градина, не знам какво ще правим, като си замине - ще ни разглези с помощта си през лятото.

В Понеделник чакаме да си дойде и по-голямата ѝ сестра от Испания - тя завърши втората си година там.

За обучението да кажа и моето мнение - обучението в чужбина, освен, че в повечето случаи е на по различно ниво, дава възможност на децата да израстнат, да се сблъскат с друг живот, да се научат да приемат други култури, да се учат от тях. Не е само академичното обучение, а възможността социално да научиш неща, които живеейки на едно и също място, няма как да ти се случат. При нас един вид АУБГ се пада все едно обучение в друга страна - на Лъчи метода на обучение ѝ е много познат защото е като това, на което е свикнала от Гимназията, но живота там и възможността да среща различни хора, от това, на което е свикнала тук я обогатява. Като завърши АУБГ се е насочила за магистратура в Европа - не е решила още какво и как, тепърва ще разучава.

Успех на децата. ако все още има такива, които имат изпити и хубаво, весело и изпълнено с прекрасни емоции лято им пожелавам.
Виж целия пост
# 69
Много успешни и можещи деца остават да учат в България,защото не могат родителите да си
позволят да плащат високите такси и издръжка.Много примери има около мен,за не толкова амбициозни и отлични ученици,които заминават в чужбина,защото има кой да плаща.И в България остават прекрасни деца.И тези обобщения,които някой път чета омаловажават труда на много млади хора,които учат в български университети.
Колкото е неподплатено твърдението, че качествените деца учат само навън, толкова е и обратното.Wink Качествени деца има навсякъде, такива  без амбиции и мотивация за учене,  въпреки че следват някъде - също. Заминалите извън БГ не са масово  такива, на които има кой до откат да им плаща прищевките (не че няма такива, но ги има и тук). Много  често децата  в чужбина и  учат, и работят. Тук идва един съществен плюс на престоя им в чужбина.  Работодателите са много по- гъвкави, напасват се, съобразяват се от-до с  програмата/заетостта  на студентите, а не мрънкат. Дори законът ги задължава да се съобразяват с допустимия таван работни часове седмично. А като се добави, че  често тази работа още в студентски години е и по специалността,   идва  бонусът с натрупан стаж/опит още преди завършването. Това те прави просто по-конкурентоспособен на  трудовия пазар, а не по-умен.
Виж целия пост
# 70
Хубава тема сте подхванали за обучението в чужбина и БГ Simple Smile Аз само ще кажа, че идеален вариант няма, като всяко нещо и обучението в чужбина и обучението в БГ имат своите плюсове и минуси. А дали плюсовете или минусите са повече, зависи от гледната точка на всеки.
Аз се радвам, че синът ми избра да учи тук. Решението си беше негово и смята че е правилно. От неговия клас само едно момиче замина да учи медицина в Германия. Всичките останали 25 съученици са студенти в БГ.
Виж целия пост
# 71
Темата за обучението тук и в чужбина винаги предизвиква много страсти.  Това което на мен ми прави впечатление,  правейки паралел между големият ми син и набора,  е че сега след като Англия излезе от ЕС и направи таксите непоносими, повече деца остават да учат тук. Аз втори път минавам по трънливия път на студент в чужбина,  защото не е лесно нито за детето,  нито за семейството,  но за мен лично този опит е безценен.  Срещата с различни култури,  необходимостта да оцелеят самостоятелно и то в една среда, която не винаги е дружелюбна(нека не бъркаме екскурзии с постоянно пребиваване), дори ако искате сложете борбата с битовизмите, различната система,  различните изисквания,  тук ще добавя и много по-добрата база(безспорен факт, за наше съжаление) изграждат обикновено (винаги има изключения) силна личност със способността да се адаптира,  да израства бързо,  да учи бързо и да се организира в непознати ситуации. Ако после имаме и щастието, да могат да се реализират тук, аз лично мисля, че ще бъдат само бонус за обществото.
Тук обаче съм съгласна с mtz, това много зависи от семейството,  освен от нагласите на детето, като добавка към средата в която се развива.  Разбира се, никога не трябва да бъде самоцелно и винаги детето трябва да е убедено, че това е неговото желание,  защото истината е, че им е адски трудно.
И за е съвсем офф-топик, след четири години в Англия,  сина ми каза отивам на бира с българите , ох няма такъв кеф, да си пиеш бирата,  говорейки на български.
Виж целия пост
# 72
Този спор е измислен! И безсмислен! Аз отговорих на Скиорче, защото разбрах, че тя държи да прати детето си в чужбина. А ако моето беше останало да учи в България, щях да се примиря, какво да правя. Но като цяло смятам, че качеството на висшето образование в Бг отдавна падна до степен, в която не желая децата ми да учат тук. Мисля, че това е позиция, която споделят много хора. Не е обидна за никого. Но пък и няма нужда така ревностно да защитаваме изборите си.
И за инфо на дамата Емили - таксата на моето дете в Германия на семестър е 180 евро. За сравнение в Бг мисля, че е 600 лв. Общежитието и е 280 евро месечно. Тя ми излиза като месечен разход, колкото би ми излязла и в България.
Виж целия пост
# 73
Здравейте, моля ви някоя запозната майка да ми даде повече информация относно кога се случва подаването на документи за общежитие в ТУ София и кога става записването/като ориентировъчни дати/. Благодаря предварително!!!
Виж целия пост
# 74
Здравейте, моля ви някоя запозната майка да ми даде повече информация относно кога се случва подаването на документи за общежитие в ТУ София и кога става записването/като ориентировъчни дати/. Благодаря предварително!!!
Веднага след като се запише в канцеларията, отбелязва в едно квадратче в документите, че желае да ползва общежитие. Ако има приятел, с който желае да бъде настанен също може да подаде заявление
(обикновено ги зачитат). След това следи в системата Е- студент, там ще бъде качен Договор, който трябва да подпише онлайн. Проверете след 15 август. Самото настаняване е от 9 ти до 13 септември.
Влезте в сайта на ТУ София- Студентски общежития- Настаняване. Там ще видите цялата информация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия