Новите седмокласници 2024/2025 връзките затягат, за новата година трябва да се стягат - Тема 1

  • 35 062
  • 777
# 435
И от опит споделено: вмъкнаха изискване за махане на запетая при начален по-дълъг предложен израз от типа: Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши... и т.н.
Виж целия пост
# 436
Видовете подчинени изречения се учат в 8. клас. По мое наблюдение в последните години на изпита за НВО в текста за редакция грешките за пунктуация са при еднородните части (учат се в 6. клас) и при обособените части (учат се в 7. клас).
В гимназията се преповтарят доста неща, учени до 7 клас. Като цяло основната част на граматиката се взима до гимназията. Но пък да ви кажа честно, изобщо не ми се навлиза в материята по БЕ. Достатъчно ми е било в училище, за да се задълбавам в обособените части. Ако човек не е филолог, за мен е достатъчно да пише правилно с минимален брой пунктуационни грешки Simple Smile
Виж целия пост
# 437
И от опит споделено: вмъкнаха изискване за махане на запетая при начален по-дълъг предложен израз от типа: Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши... и т.н.

Т.е. как е правилно вече? Аз съм учила, че трябва да има запетая след случая.
Виж целия пост
# 438
Почвам да се чувствам неграмотна 🤭 А не е като да не съм кандидатствала с български и след седми, и след единайсети клас.

Бележка от джипито и униформи - взети. На дневен ред са тетрадките и черни химикали да не забравя.
Виж целия пост
# 439
И от опит споделено: вмъкнаха изискване за махане на запетая при начален по-дълъг предложен израз от типа: Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши... и т.н.

Т.е. как е правилно вече? Аз съм учила, че трябва да има запетая след случая.
Не се сещам за правило, било то старо или ново, което да налага поставянето на запетая тук Thinking
Виж целия пост
# 440
И от опит споделено: вмъкнаха изискване за махане на запетая при начален по-дълъг предложен израз от типа: Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши... и т.н.

Т.е. как е правилно вече? Аз съм учила, че трябва да има запетая след случая.
Не се сещам за правило, било то старо или ново, което да налага поставянето на запетая тук Thinking

Не мисля, че в това изречение би трябвало да има запетая след "случая".
Виж целия пост
# 441
Точно така, няма запетая. Просто се зачудих защо някои мислят, че има.
Виж целия пост
# 442
Излезе официалният график за ваканциите и НВО




И както обикновено МОН твори глупост, след глупост. Дните на НВО ще са учебни за всички останали класове - директорите ще решават как 🤐😡🤔
https://www.mon.bg/news/po-predlozhenie-na-roditeli-i-uchiteli-p … sliva-s-velikden/
Виж целия пост
# 443
За Великден добре ги разделиха с пролетната, но се чудя от сега колко деца ще бъдат в клас на 3 януари Thinking
Виж целия пост
# 444
Интересно ми е защото са решили, че зимната е добре за започне от четвъртък (19.12.) и да приключи в четвъртък? Кой ще отиде на училище в петък 3.януари?
За есенната пък, заради изборите ще имат пак седмица с 3 учебни дни.
Ако изпитите са учебни за останалите, вероятно ще минат останалите втора смяна в съответния ден. Не си представям да има лудница по коридорите, звънци и междучасия.
Виж целия пост
# 445
Точно така, няма запетая. Просто се зачудих защо някои мислят, че има.

Трябва да се реши да се работи в същата посока, според мнението на запознати със случая.
Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши да се работи в същата посока.

Аз наистина съм разколебана има или няма запетая. По-скоро бих сложила, както и набора. Утре той ще пита господина си по БЕЛ.
Виж целия пост
# 446
Коледната е гениална! Но поне има и някаква ваканция тази година, не са самите коледни празници само.
Виж целия пост
# 447
А училищата, които са на смени, как ще минат в другата смяна 🤔 Ми квесторите, които са в други училища? МОН като че ли не знае разликите между 7. и 10. клас.

До сега никога не съм изразходвала старите 10 дни по семейни причини, но тази година си мисля, че 15 - те нови няма да ми стигнат 🙄
Виж целия пост
# 448
Точно така, няма запетая. Просто се зачудих защо някои мислят, че има.

Трябва да се реши да се работи в същата посока, според мнението на запознати със случая.
Според мнението на запознати със случая, трябва да се реши да се работи в същата посока.

Аз наистина съм разколебана има или няма запетая. По-скоро бих сложила, както и набора. Утре той ще пита господина си по БЕЛ.
Аз не бих сложила нито в първия, нито във втория случай. Но може и да греша, вече и аз се обърквам за някои неща. Ще ми е интересно какво ще каже учителят Simple Smile
Rire, училищата на смени ще трябва да минат на нощна смяна Laughing
Виж целия пост
# 449
Нали доводът да ги изместят изпитите след средата на юни беше, че по-малките ученици ще са приключили. Но това с квесторите наистина няма как да стане. Предполагам, че ще го осъзнаят в някакъв момент това от МОН.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия