Майчинството счетоводно - 3

  • 151 492
  • 2 946
# 480
Здравейте,
искам да попитам нещо, което сигурно тук се е коментирало. Моля да ме извините предварително, но нямам възможност да се поровя из архива Embarassed
Въпроса ми е следния: Имам син на 6 месеца, но майчинството го прехвърлих на свекърва ми, защото аз трябваше да се връщам на работа. В тази ситуация аз имам ли право на болничен при положение, че сина ми трябва да бъде приет в болница за операция и аз трябва да го придружа, разбира се. По стария закон нямах това право, а по новия как е?
Моля ви за спешен отговор Praynig

Съжалявам, но наистина нямаш право на болничен за гледане / придружаване на детето. Cry
Позволете ми пак да попитам Blush При условие, че детето ми е настанено в болнично заведение, нямам ли право да се възползвам от т.4, чл. 45, глава 4 от Кодекса за соц. осигуряване - "Обезщетение за гледане на болен член от семейството", според който имам право на болничен за "гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението"?
И втори въпрос - ако си върна статута на майчинство и свекървата премине на работа по програмата "В подкрепа на майчинството", тогава ще имам ли право на болнични на общо основание? Само да поясня, че знам че в този случай няма да имам право на 50% от 180лв. Искам да си изясня единствено и само кой случай е по-удачен за да мога да ползвам болнични.
Извинявам се ако досаждам с едни и същи въпроси, но институциите отговарят адски бавно #Cussing out

Ако свекърва ви ползва отпуска за отглеждане на дете, нямате право на болничния, тъй като свекърва ви може да придружи детето. Дали ще прехвърлите отпуска на свекърва си или ще я наемете по програмата, няма абсолютно никаква разлика. Вие и в двата случая се отказвате от отпуска и някой друг го ползва вместо вас.
А сега искам да публикувам отговора на НОИ, който получих днес.

Във връзка със запитването Ви отговаряме следното:

Съгласно разпоредбите на чл. 46, ал. 9 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, позването на отпуска по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда не се прекратява, когато майката/осиновителката/ ползва друг вид отпуск.

Във Вашия случай, съгласно посочената по-горе разпоредба може да ползвате отпуск за гледане на болно дете и да Ви бъде издаден болничен лист и изплатено парично обезщетение без да се прекъсва ползването на отпуска по чл. 164 от КТ от свекърва Ви.

Емилия Иванова

Официалния отговор съм го препратила на мейла на "офис-мами 2006", който е ofismami@abv.bg; pass: 2006bg


ZinaSt, няма да коментирам компетенциите Ви по сериозните въпроси, които се коментират в тази тема и още веднъж БЛАГОДАРЯ ЗА ОТДЕЛЕНОТО ВРЕМЕ НА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЕ АНГАЖИРАЛИ ДОБРОВОЛНО ДА ОТГОВАРЯТ ТУК. Но съм възмутена от арогантното, грубо ЛС, с което ми отговорихте във вторник, пък било то и на "Вие". Да Ви се връща също в толкова важен момент
Виж целия пост
# 481
Здравейте,
искам да попитам нещо, което сигурно тук се е коментирало. Моля да ме извините предварително, но нямам възможност да се поровя из архива Embarassed
Въпроса ми е следния: Имам син на 6 месеца, но майчинството го прехвърлих на свекърва ми, защото аз трябваше да се връщам на работа. В тази ситуация аз имам ли право на болничен при положение, че сина ми трябва да бъде приет в болница за операция и аз трябва да го придружа, разбира се. По стария закон нямах това право, а по новия как е?
Моля ви за спешен отговор Praynig

Съжалявам, но наистина нямаш право на болничен за гледане / придружаване на детето. Cry
Позволете ми пак да попитам Blush При условие, че детето ми е настанено в болнично заведение, нямам ли право да се възползвам от т.4, чл. 45, глава 4 от Кодекса за соц. осигуряване - "Обезщетение за гледане на болен член от семейството", според който имам право на болничен за "гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението"?
И втори въпрос - ако си върна статута на майчинство и свекървата премине на работа по програмата "В подкрепа на майчинството", тогава ще имам ли право на болнични на общо основание? Само да поясня, че знам че в този случай няма да имам право на 50% от 180лв. Искам да си изясня единствено и само кой случай е по-удачен за да мога да ползвам болнични.
Извинявам се ако досаждам с едни и същи въпроси, но институциите отговарят адски бавно #Cussing out

Ако свекърва ви ползва отпуска за отглеждане на дете, нямате право на болничния, тъй като свекърва ви може да придружи детето. Дали ще прехвърлите отпуска на свекърва си или ще я наемете по програмата, няма абсолютно никаква разлика. Вие и в двата случая се отказвате от отпуска и някой друг го ползва вместо вас.
А сега искам да публикувам отговора на НОИ, който получих днес.

Във връзка със запитването Ви отговаряме следното:

Съгласно разпоредбите на чл. 46, ал. 9 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, позването на отпуска по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда не се прекратява, когато майката/осиновителката/ ползва друг вид отпуск.

Във Вашия случай, съгласно посочената по-горе разпоредба може да ползвате отпуск за гледане на болно дете и да Ви бъде издаден болничен лист и изплатено парично обезщетение без да се прекъсва ползването на отпуска по чл. 164 от КТ от свекърва Ви.

Емилия Иванова

Официалния отговор съм го препратила на мейла на "офис-мами 2006", който е ofismami@abv.bg; pass: 2006bg


ZinaSt, няма да коментирам компетенциите Ви по сериозните въпроси, които се коментират в тази тема и още веднъж БЛАГОДАРЯ ЗА ОТДЕЛЕНОТО ВРЕМЕ НА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЕ АНГАЖИРАЛИ ДОБРОВОЛНО ДА ОТГОВАРЯТ ТУК. Но съм възмутена от арогантното, грубо ЛС, с което ми отговорихте във вторник, пък било то и на "Вие". Да Ви се връща също в толкова важен момент


Личното си мнение, си го запазете за себе си. Това е професионална тема. Тук не пишем, за да се харесваме, а за да помагаме.
Във вашия случай явно не съм помогнала. За което съжалявам. Но не за първи път се случва с НОИ да не сме на едно мнение. И не веднъж НОИ са грешали. Естествено, вие ще постъпите както си искате в тази ситуация. Дано само, като си представите болничния лист в НОИ, да не се окаже, че няма да ви го изплатят. Наистина ви пожелавам да не ви се случи тази ситуация, защото е неприятна.

За пожеланията в края на писмото ви - само мога да ви кажа, че те оставят у мен не много добро впечатление от вас и се надявам повече да не се засичам никъде и по никакъв повод с вас.

За ваше сведение, добре знам как се чувствате, защото моят син има същия проблем. Но както вие не сте виновна за проблема на моя син, така аз нямам вина, за проблема на вашия. Не си го изкарвайте на мен, ако обичате.

Останете си със здраве. Пожелавам бързо възстановяване на детенцето ви.

P.S. повече никога не си позволявайте да ми пишете на ЛС. Не е коректно просто да изпращате лични съобщения, да отнемате от времето ми, което по никакъв повод не ви дължа, да ме ангажирате с проблемите си лично и после да пишете подобни неща.
Виж целия пост
# 482
Моля бихте ли помогнали.Въпрос със повишена трудност.  Rolling Eyes
Аз съм бъдеща мама. С инвалидност 2 степен пожизнено. Работила съм преди всичко на хонорар, не само по моя воля. Осигурена съм само за 3 месеца. Бих искала да попитам как стоят нещата с майки, които явно няма да ползват болнични поради инвалидност. Невалидни ли са инвалидите като майки и биват ли подпомагани по някакъв начин да отгледат здрави деца?
Какво мога да направя за да изляза от тази ситуация?
Благодаря ви.
Виж целия пост
# 483
Моля бихте ли помогнали.Въпрос със повишена трудност.  Rolling Eyes
Аз съм бъдеща мама. С инвалидност 2 степен пожизнено. Работила съм преди всичко на хонорар, не само по моя воля. Осигурена съм само за 3 месеца. Бих искала да попитам как стоят нещата с майки, които явно няма да ползват болнични поради инвалидност. Невалидни ли са инвалидите като майки и биват ли подпомагани по някакъв начин да отгледат здрави деца?
Какво мога да направя за да изляза от тази ситуация?
Благодаря ви.

Не разбрах изобщо към момента работиш ли някъде? На какво основание получаваш хонорари и официално ли са отчетени тези суми?
Виж целия пост
# 484
На хонорари не работя от 2 години.Била съм винаги на граждански договор, хонорара ми е бил за изработка на медиен продукт, но от роботодателите знам ., че не са ме осигурявали.. През последните 2 години съм учила за степен от образованието ми..
Виж целия пост
# 485
На хонорари не работя от 2 години.Била съм винаги на граждански договор, хонорара ми е бил за изработка на медиен продукт, но от роботодателите знам ., че не са ме осигурявали.. През последните 2 години съм учила за степен от образованието ми..

Не съм компетентна относно въпроса за инвалидността и правото на социални помощи по тази линия. Иначе в общия случай, ако не си осигурена имаш право на помощи по Закона за семейни помощи за деца:
1. Еднократна помощ за бременност
2. Еднократна помощ за раждане
3. Месечна помощ за отглеждане на дете до 1 годишна възраст
4. Месечна помощ за дете

За точки 1,3 и 4 трябва доходът на чллен от семейството на база предходни 12 месеца да не надвишава 200 лева.
Виж целия пост
# 486
Здравейте.На 29 март ми изтича болничният.Разбрах,че трябва да подам някаква декларация за да се възползвам от болничните до навършване на 9 месеца на детенцето.Но от псчетоводството на фирмата ми казаха,че е все едно дали ще съм в болнични или направо в майчинство.Длъжноста на която бях е технически секретар , а осигорителният ми праг преди 31.12.06г беше 190лв.Посъветвайте ме какво да правя да подам ли декларация или не?
Виж целия пост
# 487
.. абе .. ти вземи си я подай .. нищо че от счетоводството са на друго мнение ..  Wink
Виж целия пост
# 488
Здравейте.На 29 март ми изтича болничният.Разбрах,че трябва да подам някаква декларация за да се възползвам от болничните до навършване на 9 месеца на детенцето.Но от псчетоводството на фирмата ми казаха,че е все едно дали ще съм в болнични или направо в майчинство.Длъжноста на която бях е технически секретар , а осигорителният ми праг преди 31.12.06г беше 190лв.Посъветвайте ме какво да правя да подам ли декларация или не?

Болничният за бременност, раждане и отглеждане на дете от 01.01.2007 г. е 315 дни. Това е отпускът, който може да ползва майката. Отпускът за отглеждане на дете до 2 год възраст / майчинство / се полага на майката след като изтече първият вид отпуск.
Виж целия пост
# 489
здравеите.Поздравявам ви за прекрасната тема.Искам да попитам след като ми изтече болничният т.е. 136 дни от къде идва остатъка до 315?Счетоводителката ми каза че незнае,доктора също не знаеше.Аз съм заварено положение защото съм по маичинство от 13декември,а преди това бях болнични.Неудобно ми е че ви притеснявам с такъв въпрос Embarassed но незнам кого да попитам
Виж целия пост
# 490
Здравейте!
Въпроса ми е: след изтичане на 135 дни /в заварено положение съм/ остатъка до 315 кой го издава? Предишните два ги издаваше GP на бебето, за следващите ми казаха че е моят личен, но тя не знае?!
Благодаря!
Виж целия пост
# 491
Az sa6to sam zavareno polojenie - na 15 mart mi iste4e bolni4niq ot 135 dni.Zvannah za da pitam kak stoqt ne6tata v NOI-tai-kato PG mi kaza 4e ne izdavat ve4e bolni4ni listi.Kazaha 4e predpriqtieto trqbva da podade nqkakvo iskane i dr. i ve4e te 6te prevejdat bolni4nite.
Виж целия пост
# 492
здравеите.Поздравявам ви за прекрасната тема.Искам да попитам след като ми изтече болничният т.е. 136 дни от къде идва остатъка до 315?Счетоводителката ми каза че незнае,доктора също не знаеше.Аз съм заварено положение защото съм по маичинство от 13декември,а преди това бях болнични.Неудобно ми е че ви притеснявам с такъв въпрос Embarassed но незнам кого да попитам

Продължавате да получавате обезщетението чрез работодателя ви както и било изчислено досега, но на базата на подадена от вас молба свободен текст. В молбатата пишете, че искате да ползвате остатъка от отпуска за бременност и раждане до 315 дни като пишете броя на дните които ви остават и датата до когато трябва да ползвате отпуска.
Виж целия пост
# 493
Здравейте!
Въпроса ми е: след изтичане на 135 дни /в заварено положение съм/ остатъка до 315 кой го издава? Предишните два ги издаваше GP на бебето, за следващите ми казаха че е моят личен, но тя не знае?!
Благодаря!

Не се издава болничен лист, а пишете молба свободен текст до работодателя.
Виж целия пост
# 494
Az sa6to sam zavareno polojenie - na 15 mart mi iste4e bolni4niq ot 135 dni.Zvannah za da pitam kak stoqt ne6tata v NOI-tai-kato PG mi kaza 4e ne izdavat ve4e bolni4ni listi.Kazaha 4e predpriqtieto trqbva da podade nqkakvo iskane i dr. i ve4e te 6te prevejdat bolni4nite.

Болничен не се издава, а пишете молба свободен текст до работодателя. Той от своя страна подава искане за получаване на сумата на обезщетението след превеждане на дължимите осигурителни вноски за съответния месец.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия