Хигиената на българина

  • 46 404
  • 1 004
# 660
Имам роднини във Великобритания, половината са си местни, ама си мият чиниите... Хайде, моля ви се!

Да, със сигурност има хора, които не чистят нищо и чакат домашната помощница да дойде и изчисти, но то такива съм срещала и в България. За една приятелка е абсурдно да си остави мръсни съдове в мивката или за няколко часа в съдомиялната, докато се напълни, но аз го правя - тя измива веднага, щом има мръсни съдове и затова не би си купила съдомиялна. 
Виж целия пост
# 661
Откъс от книгата "Млада майка" издадена през 1874г. във Виена и преведена от Йоаким Груев:

"Детето трябва да се къпе всеки ден..." Yum
Виж целия пост
# 662
Тая книга не е писана за българи, ако вярваме на експертните познания в областта на мистър Б. Шоу. 
Виж целия пост
# 663
Мистър Шоу не е имал претенции за експертни познания повече от представите на средния британец за дивия изток.
А не го е и смятал за нужно. Wink
Виж целия пост
# 664
Че е бил на нивото на средния британец, го видяхме. Сергиус и Пол са "известни български имена", а женското Лука пък направо кърти мивки. Само се чуя кой му подсказа за Райна - няма начин да се е сетил сам!

Поне разбрахме, че добрите виенчани са си къпали бебетата всеки ден /и книга има по темата/. А тук сигурно сме ги чакали да хванат твърда коричка по кожата и да не можеш да ги различиш едно от друго /при наличие на повече от едно бебе/, за да ги пооплакнем леко. Ама леко, за да не ги простудим, нали! Защото според бай ти Шоу всички в Източна Европа са били така - нас са ни избрали на лотариен принцип /и сме спечелили, защото наградата е скапана/.
Виж целия пост
# 665
Лука всъщност е било и женско име у нас. Никой не го знае, оказва се, защото масово се смеят на името на героинята от пиесата.
В моя род по майчина линия има снаха от поколението на прадядо ми (съпруга на брат му) - баба Лука. Женски пол, българска народност.
ЛУка е ударението, докато на мъжкото е ЛукА, поне според общоприетото у нас (не в Италия Wink).
Виж целия пост
# 666
Снахата да не е била украинка или хърватка? Съдейки по наименованията на определени населени места там, може и да са ползвали същото като име на човек.
Виж целия пост
# 667
Българка си е била. Щях да знам.
Скрит текст:
Майка ми навремето се сети за тия хора - дядо Христо и баба Лука, - защото преди 11 години купихме жилище близо до тяхната къща и видяхме там некролози със същото фамилно име като на майка ми моминското, та я питахме каква рода са. По-късно се запознахме и с праправнучка им, която държеше там ресторант. И с двете сме уточнявали кой на кого какъв е и никой не е споменал бабата да е нещо различно от българка, освен това семейството на дядо ми са си били прости бачкери, които преди 120 години, когато се е женила тая баба, не са ходели по белия свят, та да си доведат украинка или хърватка - а и там също не знам да се среща името, макар че не е невъзможно.
Иначе и аз не бях чувала такова име за жена. Но има много стари имена, които сега не се срещат и не ги знаем.
Виж целия пост
# 668
И в моя род има жена ЛУка и мъж ЛукА. От български етнос са и двамата. В средата на 19 век се жени за брат на наш прапрапрадядо момата ЛУка. Не помня от кой край е.

Има много български имена, които в днешно време са много, много рядко срещани или никак. Сещам се за МАтю, Вълчо, Груда, Стоя, Петра. Петра ми е прабаба, а Стоя и е дъщеря. Груда е баба на мой прадядо.

Габриел и Даниел са изписвани Гавраил и Данаил. Дядо ми наричаше Данаил всичките ми съседчета с това име.

Гюро, Тетю, Тотю вече рядко се срещат.

Гаго и Лалое са били популярни мъжки имена, а не познавам нито един човек с такова име и никога не съм го срещала за жив човек.

Мера и Кера имаме в рода. В пощата на Студентски град в София работеше жена, която се казваше Керанка. Аз чух "Керамика".
Виж целия пост
# 669
Керанка аз имах съседка от долния етаж (възрастна и почина), та ми е познато. Имах и съученичка с фамилно Керанова.
Виж целия пост
# 670
Какво значение има колко често са се къпали хората  през 19 век? Не са имали условия просто.

Жалкото е, че в днешно време при наличието на вода, много хора пропускат къпането, че и прането. В метрото почти няма ден, в който да не подуша нечие мръсно яке.
Виж целия пост
# 671
И в моя род има жена ЛУка и мъж ЛукА. От български етнос са и двамата. В средата на 19 век се жени за брат на наш прапрапрадядо момата ЛУка. Не помня от кой край е.

Има много български имена, които в днешно време са много, много рядко срещани или никак. Сещам се за МАтю, Вълчо, Груда, Стоя, Петра. Петра ми е прабаба, а Стоя и е дъщеря. Груда е баба на мой прадядо.

Габриел и Даниел са изписвани Гавраил и Данаил. Дядо ми наричаше Данаил всичките ми съседчета с това име.

Гюро, Тетю, Тотю вече рядко се срещат.

Гаго и Лалое са били популярни мъжки имена, а не познавам нито един човек с такова име и никога не съм го срещала за жив човек.

Мера и Кера имаме в рода. В пощата на Студентски град в София работеше жена, която се казваше Керанка. Аз чух "Керамика".

Петра ми харесва много. Знам, че за много е остаряло, но на мен ми звучи добре. Вероятно по нашите земи е женският вариант на Петър.

Срещала съм  Петра и в Австрия, но не знам дали е случайно или са били пришълци.
Виж целия пост
# 672
Среща се и в немскоезичните държави, да.
На мен също ми харесва, например повече от Петя. По-завършено и не галено ми звучи.
В днешно време у нас не е популярно, но не е и съвсем забравено, има тук-там по някоя. В детските ми години имаше едно момиче в съседния блок, Петя го наричахме, но май че беше Петра на дядо си Петър.
Виж целия пост
# 673
Преди няколко години на плажа едно семейство:
- ми, къпали сме се днес у морето, за кво да се къпем като се приберем?
Виж целия пост
# 674
И мойте деца са така. Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия