За и-краткото (й) да ви въпросвам

  • 18 072
  • 362
# 150
На мен пък ми е не по - малко странно какво голямо количество хора правят елементарната грешка с пълния член на думи като нощ и помощ. Масово срещам ноЩа и помоЩа.  Shocked
Даже има една тема с помоЩа в заглавието тук в Клюкарника и понеже е закована, не мърда от първа страница и това си е.  Wink
На мен всекидневно ми дере очите.
Пък от друга страна е за добра кауза, та не върви да се поправя авторката.  Peace

Темата за помоща и на мен ми бърка в здравето.
На другарката Искрица Надежда, нали.
Ама си трайкам. Щото съм добродушна.
Виж целия пост
# 151
Уф, изпих трррррри ракиииййй петъчно и ще си кажа - много е гадно подсъзнателно да гледаш всеки текст за грешки! Тъй като при мен е професионална дИф(Л)ор(М)ация, май вече се научих да приемам философски нещата. Даже се хващам, че от четене във форОма пръстенцата ми, пишещи десетопръстно, започват да се чудят кой клавиш да натиснат в някои случаи.
Всеки да си пише както си иска!
И аз не съм 100% грамотна, озапетайчвам твърде много, понякога ям пълни членове и прочие.

Ама първокласниците ми вкъщи ще ги гоня до дупка!!!!!
Виж целия пост
# 152
Не можах да прочета цялата тема, за което се извинявам  Embarassed
Но аз пък изумявам като видя написано някъде "рождеННик" - нали все пак е рожден, а не рождеНЕН ден  newsm78
Дамаянти, имаше нейде преди време дискусия на тема рожденника и Дивиана беше извадила правилото. Рожденник е съществително, както и именник и т.н. Правилото е за прилагателни. Ако бъркам, да ме поправи някой:).

Вярно, че бях вадила нещо такова. Fairy, помниш като слон! Grinning
Според обяснението, което не е прилагателно, не се подчинява на правилото -ен, -нен.
Тогава разговорът ни беше за "имен ден" и "именник", и аз дадох пример с  "именник", че не се подчинява на правилoтo "ен - нен"... имен ден, но именник, защото:

имен - прилагателно
именник - съществително нарицателно

И аз се питам, съдейки по правилото - защо "рождеНик", а не "рожденНик"? Blush

рожден - прилагателно
рождеНик - съществително нарицателно... newsm78




Виж целия пост
# 153
2. Неписане. Не се пишат планове на уроците, не се пишат диктовки, не се пишат домашни /само чат-пат по математика/. Дори химикали не се носят в училище.

НЕ четене + Не писане = Не грамотност

А, моля, моля. Аз моите ученици ги гоня до дупка, чак съм досадна. Макар че им водя математика, поправям грешки наред Crossing Arms И пак има бисИри.

Ама какво да се пъна, та те нали виждат майките им как пишат, някой беше споменал за личния пример.
Виж целия пост
# 154
Ямбол ми е малко далечко, иначе бих пратила децата си там, защото в училището на сина ми на всичкото отгоре редовно имат свободни часове. Вече цял месец отсъства учителката по английски по болест. Когато попитах защо не назначат заместник, ми отговориха, че училището е на делегиран бюджет и няма пари.  newsm78.
И още нещо много интересно, поне за мен. В 6 клас в общообразователно училище имат всеки ден часове по английски, а не всеки ден по български език?
Виж целия пост
# 155
А, моля, моля. Аз моите ученици ги гоня до дупка, чак съм досадна. Макар че им водя математика, поправям грешки наред Crossing Arms
А аз съм психопатична hahaha. Едно време бях върнала получено от момче любовно писмо, ама пълно с правописни грешки... и с червен химикал ги бях поправила. Още не може да ми го прости и не ме оважава някаксй.
Виж целия пост
# 156
И още нещо много интересно, поне за мен. В 6 клас в общообразователно училище имат всеки ден часове по английски, а не всеки ден по български език?
Shocked Невъзможно! В 5, 6 и 7 клас часовете по БЕЛ са пет седмично. Което означава поне един час на ден. Може би в някои от дните имат по 2 часа... newsm78
Виж целия пост
# 157
Да, изглежда ми много чаровно. Сигур и други хора намират "-й" за достолепен завършек на думата.
Точно това е, според мен. Някак по-научно звучи, по-латински, така  Grinning
Виж целия пост
# 158
какво да се прави, всички правим грешки.... най- готиното нещо тук, което го няма в никой друг форум е "проверка на правопис" ...но нещо напоследък е изчезнала тази опция  Rolling Eyes

..затова ли се появи тази тема
Виж целия пост
# 159
Малко off, може и да сте го споменали, но на мен думата "порасТнали", написана по този начин, страшно ме дразни.
И още малко off, според вас кое е правилното: "Автомобилът е продаден" или "Автомобила е продаден"? Grinning
Виж целия пост
# 160
1. Нечетене. Ако пък се чете, то е от интернет и често с много бисИри. В различните нови издания /книги, справочници, ежедневници/ също се срещат грешки.
2. Неписане. Не се пишат планове на уроците, не се пишат диктовки, не се пишат домашни /само чат-пат по математика/. Дори химикали не се носят в училище.

НЕ четене + Не писане = Не грамотност


3. Прекалено много гледане на филми от нета. Вече няма филмови субтитри, които да не бъкат от груби, ама много груби правописни грешки. Даже и по телевизиите все по-често се появяват грешки в надписите. За правоговора на водещите нищо няма да кажа този път... Shocked
Веднъж, силно погнусена и вбесена, писах на собствениците на сайт за субтитри и най-учтиво им предложих помощта си доброволно и безплатно да редактирам текстовете, като наблегнах на отрицателния им ефект върху правописа на младежта.
Не ми отговориха...
Виж целия пост
# 161
И още малко off, според вас кое е правилното: "Автомобилът е продаден" или "Автомобила е продаден"? Grinning

Автомобилът.
Виж целия пост
# 162
По принцип дума, завършваща на "ен" като "писмен" си остава с едно "н" - "писмена". Такива, завършващи на "нен" - "конен" стават с две "н" - "конна". Рожден и имен не са ли някакви съкратени версии на рожденен и именен? Оо

Относно пълния член, в една от темите, с един кашкавал, имаше един куп обяснения за пълния член, но това не го видях, най лесното е - когато думата може да се замени с "той" е пълен член, когато може с "него" е кратък. Елементарна интерпретация на правилото, че когато подлога върши действието(д.з.) е пълен член, а когато го вършат върху него(с.з.) е кратък.
Виж целия пост
# 163
И какъв е извода, малко грамотните ученици стават учители (у нас е лесно, някога приемаха по документи в полувисшите учителски институти и така един посредствен ученик завършваше полувисш, после задочно и висш учителски институт) и така децата, минали през тяхната школа са малко образовани... И така до края на света.

Рожден - Рожденик
Имен - Именит (учен) => Именик    така би трябвало да е вярно, специално за Имен
Виж целия пост
# 164
Именник е някакво изключение от правилото. Може би, защото е имало стара форма на думата - именен.
Във всеки език си има правила, има и изключения от тях. Просто трябва да се научат, когато му е времето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия