Обясни ми, сякаш съм на 5

  • 52 804
  • 1 122
# 1 065
С 3 думи - равни права и задължения.
А какво влиза в правата
П.с. думите са четири Stuck Out Tongue Winking Eye
Това, което колегата назад нарече биологични права. Всъщност са социални - например право на здравеопазване, закрила на бременни и майки, право на труд, право на здравословни и безопасни условия на труд, право на различни обезщетения, социално подпомагане, право на образование... Подкарах ги по Конституция Simple Smile
Та на първия въпрос за социалното равенство - държавата следва да ги осигури тия горе на всички граждани, включително хора с увреждания, деца, възрастни, работещи и т. н.

Четири, да Grinning
Виж целия пост
# 1 066
И аз да се включа- реално на хартия имаш равни права, но на практика май не е точно така! Защото почти половината деца в София остават извън държавните детски градини.
Виж целия пост
# 1 067
Е, говорим си теоретично.
Аз затова написах, че държавата "следва" да ги осигури, но доколко го е направила, е друг въпрос.
Виж целия пост
# 1 068
И аз да се включа- реално на хартия имаш равни права, но на практика май не е точно така! Защото почти половината деца в София остават извън държавните детски градини.

Така е, но причините не са социални неравенства.
Виж целия пост
# 1 069
Е така де, ама хем имаш правото, хем не можеш да се възползваш от него...
И както хубаво написа AIDA_N по-нагоре, социални права- имат ги всички, независимо от социалния статус, но реално ако не си здравно осигурен не можеш да се възползваш от правото си на здравеопазване, ако не си платиш, пък те повечето здравно неосигурени лица са такива, защото са в неравностойно положение и още пО малко могат да си позволят да си платят за лекар!
Ясно, че безплатно е имало само по време на соца, ама някак няма как да говорим, че всички сме с равни права!
Виж целия пост
# 1 070
Защото освен права имаш и задължения, и да се осигуряваш е едно от тях. Пак причината не е в това, че си от долна каста.
Виж целия пост
# 1 071
А, именно. Задълженията обикновено удобно се забравят.
Виж целия пост
# 1 072
Безплатен обяд нямаше и по соца. Чинно се плащаше всичко, а за по-така неща и под масата.
Виж целия пост
# 1 073
Ок, съгласявам се, че правата и задълженията трябва да вървят ръка за ръка!  И все пак си мисля, че много често има неща, които са трудно приложими така, както са описани на хартия!

Безплатен обяд нямаше и по соца. Чинно се плащаше всичко, а за по-така неща и под масата.

Тук не съм съгласна съвсем! Не си спомням някое дете да не е ходило на детска, защото не е имало места. До 8 клас беше задължително образованието и беше безплатно! Всички имаха право на лечение в болниците! Сега, дали са се давали рушвети, за да те настанят в по-хубава стая, да те оперира конкретен лекар и още куп други неща- да, сигурно са се давали! В училищата имаше училищни зъболекари и сме ходили безплатно! Вярно-амалгама-амалгама! Но имаше някаква социална политика! Ако искаш нещо по-добро- да, търсиш връзки, но бейсик нещата бяха за всички! По мои спомени!
Виж целия пост
# 1 074
А, именно. Задълженията обикновено удобно се забравят.
Така. Ако не си изпълняваш задълженията би следвало да губиш и правата си, така ли?
Къде тогава е социалното равенство или пак ни връща на въпроса, какво е това животно "Социално равенство"
Виж целия пост
# 1 075
Социалното равенство е справедливост,ама тя е мъчна за постигане цел...
Виж целия пост
# 1 076
А, именно. Задълженията обикновено удобно се забравят.
Така. Ако не си изпълняваш задълженията би следвало да губиш и правата си, така ли?
Къде тогава е социалното равенство или пак ни връща на въпроса, какво е това животно "Социално равенство"

Равенство и пред правата, и пред задълженията.
Иначе терминът е малко теоретичен за нас, защото не сме имали касти като индийците, не сме имали специални привилегии за благородниците ( например обикновен човек да не може да съди благородник, а вторият да може да прави разни неща на обикновения по право), да можеш да участваш на турнир само ако си благородник и други такива.
Виж целия пост
# 1 077
най-дълбоко в същината, всичко това е един идеал, фикция, която работи докато по-голямата част от обществото вярва в нея и я движи.
Като почти всичко, измислено от човека, впрочем. За разлика от природните закони.
Виж целия пост
# 1 078
най-дълбоко в същината, всичко това е един идеал, фикция, която работи докато по-голямата част от обществото вярва в нея и я движи.
Като почти всичко, измислено от човека, впрочем. За разлика от природните закони.
Аха, а в природата няма социални равенства...
Виж целия пост
# 1 079
А, именно. Задълженията обикновено удобно се забравят.
Така. Ако не си изпълняваш задълженията би следвало да губиш и правата си, така ли?
Къде тогава е социалното равенство или пак ни връща на въпроса, какво е това животно "Социално равенство"
Не е задължително на определено право да съответства насрещно задължение. Задълженията обикновено са скрепени със санкции при неизпълнението им, а не с отнемане на права. 
Социалното равенство не е равенство между правата и задълженията, а е равенство на хората, свързано с предоставянето на определени социални права за всички, а по отношение на задълженията отново изискване да се изпълняват от всички, както принципно се изисква изпълнението им, съвсем лаишки казано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия